Płynny miód czy skrystalizowany? Naturalna krystalizacja miodu pszczelego
Miód to wyjątkowy produkt pszczeli, który doskonale komponuje się z wieloma potrawami, napojami i wypiekami. Jest on również źródłem zdrowia i naturalnych składników odżywczych. Jednak każdy, kto miał okazję cieszyć się miodem, z pewnością zetknął się z dylematem – miód skrystalizowany, czy płynny ? To pytanie prowadzi nas do fascynującego zjawiska znanego jako krystalizacja miodu. Co stoi za tym procesem? Dlaczego miód twardnieje i czy krystalizacja ma wpływ na zmianę jego jakości?
na skróty:
- dobrej jakości miód zawsze ulega procesowi krystalizacji - przekonaj się o tym wybierając miody z naszej oferty
- tempo krystalizacji miodu zależy głównie od jego rodzaju oraz zawartości glukozy
- nie wszystkie miody płynne są prawdziwe - pamiętaj, aby wybierać produkty pszczele ze sprawdzonego źródła. Znajdziesz je w sklepie online Schronisko Bukowina.
Dlaczego miód się krystalizuje i nie jest płynny?
Który miód jest lepszy? Ten płynny, czy skrystalizowany? To pytanie może zastanawiać wiele osób poszukujących różnic w konsystencji ulubionego nektaru. Odpowiedź jednak tkwi we właściwościach miodu - kolorze, zapachu, smaku i składzie, a nie w jego postaci.
Każdy rodzaj może ulec krystalizacji, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Co zatem wpływa na proces skrystalizowania? To właśnie zawartość różnych cukrów nadaje miodowi różne struktury kryształków. Dlatego np. miód rzepakowy z łatwością można posmarować chleb, ponieważ posiada bardzo małe kryształki. Okazuje się, że pszczeli nektar zawiera o wiele więcej cukru niż wody, tworząc tzw. roztwór przesycony. Tempo jego procesu krystalizacji zależy od proporcji znajdujących się w nim cukrów głównych - glukozy i fruktozy. Zasada jest więc prosta: im większa ilość glukozy, tym proces przebiega szybciej.
Warto jednak pamiętać, że to, czy miód krystalizuje się szybko, czy wolno, nie oddziałuje na jego jakość i wartość odżywczą. To, czy wybierzesz produkt płynny, czy skrystalizowany zależy od Twoich preferencji i sposobu, w jaki zamierzasz go wykorzystać.
Po jakim czasie miód się krystalizuje?
Ciekawość wielu smakoszy miodu budzi kwestia czasu, jaki jest potrzebny do wystąpienia procesu krystalizacji tego słodkiego eliksiru. Proces krystalizacji miodu może ukazywać się w różnorodnych odcieniach, w zależności od rodzaju miodu. Miód rzepakowy krystalizuje się błyskawicznie, ponieważ zawiera w sobie sporą ilość glukozy. Stąd też ze stanu płynnego może przejść w twardą konsystencję w ciągu zaledwie kilku dni od momentu pozyskania. Odmienna sytuacja ma miejsce w przypadku miodu akacjowego, który z kolei zawiera w sobie dużo fruktozy i ulega krystalizacji dopiero po kilku miesiącach lub nawet po roku.
Miód w postaci płynnej utrzymuje się jedynie przez pewien czas po zebraniu, a jego czas krystalizacji zależy głównie od roślin, z jakich został zebrany. Warto pamiętać, że miody zawierające duże ilości glukozy krystalizują się o wiele szybciej.
Czy każdy miód się skrystalizuje?
Każdy, naturalny miód ulega krystalizacji. Jednak to, jak szybko się to stanie, zależy w dużej mierze od jego rodzaju. Na tempo procesu krystalizacji wpływa glukoza i fruktoza oraz moment zbioru nektaru. To właśnie te czynniki decydują o kształtowaniu się konsystencji miodu.
Ale czy istnieje miód, który nigdy się nie skrystalizuje? Prawdziwy miód wytwarzany przez pszczoły, zebrany z pasieki przez pszczelarza powinien przechodzić przez proces krystalizacji. Nawet jeśli będzie on trwał od kilku dni do kilkunastu miesięcy, to jego charakterystyczna konsystencja z pewnością się zmieni. Miody pozostające zbyt długo w formie płynnej mogą budzić pewne wątpliwości co do swojej autentyczności.
Dekrystalizacja miodu, czyli jak rozpuścić miód?
Prawie każdy skrystalizowany miód można przywrócić do płynnej postaci poprzez podgrzanie go w odpowiedniej temperaturze. Aby nie dopuścić do utraty jego właściwości, temperatura tego procesu nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. W przeciwnym wypadku można zaryzykować stratą wszystkich jego zdrowotnych właściwości. Jak zdekrystalizować twardy miód? Słoik z produktem pszczelim należy umieścić w ciepłej wodzie, delikatnie mieszając drewnianą łyżeczką, aż do momentu, gdy stanie się płynny.
Czy miód płynny jest prawdziwym miodem?
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, każdy miód naturalny pozbawiony sztucznych dodatków ulega procesowi krystalizacji, ale także każdy rodzaj miodu ma swój unikalny rytm tego procesu.
Na rynku można spotkać wiele sztucznych miodów, które pozostają płynne przez cały czas. Nie należą one z pewnością do grona naturalnych produktów pszczelich wydobytych prosto z ula. Wzbogacone są one całą gamą chemicznych substancji, dzięki którym zachowują m.in. płynną formę. Takie okazy można najczęściej spotkać na półkach marketów. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz prawdziwy, zdrowy miód wybierz ten z zaufanego źródła. W naszej Spiżarni sklepu online Schronisko Bukowina kryją się wyjątkowe rodzaje miodów pochodzące z polskich pasiek. Znajdziesz u nas oryginalne gatunki miodów: gryczane, spadziowe, faceliowe, nawłociowe, czy lipowe. Gwarantujemy, że docenisz ich smak i wartość zdrowotną.
Miód płynny "patoka", kremowany czy skrystalizowany "krupiec"?
Wybierając swój ulubiony słoiczek miodu, warto zastanowić się, jaki jego rodzaj i konsystencja będą odpowiadały Twojemu podniebieniu. Płynny, skrystalizowany, czy kremowany? Który nektar wybrać? Prawda jest taka, że każda jego forma ma swój unikalny charakter.
Jak już wiadomo, każdy miód się krystalizuje, co jest zupełnie naturalnym procesem. Jednak różne jego gatunki mają różne tempo krystalizacji. Warto zastanowić się, czy chcesz delektować się płynnym miodem "patoką" (rzadki, lejący), skrystalizowanym "krupcem", czy może kremowanym miodem.
Płynne miody doskonale sprawdzą się do słodzenia ciepłych napojów np. kawy, czy herbaty, czy przygotowania sosów lub marynat. Miody skrystalizowane warto wykorzystać jako naturalny słodzik do owsianki, jogurtu, czy koktajli oraz wypieków. A co z miodami kremowanymi? Ten rodzaj miodu powstaje ze skrystalizowanego miodu poddawanego mechanicznemu rozbijaniu kryształków. W efekcie czego uzyskuje się gęsty, kremowy produkt zachowujący wszystkie właściwości zdrowotne. Jego gęsta konsystencja sprawia, że idealnie nadaje się do smarowania kanapek, tostów, czy naleśników.
Każdy rodzaj ma swoje miejsce w kuchni i oferuje nie tylko słodycz, ale także bogactwo smaku i wartości odżywczych. Niezależnie od tego, czy wybierzesz miód płynny, kremowany czy skrystalizowany, możesz eksperymentować z różnymi przepisami, tworząc wyjątkowe dania i dając swoim kulinarnym kompozycjom niepowtarzalny smak. Oferta sklepu online Schronisko Bukowina kusi swoim miodowym asortymentem, w którym aż roi się od rozmaitych gatunków miodów.