Rozgość się u nas i poznaj naszą ofertę znakomitych serów cheddar rodem z Anglii i Włoch! To właśnie tu znajdziesz wyśmienite, wyraziste w smaku sery, które podbiją Twoje serce i podniebienie. Gładka, zwarta tekstura serów sprawia, że nie tylko świetnie się kroją i łatwo ścierają, ale także wyjątkowo prezentują się na desce w towarzystwie wędlin i owoców. Cheddar zastosowań ma wiele - czy już wiesz, jak go wykorzystasz w swojej kuchni?
Jaki to ser, jak smakuje i skąd pochodzi ser Cheddar?
Ten jeden z najbardziej znanych i cenionych odmian serów wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Nazwa sera cheddar pochodzi od miejsca, gdzie powstał, czyli wiosce Cheddar Village w Hrabstwie Somerset. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wersji tego przysmaku, które różnią się między sobą stopniem dojrzałości oraz intensywnością smaku. Smak sera cheddar może być zarówno delikatny i łagodny, jak i wyrazisty i pikantny - wszystko zależy od okresu dojrzewania. Zazwyczaj nabiał wyróżnia się średnio - twardą konsystencją i żółtą lub pomarańczową barwą, mogącą przybierać różne odcienie. A Ty miałeś już okazję, aby przekonać się o wyjątkowym smaku i aromacie tego angielskiego sera?
Jak powstał ser cheddar?
Zanim jeden z najpopularniejszych i najczęściej spożywanych serów trafił na angielskie stoły, początkowo dojrzewał w jaskiniach wąwozu Cheddar Gorge. Według jednej z legend pierwszy cheddar powstał zupełnie przypadkiem! Jedna z średniowiecznych dojarek zapomniała zabrać wiaderko z mlekiem i zostawiła je w jaskini. Kiedy po nie wróciła, okazało się, że z mleka zrobił się wyśmienity ser o intensywnym złotym kolorze.
Ser cheddar produkuje się zarówno z surowego, jak i pasteryzowanego mleka krowiego. Warto jednak zaznaczyć, że ten powstający z mleka pasteryzowanego musi nieco dłużej leżakować, by miał właściwości prawdziwego sera cheddar.
Jak zatem powstaje ten tradycyjny ser z Wielkiej Brytanii? Na samym początku procesu, mleko podgrzewa się kilkukrotnie w temperaturze 30 st Celsjusza i dodaje się kultury bakterii (bakterie mezofilne). Powstałą mieszankę wzbogaca się podpuszczką, którą pozostawia się do momentu oddzielenia się skrzepu od serwatki. Następnie skrzep kroi się na kawałki i pozostawia do opadnięcia na dno. Później ponownie skrzep kroi się na plastry i zostawia się go w kąpieli wodnej na kilka godzin. Ważne jest ciągłe pilnowanie odpowiedniej temperatury i przewracanie plastrów co jakiś czas.
To jednak nie koniec! Następnie skrzep ponownie kroi się w kostkę i dalej pozostawia w kąpieli wodnej na 30 minut w tej samej temperaturze. W ostatnim etapie produkcji sera cheddar dodaje się sól, a powstały twaróg owija się w gazę oraz poddaje się prasowaniu, suszeniu oraz woskowaniu i pozostawia do dojrzewania. Tak przygotowany nabiał dojrzewa w chłodnym miejscu przez około 3 miesiące.
Do czego można wykorzystać ser cheddar i jak go przechowywać?
Ten ser, który swoją nazwę zawdzięcza miejscowości angielskiej, ma wiele zastosowań! Znakomity cheddar wyróżniający się żółto-pomarańczową barwą najczęściej sprzedawany jest w bloku, plastrach lub starty. Dlaczego chętnie stosuje się go w kuchni? Otóż smakosze docenili cheddar nie tylko za jego wyjątkowy smak, ale również za to, że idealnie się topi. Nie bez powodu najczęściej wykorzystuje się go do dań na ciepło - świetnie sprawdza się w zapiekankach, pizzy, quesadillas lub tostach i burgerach. Doskonale smakuje na kanapce lub jako dodatek do sałatek, czy składnik deski serów.
Blok sera cheddar spokojnie można przechowywać w lodówce około 4 tygodni. Jeśli będzie szczelnie zapakowany, wytrzyma nawet do pół roku! Można go również zamrozić w plastrach lub startej formie.
Wartości odżywcze sera cheddar
Ser cheddar spożywany z umiarem korzystnie wpływa na ludzki organizm, ponieważ jest źródłem białka oraz składników mineralnych i witamin. Znajdujące się w serze wapń i fosfor odpowiedzialne są za zdrowie zębów i kości, a także zapobiegają pojawieniu się krzywicy u dzieci oraz osteoporozy u dorosłych. Zajadanie się tym przysmakiem może wzmocnić również odporność, dzięki zawartości selenu. Cheddar bogaty jest w białko, które pełni funkcje budulcowe, bierze udział w regeneracji mięśni oraz uczestniczy w procesach metabolicznych. Oprócz cennych składników mineralnych ser cheddar zawiera także witaminy takie jak: witamina B12, B2 oraz witaminę A.
Właściwości zdrowotne sera typu cheddar
Wiedziałeś, że żucie sera cheddar neutralizuje kwasy osadu nazębnego oraz zmienia pH w jamie ustnej, przez co zapobiega w ten sposób próchnicy? Ten typ sera zawiera tryptofan, czyli aminokwas białkowy odpowiedzialny za produkcję serotoniny będącej hormonem szczęścia. Oznacza to tylko jedno - cheddar pomaga odzyskać dobry nastrój i usprawnia proces zapamiętywania.
Aminy biogenne to aspekt żywieniowy, który eliminuje dolegliwości bólowe. Okazuje się, że cheddar to produkt bogaty w te związki, a więc wprowadzenie go do swojej diety złagodzi migrenowe bóle głowy.
Cheddar to ser charakteryzujący się wyrazistym smakiem, ale także sporą zawartością tłuszczu. W 100 g produktu znajduje się aż 400 kalorii! Z tego też powodu nie należy spożywać sera w nadmiarze, jeśli chcesz uniknąć ponadprogramowych kilogramów. Dobra wiadomość jest taka, że cheddar nie zawiera laktozy, dlatego może być spożywany przez osoby cierpiące na jej nietolerancję. Dzieje się tak, ponieważ bakterie kwasu mlekowego znajdujące się w serach fermentują laktozę i po około trzech tygodniach już jej w nabiale nie ma.
Jak wybrać ser cheddar wysokiej jakości?
Walory smakowe sera cheddar są znane na całym świecie. Jednak ser serowi nierówny. W wielu sklepach można spotkać cheddar niepewnej jakości zawierający szereg substancji konserwujących, mających niekorzystny wpływ na zdrowie. Jak zatem wybrać produkt, który będzie smaczny i pozbawiony chemicznych dodatków? Warto zwrócić uwagę na to skąd pochodzi ser i w jaki sposób został wyprodukowany. Najlepiej pokusić się o cały blok sera, a nie ten w mniejszych opakowaniach, gdyż będzie on uboższy o naturalne aromaty. To, czy cheddar będzie miał kolor jasnożółty, czy żółto-pomarańczowy, nie ma żadnego wpływu na jego jakość. Jedynie smak sera cheddar uzależniony jest od okresu jego dojrzewania.