Miód spadziowy – właściwości. Dlaczego warto mieć go w swojej kuchni?
Niepowtarzalny smak czy nieprzecenione właściwości prozdrowotne? A Ty z jakich powodów sięgasz po ulubiony rodzaj miodu? Niezależnie od przyczyny, przysmak wytwarzany przez pszczoły to bez wątpienia jeden z tych produktów, który zdecydowanie warto wprowadzić do swojej diety. Tym razem polecamy miód spadziowy – właściwości tego płynnego złota pozytywnie Cię zaskoczą!
Niepowtarzalny smak czy nieprzecenione właściwości prozdrowotne? A Ty z jakich powodów sięgasz po ulubiony rodzaj miodu? Niezależnie od przyczyny, przysmak wytwarzany przez pszczoły to bez wątpienia jeden z tych produktów, który zdecydowanie warto wprowadzić do swojej diety. Tym razem polecamy miód spadziowy – właściwości tego płynnego złota pozytywnie Cię zaskoczą!
Spis treści:
1. Czy wiesz, że...?
2. Miód spadziowy - właściwości i wartości odżywcze
3. Miód spadziowy - jak stosować i ile ma kalorii?
4. Najważniejsze wskazówki dotyczące przechowywania miodu spadziowego
5. Miód spadziowy – zastosowanie
6. Odkryj dobroczynne właściwości miodu spadziowego!
Czy wiesz, że...?
Niezwykle bogaty skład, ciemny kolor oraz wyjątkowe właściwości prozdrowotne – to właśnie wyróżnia popularny miód spadziowy. To płynne złoto powstaje ze spadzi z drzew, która jest sokiem drzewnym przetworzonym przez pszczoły. Miód spadziowy wytwarzany jest zarówno ze spadzi drzew iglastych, jak i liściastych.
Miód spadziowy z drzew iglastych w naszym kraju jest najczęściej produkowany z igieł i gałęzi jodły oraz świerku. Trudno jednoznacznie określić jego barwę – przechodzi ona od zgniłej zieleni, przez brąz aż po czerń. Jeśli chodzi o walory smakowe, miód ten jest słodki, może mieć nawet lekko gorzki lub kwaśny posmak.
Miód ze spadzi drzew liściastych ma ciemną barwę, która często przybiera ciemno-żółty odcień. W Polsce spadź zazwyczaj pobierana jest z lipy, klonów i dębów. Ten rodzaj miodu ma niezwykle łagodny, delikatny i przyjemny aromat. Smak miodu jest dość specyficzny i zapewne nie wszystkim przypadnie on do gustu, jednak dla niezwykłych wartości prozdrowotnych warto się przełamać!
Miód spadziowy – właściwości i wartości odżywcze
Liczne właściwości zdrowotne miodu spadziowego sprawiają, że jest on bardzo chętnie wykorzystywanym produktem w lecznictwie naturalnym. Co ciekawe, często nazywa się go miodem „królewskim”, ponieważ zawiera aż 9 razy więcej biopierwiastków niż miody nektarowe!
Cenne substancje, takie jak potas, wapń, sód, fosfor, magnez i mangan w miodzie ze spadzi występują w łatwo przyswajalnej przez organizm postaci. Miód spadziowy jako jedyny rodzaj miodu zawiera w sobie srebro, cynę, molibden i wanad. Ten rodzaj miodu ma aż dwa razy więcej białek, aminokwasów i enzymów niż miody nektarowe, a w dodatku może posiadać dwukrotnie więcej glukozy niż fruktozy. W składzie miodu spadziowego znaleźć można także niewielkie ilości A, B2, B6, C, PP oraz K. Miód spadziowy jest bogaty we flawonoidy oraz związki fenolowe. W przypadku tych pierwszych, ich zawartość w miodzie wynosi 6,5 mg/kg, natomiast stężenie związków fenolowych to około 650 mg/kg przy spadzi iglastej oraz 1260 mg/kg przy spadzi liściastej.
Regularne spożywanie tego rodzaju miodu zmniejsza negatywny wpływ kawy, herbaty, alkoholu czy innych używek na nasz organizm. Miód ze spadzi drzew liściastych ma pozytywny wpływ na regulację przemiany materii, wspomaga pracę serca, obniża ciśnienie, polepsza krążenie, oraz doskonale wpływa na funkcjonowanie nerek.
Miód spadziowy wykazuje właściwości, które przyspieszają gojenie ran, oparzeń i odmrożeń. Doskonale sprawdzi się w diecie osób, które borykają się ze stresem, gdyż zmniejsza napięcie nerwowe i działa uspokajająco. Produkt ze spadzi iglastej wykazuje działanie przeciwzapalnie, wykrztuśnie i łagodzi uporczywy kaszel, a co więcej podnosi odporność. Właściwości te sprawiają, że w walce z przeziębieniem czy bólem gardła doskonałym medykamentem jest naturalny miód spadziowy. Na co jeszcze dobroczynnie wpływa to płynne złoto? Miód ze spadzi działa odtruwająco, więc polecany jest osobom, które pracują w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Co ciekawe, ten rodzaj miodu polecany jest także przez stomatologów, ponieważ zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego!
Na miód spadziowy powinny jednak uważać osoby, które chorują na cukrzycę. Chociaż ten królewski przysmak zawiera sporą ilość wody oraz innych cennych substancji i witamin, to niemal w 75 proc. składa się on z cukrów prostych, takich jak fruktoza i glukoza.
Miód spadziowy – jak stosować i ile ma kalorii?
Miód spadziowy, podobnie jak każda inna odmiana miodu, jest produktem wysokokalorycznym. W 100 g miodu można znaleźć około 320-330 kcal. Jedna łyżeczka tego płynnego przysmaku ma mniej więcej 23 kcal. I choć bez wątpienia miód spadziowy jest zdrowym i wartościowym produktem, to należy jeść go z rozsądkiem. Profilaktyczne zaleca się, by osoby dorosłe spożywały każdego dnia minimum jedną łyżkę miodu, czyli 25 g. W przypadku dzieci dawka powinna być dwukrotnie zmniejszona.
Na najlepsze działanie miodu możesz liczyć, jeśli na stałe dołączysz go do swojego jadłospisu. Sięganie po miód doraźnie nie da tak dobrych rezultatów, jak jego systematyczne spożywanie.
Jako ciekawostkę warto dodać, że miód spadziowy zawiera więcej węglowodanów niż cukier i jednocześnie mniej kalorii. Oznacza to, że doskonale sprawdza się jako zdrowsza alternatywa do słodzenia napojów – pamiętaj jednak, by nie dodawać go do bardzo gorących płynów!
Najważniejsze wskazówki dotyczące przechowywania miodu spadziowego
Przechowywanie miodu ma ogromne znaczenie! Jest to produkt naturalny, należy więc przestrzegać kilku zasad, by cieszyć się jego niepowtarzalnym smakiem i aromatem przez długi czas.
Przyjmuje się, że miód nie ma terminu ważność. Jest to prawda, warto jednak wiedzieć, że wraz z upływem czasu produkt ten się starzeje i stopniowo traci swoje cenne wartości biochemiczne. Aby miód utrzymał swoje właściwości, należy przechowywać go w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza. W przeciwnym wypadku staje się on ciemniejszy, a także zmienia się proporcja zawartych w nim cukrów. W efekcie miód zostaje częściowo pozbawiony swoich prozdrowotnych właściwości.
Miód spadziowy trzymaj w chłodnym, zaciemnionym miejscu – najlepiej w temperaturze od 8 do 10 stopni Celsjusza. To płynne złoto możesz także przechowywać w lodówce. Produkt powinien być zamknięty w szczelnym, najlepiej szklanym, opakowaniu. Miód bardzo szybko pochłania zapachy, dlatego nie pozostawiaj go obok produktów o silnym aromacie. Nie powinno się trzymać miodu w metalowych pojemnikach, gdyż może on nabrać nieprzyjemnego, metalicznego posmaku.
Warto pamiętać, że miód spadziowy naturalnie ulega krystalizacji, która nie ma negatywnego wpływu na jego właściwości prozdrowotne ani kulinarne. Aby produkt ponownie przybrał płynną konsystencję, należy rozgrzać go w ciepłej kąpieli wodnej.
Miód spadziowy – zastosowanie
Ze względu na swój słodki smak i piękny zapach, miód jest doskonałą bazą wielu potraw – także tych wytrawnych. Zaciekawiły Cię właściwości, jakie wykazuje miód spadziowy? Zastosowanie go w swojej kuchni, to dobry krok w stronę zdrowych wyborów żywieniowych!
Dodawaj do napojów
Miód spadziowy doskonale nadaje się jako naturalny słodzik do napojów. Łyżeczkę produktu dodaj do herbaty z cytryną i sokiem malinowym, aby uzyskać rozgrzewający napar na jesienne i zimowe wieczory. Mleko z miodem i czosnkiem to sprawdzony przepis naszych babć na szybkie pozbycie się przeziębienia czy grypy. Jeśli jesteś fanem warzywnych i owocowych koktajli, to łyżeczka miodu ze spadzi doda im odrobiny słodyczy.
Pamiętaj jednak, że napój, do którego dodajesz miód, nie może przekraczać temperatury 40 stopni Celsjusza. Pod wpływem ciepła traci on bowiem swoje cenne właściwości i staje się zwykłym słodzikiem.
Miodowa marynata do mięsa
Ciepłe, letnie dni sprzyjają rodzinnemu grillowaniu. Jeśli brak Ci pomysłu na pyszną marynatę do mięsa, to koniecznie wypróbuj taką z dodatkiem miodu. Ten słodki składnik doskonale komponuje się z innymi przyprawami.
Dwie łyżki miodu spadziowego wymieszaj z dwoma łyżkami musztardy miodowej, dwoma łyżkami sosu sojowego oraz czterema łyżkami oliwy z oliwek. Dodaj drobno posiekany czosnek, sól, pieprz, płatki chili oraz kilka gałązek świeżego tymianku.
Na kanapkę
Kromka świeżego chleba posmarowana naturalnym miodem spadziowym, to proste danie, które przypomni Ci czasy dzieciństwa. Na bazie miodu możesz także przygotować słodką pastę do pieczywa.
Masło utrzyj z miodem na gładką masę. Do mieszanki dodaj drobno pokrojoną suszoną żurawinę, morele, gruszki, daktyle, orzechy nerkowca i cynamon. Gwarantujemy, że ten przysmak przypadnie do gustu wszystkim łasuchom!
Do deserów i słodkich przekąsek
Miodowe pierniczki, muffinki czy ciasto z miodem i czekoladą? Ten królewski przysmak doskonale sprawdzi się jako składnik słodkich wypieków.
Mamy sprawdzony sposób na szybkie i pożywne śniadanie na słodko! Do jogurtu naturalnego dodaj płatki muesli, świeże owoce, suszone owoce i miód spadziowy. Właściwości zdrowotne każdego z tych składników są naprawdę imponujące!
Odkryj dobroczynne właściwości miodu spadziowego!
Chcesz wzbogacić swoją dietę o wartościowe produkty? Miód spadziowy bez wątpienia należy do tej kategorii – jest nie tylko zdrowy, ale także pysznie smakuje!
Naturalny miód spadziowy z polskich pasiek znajdziesz w asortymencie naszej Spiżarni. W składzie produktu nie sposób doszukać się żadnych ulepszaczy, barwników czy konserwantów. Miód spadziowy ze Schroniska Bukowina został zamknięty w bardzo eleganckim słoiku o pojemności aż 710 ml. Spraw go sobie i wszystkim znajomym, którzy są miłośnikami tradycyjnych smaków!