Facebook Pixel

Oliwy włoskie

Oliwa z oliwek to jeden z najpopularniejszych produktów kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej. Słynie nie tylko z tego, że dodaje smaku potrawom, ale również znana jest ze swoich właściwości prozdrowotnych. Ten żółto zielony płyn znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. 

Różne rodzaje oliwy z Włoch – stawiamy na różnorodność

W polskich sklepach z trudem można znaleźć prawdziwą włoską oliwę z oliwek. W sklepie internetowym Schronisko Bukowina znajdziesz szeroką gamę produktów prosto z Włoch, a wśród nich najlepsze oliwy o różnym pochodzeniu. W ofercie naszego sklepu online dostępne są oliwy niefiltrowane m.in. Il Casolare . Dzięki pominięciu procesu filtracji oliwa zachowuje wszystkie cenne właściwości oraz bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin. To produkt używany w naszej restauracji. Świetnie sprawdza się w przygotowaniu bazy do sosu aioli oraz włoskiego majonezu czosnkowego. Sklep Schronisko Bukowina posiada również oliwę Dante włoskiego producenta. To mieszanka: extra vergine oraz filtrowanej, rafinowanej. Dzięki temu połączeniu oliwa zyskuje łagodny smak, a także można jej używać zarówno na zimno jak i na ciepło. Włoska oliwa z pierwszego tłoczenia z dodatkiem kawałków papryczki peperoni to propozycja dla miłośników bardziej wyrazistych, pikantnych potraw. Z pewnością podkreśli smak niejednego dania.  Jako oliwa do smażenia świetnie sprawdzi się oliwa marki Desantis . Uzyskiwana jest z oliwek typu sansa, dzięki czemu można używać ją na gorąco. Oliwa sansa ma wyższą temperaturę zapłonu, co oznacza, że nie będzie dymić się na patelni.

Oliwy z Włoch - jak je kupować?

Za najbardziej wartościową oliwę uznaje się oliwę extra vergine z pierwszego tłoczenia. Idealnie sprawdzi się do sałatek, pieczywa i innych potraw. Kupując prawdziwą włoską oliwę z oliwek powinniśmy czytać etykiety, na których znajdziemy informacje na temat rodzaju oliwy, jej rodzaju filtrowania oraz pochodzeniu. Gwarantem najwyższej jakości produktu jest certyfikat DOP lub IGP, który mówi nam o miejscu pochodzenia oliwy. Z etykiety możemy również odczytać, jakie dodatki smakowe znajdują się w produkcie. Mogą to być np. trufle, czosnek lub zioła. 

Włoska oliwa extra vergine

Włosi zajmują pierwsze miejsce w konsumpcji oraz produkcji oliwy z oliwek. Produkt najwyższej jakości oznaczony jest międzynarodowym certyfikatem DOP lub IGP. Oliwa z oliwek produkowana jest w południowej i centralnej części kraju. Jak zatem powstaje oliwa vergine? Płyn o żółto zielonej barwie tworzony jest w wyniku zmielenia całych owoców, łącznie z pestkami, następnie oliwa z oliwek oddzielana jest od pozostałości. Aby oliwa mogła trafić na nasze stoły musi zostać poddana filtracji. W naszym sklepie online Schronisko Bukowina dostępne są oliwy niefiltrowane z charakterystycznym osadem oraz filtrowane. Te ostatnie cechują się większą przejrzystością oraz są częściej wybierane przez klientów. Mogą być też dłużej przechowywane niż oliwy niefiltrowane. 

Jakie właściwości ma oliwa z oliwek extra vergine?

Najbardziej cenną dla naszego zdrowia jest oliwa z oliwek extra vergine tłoczona na zimno. Jej bogaty skład tworzą antyoksydanty, kwasy tłuszczowe oraz witaminy. Najcenniejszym z kwasów tłuszczowych jest jednonienasycony kwas oleinowy, który zbawiennie wpływa na nasze zdrowie. Jego działanie odpowiada za ochronę organizmu przed wolnymi rodnikami, które odpowiedzialne są za proces starzenia i rozwój chorób nowotworowych. 

Jak rozpoznać, czy oliwa nadaje się do spożycia?

O tym, czy oliwa z oliwek jest przydatna do spożycia świadczy jej kolor, zapach i smak. Jeśli produkt jest dobry, powinien mieć zieloną lub żółtą barwę. Kiedy zauważymy, że przybiera pomarańczowy kolor - musimy się jej pozbyć. Oliwę z oliwek należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Naturalny zapach oliwy nie powinien nas odrzucać, z kolei, gdy poczujemy niepokojący aromat musimy się z nią pożegnać. Kolejną kwestią jest zapach oliwy, który wzbudza wiele kontrowersji. Jak się okazuje, zaletą produktu może być jego gorzkawy posmak i bardziej wyrazisty smak. Wszystko zależy od gustu degustatora. 

Jak wykorzystać oliwę?

Najlepiej w kuchni sprawdzi się oliwa z oliwek typu extra virgin. Można użyć ją do przygotowania wielu potraw, jednak nie jest to jej jedyne zastosowanie. Do czego jeszcze można ją wykorzystać? Stosując płyn własnej roboty z dodatkiem oliwy z oliwek, soku z cytryny i octu, przywrócisz blask i połysk drewnianym meblom. Oliwa z oliwek świetnie sprawdzi się jako naturalna odżywka do włosów - sprawi, że staną się one nawilżone i miękkie.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 41

na stronę
Desc
 1. oliwa desantis do smażenia

  Włoska oliwa do smażenia - Desantis

  27,00 zł
 2. oliwa extra vergine basso

  Włoska oliwa extra vergine - Basso

  26,00 zł
  Brak w magazynie
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 41

na stronę
Desc