Czym charakteryzuje się Śliwowica z Łącka? Gdzie kupić okowitę/brandy ze śliwek?
Kiedy myślimy o regionalnych alkoholach, to jednym z pierwszych, który pojawia się w naszych głowach, jest śliwowica. Ten aromatyczny, niezwykle mocny i intensywny w smaku trunek ma swoje korzenie w długiej historii Polski. Jedną z najbardziej znanych odmian śliwowicy w Polsce jest śliwowica łącka. To alkohol, który potrafi nieźle rozgrzać i serce i duszę!
Na skróty:
- wyjątkowy smak i aromat śliwowica zawdzięcza najwyższej jakości owoców - odmianie śliwek węgierek i tradycyjnym metodom produkcji
- śliwowica - destylat, który na dobre zagościł na polskich stołach
- dobry humor i zdrowie dzięki naszej śliwowicy z gór 75% dostępnej w naszym sklepie online Schronisko Bukowina!
Śliwowica łącka - kilka słów o trunku dającym krzepę
Łącka śliwowica to mocny napój alkoholowy (o mocy od 70 %) wytwarzany ze śliwek, przede wszystkim z odmiany "Węgierka Zwykła", produkowany w gminie Łącko. Wyróżnia się charakterystycznym śliwkowym aromatem, który można poczuć już w momencie otwarcia butelki oraz delikatnie żółtawym kolorem i intensywnym, głębokim smakiem, wypełnionym śliwkowymi nutami.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że śliwowica łącka, mimo swej popularności, nie funkcjonuje na legalnym rynku. To produkt nielegalny, co oznacza, że nie ma możliwości rejestracji go jako produktu regionalnego. Obecnie tylko jedna destylarnia w Polsce wytwarza ten alkohol legalnie na sprzedaż.
Niemniej jednak tajemnicza aura i unikatowy smak tradycyjnej śliwowicy przyciągają miłośników mocnych trunków z całego kraju. Tak jak mówi napis na butelkach: "Daje krzepę, krasi lica nasza łącka śliwowica". To wyjątkowy alkohol, który doskonale rozgrzewa i daje możliwość poznania magicznego świata gór.
Historia śliwowicy w Polsce
Jeśli chcemy opowiedzieć historię powstania tradycyjnej śliwowicy, musimy zacząć od jej najważniejszego składnika, czyli śliwek węgierek. Owoce te uprawiano w Łącku już w XVII wieku, natomiast sama okowita pojawiła się w tej miejscowości na przełomie XIX i XX wieku za sprawą żydowskiej rodziny Grossbardów. To właśnie oni otworzyli w Łącku gorzelnię, w której wyrabiano tzw. "śliwowicę pejseczną". Żydzi posiadali również wyłączne prawo do produkcji i sprzedaży tego alkoholu, jednak ludność zamieszkująca Łącko nie stosowała się do panujących zasad i produkowała bimber na własną rękę. Produkcję alkoholu na skalę przemysłową wstrzymano po wybuchu II wojny światowej i nigdy już jej nie wznowiono. Nie zmienia to faktu, że sztukę pędzenia śliwowicy przekazywano z pokolenia na pokolenie i nadal wytwarzano ją w domach.
Z czasem śliwowica stała się bardzo popularnym trunkiem, który coraz częściej gościł na polskich stołach. Zazwyczaj alkohol ten podawano podczas szczególnych uroczystości takich jak wesela, chrzciny, czy pogrzeby, natomiast w zimie dodawano ją do ciepłej herbaty, aby rozgrzać organizm. Butelka śliwowicy zaczęła również pojawiać się na salonach - u prominentnych polityków PRL. Często wręczano ją również w ramach upominku.
Jak produkuje się śliwowicę?
Przy produkcji śliwowicy ogromne znaczenie mają śliwki. Najlepiej wybierać te owoce, które są dojrzałe, a wręcz przejrzałe. Śliwki pozbawione pestek lądują w beczce, gdzie fermentują przez około 2 miesiące, po to, by nadawać się do destylacji, czyli odparowania i ponownego skroplenia alkoholu. To jest kluczowy etap. Śliwkowa mikstura przechodzi przez miedzianą aparaturę, a efektem jest spirytus o zawartości alkoholu przekraczającej 70%. To już naprawdę mocna rzecz! W efekcie końcowym otrzymuje się mocną śliwowicę, gotową do butelkowania.
Niektóre wersje śliwowicy poddaje się procesowi leżakowania w dębowych beczkach. To taki rodzaj odpoczynku, w trakcie którego alkohol nabiera charakterystycznego smaku i aromatu. W ten sposób powstaje m.in. Passover slivovitz, czyli „Śliwowica paschalna”.
Ile procent ma oryginalna śliwowica?
Oryginalna śliwowica produkowana zgodnie z tradycyjnymi recepturami ma zawartość alkoholu sięgającą od 40-80%. Dokładna moc alkoholu może się nieco różnić w zależności od producenta i regionu, w którym jest wytwarzana. Wiecie ile śliwek potrzeba, aby uzyskać 1 litr śliwowicy o zawartości alkoholu 70%? Około 15 kg śliwek węgierek!
Czy śliwowicą to bimber?
Alkohole regionalne, w tym śliwowica, destylowane w domowych warunkach uważane są za bimber. Warto jednak pamiętać, że produkcja bimbru w warunkach domowych jest nielegalna w Polsce, podobnie jak obrót nim. Jednak sytuacja inaczej prezentuje się w przypadku słynnej śliwowicy łąckiej 70 %. Mimo że technicznie jest to napój destylowany, to w wielu regionach Polski, w tym na terenie gminy Łącko, śliwowica ma swoją specyficzną renomę i jest ceniona za wysoką jakość. Dlatego lokalne władze często nie ścigają producentów i miłośnicy tego trunku mogą cieszyć się jego smakiem.
Jeśli chcecie poznać prawdziwą moc oryginalnej śliwowicy z gór, zajrzyjcie do naszego sklepu online Schronisko Bukowina.
Znak towarowy
Śliwowica z łącka to nie tylko wyjątkowy trunek mający grono swoich wielbicieli, to także część dziedzictwa kulturowego. W 1992 roku została uznana przez urząd konserwatora zabytków w Nowym Sączu za niematerialne dobro kultury narodowej. Z kolei w 2005 roku trunek ten wpisany został na Listę Produktów Tradycyjnych w kategorii Napoje (alkoholowe i bezalkoholowe), co jest wyrazem głębokiego zakorzenienia w tradycji.
W 2011 roku destylat z tradycyjnych łąckich śliwek opatrzony został znakiem towarowym w Urzędzie Patentowym RP. Znak ten przyznany został przez Stowarzyszenie Łącka Droga Owocowa i Urząd Gminy Łącko, co świadczy o zaufaniu do jakości tego trunku. Teraz rolnicy i przedsiębiorcy, którzy produkują i rozlewają śliwowicę w gminie Łącko, mogą go używać, o ile mają zgodę specjalnej kapituły. Warto dodać, że śliwowica Łącka nie ma krajowego znaku akcyzy, co oznacza, że nie podlega ona dodatkowym opłatom akcyzowym, które często obowiązują inne alkohole. To jedna z cech, która czyni ją wyjątkową.
Na co pomaga śliwowica?
Śliwki węgierki to źródło witaminy C, będącej silnym antyoksydantem odpowiedzialnym za walkę z wolnymi rodnikami, a także witaminy K niezbędnej do prawidłowego krzepnięcia krwi. Mocny trunek ze śliwek bogaty jest również w substancje mineralne - wapń oraz potas, magnez, dzięki którym lepiej funkcjonuje układ krążenia, obniża się ciśnienie tętnicze krwi, czy zmniejszają się obrzęki.
Śliwowica ma właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, z racji tego, że zawiera sporą ilość antyoksydantów. Działa na organizm przeciwwirusowo, przeciwmiażdżycowo, przeciwskurczowo oraz moczopędnie. Sięganie po śliwowicę, oczywiście z umiarem, wspiera układ pokarmowy i może pomóc w walce z zaparciami. Przyniesie ulgę również przy niestrawności, zgadze, wzdęciach, czy bólu brzucha.