Ocet
Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jakim dobrodziejstwem dla naszego organizmu jest ocet. Ten wodny roztwór kwasu octowego o charakterystycznym ostrym zapachu i kwaśnym smaku bardzo skutecznie zwalcza bakterie, grzyby, łagodzi swędzenie po ugryzieniach, bóle żołądka czy bóle głowy.
Jak powstaje ocet?
Roztwór octowy to wynik fermentacji alkoholu przy udziale bakterii octowej, zazwyczaj zawierający od 6 do 10% alkoholu etylowego. Wsad należy pod koniec filtrować, stąd mniejszy lub większy osad w niektórych butelkach. Stosowany jest głównie jako przyprawa zakwaszająca. Ekologiczny ocet w małych ilościach pobudza apetyt i trawienie, ma także pozytywne działanie na nasz organizm, mimo swojego specyficznego aromatu.
Jakie są rodzaje octów?
Wśród octów spożywczych najszersze zastosowanie w kuchni mają octy fermentacyjne. Oprócz tego wyróżniamy jeszcze octy powstałe z esencji octowej. Do spożycia zaleca się przede wszystkim ocet jabłkowy bio, choć równie popularne są octy winne, w tym ocet balsamiczny. Ocet z jabłek, zwłaszcza ten ekologiczny, zawiera pektynę wspomagającą trawienie, a zawarty w nim kwas łączy się w organizmie z magnezem, łagodząc różnego rodzaju bóle.
Zastosowanie w kuchni
Ocet z czerwonego wina, balsamiczny czy inne ciemne mają bardzo szerokie zastosowanie jako przyprawa i produkt zakwaszający danie. Mogą służyć również do przyrządzania marynat, ale musimy pamiętać, że mogą zmienić kolor pikli. Do przetworów najlepiej użyć octu spirytusowego lub z białego wina. Te o ciemniejszych kolorach będą natomiast doskonałe do przyrządzania marynat do mięsa, a także sosów do sałatek.
Dlaczego warto wybrać produkty z naszego sklepu internetowego?
Wszystkie importowane produkty w sklepie Schronisko Bukowina pochodzą ze sprawdzonych i zaufanych firm we Włoszech, zajmujących się swoim fachem od wielu lat. Octy dostępne w sklepie online używane są na co dzień do potraw w naszym menu restauracyjnym. Znajdziesz u nas zarówno naturalny ocet jabłkowy, jak i doskonały do dressingów ocet balsamiczny z Modeny. W zależności od potrzeb możesz wybrać butelkę litrową lub taką o pojemności 500 ml.
Co cechuje nasz ocet jabłkowy?
Dostępny u nas produkt jest wyjątkowo zbilansowany w smaku, lekki i świeży. Pochodzi ze starannie wyselekcjonowanego, włoskiego źródła.
Czy ocet muszę przechowywać w lodówce?
Nie, zarówno przed otwarciem, jak i po, dobrze zakręconą butelkę można trzymać na półce lub w spiżarni. Ważne, by miejsce to miało temperaturę pokojową lub lekko chłodną i nie było oświetlone, bo wtedy narażamy ocet na utratę właściwości.
Co zawiera ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy to wyjątkowo bogate źródło substancji odżywczych - znajdziesz w nim zarówno aminokwasy, pektyny, kwasy mlekowe czy octowe, ale też
witaminy A, B, C i E. Zawiera także składniki mineralne w postaci sodu, potasu, wapnia, krzemu, magnezu, żelaza czy fosforu.
Czy ocet jest zdrowy?
Ocet, szczególnie ten naturalny, jest obniża poziom cholesterolu, zapobiega miażdżycy i nadciśnieniu oraz reguluje procesy trawienne czy wzmacniające naczynia krwionośne. Działa też przeciwnowotworowo i przeciwstarzeniowo.
Czy można pić ocet?
Tak, ale nie należy spożywać go bezpośrednio z butelki, gdyż może podrażnić nasz żołądek. Jedną lub dwie łyżki należy rozcieńczyć z wodą i tak przygotowany napój wypijać na czczo, a także przed posiłkami.