Babka prosto z WłochBabka prosto z Włoch

Sery pleśniowe

Aromatyczne, delikatne, a zarazem wyraziste, zachwycające głębią smaku - o czym mowa? Oczywiście o doskonałych serach pleśniowych! Oprócz tego, że są po prostu przepyszne, to również przyciągają uwagę smakoszy, kiedy tylko pojawią się na stole. Dlaczego? Wszystko to za sprawą charakterystycznych plamek pleśni, nadającym ich elegancki wygląd. 

Gotowi na podróż przez świat serów pleśniowych? Zajrzyjcie do naszej kategorii i zafundujcie sobie prawdziwą ucztę dla zmysłów i podniebienia!

Ser pleśniowy Roquefort - Papillon 100 g
15 punktów
15,19 zł
100 g
Tylko naturalne składniki
Tylko naturalne składniki
Danish Blue Cheese - Danablu 100 g
11 punktów
11,79 zł
Produkt niedostępny

Jak powstają sery pleśniowe?

Kremowe sery pleśniowe z aksamitną skórką to prawdziwe kulinarne dzieła sztuki. Najczęściej wytwarzane są z mleka krowiego, owczego lub koziego, a proces ich produkcji rozpoczyna się od ścinania sera za pomocą podpuszczki. Następnie poddawane są one dojrzewaniu, które odbywa się dzięki wyselekcjonowanym, szlachetnym pleśniom takim jak pleśnie białe Penicillium camemberti i pleśnie błękitne - Penicillium roqueforti. To właśnie za ich sprawą nabiał zyskuje niepowtarzalny smak i aromat. 

Okazuje się jednak, że tego typu sery wymagają szczególnej troski i muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki dojrzewania, czyli wilgotne i chłodne pomieszczenia. Proces ten jest praktycznie od początku widoczny gołym okiem - intensywny rozwój bakterii ma miejsce nie tylko na zewnątrz, ale i w środku sera. Odpowiednie warunki i zaszczepione kultury pleśni sprawiają, że po kilku tygodniach lub nawet latach, możemy rozkoszować się smakiem serów takich jak camembert, brie czy roquefort.

Rodzaje sera pleśniowego

Kolebką serów pleśniowych jest Francja, gdzie tradycja ich produkcji sięga już kilkuset lat. To właśnie tam najbardziej ceniona jest ich jakość i smak. Wśród rodzajów tego wspaniałego przysmaku, możemy wyróżnić 5 podstawowych gatunków: camembert, brie, lazur, gorgonzola i roquefort. Wszystkie oprócz gorgonzoli wywodzą się właśnie z Francji.

Ser Camembert - ten delikatny ser podpuszczkowy powstaje z niepasteryzowanego mleka krowiego i pochodzi z Normandii, a jego receptura została opracowana w 1791 roku. Camembert formowany jest w krążki o masie około 250 g i wyróżnia się jednolitą, kremową konsystencją, a za jego smak i zapach odpowiadają pleśnie Penicillium camemberti, które nadają mu nazwę. Nic nie smakuje lepiej, jak grillowany Camembert!

Ser Brie - produkowany z mleka krowiego, pochodzi z regionu Marny i Sekwany i kojarzony jest głównie z Francją. Ma charakterystyczną, aksamitną skórkę i niepowtarzalny smak.

Ser Lazur - to ser z niebieską pleśnią, jest wilgotny, maślany, a w smaku ostro-słodki. Wyróżnia się grzybowym aromatem, który nadaje mu wyjątkowy charakter.

Ser Gorgonzola - ten włoski ser wytwarzany jest z mleka krowiego w Lombardii, gdzie dojrzewa w jaskiniach Lodi i Valsassina. Posiada pomarańczową skórkę, niebiesko-zielone żyłki, ostry grzybowy aromat oraz miękki, słodkawy miąższ. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do zup, czy makaronów.

Ser Roquefort - pochodzi z Francji, gdzie dojrzewa w jaskiniach Mont Cambalou i produkowany jest z mleka owczego. Legenda głosi, że został odkryty przez pasterza, który przypadkowo schował kawałek sera w wilgotnej pieczarze, by sprawdzić po kilku tygodniach, czy obrósł smaczną pleśnią. 

Wpływ serów pleśniowych na zdrowie

Sery pleśniowe spożywane w umiarkowanych ilościach stanowią bogactwo składników odżywczych i witamin. Są cennym źródłem wapnia i fosforu, które odgrywają istotną rolę przy utrzymaniu w dobrej kondycji naszych kości i zębów. W serach pleśniowych znajdziemy również potas, cynk i białka, które są łatwo przyswajalne przez ludzki organizm. 

Osoby cierpiące na problemy z nadciśnieniem tętniczym, czy zatrzymaniem wody w organizmie, powinny unikać tego typu przysmaków, ponieważ zawierają one spore ilości soli.

Sery pleśniowe, a kobiety w ciąży

Ciężarne nie powinny jeść serów pleśniowych ze względu na ryzyko związane z bakterią Listeria monocytogenes, która czasami może być obecna w niektórych odmianach serów pleśniowych. Bakteria ta może powodować chorobę tzw. listeriozę, która stanowi niebezpieczeństwo dla płodu. Może prowadzić do powikłań ciążowych i mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Potrzebujesz więcej?

Zapytaj o ofertę hurtową

Potrzebujesz więcej?

Zapytaj o ofertę hurtową