Dziczyzna
Wyroby z dziczyzny w naszym sklepie
Nasze wyroby z dziczyzny to produkty najlepszej jakości, wyróżniające się niezwykłym smakiem oraz właściwościami zdrowotnymi. Dziczyzna dostępna w naszym sklepie pozyskiwana jest z polskich lasów od zaufanych, lokalnych dostawców. Cenimy sobie ekologiczne podejście, dlatego na każdym etapie produkcji wyrobów dbamy o ich naturalny charakter. Wyjątkowy smak dziczyzna zawdzięcza zastosowaniu tradycyjnych receptur przygotowania - staropolskiej technice wędzenia oraz aromatycznym przyprawom.
Wędliny dostępne w sklepach często zawierają konserwanty, wypełniacze i ulepszacze smakowe. Coraz większą popularnością cieszą się naturalne wyroby wędliniarskie, ponieważ nie mają sztucznych dodatków. Do łask wraca także pozbawiona chemii dziczyzna. W naszym sklepie Schronisko Bukowina znajdziesz produkty, których trudno szukać w zwykłym markecie. Przykładamy dużą wagę do jakości mięsa, z którego przygotowujemy nasze wyroby. Skupiamy się na tym, aby odpowiednio wyselekcjonowane mięso przyrządzone według tradycyjnej receptury otrzymało odpowiedni wygląd oraz zapewniało niezapomniane doznania smakowe.
Najlepszej jakości mięsa i wędliny z dziczyzny
Nasze produkty z dziczyzny wyróżniają się wysoką zawartością procentową mięsa, co jest ich ogromną zaletą. Wybierając naszą kiełbasę z jelenia, czy pasztet z królika, masz świadomość tego, co jesz. Dziczyzna cechuje się niską zawartość cholesterolu i sporym zasobem składników mineralnych, dzięki czemu sięgamy po nią jeszcze chętniej. O tym, że wyroby te są niesamowicie smaczne i naturalne świadczy brak alergenów oraz barwników. Dzikie zwierzęta żyją w lesie i żywią się tylko naturalnym pokarmem. Ich dieta składa się z różnych rodzajów ziół, traw, nasion, czy liści, dlatego dziczyzna ma tak charakterystyczny, wyrazisty smak i przede wszystkim jest zdrowa. W naszej kiełbasie myśliwskiej jest aż 70% mięsa z dzika, reszta to mięso z jelenia oraz przyprawy i sól peklująca. Swój niepowtarzalny smak zyskuje dzięki wędzeniu naturalnym dymem, a jej zapach zawdzięczamy sporej ilości czosnku i jałowca.
Poznaj i pokochaj smak dziczyzny
Nasz sklep daje Ci możliwość zasmakowania staropolskich specjałów, którymi zajadała się dawna szlachta i arystokracja. Można zatem śmiało stwierdzić, że nie ma bardziej szlachetnego mięsa niż mięso zwierzyny łownej. Jesteśmy pewni, że smak najbardziej wykwintnych polskich wędlin zadowoli nawet najbardziej wymagającego smakosza. Dziczyzna może być serwowana na co dzień, jak i od święta, podczas imprez rodzinnych, czy innego rodzaju spotkań. Rarytasy z dziczyzny świetnie sprawdzą się jako wędliny na święta i inne okazje. Są wyśmienite i ciężko im się oprzeć, dlatego nie gwarantujemy, czy będziesz w stanie podzielić się kabanosami z dzika ze swoimi najbliższymi. Warto jednak ich spróbować, by przekonać się o cudownym smaku domowej dziczyzny, kuszącej aromatycznym zapachem czosnku i ziół. Nasz sklep oferuje dostawę wyrobów z dziczyzny na terenie całej Polski.
Dziczyzna - dlaczego warto się nią zainteresować?
Ten rodzaj mięsa zadomowił się w polskiej kuchni już dawno temu. Do dziś uchodzi za kulinarny specjał, po który warto sięgać nie tylko ze względu na oryginalny smak, ale także wartości odżywcze. Dlaczego zatem warto jeść mięso zwierząt łownych? Dziczyzna uchodzi za jeden z najzdrowszych gatunków mięsa. Posiada mało kalorii, zawiera aż 80% białka oraz wyróżnia się niską zawartością tłuszczu. Mięso z dziczyzny jest bardziej ukrwione i wykazuje bardzo niską zawartość cholesterolu, dlatego powinny je spożywać osoby cierpiące na choroby serca. Dodatkowo, bogate jest w żelazo, fosfor i wapń.
Jakie mięso zalicza się do dziczyzny?
Dziczyzna to mięso dzikich zwierząt dopuszczone do spożycia po przeprowadzeniu badań weterynaryjnych. Dzieli się ją pod względem wielkości zwierzęcia na dziczyznę grubą (dzik, jeleń, sarna), dziczyznę drobną (zające, dzikie króliki) oraz dzikie ptactwo (dzikie kaczki, przepiórki, bażanty, kuropatwy). Najdelikatniejsze mięso mają zwierzęta, które upolowane zostały jesienią lub początkiem zimy. Na charakterystyczny smak i aromat dziczyzny ma wpływ naturalny pokarm, którym żywiły się zwierzęta w okresie wiosenno- letnim.
Dziczyzna – wykwintne mięso dla wymagających. Jak ją jeść?
Karkówka z dzika, udziec z sarny, czy gulasz z dzika - jak widać potraw z dziczyzny nie brakuje. Panuje totalna dowolność, jeśli chodzi o jej przygotowanie. Można ją przyrządzić na wiele sposobów - gotować, smażyć, piec w piekarniku lub dusić. Warto skąpać ją wcześniej w marynacie, aby mięso przeniknęło zapachem ziół. Z racji tego, że jest ono nieco twardsze niż mięso zwierząt hodowlanych, dobrze jest je odpowiednio wcześniej skruszyć. Podczas pieczenia należy pamiętać o podlewaniu go wytapiającym się tłuszczem, aby mięso nie stało się twarde. Jakich przypraw używać, aby dziczyzna smakowała wybornie? Do karkówki z dzika najlepiej użyć kminku, za to tymianek lub natka pietruszki świetnie sprawdzą się przy przyrządzaniu ptactwa. Dania z dziczyzny lubią towarzystwo suszonych owoców i czerwonego wina.