Sprawdzony przepis na pizzę, którą zrobisz w swoim piekarniku!
Pizza – włoskie danie, które podbiło miliony serc na całym świecie. Na pizzę możesz wybrać się do restauracji lub zamówić z dostawą do domu, my jednak preferujemy przygotować ją samemu lub razem z innymi domownikami. Będzie dokładnie taka, jaką lubicie! Sprawdźcie nasz przepis na ciasto na pizzę, która zawsze wychodzi smakowita!
Na cienkim czy na grubym cieście, z symboliczną ilością dodatków czy z całym mnóstwem różnorodnych składników? Każdy z nas lubi trochę inną pizzę. Jedno jest pewne – domowa zawsze zawiera to, co lubimy najbardziej. Możesz przygotować ją ze znajomymi lub z rodziną, a każdy będzie mógł skomponować swoją ulubioną wersję z wybranymi dodatkami. Nie wiesz, jak się za to zabrać? Sprawdź nasz przepis na pizzę!
Prosty przepis na pizzę
Składniki na ciasto na pizzę dla 4–8 osób (4 placki o średnicy 25 cm każda):
• 500 g mąki 00,
• 10 g świeżych lub 10 g suchych drożdży,
• ¾ łyżki cukru,
• szklanka (250 ml) letniej wody,
• ¾ łyżeczki soli,
• 2 łyżki (25 ml) oliwy extra virgin lub oleju rzepakowego.
Składniki na dodatki:
• sos pomidorowy na bazie pulpy pomidorowej,
• włoska mozzarella w kulce do pizzy,
• bazylia,
• ulubione dodatki, np. szynka prosciutto, pieczarki, boczek, cebula, oliwki, pomidory,
• boczek, ogórki kiszone, ser typu oscypek i żurawina – jeśli masz ochotę na pizzę góralską.
Przygotowanie ciasta:
1. Przygotuj rozczyn: rozgnieć drożdże z cukrem, aż się rozpuszczą. Gdy się rozpuszczą, wlej letnią wodę i wsyp sól. Całość dokładnie wymieszaj, a następnie odstaw na 10 minut.
2. W międzyczasie przesiej mąkę przez sitko do dużej miski.
3. Wlej rozczyn do mąki i zacznij mieszać łyżką, a gdy składniki wstępnie się połączą, zacznij ugniatać ciasto ręcznie lub za pomocą robota kuchennego. Zagniataj ciasto przez ok. 5 minut.
4. Po tym czasie dodaj oliwę lub olej i ponownie zagnieć całość, do momentu aż ciasto będzie odchodziło od ręki.
5. Gotowe ciasto podziel na 4 części i zagnieć każdą część w kulę, spryskaj po powierzchni oliwą, przykryj ściereczką i zostaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 30 minut.
Wskazówka
Jeżeli nie chcesz zjeść od razu 4 pizz sam, z rodziną lub ze znajomymi, to przed wyrośnięciem możesz przełożyć kulki pizzy do lodówki i przygotować ją następnego dnia lub zapakować w nylonowe woreczki i zamrozić na inny dzień.
Gdy będziesz chciał przygotować pizzę, wystarczy wyjąć ją 30 minut wcześniej z lodówki lub kilka godzin wcześniej z zamrażarki i postępować tak jak w przypadku wykorzystania ciasta bezpośrednio po jego przygotowaniu.
6. Po tym czasie przełóż wyrośnięte ciasto na stolnicę obsypaną mąką i nagrzej piekarnik na maksymalną liczbę stopni Celsjusza (250–300°) z termoobiegiem.
7. Wyrośnięte ciasto zacznij wałkować lub najlepiej rozciągać ręcznie do uzyskana cienkiego, okrągłego placka o średnicy ok. 25 cm.
8. Posmaruj ciasto niewielką ilością sosu pomidorowego – tak, aby boki zostały bez sosu. Posyp startym lub porwanym na kawałki serem i ułóż na nim pokrojone dodatki (nie za dużo)!
9. Piecz w maksymalnie nagrzanym piekarniku przez ok. 10 minut.
10. Po upieczeniu przełóż na deskę i podawaj z oliwą i świeżą bazylią.
Przeczytaj również: Zrób na obiad kluski ziemniaczane – przepis jest banalnie prosty!
Jak zrobić pizzę na cienkim cieście?
Sekret cienkiego placka tkwi w przepisie na ciasto do pizzy, który już poznałeś! Ważna jest jednak forma przygotowania ciasta przed upieczeniem. Ciasto powinno być bardzo cienko rozwałkowane lub powyciągane ręcznie. Włosi nie używają do tego wałka, więc warto spróbować samodzielnie ją rozciągnąć tak, aby była odpowiednio cienka i bez dziur.
Jak zrobić pizzę, która będzie chrupka na brzegach? Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednio wysokiej temperaturze pieczenia pizzy. Im wyższa – tym lepiej. Pamiętaj, aby brzegi pizzy zostawić bez dodatków i bez sosu, dzięki temu będą mogły stać się chrupkie. Aby brzegi ciasta były jednocześnie błyszczące i złociste, można posmarować je odrobiną tłuszczu – np. oliwą, klarowanym masłem bądź zwykłym olejem rzepakowym.
Dlaczego pizzę warto jeść z oliwą, a nie z sosami?
Tutaj wielu z nas może podzielić się na dwie drużyny – drużynę, która je pizze z sosami, takimi jak sos pomidorowy, sos czosnkowy lub BBQ oraz drużynę, która wybiera oliwę naturalną bądź smakową – ostrą, czosnkową, truflową, cytrynową.
Gdybyśmy byli w kraju pochodzenia pizzy lub w prawdziwej włoskiej restauracji, to z pewnością dostalibyście tam tylko oliwę. Dlaczego? Tłuszcz podkręca smak, a oliwy w krajach śródziemnomorskich są niesamowicie smaczne. Podkreślą smak pizzy, ale go nie zdominują.
W oryginale nie podaje się żadnych sosów, ponieważ z zasady sos jest już na pizzy, np. pizza margerita w przepisie ma tak naprawdę tylko sos pomidorowy i mozzarellę. Nie potrzeba go dodawać nigdzie więcej, dlatego lepiej pominąć dodatek ketchupu, majonezu czy sosu czosnkowego.
Przeczytaj również: Pstrąg po góralsku. Wyśmienity przepis od Magdy Gessler
Pizza najlepiej smakuje po świętach
Święta to piękny czas, ale ilość jedzenia zazwyczaj jest tak duża, że przez kilka dni dojada się śledzie, sałatkę jarzynową i pierogi. Po świętach warto urozmaicić codzienne posiłki czymś innym, a pizza jest zawsze dobrym pomysłem. Polecamy wykorzystać do jej przygotowania najlepsze włoskie mąki 00, które są dostępne w sklepie Schronisko Smaków, a do serwowania wykorzystać smakowe oliwy, które wyśmienicie podkręcą smak włoskiego przysmaku.
Gotuj z Hubertem Fudalewiczem, szefem kuchni w Schronisku Smaków
Wolisz obejrzeć video z przepisem? Świetnie się składa, bo rozpoczęliśmy działania na Youtubie! Swoją recepturą podzielił się tam Hubert Fudalewicz, szef kuchni restauracji Schronisko Smaków w Bukowinie Tatrzańskiej. Jeśli chcesz poznać jego triki i wskazówki oraz zobaczyć, jak krok po kroku przygotowuje różne dania, koniecznie zasubskrybuj nasz kanał: