zdrowie-pracownikow

Stan zdrowia to jeden z kluczowych czynników, które wpływają na naszą motywację i wydajność podczas pracy. Sprawdź, jak zadbać o zdrowie psychiczne pracowników oraz przekonaj się, jak możesz im pomóc w utrzymaniu dobrej formy!

Spis treści

1. Dlaczego warto dbać o zdrowie pracowników – fizyczne i psychiczne?

2. Pomysły na to, jak zadbać o zdrowie pracowników!

3. Jak dbać o zdrowie pracowników w czasie pandemii?

4. Potraktuj te działania jak inwestycję biznesową, która z pewnością się zwróci

Tematyka profilaktyki zdrowotnej jest nam dziś bliższa niż kiedykolwiek. W dobie pandemii nauczyliśmy się, że zdrowie należy do najwyższych wartości – zarówno w  życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dobra kondycja psychiczna i fizyczna nie tylko zapewnia optymalne samopoczucie, ale też umożliwia sprawne działanie. Dlaczego jeszcze dbanie o zdrowie pracowników jest tak ważne?

Dlaczego warto dbać o zdrowie pracowników – fizyczne i psychiczne?

Staranność i wydajność należą do największych zalet pracownika niezależnie od rodzaju pełnionej funkcji. Aby osiągnąć taki efekt, niezbędne są nie tylko umiejętności wynikające z doświadczenia, ale też motywacja oraz koncentracja, które są powiązane z kondycją psychiczną.

Dbanie o zdrowie psychiczne pracowników z pewnością przyczyni się do podniesienia jakości pracy, co w dłużej perspektywie przełoży się na zysk całej firmy. Nie jest to jednak jedyna korzyść takiego działania. Prędko zauważysz, że podniesione morale wpłyną na przyjazną atmosferę w miejscu zatrudnienia. Dzięki temu obowiązek stanie się przyjemnością, a pracownicy zyskają wyższy poziom satysfakcji oraz korzystne warunki do nawiązania relacji służbowych. W ten sposób wzrośnie również ich lojalność wobec firmy.

Działania wynikające z troski o zdrowie pracowników mają także wymierne korzyści. Dzięki odpowiednim zabiegom możesz zmniejszyć skalę występowania zwolnień lekarskich – Twoi pracownicy będą zdrowsi, a więc dyspozycyjni i niezawodni.

dbanie-o-zdrowie-pracownikow

Przeczytaj także: Urodziny współpracownika - jak zorganizować prezent na odległość?

Pomysły na to, jak zadbać o zdrowie pracowników!

Chcesz móc polegać na psychicznej i fizycznej kondycji swoich pracowników? Sprawdź, jak zadbać o ich zdrowie! Zebraliśmy dla Ciebie kilka inspiracji, które możesz wprowadzić w życie swojej firmy. Pamiętaj przy tym, że najważniejsza jest systematyczność!

Edukacja to podstawa profilaktyki

Możesz zaplanować wiele działań, jednak za zdrowie pracowników w największym stopniu odpowiadają oni sami. Zadbaj o to, aby zapewnić im dostęp do fachowej wiedzy z tego zakresu. W ten sposób zainspirujesz pracowników do wprowadzenia korzystnych zmian w swojej codziennej rutynie.

Jak możesz to zrobić? Metod na krzewienie wiedzy jest wiele – poczynając od materiałów graficznych na terenie biura czy zakładu, przez udostępnianie benefitów sportowych, aż po webinary i konferencje organizowane przy udziale Twojej firmy. Warto poruszać rozmaite tematy – nie tylko racjonalne żywienie lub zalety aktywności fizycznej, ale przede wszystkim work-life balance, kształcenie odporności na stres i asertywności czy ćwiczenie koncentracji.

Integracja na żywo i online

Jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników? W życiu każdego człowieka niezwykle istotną rolę odkrywa społeczeństwo. Wszędzie, gdzie się udajemy, nawiązujemy relacje. Twoja firma również jest rodzajem wspólnoty – od przyjaznej atmosfery, lojalności współpracowników i sympatii pomiędzy nimi zależy więcej, niż mogłoby się wydawać. Stwórz warunki sprzyjające integracji!

Szukaj okazji do organizowania spotkań o towarzyskim charakterze. Wraz z całą formą celebruj święta, sukcesy, urodziny i inne wydarzenia, np. przejście pracownika na zasłużoną emeryturę. Zadbaj przy tym o dobry catering. Smakowite przekąski na uroczystość oraz upominki dla pracowników możesz zamówić ze Schroniska Smaków!

Sprawdź zestawy prezentowe, które idealnie sprawdzą się jako nagroda czy prezent dla pracownika!

W wielu firmach doskonale sprawdza się również integracja online. Pracownicy często oddolnie tworzą różne kanały komunikacji – może to być np. grupa na portalu społecznościowym. Tam dzielą się ciekawymi anegdotami, żartami i innymi treściami, dzięki którym nawiązują nić porozumienia z całą społecznością firmy. Choć zarząd nie powinien ingerować w tego typu nieformalne działania, warto wyrazić w tej kwestii ogólnie przyzwolenie i w dyskretny sposób zainspirować pracowników do wspólnej zabawy, jeżeli do tej pory nie powstała taka inicjatywa.

Przeczytaj również: Co kupić na prezent dla koleżanki z pracy na pożegnanie? Podpowiadamy!

(Drugie) śniadanie to najważniejszy posiłek dnia

W czasie pracy spożywamy co najmniej jeden posiłek. Jeżeli zależy Ci na zdrowiu pracowników, nie poprzestawaj na słowach o racjonalnym żywieniu – daj dobry przykład! Zadbaj o wyposażenie strefy gastronomicznej w swoim zakładzie bądź biurze.

Zwróć uwagę na to, czy dostępne urządzenia AGD umożliwiają odgrzanie posiłku lub przygotowanie koktajlu. Możesz także uzupełnić lodówkę i szafki zdrowymi przysmakami, które znajdziesz w naszym sklepie: konfiturami, owocowymi sokami i włoskimi słodyczami. Jeżeli zaś organizujesz słodkie poniedziałki (bądź inne dni tygodnia), zamień łakocie na sezonowe i suszone owoce lub owsiane ciasteczka!

W biurze przydają się także dodająca energii gorzka czekolada z pistacjami, pełne witamin tłoczone soki czy pełnoziarniste ciastka. To szybkie i zdrowe przekąski, które szybko przywrócą Twoim pracownikom zapał do wykonywania codziennych zadań.

zdrowe-jedzenie-dla-pracownikow

Jak dbać o zdrowie pracowników w czasie pandemii?

Ze względu na pandemię wciąż uczymy się nowych rozwiązań usprawniających pracę w tych wyjątkowych okolicznościach. W jaki sposób możesz zatroszczyć się o fizyczną i psychiczną kondycję swoich pracowników mimo utrudnień?

Jeżeli zakład bądź biuro wciąż działa, zadbaj o komfortowe i bezpieczne warunki pracy – mowa tu przede wszystkim o środkach higienicznych. Warto również przeorganizować miejsce tak, aby zapewnić każdemu optymalny dystans od innych osób. Jeżeli Twoi pracownicy mają kontakt z klientami, konieczne może być zainstalowanie przegrody.

Twoja forma pracuje zdalnie? Zadbaj o integrację online! Wspólna przerwa na kawę, inspirujący webinar z burzą mózgów czy pozbawione czujnej moderacji forum to sposoby na stworzenie przestrzeni na wymianę myśli dla pracowników.

Niezależnie od trybu pracy, konsultuj swoje działania – zwłaszcza z samymi pracownikami. Ankiety na temat satysfakcji pomogą Ci ocenić, w jakie inicjatywy warto zainwestować, a jakie nie przyniosą pożądanych efektów.

dostarczanie-przekasek-pracownikom

Przeczytaj również: Prezent świąteczny dla szefa – 5 inspiracji

Potraktuj te działania jak inwestycję biznesową, która z pewnością się zwróci

Sama troska o zdrowie pracowników to ludzki odruch, lecz finansowanie działań z tego zakresu jest już strategiczną inwestycją kluczową dla rozkwitu firmy. Skorzystaj z naszych wskazówek i zainicjuj działania, dzięki którym wspomożesz kondycję swoich pracowników, a także ich wydajność i lojalność!

Potrzebujesz przekąsek na spotkanie integracyjne? A może szukasz pomysłu na firmowe paczki na święta lub inne okazje? Sprawdź ofertę Schroniska Smaków! W naszym sklepie znajdziesz setki produktów wyrabianych własnoręcznie ze składników od regionalnych dostawców. Nasze receptury nie zawierają sztucznych barwników ani konserwantów, dlatego masz pewność, że oferujesz swoim pracownikom tylko pyszne i zdrowe smakołyki. Przekonaj się o tym!