Rosół Magdy Gessler. Przepis, który zmieni Twoją kuchnię
Rosół to danie, które jest często przygotowywane w większości polskich domów. Nieważne, czy okazją jest uroczysty obiad z okazji jakiegoś święta, czy zwyczajne niedzielne spotkanie w rodzinnym gronie – rosół musi być! Zaskocz rodzinę i zrób najlepszy, jaki istnieje, z przepisu na rosół Magdy Gessler!
Rosół to danie, które jest często przygotowywane w większości polskich domów. Nieważne, czy okazją jest uroczysty obiad z okazji jakiegoś święta, czy zwyczajne niedzielne spotkanie w rodzinnym gronie – rosół musi być! Zaskocz rodzinę i zrób najlepszy, jaki istnieje, z przepisu na rosół Magdy Gessler!
Spis treści
1. Rosół Magdy Gessler – przepis, który zmieni Twoją kuchnię
2. Przepis na rosół musi uwzględniać te składniki
3. Rosół to jedna z podstawowych zup – i baza do wielu innych
4. Jak i kiedy podawać rosół?
5. Dobra gospodyni rosołu się nie boi!
Jak ugotować dobry rosół? Przepis może wydawać się prosty: potrzeba dobrej jakości mięsa i to najlepiej w dużej ilości, trochę warzyw i przypraw oraz nieco więcej czasu niż w przypadku zwykłej zupy. By odnieść sukces, trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zebraliśmy je w naszym artykule – znajdziesz je pod przepisem. Dowiedz się, jak ugotować rosół krok po kroku!
Przeczytaj również: Zrób w domu góralski kołacz! Przepis jest naprawdę prosty
Rosół Magdy Gessler – przepis, który zmieni Twoją kuchnię
Składniki na 10 osób:
• 2 duże udka z kurczaka,
• 1 szyja indycza,
• korpus indyczy,
• 1 porcja rosołowa wołowa,
• woda,
• 2 marchewki,
• 2 pietruszki,
• 1–2 cebule,
• kawałek pora (ok. 10 cm),
• 1 gałązka świeżego lub łyżeczka suszonego lubczyku,
• ¼ selera,
• 2 liście laurowe,
• 5–6 kulek ziela angielskiego,
• 5–6 kulek pieprzu czarnego,
• sól do smaku,
• makaron nitki,
• natka pietruszki.
Przygotowanie:
1. Mięso dokładnie umyj i przełóż do garnka.
2. Zalej je zimną wodą (ok. 3–4 litry) i włącz palnik pod garnkiem na małą moc. Gdy rosół zacznie się gotować, zmniejsz ogień do minimum i pozostaw na godzinę bez przykrycia. Rosół ma się delikatnie gotować (pyrkać, mrugać – nie wrzeć).
3. W międzyczasie na powierzchni zupy będą powstawać szumowiny – czyli piana z białek, która powstaje podczas gotowania mięsa. Szumowiny należy zbierać z powierzchni rosołu łyżką do oddzielnej miseczki bądź kubka, a następnie wyrzucać.
4. Po godzinie mrugania rosołu można zacząć przygotowywać warzywa: marchew, pietruszkę, selera, cebulę, pora. Marchew, korzeń pietruszki i selera należy umyć i obrać, pokroić na mniejsze części, np. na połowę. Cebulę należy obrać z brudnych łupinek, ale warto zostawić jedną brązową warstwę – dzięki temu uzyskasz pożądany złoty kolor rosołu. Pora umyj i lekko zgnieć, aby uwolnić jego aromat.
5. Cebulę przekrój na pół i przypal nad palnikiem lub na bardzo dobrze rozgrzanej suchej patelni, jeśli masz kuchenkę indukcyjną.
6. Wrzuć przyprawy: gałązkę świeżego lubczyku lub łyżeczkę suszonego, liście laurowe, ziele angielskie oraz ziarna pieprzu.
7. Wszystkie przygotowane warzywa wrzuć do rosołu i gotuj na malutkim ogniu bez przykrycia przez kolejne 1,5 godziny.
8. Po upływie ustalonego czasu dopraw rosół solą do smaku. Następnie ugotuj makaron nitki według instrukcji na opakowaniu. Rosół podawaj gorący, z makaronem, pokrojoną w kostkę ugotowaną marchewką i posypany natką pietruszki.
Przepis na rosół musi uwzględniać te składniki
Przygotowując rosół Magdy Gessler, musisz zwrócić szczególną uwagę na dobre jakościowo składniki. Najważniejszy w tym przypadku będzie wybór odpowiedniego mięsa. Jeśli wykorzystujesz przepis na rosół z kury, zwróć uwagę na jakość drobiu. Im bardziej tłusta kura, tym smaczniejszy rosół. Do rosołu warto dodawać również części indyka, wołowiny i podrobów – dzięki temu smak potrawy będzie bardziej złożony.
Aby rosół był klarowny, pamiętaj o kilku ważnych aspektach. Po pierwsze, mięso gotuj powoli na małym ogniu, koniecznie bez przykrycia! Podczas wstępnego gotowania nie zapomnij o odszumowaniu wywaru – odszumowanie polega na zebraniu z powierzchni zupy piany powstałej w procesie denaturacji białek mięsa. Dzięki niemu uzyskasz przejrzysty bulion.
Chcesz wiedzieć, jak zrobić rosół, który ma głęboki złoty kolor? Dodaj do niego opaloną nad ogniem cebulę z łupinami, a w ostateczności również szczyptę kurkumy.
Przeczytaj również: Najlepszy góralski grzaniec – przepis prosto z Bukowiny
Rosół to jedna z podstawowych zup – i baza do wielu innych!
Rosół jest świetnym daniem sam w sobie, ale stanowi też doskonałą bazę do innych zup. Warto znaleźć dobry przepis na rosół i nauczyć się go przygotowywać, ponieważ robiąc go w większej ilości, zaoszczędzisz czas na gotowaniu kolejnych dań. Kto nie zna poniedziałkowej pomidorówki przygotowanej na bazie niedzielnego rosołu? A to tylko jedna możliwość!
Oczywiście poza pomidorową można przygotować szereg różnych innych zup, np. krupnik. Rosół to bulion mięsno-warzywny, a więc ważny element wielu dań jednogarnkowych, np. risotta czy gulaszów. Jeśli żadnego z nich nie planujesz w najbliższym czasie, możesz również zamrozić swój bulion (bez mięsa i warzyw) i wykorzystać dopiero za jakiś czas.
Przeczytaj także: Jak przygotować herbatę z prądem? Nasz przepis!
Jak i kiedy podawać rosół?
Rosół Magdy Gessler najlepiej podawać w głębokim talerzu z dodatkiem świeżo ugotowanego makaronu – kupionego bądź zrobionego samodzielnie. Rosół można podawać z marchewką wyjętą z zupy pokrojoną w kostkę. Całość koniecznie powinna być posypana posiekaną natką pietruszki.
Na uroczystościach rodzinnych serwuj rosół w wazie. Talerze z makaronem ozdobionym marchewką i pietruszką naszykuj wszystkim gościom wcześniej, a gdy impreza się zacznie, postaw na stole naczynie z parującym bulionem. Każdy z uczestników spotkania będzie mógł nalać go sobie tyle, na ile ma ochotę.
Co zrobić z resztą warzyw i mięsem?
Wykaż się gospodarnością i nie wyrzucaj resztek! Po gotowaniu rosołu zawsze zostaje dużo mięsa i warzyw, z których możesz przyrządzić potrawkę, np. kurczaka w śmietanie z majerankiem lub pasztet. Zmielone warzywa i mięso sprawdzą się też jako nadzienie do krokietów czy naleśników.
Przeczytaj także: Kotlety mielone – przepis na tradycyjne polskie danie
Dobra gospodyni rosołu się nie boi!
Jak widzisz, przygotowanie rosołu to bardzo prosta, choć czasochłonna sprawa. Kluczowe są tu jakość mięsa i sposób obróbki termicznej – nie można doprowadzić rosołu do gwałtownego gotowania! Warto pamiętać również o tym, że to nie jest szybka zupa, którą przygotujesz w 15 minut, jak np. krem z pomidorów. Rosół Magdy Gessler trzeba gotować długo, aby wydobyć głębię smaku z jego składników.
Do przygotowania rosołu wykorzystaj najlepsze przyprawy dostępne w asortymencie sklepu Schronisko Smaków – zapraszamy na zakupy!