Pstrąg po góralsku. Wyśmienity przepis od Magdy Gessler
Jemy za mało ryb! I to nie jest tylko nasza opinia, a fakt, który dotyczy diety Polek i Polaków. Chcielibyśmy przyczynić się do zmiany w tym trendzie – przygotowaliśmy przepis na pstrąga po góralsku. Jest naprawdę prosty w realizacji i sprawdzi się na przykład (choć nie tylko) na rodzinnym obiedzie. Sprawdź, jak przygotować pstrąga po góralsku według receptury Magdy Gessler!
Jemy za mało ryb! I to nie jest tylko nasza opinia, a fakt, który dotyczy diety Polek i Polaków. Chcielibyśmy przyczynić się do zmiany w tym trendzie – przygotowaliśmy przepis na pstrąga po góralsku. Jest naprawdę prosty w realizacji i sprawdzi się na przykład (choć nie tylko) na rodzinnym obiedzie. Sprawdź, jak przygotować pstrąga po góralsku według receptury Magdy Gessler!
Spis treści
1. Jakie składniki są niezbędne do przygotowania tego przepisu?
2. Pstrąg po góralsku – przepis, który pokochasz!
3. Pstrąg po góralsku – pomysł na to, jak włączyć ryby do diety
4. Z czym podawać pstrąga po góralsku?
5. Niech ryby goszczą na Twoim stole nie tylko od święta!
Pstrąg po góralsku pieczony w piekarniku to sposób na szybki i zdrowy obiad, który robi się praktycznie sam. Nie musisz stać przy urządzeniu i pilnować, czy wszystko dobrze się piecze – smażenie jest pod tym względem dużo bardziej absorbujące. Poza tym pieczone potrawy są dużo zdrowsze niż te smażone. Chcesz zaoszczędzić czas, a jednocześnie zrobić zdrowy obiad? Pstrąg pieczony po góralsku to przepis idealny dla Ciebie!
Jakie składniki są niezbędne do przygotowania tego przepisu?
Najważniejszym składnikiem w dzisiejszym przepisie będzie oczywiście pstrąg. Przepis, który podajemy, zakłada przygotowanie jednej ryby dla jednej osoby, dlatego jeśli chcesz przygotować pstrąga dla całej rodziny, musisz dostosować ilość składników do liczby domowników.
Ryba, którą wykorzystasz do wykonania dania, powinna być wypatroszona oraz oskrobana z łusek. Ważnym elementem są przyprawy, które podkreślą smak delikatnego rybiego mięsa: pieprz cytrynowy, rozmaryn oraz pieprz i sól. Nie zapomnij też o plasterkach cytryny! Nie tylko dodadzą ciekawego aromatu potrawie, ale też zadbają o to, aby mięso było białego koloru po upieczeniu. Ważnym składnikiem jest również dodatek tłuszczu, w naszym przypadku masła i oliwy. To dzięki temu ryba będzie bardziej soczysta.
Na tym kończą się składniki niezbędne do przygotowania naszego pstrąga po góralsku, ale jeżeli zależy Ci na intensywniejszych górskich doznaniach, to koniecznie spróbuj dodać do pieczenia oscypka – z tym dodatkiem będzie równie pysznie!
Przeczytaj także: 6 najlepszych pomysłów na obiad z cukinią
Pstrąg po góralsku – przepis, który pokochasz!
Składniki na 1 porcję (dla 1 osoby):
• 1 pstrąg świeży, patroszony,
• 1 łyżeczka pieprzu cytrynowego,
• duża szczypta soli i pieprzu,
• ½ łyżeczki suszonego rozmarynu,
• 2 łyżeczki masła klarowanego,
• 1 łyżka oliwy extra virgin lub oliwy ziołowej z czosnkiem ze sklepu Schronisko Smaków,
• 2 plasterki cytryny,
• wybrane dodatki
Przygotowanie:
1. Pstrąga umyj, oskrob z łusek i ponownie umyj, osusz ręcznikiem papierowym.
2. Na całej długości ryby zrób nożem skośne nacięcia.
3. Wnętrze pstrąga dopraw solą i pieprzem, a następnie włóż w nie masło i plastry cytryny.
4. W miseczce połącz oliwę, pieprz cytrynowy, rozmaryn i odrobinę soli. Wymieszaj, a następnie powstałą mieszanką natrzyj rybę z zewnątrz.
5. Nastaw piekarnik na 200°C (z termoobiegiem). Przełóż rybę do naczynia żaroodpornego, włóż do piekarnika i piecz przez 15–20 minut bez przykrycia.
6. Podawaj z wybranymi dodatkami. Mogą to być pieczone z przyprawami lub gotowane ziemniaki, lekka sałatka lub ogórki kiszone. Doskonale sprawdzi się również surówka z kiszonej kapusty.
Pstrąg po góralsku – pomysł na to, jak włączyć ryby do diety
Pieczony pstrąg to świetny sposób na włączenie do swojej diety większej liczby ryb. Z powodzeniem zastąpisz nim tradycyjne kotlety schabowe czy mielone. Serwuj go nie tylko od święta!
Dietetycy zalecają spożywanie co najmniej 2 razy w tygodniu tłustej ryby morskiej. Pozwala to zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Poza tym ryby są świetnym źródłem pełnowartościowego białka.
Sprawdź również: Rosół Magdy Gessler. Przepis, który zmieni Twoją kuchnię
Z czym podawać pstrąga po góralsku?
Przepis na pstrąga po góralsku jest bardzo prosty i szybki w wykonaniu, a końcowe danie to istne niebo w gębie! Aby potrawa była kompletna, warto zadbać o dobrze dobrane dodatki. Co pasuje do pieczonego pstrąga?
Skoro już używasz piekarnika, to dobrym rozwiązaniem będzie jednoczesne upieczenie w nim dodatków. W ten sposób możesz przygotować pieczone ziemniaki w postaci frytek lub łódeczek oraz pieczone warzywa korzeniowe w ziołach i oliwie. Inną opcją, którą polecamy, jest przygotowanie kaszy jaglanej z brokułem w sosie jogurtowo-czosnkowym. Takie danie jest bardzo pełne zdrowych składników odżywczych i… naprawdę smaczne.
Przeczytaj także: Najlepszy góralski grzaniec – przepis prosto z Bukowiny
Niech ryby goszczą na Twoim stole nie tylko od święta!
Ryby powinny częściej pojawiać się na naszych stołach i to najlepiej w świeżej, a nie już przetworzonej formie. Oczywiście w każdej diecie znajdzie się miejsce na wędzonego pstrąga lub konserwowego tuńczyka, ale to nie oznacza, że warto zrezygnować ze świeżych ryb.
Zachęcamy do przygotowania pstrąga po góralsku i zakupów w sklepie Schronisko Smaków. A jeżeli nie masz ochoty samodzielnie przygotowywać ryby, to zapraszamy do restauracji Schronisko Smaków Magdy Gessler w Bukowinie – mamy pysznego pieczonego pstrąga w menu. Wykorzystywana przez nas ryba pochodzi ze stawów oddalonych od restauracji o zaledwie kilka kilometrów i jest lokalnym produktem najwyższej jakości. Przekonaj się o tym samodzielnie!