Co można zrobić na obiad ze schabu? Oto najciekawsze inspiracje!
Od lat króluje na polskich stołach od Bałtyku po Tatry. Schab wieprzowy to baza wielu wspaniałych dań – tych codziennych i tych na specjalne okazje. Jak je przygotować? Jak wykorzystać składniki, które każdy z nas ma w swojej lodówce, by stworzyć smaczny i niebanalny obiad? W tym tekście znajdziesz kilka nietuzinkowych sposobów wykorzystania tego gatunku mięsa.
Od lat króluje na polskich stołach od Bałtyku po Tatry. Schab wieprzowy to baza wielu wspaniałych dań – tych codziennych i tych na specjalne okazje. Jak je przygotować? Jak wykorzystać składniki, które każdy z nas ma w swojej lodówce, by stworzyć smaczny i niebanalny obiad? W tym tekście znajdziesz kilka nietuzinkowych sposobów wykorzystania tego gatunku mięsa.
Spis treści
1. Obiad ze schabu – 5 najlepszych pomysłów
2. ZERO WASTE – jak wykorzystać resztki z lodówki do przygotowania obiadu ze schabem?
3. Serwuj schab na różne sposoby, a na pewno nie znudzi się bliskim
Obiad ze schabu – 5 najlepszych pomysłów
Schab powszechnie kojarzy się z niedzielnym obiadem, podczas których w postaci panierowanych kotletów ląduje na stołach w wielu polskich domach. Istnieje jednak mnóstwo innych sposobów przyrządzenia tego rodzaju mięsa. Dzięki swojej delikatności jest znakomitym nośnikiem dla bardziej wybijających się smaków, np. ziół czy grzybów. Można go zapiekać lub dusić, podawać w sosie lub w postaci roladek. Oto 5 najciekawszych inspiracji.
Roladki ze schabu z racuchami i musem z czarnego bzu
To danie to coś dla poszukiwaczy nieoczywistych rozwiązań kulinarnych! Roladki to doskonały pomysł na obiad ze schabu w plastrach. Kawałki mięsa delikatnie rozklep za pomocą tłuczka, tak aby nie rozerwać struktury schabu, ale jednocześnie osiągnąć jak najmniejszą grubość.
Plastry schabu posmaruj odrobiną pikantnej musztardy w typie Dijon, oprósz pieprzem i solą. Ułóż plaster szynki dojrzewającej (może być to szynka szwarcwaldzka lub hiszpańska Jamon Serrano) albo pancetty, czyli włoskiego boczku i zawiń, spinając roladkę za pomocą wykałaczki. Roladki podsmaż z obu stron i następnie piecz przez około 15 minut w temperaturze 170°C.
Do przygotowania racuchów będziesz potrzebować ugotowanych uprzednio ziemniaków. Przeciśnij je przez praskę i wymieszaj z jajkiem, kilkoma łyżkami mąki pszennej, dopraw solą i pieprzem. Z tak powstałego ciasta uformuj niewielkie placuszki, które następnie usmaż na złoty kolor. Wyłóż je na talerz wraz z roladkami i całość zwieńcz musem z czarnego bzu. Zamiennie możesz zastosować domowy mus jabłkowy lub konfiturę z czarnej porzeczki.
Przeczytaj także: Co zrobić z wołowiną na obiad? Podpowiadamy!
Schab z sosem z duszonych borowików
Do tego przepisu wykorzystamy suszone borowiki, które nadadzą potrawie głębokiego, szlachetnego smaku. Doprawiony odpowiednio wcześniej ulubionymi przyprawami kawałek mięsa (przyjmij za porcję ok. 150–200 g na osobę i pomnóż to przez liczbę domowników) piecz w całości w piekarniku. Jak długo? W zależności od pożądanego stopnia wypieczenia będzie to 20–30 minut na każde 0,5 kg schabu.
Oddzielnie przygotuj sos na bazie porządnie namoczonych grzybów. Odsączone borowiki podsmaż na maśle klarowanym wraz z pokrojoną w drobną kostkę cebulą i przypraw wedle uznania. Sos zagęść śmietaną rozrobioną z odrobiną mąki pszennej, a całość zwieńcz świeżą natką pietruszki.
Mięso potnij w plastry, polej 2–3 łyżkami sosu i podawaj z ulubionymi dodatkami, np. surówką z kiszonej kapusty. Voilà – gotowe!
Schabowy po góralsku
Kolejnym pomysłem na obiad ze schabu będzie góralska wersja popularnego schaboszczaka. To wspaniały sposób na przełamanie kuchennej rutyny i zaskoczenie domowników nowymi smakami. Jednocześnie przepis nie różni się zbytnio od swojego tradycyjnego odpowiednika, a danie jest proste i tanie w przygotowaniu.
Rozbite, oprószone solą i pieprzem plastry schabu obtocz w mące, roztrzepanym jajku i bułce tartej i smaż z obu stron na złoty kolor. Tak przygotowane kotlety ułóż na blaszce do pieczenia, posyp obficie serem i piecz aż do jego rozpuszczenia. W góralskim daniu doskonale sprawdzi się ser wędzony prosto z gór.
Pokrojoną kiełbasę podsmaż na patelni i posyp nią zapieczone plastry schabu. Podawaj tradycyjnie – z ziemniakami i surówką lub innymi dodatkami, np. śródziemnomorską sałatką. To kolejny przykład dania ze schabu z piekarnika, który podbije serca Twoich bliskich.
Roladki ze schabu z boczkiem
Schab jako mięso dosyć chude wymaga odpowiedniego przygotowania, by pozostało soczyste i miękkie. Wędzony boczek dostarcza nie tylko walorów smakowych, ale także w procesie pieczenia nawilża mięso, zabezpieczając je przed nadmiernym wysychaniem.
Do tego dania wykorzystasz suszone śliwki, które nieco przełamią mięsny smak potrawy. Na uprzednio rozbitych, doprawionych solą i pieprzem plastrach schabu ułóż kilka owoców i ciasno zwiń. Tak uformowane roladki dokładnie owiń plastrami boczku i zabezpiecz wykałaczkami.
Przygotowane w ten sposób mięso usmaż z każdej strony na głębokiej patelni. Następnie zalej całość wrzątkiem, dodaj ulubione przyprawy i duś przez około 1,5–2 godziny, uzupełniając w razie potrzeby wodę. Na koniec zagęść uzyskany sos mąką.
Roladki możesz podać z ziemniakami lub kaszą. Idealnym dodatkiem do tej potrawy będą rozmaite kiszonki – kapusta, ogórki czy buraczki.
Schab zapiekany z gruszką i serem pleśniowym
Kolejna propozycja niebanalnej potrawy ze schabu. Na obiad dla 4 osób będziesz potrzebować około kilograma mięsa w plastrach o grubości 2–3 cm. Schab delikatnie rozbij tłuczkiem, dopraw solą pieprzem oraz suszonym tymiankiem. Odstaw mięso na pół godziny. W tym czasie obierz gruszki, wytnij gniazda nasienne i pokrój je w grube plastry plasterki.
Kotlety usmaż z obu stron na rozgrzanym oleju, odsącz i ułóż w naczyniu żaroodpornym. Na każdym kawałku połóż plaster gruszki, zalej śmietanką wymieszaną z solą i pieprzem i posyp gorgonzolą. Dla wzbogacenia smaku możesz całość posypać drobno posiekanymi orzechami włoskimi. Wstaw do piekarnika na około 25 minut i gotowe!
ZERO WASTE – jak wykorzystać resztki z lodówki do przygotowania obiadu ze schabem?
W ciągłym pośpiechu nie masz czasu na przemyślane zakupy? Musisz wykorzystać to, co masz już w domu. Zazwyczaj w lodówce znajdują się resztki różnych produktów. Jak wykorzystać je do przygotowania dania ze schabu? „Na szybko” oznacza niesmacznie? Wręcz przeciwnie!
Połówka cebuli pozostała po przyrządzeniu sałatki będzie niezbędna do sosu grzybowego, z którym podasz pieczony schab. Samotny pomidor? Pokój go w plastry i ułóż na rozbitych tłuczkiem i doprawionych kawałkach mięsa, a następnie zapiecz pod pierzynką z sera mozzarella.
Nawet resztki konfitury i dżemu możesz z powodzeniem wykorzystać jako słodki dodatek do mięsa lub podstawę sosu. Niezbędna będzie odrobina kreatywności! Twój obiad ze schabu, przygotowany w duchu zero waste, zaskoczy Cię wówczas nietuzinkowym smakiem.
Polecamy również: Obiad z jajkiem – 5 najsmaczniejszych pomysłów
Serwuj schab na różne sposoby, a na pewno nie znudzi się bliskim
Urozmaicony jadłospis to klucz do tego, by Twoi bliscy nigdy nie spóźniali się na obiad. Zaskocz ich różnymi sposobami przyrządzania schabu. Nie bój się eksperymentować! Jeśli szukasz więcej inspiracji – znajdziesz je na blogu Schroniska Bukowina. W sklepie internetowym skompletujesz także składniki niezbędne do tego, by zrealizować swój własny, niepowtarzalny pomysł na obiad ze schabu. Do dzieła!