Co na obiad z makaronem bez mięsa? Poznaj nasze propozycje!
Znasz to uczucie, że nie masz pomysłu, co przygotować na obiad albo nie chce Ci się iść do sklepu? W takiej sytuacji rozwiązanie jest bardzo proste – skorzystaj z zapasów z szafek i spiżarki. Oto nasze inspiracje na wegetariańskie dania z makaronem!
Znasz to uczucie, że nie masz pomysłu, co przygotować na obiad albo nie chce Ci się iść do sklepu? W takiej sytuacji rozwiązanie jest bardzo proste – skorzystaj z zapasów z szafek i spiżarki. Oto nasze inspiracje na wegetariańskie dania z makaronem!
Spis treści
2. Jak rozpoznać makaron wysokiej jakości?
3. Czym charakteryzuje się makaron jajeczny?
4. Co wyróżnia makaron z semoliny?
5. Wartość odżywcza makaronów jajecznych i z semoliny
6. Co na obiad z makaronem ? Inspiracje na dania z makaronem w wersji wegetariańskiej
7. Zero waste – jak wykorzystać resztę ugotowanego makaronu?
8. Miej kilka opakowań makaronu w domu na awaryjne sytuacje
Czy wiesz, że…?
Polacy jedzą prawie 6 razy mniej makaronu niż Włosi! Oczywiście jest to tylko statystyka potwierdzająca stereotyp na temat włoskiej kuchni, w której makaron stanowi podstawę codziennego jadłospisu, a do tego był jedzony już w czasach starożytnego Rzymu.
Jak rozpoznać makaron wysokiej jakości?
To, czy makaron jest wysokiej jakości, zależy od gatunku pszenicy oraz procesu produkcyjnego. Do makaronu najlepiej używać pszenicy durum – czyli pszenicy twardej. W polskich sklepach można dostać głównie dwa różne rodzaje: makaron z semoliny oraz makaron jajeczny. Każdy z tych makaronów może przybierać różne kształty, np. rurki, świderki, muszelki, kolanka, spaghetti, bucatini, linguine i wiele innych.
Ofertę makaronów dostępną w Spiżarni Schroniska Smaków sprawdzisz TUTAJ
Czym charakteryzuje się makaron jajeczny?
Makaron jajeczny w Polsce powstaje przy użyciu mąki pszennej typ 450–500 i jaj. Używa się dwóch, czterech, a niekiedy także ośmiu jajek na kilogram mąki. Taki makaron uzyskuje intensywny żółty kolor przede wszystkim dzięki żółtkom.
Jego jakość zależna jest od użytych składników. Konieczne są przede wszystkim jajka od kur karmionych jakościową paszą, bo to takie mają naturalnie żółte żółtko – nie zastąpią ich popularna masa jajeczna czy inne dodatki żywnościowe.
Naturalnie żółty kolor makaronu udaje się uzyskać właśnie dzięki dobrej jakości jajkom, a nie dodatkowi np. kurkumy. Kurkuma mimo tego, że jest dobrym barwnikiem wykazującym szereg właściwości prozdrowotnych, nie musi być dodawana do tego produktu. Makaron jajeczny bardzo trudno jest ugotować „al dente”, ponieważ używa się do niego mąki z pszenicy miękkiej. Z tego względu klei się on bardziej niż inne rodzaje tego produktu.
Sprawdź jajeczne papardelle w naszej Spiżarni: KLIKNIJ TUTAJ
Co wyróżnia makaron z semoliny?
Inaczej wygląda sytuacja z makaronem z semoliny, który, tak jak wspomniano na początku, powstaje z mąki z pszenicy durum – twardej. Makaron z semoliny nie będzie tak intensywnie żółty jak jajeczny, ale nie oznacza to, że jest gorszej jakości; to po prostu inny typ produktu.
Prawdziwy makaron z semoliny składa się jedynie z mąki i wody. Nie znajdziesz w nim innych dodatków, ponieważ są one w tej recepturze niedopuszczalne. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kupujesz makaron kolorowy – wtedy możesz w składzie zobaczyć dodatek naturalnego barwnika spożywczego. Makaron z semoliny ugotujesz al dente, co oznacza, że stworzysz z niego dania typowe dla kuchni włoskiej.
Wartość odżywcza makaronów jajecznych i z semoliny
Pod względem wartości odżywczej makarony nieznacznie się różnią. Makaron z semoliny ma odrobinę mniej kilokalorii na sto gramów suchego produktu (czyli przed ugotowaniem). W 100 g suchego makaronu znajduje się około 350 kcal.
Jest to wysokoenergetyczny produkt, ale nie ma co się przejmować kaloriami. Tak naprawdę 100 gramów makaronu przed ugotowaniem daje nam 200 gramów makaronu po ugotowaniu, co spokojnie wystarczy na dwie porcje.
Przeczytaj także: Co na obiad z ryżem? Nie tylko pomidorowa!
Warto zaznaczyć oczywiście, że wiele zależy w tej kwestii od zapotrzebowania kalorycznego danej osoby. Kobieta o wzroście 170 cm chcąca zrzucić kilka kilogramów będzie potrzebowała innej liczby kalorii w ciągu dnia niż mężczyzna mający 190 cm wzrostu i trenujący sporty siłowe – dla niego 100 gramów makaronu nie jest dużą porcją.
Tak naprawdę kaloryczność dań makaronowych zależna jest od dodatków, jakie do nich dobierzemy – inną będą miały makaron z lekkim sosem pomidorowym i ociekająca tłuszczem carbonara.
Przeczytaj także: Żurek staropolski w chlebie - pyszny przepis na swojskie danie
Makaron pełnoziarnisty warto włączyć do swojej diety
Makarony, szczególnie pełnoziarniste, mają bardzo duże znaczenie w codziennych jadłospisach. Są źródłem węglowodanów złożonych, a te pełnoziarniste również błonnika pokarmowego, który wpływa pozytywnie na cały organizm. Makarony to również źródło białka, co jest istotne szczególnie wśród osób rezygnujących z odzwierzęcych produktów spożywczych.
Sprawdź makarony dostępne w Spiżarni Schroniska Smaków: KLIKNIJ TUTAJ
Co na obiad z makaronem ? Dania z makaronem w wersji wegetariańskiej
Dania z makaronem należą do szybkich i łatwych potraw. Jeżeli przychodzą do Ciebie goście i nie wiesz, jak trafić w ich gusta, wystarczy, że przygotujesz makaron – jest on bardzo bezpieczną opcją.
Dla osób niejedzących mięsa można stworzyć ciekawe pomysły na makaron po wegetariańsku, np. z bakłażanem lub wędzonym tofu. Dobrym pomysłem będą przeróżne zapiekanki z makaronem, sałatki czy nawet… desery na słodko, np. spaghetti polane musem truskawkowym.
Szybkie dania z makaronem? Oto garść inspiracji
Szybkie dania z makaronem to chyba specjalność kuchni studentów, ale nie tylko. Wystarczy zajrzeć do lodówki i stworzyć ekspresowe, pyszne i aromatyczne potrawy. Połówka cytryny, kawałek chilli, zwiędłe zioła i kilka orzechów, do tego oliwa, chwila w kuchni i gotowe – szybki makaron czyszczący zapasy w lodówce gotowy.
Jak go zrobić? Wystarczy zetrzeć skórkę z cytryny, dorzucić odrobinę chilli, wrzucić świeże zioła, np. tymianek, rozmaryn lub bazylię i delikatnie podsmażyć na oliwie. Dobrze dodać do tego zgnieciony czosnek i całość dokładnie wymieszać z makaronem na patelni.
Sprawdź włoskie produkty z oferty Schroniska Smaków: KLIKNIJ TUTAJ
Klasyczne mięsne dania możesz zrobić także w wersji wege!
Jeżeli masz ochotę na klasyczne spaghetti bolognese, pamiętaj, że nie musisz stosować mięsa mielonego – użyj wegetariańskich odpowiedników! Wystarczy zgnieść widelcem wędzone tofu albo dodać ugotowaną czerwoną soczewicę.
Makaronowe inspiracje z kuchni świata
Makarony doskonale smakują w wersji azjatyckiej. Podawaj je z jajkiem, sosem sojowym i podsmażonym warzywami: marchewką, papryką i brokułem. Makaron to przecież nie tylko kuchnia włoska, prawda? Możesz użyć do tego makaronu udon, soba (z mąki gryczanej), ramen czy ryżowego i sojowego. W kuchni azjatyckiej rodzajów makaronu jest bardzo dużo, a makaron ryżowy to mistrz w szybkim przygotowaniu. Wystarczy mu chwila w wrzątku i… gotowe!
Uzupełnij swoje dania o dodatkowe wartości odżywcze!
Aby dania makaronowe były pełnowartościowe, pamiętaj o dodaniu dużej ilości warzyw. Dobrze dodać również orzechy i pestki, które będą dostarczały znacznej ilości witamin i składników mineralnych, ale również roślinnego białka.
W przypadku dań z makaronem bez mięsa warto zwrócić szczególną uwagę na białko i dodawać tofu, strączki (np. cieciorkę czy soczewicę), a także nabiał, np. ser feta czy mozzarellę.
Zero waste – jak wykorzystać resztę ugotowanego makaronu?
A co jeśli ugotujemy za dużo makaronu i zostaną nam resztki? Nie szkodzi – mamy pomysły na to, jak niczego nie zmarnować. Między nami mówiąc, czasem nawet lepiej ugotować więcej, aby zaoszczędzić odrobinę czasu później. W końcu nadmiar makaronu możesz wykorzystać do innych posiłków niż obiad. Co warto z niego zrobić?
Z resztek makaronu możesz stworzyć sałatkę pełną świeżych warzyw, np. szpinaku, pomidorów i papryki. Pamiętaj, by dodać do niej jakieś źródło białka, np. podsmażoną ciecierzycę lub wędzoną rybę i wrzucić garść wcześniej ugotowanego makaronu.
Nadmiar makaronu możesz dodać również do zupy lub zjeść z owocami. Smacznym rozwiązaniem będzie również zapiekanka makaronowa, którą robisz według następującej instrukcji: przeglądasz, co masz w lodówce i wybierasz to, na co masz ochotę, a następnie mieszasz wszystko razem z ugotowanym makaronem w brytfance. Potem wystarczy tylko zapiec całość z serem lub pomidorami.
Miej kilka opakowań makaronu w domu na awaryjne sytuacje
Nie musimy chyba już bardziej przekonywać do tego, że z makaronu można stworzyć cuda. Makaron ma jedną wielką zaletę – w odpowiednich warunkach może być przechowywany bardzo długo. Pamiętaj, aby mieć zawsze w domu kilka opakowań w zapasie, by móc zrobić szybki obiad w awaryjnej sytuacji.
Zachęcamy do wizyty w Spiżarni Schroniska Smaków – zaopatrzysz się u nas wysokiej jakości makarony prosto z Włoch: PRZEJDŹ DO SKLEPU