Bliny – przepis od szefa kuchni Schroniska Bukowina!
Bliny, czyli drożdżowe naleśniki, to ciekawy pomysł na szybki obiad. Tradycyjnie pochodzą z kuchni wschodu – Rosji, Ukrainy i Białorusi, ale również u nas w Polsce cieszą się sporą popularnością. Prosty przepis na bliny przygotował sam szef kuchni Schroniska Bukowina, dlatego tym serdeczniej zachęcamy do spróbowania!
Bliny, czyli drożdżowe naleśniki, to ciekawy pomysł na szybki obiad. Tradycyjnie pochodzą z kuchni wschodu – Rosji, Ukrainy i Białorusi, ale również u nas w Polsce cieszą się sporą popularnością. Prosty przepis na bliny przygotował sam szef kuchni Schroniska Bukowina, dlatego tym serdeczniej zachęcamy do spróbowania!
Przepis na bliny z pewnością spodoba się zarówno starszym, jak i młodszym członkom rodziny, a już na pewno osobie przyrządzającej to danie dzięki swojej prostocie. Wystarczy połączyć wszystkie składniki w jednej misce, odstawić na kilka minut i szybko usmażyć.
Dodatki możesz za każdym razem dobierać inne, dzięki czemu przepis będzie można wykorzystać niejednokrotnie i długo się nie znudzi. To danie je się głównie w wersji wytrawnej, ale dla zwolenników słodkich placuszków również znajdzie się rozwiązanie! Jak zrobić bliny? Przepis znajdziecie poniżej!
Polecamy również: Oto przepis na faworki, który stanie się Twoim ulubionym!
Najlepsze na świecie i proste do zrobienia bliny – przepis podstawowy
Składniki na 4–6 osób:
• mąka pszenna typu 750 – 300 g
• mąka żytnia typu 720 – 100 g
• drożdże suche – 2 łyżeczki
• mleko ciepłe – 0,8 l
• żółtko świeże – 1 szt.
• masło klarowane – 50 g
• cukier trzcinowy – 2 łyżeczki
• sól – 1 łyżeczka
• oliwa bądź masło klarowane do smażenia
• wybrane dodatki – u nas pasta bryndzowo-ziołowa, wędzony pstrąg
Przygotowanie
1. Mąkę przesyp do miski, wymieszaj rózgą z suszonymi drożdżami, solą i cukrem trzcinowym.
2. W garnuszku podgrzej delikatnie mleko i dodaj je do suchych składników w misce razem z masłem klarowanym oraz żółtkiem, dokładnie wszystko wymieszaj.
3. Ciasto odstaw w ciepłe miejsce na około 20 minut. Poczekaj do momentu, aż stanie się lekko puszyste.
4. Gdy ciasto będzie bardziej pulchne, rozgrzej tłuszcz na patelni i smaż placuszki, nakładając po ok. 2 łyżki ciasta na rozgrzaną patelnię. Smaż po kilka minut z każdej strony.
5. Gotowe bliny nakładaj na talerz i podawaj z dodatkami – pastą z bryndzy i ulubionych ziół oraz z wędzonym pstrągiem. Najlepiej smakują na ciepło.
Spróbuj także: Spaghetti bolognese – przepis na danie, które zasmakuje całej rodzinie!
Do czego pasują bliny, z czym je podawać?
Hubert Fudalewicz, szef kuchni Schroniska Bukowina, poleca bliny z pastą bryndzowo-ziołową oraz z wędzonym pstrągiem. Połączenie to smakuje wyśmienicie i zachęcamy do przygotowania takiego zestawienia w swojej domowej kuchni. Wszystkie składniki potrzebne do przygotowania tej odsłony dania dostępne są na stronie sklepu online Schroniska Bukowina.
Nie przekonuje Was ten pomysł? Propozycji podania placuszków jest wiele więcej! W roli dodatku sprawdzi się też swojski twarożek ze skwarkami z wędzonego boczku lub kiełbasy i cebuli. Nie zaszkodzi dodać do tego odrobiny świeżych warzyw w postaci pomidorków koktajlowych, szpinaku lub kiszonych ogórków.
Bliny doskonale komponują się z wędzonymi rybami, np. wspomnianym wędzonym pstrągiem lub wędzonym łososiem, jesiotrem, a nawet z kawiorem. Niezwykle pasuje do nich wszelkiego rodzaju nabiał – szczególnie ten fermentowany – jogurt, kefir i maślanka. Mamy również dobrą wiadomość dla zwolenników wszelkiego rodzaju placków na słodko: bliny można zjeść również w takiej formie, np. z konfiturą (polecamy truskawkową) lub cukrem pudrem.
Przeczytaj także: Przepis na pączki – idealny na tłusty czwartek (ale nie tylko)!
Przez żołądek do serca - zrób to danie tym, których kochasz!
Co jak co, ale przepis na bliny jest naprawdę banalnie prosty! Wystarczy kilka ruchów łyżką, odrobina czasu potrzebna do wyrośnięcia ciasta i danie jest praktycznie gotowe. Zachęcamy do wypróbowania go przy najbliższej możliwej okazji – jesteśmy pewni, że zachwyci wszystkich domowników.
Aby poczuć swojski smak i górski klimat podczas ich jedzenia, podawaj je z najlepszymi podhalańskimi przysmakami: aromatyczną bryndzą i mocno wędzonym pstrągiem. Sprawdź asortyment sklepu Schroniska Bukowina i zamów składniki, które będą potrzebne do przygotowania dania – lepszych nie znajdziesz nigdzie indziej!