przepis-na-faworki

Przepis na faworki, chrust, który stanie się Twoim ulubionym!

Faworki czy pączki? Odpowiedź na to pytanie jest wyjątkowo trudna, bo Tłusty Czwartek jest w roku tylko jeden. Nasze rozwiązanie jest bardzo proste: po co wybierać? W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Was dobry przepis na faworki, które posmakują każdemu – są kruche, chrupiące i po prostu pyszne!

Faworki czy pączki? Odpowiedź na to pytanie jest wyjątkowo trudna, bo Tłusty Czwartek jest w roku tylko jeden. Nasze rozwiązanie jest bardzo proste: po co wybierać? W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Was dobry przepis na faworki, które posmakują każdemu – są kruche, chrupiące i po prostu pyszne!

Faworki (lub inaczej mówiąc: chrust) to bardzo prosty i smaczny przysmak przyrządzany z okazji Tłustego Czwartku i nie tylko. Skład i sposób przygotowania jest bardzo prosty i szybki, ale wymaga poznania kilku kuchennych trików.

Czego potrzeba, by zrobić pyszne faworki? Przepis i składniki to nie wszystko – rekomendujemy zaangażowanie w zawijanie ich najmłodszych członków rodziny. Wszystkim Wam sprawi to mnóstwo frajdy!

Specjalny rabat 10% dla czytelników bloga

Użyj teraz kodu BLOG10, by uzyskać rabat na cały koszyk w naszym sklepie*.
Ważny do wyczerpania limitu zamówień (200).

*Kod nie działa na produkty przecenione, alkohol. Minimalna wartość zamówienia 20 PLN

Skąd wzięły się faworki?

Ciasteczka wywodzą się z Litwy i Niemiec. Na przestrzeni lat ich wygląd zmieniał się - początkowo przygotowywano je z drożdżowego ciasta, które w żaden sposób nie przypominało lekkiego i łamliwego chrustu. Obecnie możemy cieszyć się doskonałym smakiem deseru, który wyglądem podobny jest do złożonej kokardki, skąd wzięła się jego polska nazwa, zapożyczona od francuskiego - faveur - oznaczającego wstążkę lub jedwabną tasiemkę.

Przepis na faworki

Składniki na ok. 100 faworków:

Ciasto na faworki – przepis:

1. Przed przygotowaniem ciasta wyjmij z lodówki masło, śmietanę i jajka, aby ogrzały się do temperatury pokojowej.

2. Do dużej miski przesiej mąkę pszenną ze szczyptą soli oraz łyżką cukru pudru, wymieszaj.

3. Do mąki dodaj śmietanę, żółtka jaj oraz masło i spirytus (bądź ocet).

4. Wszystkie składniki w misce połącz w jednolitą masę – mogą powstać grudki, których pozbędziesz się później; póki co ważne, aby powstała zwarta kula.

kula-ciasta-na-faworki

5. Uformowaną kulę ciasta owiń folią spożywczą i zostaw do odpoczęcia na ok. 30 minut. W międzyczasie oczyść blat.

6. Gdy ciasto na faworki odpocznie, ponownie zacznij je zagniatać, od czasu do czasu uderzając wałkiem o ciasto. Po co? Zależy nam na tym, aby ciasto miało wtłoczone jak najwięcej powietrza w swoją strukturę.

7. Po kilku minutach zagniatania można rozwałkować ciasto na placek, złożyć je na pół i ponownie rozwałkować. Powtórz czynność kilka razy, np. 3, dzięki czemu wtłoczysz do środka jeszcze więcej powietrza. Jeżeli chcesz przyśpieszyć proces wtłaczania powietrza, możesz zmielić ciasto w maszynce do mielenia lub w mocnym robocie kuchennym z ostrzem. Na koniec ponownie zagnieć ciasto w kulę i podziel ją na 4 części.

8. Każdą część rozwałkuj najcieniej, jak się uda i podziel na pasy o szerokości 4–5 cm. Każdy z pasów podziel na krótsze paski o długości mniej więcej równej 7–10 cm. W każdym mniejszym pasie zrób nacięcie podłużne pośrodku, przez które będziesz mógł przewlec jeden z końców ciasta na faworki, robiąc ostateczny kształt wypieku. Zawinięte faworki przykrywaj ściereczką, by nie obsychały.

paski-ciasta-na-faworki

9. Zawiń wszystkie faworki. W międzyczasie nagrzej oliwę w głębokim garnku lub patelni do temperatury ok. 170–180°.

zwiniete-faworki

Smażenie faworków

10. Gdy olej będzie nagrzany, możesz zacząć smażenie faworków. Faworki smaż w rozgrzanym głębokim tłuszczu, partiami przez ok. 30-60 sekund na każdą stronę.

faworki-smazenie

11. Po usmażeniu przełóż faworki na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym i obsyp cukrem.

Polecamy również: Przepis na pączki – idealny na tłusty czwartek!

Jak podawać faworki i z czym je jeść?

Faworki można podawać od razu po usmażeniu lub kilka godzin później. Świetnie smakują również następnego dnia. Chrust warto podawać w towarzystwie pysznej włoskiej kawy oraz ciekawych nalewek alkoholowych. Sprawdzi się jako pyszna, słodka przekąska podczas spotkań w gronie znajomych lub w odwiedzinach u koleżanki na kawę.

Porady dotyczące smażenia faworków

Jak zrobić faworki? Przepis już znasz, ważne jest jednak również to, by je dobrze usmażyć. W podanym przez nas przepisie znajdziesz porady dotyczące smażenia chrustu.

gotowe-faworki

Pamiętaj o tym, aby tłuszcz był odpowiednio nagrzany, co nie oznacza, że im bardziej nagrzany, tym lepiej. Zbyt wysoka temperatura oliwy spowoduje szybkie spalenie faworka, a zbyt niska – nasiąknięcie tłuszczem. Krótkie smażenie faworków w głębokim, odpowiednio rozgrzanym tłuszczu gwarantuje powstanie pęcherzyków powietrza odpowiedzialnych za ostatecznych wygląd oraz smak chrustu. Trzymanie się zasad związanych z smażeniem głębokim tłuszczu gwarantuje pyszne faworki.

Przeczytaj również: Jak zrobić zapiekankę ziemniaczaną?

Jaki tłuszcz jest najlepszy?

Zdaniem smakoszy najlepsze faworki wychodzą smażone na smalcu. Jak wiadomo, do ich przygotowania można użyć innego tłuszczu, najważniejsze to zadbać o to, by nie palił się on w wysokiej temperaturze. Najczęściej do smażenia karnawałowych rarytasów wybiera się olej rzepakowy, który jest wyjątkowo odporny na zmiany termiczne. Na gorącym oleju smażymy chrust z obu stron na złoty kolor.

Jakie powinny być idealne faworki?

Doskonałe faworki to takie, które są delikatne i kruche, a do tego niezbyt tłuste. Najważniejsze, aby nie były one za twarde. Gotowe faworki mają być chrupiące i po pierwszym kęsie powinny rozpływać się w ustach. Jednak przygotowując chruściki nawet z najlepszego przepisu, można popełnić błąd. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby nasze pyszności smakowały obłędnie? Sekret idealnie kruchego ciasta tkwi w jego cieniutkim wałkowaniu, powinno mieć ono około 1 milimetra grubości. Niestety wymaga to bardzo sprawnych rąk i nieco więcej cierpliwości. Dlaczego? Wykrojone za pomocą radełka paski o szerokości 4-5 cm należy odpowiednio skleić, a pracując z tak cienkim ciastem wcale nie jest to takie proste. To poświęcenie z pewnością przyniesie owocny rezultat, ponieważ od tego zależy sukces kruchych i delikatnych faworków. Według niektórych receptur po zagnieceniu, warto uderzyć wałkiem w ciasto. Takim sposobem dochodzi do napowietrzenia ciasta, dzięki czemu po wysmażeniu posiada widoczne charakterystyczne bąble. Na wyjątkowy smak chruścików wpływa także moment, w którym ciasto odpoczywa. Kolejnym sekretem pysznych karnawałowych przysmaków jest użycie do ciasta wyłącznie żółtek i spirytusu. Za sprawą alkoholu nasz przysmak nie będzie wchłaniał zbyt dużej ilości tłuszczu podczas smażenia.

Tłusty Czwartek świętuj z najpyszniejszymi faworkami - przepis już znasz!

Dobry przepis na faworki to połowa sukcesu. Trzeba je jeszcze dobrze usmażyć i… obdarować nimi najbliższych. Zachęcamy do tego, by przygotować je wraz z najmłodszymi członkami rodziny, ponieważ wspólne gotowanie buduje piękne wspomnienia oraz daje praktyczne, przydatne w dorosłym życiu umiejętności.

Koniecznie sprawdź asortyment sklepu Schronisko Bukowina, w którym znajdziesz niezbędne składniki do przygotowania chrustu oraz dodatki, do których będą idealnie pasować.

 

arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right

Powiązane wpisy

  1. Najlepszy góralski grzaniec – przepis prosto z Bukowiny
    Najlepszy góralski grzaniec – przepis prosto z Bukowiny

    Przepis na grzane wino jest bardzo prosty! Jedyne, co będzie Ci potrzebne, to ulubione wino, odpowiednie przyprawy i wolny wieczór. To wystarczy, byś mógł zrobić grzane wino, które najlepiej smakuje w zimowe wieczory. Jakie przyprawy będą niezbędne? Które wino wybrać, aby napój miał pełny aromat? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule!

    Czytaj więcej
  2. Jak zrobić kaszotto z grzybami? Mamy najlepszy przepis!
    Jak zrobić kaszotto z grzybami? Mamy najlepszy przepis!

    Nie masz pomysłu na to, co zjeść na obiad? Polecamy Ci kaszotto, np. kaszotto z grzybami leśnymi. Kaszotto to zdrowy wybór i pomysł na cały jednodaniowy obiad, ale również jako dodatek zbożowy do obiadu, np. pieczeni z szynki, steku lub pieczonego kurczaka. Dowiedz się, jak je przygotować!

    Czytaj więcej
  3. Sprawdzony przepis na pizzę, którą zrobisz w swoim piekarniku!
    Sprawdzony przepis na pizzę, którą zrobisz w swoim piekarniku!

    Pizza – włoskie danie, które podbiło miliony serc na całym świecie. Na pizzę możesz wybrać się do restauracji lub zamówić z dostawą do domu, my jednak preferujemy przygotować ją samemu lub razem z innymi domownikami. Będzie dokładnie taka, jaką lubicie! Sprawdźcie nasz przepis na ciasto na pizzę, która zawsze wychodzi smakowita!

    Czytaj więcej