miod-lipowy-wlasciwosci

Odkryj miód lipowy – właściwości tego produktu pozytywnie Cię zaskoczą!

Spadziowy, wrzosowy, a może wielokwiatowy? Na rynku znaleźć można szereg różnego rodzaju miodów o dobroczynnym działaniu – my tym razem polecamy ten lipowy! Czym charakteryzuje się to płynne złoto? Czy miód lipowy jest zdrowy? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej!

Spadziowy, wrzosowy, a może wielokwiatowy? Na rynku znaleźć można szereg różnego rodzaju miodów o dobroczynnym działaniu – my tym razem polecamy ten lipowy! Czym charakteryzuje się to płynne złoto? Czy miód lipowy jest zdrowy? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej!

Spis treści:

1. Czy wiesz, że...?

2. Miód lipowy - właściwości i wartości odżywcze

3. Ile kalorii ma miód lipowy?

4. Najważniejsze wskazówki dotyczące przechowywania miodu lipowego

5. Jak jeść miód? Oto najlepsze zastosowania

6. Odkryj dobroczynne właściwości miodu lipowego!

Czy wiesz, że...?

Miód to naturalnie słodka substancja, którą wytwarzają pszczoły miodne z nektaru kwiatów lub soku. I chociaż miód można dostać w niemal każdym sklepie spożywczym, to proces jego powstawania jest bardzo pracochłonny i wieloetapowy.

Miód lipowy jest odmianą miodu, który produkują pszczoły z nektaru kwiatów lipy – drzewa nazywanego także tilią, które można spotykać głównie w Europie i na Kaukazie. Kwiaty lipy są bogactwem wielu dobroczynnych związków, które można potem spotkać także w miodzie lipowym. Przez niegdysiejszych Słowian lipa uważana była za drzewo za święte – może dlatego miód lipowy jest obecnie jednym z najpopularniejszych gatunków miodu w naszym kraju.

Powstawanie miodu rozpoczyna się w momencie, gdy pszczoła odnajdzie rośliny miododajne. Kwiaty przyciągają owady wspaniałymi kolorami, oszałamiającym zapachem oraz słodkim nektarem, który wydzielają. Po powrocie do ula pszczoła zaczyna wykonywać na plastrze pewnego rodzaju taniec, który jest informacją dla pozostałych owadów – przekazuje im w ten sposób wiadomości o lokalizacji, ilości i jakości pożytku.

Zadaniem pszczół zbieraczek jest pobieranie nektaru do specjalnego zbiorniczka, który nazywany jest wolem miodowym. Gdy zbieraczki wracają do ula, przekazują zadanie swoim siostrom – pszczołom robotnicom. Na tym etapie produkcji miodu, nektar zostaje wzbogacony o cenne enzymy pszczół.

Nektar składowany jest w specjalnych komórkach plastra. Gdy miód jest już gotowy, pszczoły  pokrywają komórki cienką woskową pokrywą, czyli zasklepem. Jej zadaniem jest ochrona miodu przed wilgocią czy zanieczyszczeniami.

Dojrzewanie miodu skutkuje istotnymi zmianami chemicznymi. Rzadki nektar bogaty w dwucukry sacharozy stopniowo rozkłada się na cukry proste: glukozę i fruktozę. Dojrzały miód posiada znacznie więcej kwasów organicznych oraz inhibinę –  substancję bakteriostatyczną, która dostaje się do miodu z organizmu pszczół.

W tym momencie kończy się ciężka praca owadów. Kiedy miód jest gotowy, rozpoczyna się miodobranie, czyli wydobywanie miodu z plastrów. Miód odwirowuje się w specjalnych miodarkach, a następnie przepuszcza przez sita w celu usunięcia zanieczyszczeń. Gdy produkt już się odstanie, zostaje przelany do słoików.

miod-lipowy-sloik

Miód lipowy - właściwości i wartości odżywcze

Chcesz wzbogacić swój jadłospis o zdrowe produkty? Do tej kategorii z pewnością zalicza się miód lipowy! Właściwości lecznicze tego płynnego złota są od wieków cenione przez ludzi na całym świecie. Po miód lipowy warto sięgać z wielu powodów – poznaj najważniejsze z nich!

W skład miodu lipowego wchodzą przede wszystkim olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy oraz związki goryczowe. Różnorodność zawartych w nim składników sprawia, że miód lipowy cieszy się ogromną popularnością zarówno w kuchni, jak i w lecznictwie.

Znane w medycynie ludowej remedium to miód lipowy na przeziębienie. Duża zawartość olejków eterycznych skutecznie niszczy drobnoustroje, które występują na błonach śluzowych dróg oddechowych. To płynne złoto wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwkaszlowe, wykrztuśne oraz napotne. Miód z lipy doskonale wspomaga leczenie zapalenia płuc i oskrzeli, ponieważ przyczynia się do szybszego ustępowania stanu zapalnego. Regularne spożywanie miodu lipowego może znacznie wzmocnić odporność oraz zmniejszyć częstotliwość zapadania na infekcje.

To nie koniec dobroczynnych właściwości, które wykazuje miód lipowy. Na co jeszcze go stosować? Produkt działa lekko moczopędnie, zmniejsza obrzęki i łagodnie obniża ciśnienie krwi, więc polecany jest osobom, które zmagają się z chorobami układu krwionośnego. Ten rodzaj miodu wykazuje działanie rozkurczowe i uspokajające, które wynika z obecności olejków eterycznych. Z powodzeniem mogą po niego sięgnąć osoby, które skarżą się na bezsenność, przewlekły stres czy nadpobudliwość nerwową.

miod-lipowy-herbata

Ile kalorii ma miód lipowy?

Znaczna większość składników odżywczych zawartych w miodzie to węglowodany – jest ich około 80%. Pozostałe części to woda, niewielkie ilości białka, witaminy oraz składniki mineralne.

Istotna informacja dla niektórych osób, to liczba kcal, które zawiera miód lipowy. Kalorie oscylują wokół liczby 300 w 100 g produktu. Warto zwrócić szczególną uwagę na indeks glikemiczny tego produktu. Ze względu na sporą zawartość cukrów prostych jest on stosunkowo wysoki i wynosi około 55. Ten wynik plasuje go wśród miodów o średnik indeksie glikemicznym. Oznacza to, że produkt z kwiatów lipy może znaleźć się w diecie cukrzyków jednak w niewielkiej i kontrolowanej ilości.

miod-lipowy-w-szklanym-sloiku

Najważniejsze wskazówki dotyczące przechowywania miodu lipowego

Zastanawiasz się, jak odpowiednio przechowywać miód z lipy, by cieszyć się jego niepowtarzalnym smakiem? Przedstawiamy sekrety, jak prawidłowo magazynować miód lipowy – właściwości tego produktu bez wątpienia pozostaną zachowane przez długi czas!

Miód lipowy powinien być przechowywany w szklanych, szczelnie zamkniętych pojemnikach. Zalecamy, by trzymać go w oryginalnych opakowaniach. Miód lipowy nie lubi wysokich temperatur, więc podczas poszukiwań idealnego miejsca na ustawienie słoiku z tym płynnym złotem pamiętaj, by produkt nie był bezpośrednio narażony na działanie promieni słonecznych. Także urządzenia, które wydzielają ciepło, takie jak piekarni czy kaloryfer, mogą zmieniać właściwości miodu.

Miód z kwiatów lipy powinien być przechowywany w temperaturze od 10 do 15 stopni °C. Słoik trzymaj w ciemnym i chłodnym miejscu, a długo nacieszysz się jego dobroczynnym działaniem.

Należy pamiętać, że miód lipowy jest płynny wyłącznie przez kilka pierwszych tygodni, a następnie zaczyna ulegać procesowi scukrzenia. Utrzymująca się płynna konsystencja wskazuje na zafałszowanie.

miod-lipowy-w-sloiku

Jak jeść miód? Oto najlepsze zastosowania

Ten drobnoziarnisty miód z nektaru lipy ma charakterystyczny piekący smak oraz silny aromat kwiatu lipy. Zależnie od spadzi, która występuje w danym regionie, miód może się różnić barwą – od jasnozielonej, aż po bursztynową. 

Jeśli chcesz zachować wszystkie cenne właściwości miodu lipowego, musisz dowiedzieć się, jak spożywać go w odpowiedni sposób. Swojemu organizmowi dostarczysz najwięcej wartości odżywczych, jeśli miód z lipy dasz pod język i potrzymasz chwilę, aby enzymy mogły się wchłonąć, zanim ulegną dezaktywacji w żołądku.

Dodaj miód lipowy do ulubionego napoju

Uwielbiasz pić ciepłe napoje z miodem? Jeśli chcesz używać tego produktu jako słodzika, nigdy nie dodawaj go do gorącej mikstury. W temperaturze powyżej 60 st. C dezaktywuje się bowiem większość cennych składników odżywczych miodu. Miłośnikom alkoholowych trunków z pewnością przypadnie do gustu grzane piwo z miodem, sokiem malinowym i goździkami – doskonale rozgrzeje w jesienne i zimowe wieczory.

Miodem z lipy możesz słodzić nie tylko ciepłe, ale także zimne napoje. Dodaj go do ulubionego smoothie, by nadać mu delikatnej słodyczy.

Przepis na zdrowe śniadanie

Puszyste naleśniki polane miodem z kwiatów lipy to śniadanie w iście amerykańskim stylu. Odrobina miodu świetnie sprawdzi się również jako dodatek do owsianki, jaglanki czy muesli z owocami. Słodkie śniadanie wcale nie musi być niezdrowe!

Doskonała baza marynaty do mięsa

Słodkie przysmaki to nie jedyne, do czego nadaje się miód lipowy. Zastosowanie go do rozmaitych marynat sprawi, że mięso nabierze niepowtarzalnego smaku. Połączenie słodyczy miodu z musztardą, ziołami prowansalskimi czy sokiem z cytryny nie może się nie udać.

Sos do zdrowych sałatek

Doskonałym uzupełnieniem marynowanego mięsa jest sałatka ze świeżych warzyw. Aby nabrała ona wyrazistego charakteru, polej ją pysznym dressingiem domowej roboty. Przygotuj sos z mieszanki oliwy, musztardy i miodu lub zdecyduj się na połączenie miód, oliwa i sok z cytryny.

Miodowe desery

Na bazie miodu z kwiatów lipy możesz przygotować szereg pysznych wypieków. Smaczny  deser to idealne zwieńczenie każdego obiadu! Ciasteczka miodowe, pierniczki czy muffinki? Wybierz to, na co masz największą ochotę!

miod-lipowy-nalesniki

Odkryj dobroczynne właściwości miodu lipowego!

Chcesz na stałe wprowadzić do swojego jadłospisu miód z lipy? Właściwości zdrowotne tego produktu pozytywnie Cię zaskoczą! Regularne spożywanie miodu z kwiatów lipy sprawi, że przeziębienie, grypa czy infekcje przestaną być Ci straszne!

Nie decyduj się na byle co – miód z kwiatów lipy, który znajdziesz w asortymencie naszej Spiżarni, jest doskonałej jakości i pochodzi z regionalnych pasiek. Skład produktu jest w pełni naturalny – nie zawiera żadnych dodatkowych konserwantów ani polepszaczy.

W Schronisku Bukowina miód z lipy dostępny jest w słoikach o pojemności 220 i 710 ml. Gustownie zapakowany przysmak nie tylko doskonale smakuje, ale także jest świetną dekoracją kuchennej półki. Zajadaj się tym płynnym złotem na zdrowie!

arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right

Powiązane wpisy

  1. Zielona herbata – właściwości naparu z niej Cię zaskoczą!
    Zielona herbata – właściwości naparu z niej Cię zaskoczą!

    Z każdą filiżanką zielonej herbaty dostarczasz swojemu organizmowi cenne minerały, witaminy i antyoksydanty. Lista korzyści płynących z regularnego picia tego liściastego naparu jest naprawdę długa. Poznaj większość z nich i naucz się, jak długo parzyć zieloną herbatę, aby nie miała gorzkiego smaku!

    Czytaj więcej
  2. Trufle. Co trzeba wiedzieć o tych cennych grzybach przed ich zakupem?
    Trufle. Co trzeba wiedzieć o tych cennych grzybach przed ich zakupem?

    Trufle określane są mianem produktu luksusowego. Są tak cenne, że często nazywa się je „czarnymi diamentami”. Chyba każdy o nich słyszał, ale niewiele osób miało okazję ich spróbować. Jak smakują trufle i z czym najlepiej je łączyć? Czy to faktycznie rarytas, na który mogą pozwolić sobie wyłącznie nieliczni? Odpowiadamy!

    Czytaj więcej