goralski-kolacz-przepis

Zrób w domu góralski kołacz! Przepis jest naprawdę prosty

Góralski kołacz to ciasto znane miłośnikom polskich gór. Jest bardzo proste w przygotowaniu i nie wymaga wymyślnych składników, a jednocześnie wyśmienicie smakuje. Sprawdź swoje siły w kuchni, przygotowując podhalański wypiek w swoim domu!

Góralski kołacz to ciasto znane miłośnikom polskich gór. Jest bardzo proste w przygotowaniu i nie wymaga wymyślnych składników, a jednocześnie wyśmienicie smakuje. Sprawdź swoje siły w kuchni, przygotowując podhalański wypiek w swoim domu!

Spis treści

1. Dlaczego warto przygotować góralski kołacz?

2. Kołacz góralski – przepis

3. Z czym podać kołacz? 

4. Zaproś do domu kuchnie podhalańską!

Czy tak jak my jesteś fanem ciasta drożdżowego? Dobrze się składa, ponieważ kołacz można porównać do łatwiejszej w przygotowaniu drożdżówki. Jego nazwa wywodzi się od kształtu ciasta, czyli koła. To, w jaki sposób przygotujesz ciasto i jak będzie ono ostatecznie wyglądać, zależy od Ciebie. Ważne jest jedynie to, żeby ciasto było drożdżowe i okrągłe.

Zrób w domu góralski kołacz, a z pewnością powtórzysz przepis niejeden raz! My tym razem postawiliśmy na kołacze w kształcie ślimaka wypełnionego nadzieniem serowym – w ten sposób można przygotować albo jeden duży kołacz, albo kilka mniejszych.

Przeczytaj również: Jak zrobić bryndzowe haluszki? Wypróbuj nasz sprawdzony przepis!

Dlaczego warto przygotować góralski kołacz?

W kuchni typowo podhalańskiej nie brakuje takich przysmaków jak pieczenie mięsne, gulasze, kotlety, placki czy kluski. Niestety nie znajdziesz w niej zbyt wielu przepisów na wypieki i desery. Ze względu na to, że wybór słodkich opcji nie jest duży, warto wypróbować chociaż jedną z nich.

Tradycyjne podhalańskie desery nie są trudne w przygotowaniu. Charakteryzują się wyjątkowym smakiem i wyglądem, a podczas ich pieczenia w całym domu unosi się niesamowity zapach! Dzięki temu z łatwością stworzysz górski klimat we własnym mieszkaniu. Jak przygotować prawdziwy góralski kołacz? Przepis na ten pyszny deser znajdziesz poniżej.

gotowy-goralski-kolacz

Kołacz góralski – przepis

Składniki dla 4–8 osób (1 tortownica o wymiarach 26 cm):

Ciasto:

• mąka pszenna typ 500 – 400 g

• świeże drożdże – 20 g

• letnie mleko 3,2% – 150 ml

• masło – 80 g

• szczypta soli

• cukier – 50 g

• jajko

• żółtko

Farsz:

• twaróg półtłusty – 500 g

• jajko

• białko

• cukier wanilinowy – 1 opakowanie

• ekstrakt waniliowy

• budyń waniliowy – 1 opakowanie

Dodatkowo: jajko do posmarowania ciasta przed pieczeniem i gruboziarnisty cukier brązowy do posypania

Przygotowanie:

1. Rozpuść i ostudź masło. Podgrzej mleko.

2. Do dużej miski przesiej mąkę i dodaj resztę składników ciasta – cukier, pokruszone drożdże, sól, mleko, rozpuszczone masło, jajko i żółtko.

robienie-ciasta-na-kolacz

3. Wymieszaj dokładnie całość i zagniataj ciasto przez 5 minut.

4. Z zagniecionego ciasta uformuj kulę. Wsadź do miski, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na 1 godzinę w ciepłym miejscu.

kula-ciasta-drozdzowego-na-kolacz

5. W międzyczasie przygotuj farsz – rozgnieć twaróg z dodatkami i dokładnie wymieszaj.

6. Po upływie godziny przełóż ciasto na stolnicę lub blat podsypany mąką i rozwałkuj na duży prostokąt o grubości 0,5 cm. Wymiary prostokąta powinny wynosić ok. 35 cm x 20 cm.

7. Podziel prostokąt (wzdłuż dłuższego boku) na 3–4 paski podobnej grubości.

8. Na każdym pasku, na środku ułóż 1/3 lub 1/4 całego nadzienia (zależnie od tego, ile masz pasków). Zroluj ciasto w wałek z farszem w środku.

zawijanie-slimakow-na-kolacz

9. Gdy przygotujesz 3–4 wałki wypełnione farszem możesz zacząć z nich tworzyć „ślimaka” lub 3–4 mniejsze ślimaczki. Na początku zawiń w ślimak jeden wałek ciasta, a następnie kolejny i dołącz go do końca poprzedniego (tak jak na zdjęciu). Jeżeli przygotowujesz oddzielne mniejsze kołacze, to wystarczy zawijać po jednym wałku.

slimak-z-ciasta-na-kolacz

10. Gdy ślimak kołaczowy będzie gotowy, przełóż go do tortownicy i zostaw do ponownego wyrośnięcia na 15 minut.

wyrastanie-kolacza

11. W tym czasie nagrzej piekarnik do 180°C z termoobiegiem.

12. Przed wsadzeniem ciasta do piekarnika posmaruj je rozmąconym jajkiem oraz posyp gruboziarnistym cukrem, np. trzcinowym.

13. Piecz ciasto przez 30 minut w nagrzanym piekarniku.

Z czym podać kołacz? 

Jak widzisz, przepis na kołacze jest nieco pracochłonny, ale mimo wszystko bardzo prosty. Świeżo upieczony kołacz smakuje wyśmienicie w towarzystwie ciepłego mleka, z dodatkiem jogurtu lub z domowymi konfiturami dostępnymi w sklepie Schronisko Smaków. Kołacz to również doskonały pomysł na śniadanie, drugie śniadanie lub podwieczorek. Sprawdzi się także smaczny dodatek do kawy.

upieczony-kolacz

Przeczytaj również: Najlepszy góralski grzaniec – przepis prosto z Bukowiny

Zaproś do domu kuchnię podhalańską!

Smaczne wypieki prosto z gór mogą znaleźć się w Twojej kuchni! Wystarczy kilka podstawowych składników, cierpliwość do spokojnego wyrastania ciasta drożdżowego i gotowe! Liczba kroków, jakie trzeba wykonać, by przygotować kołacze, może wydawać się przytłaczająca, ale spokojnie – nasz przepis na kołacz jest naprawdę prosty i jeśli będziesz realizować go uważnie, wszystko się uda.

Mąkę i smakowite dodatki do kołacza znajdziesz w sklepie Schronisko Smaków. Zapraszamy na zakupy!

arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right

Powiązane wpisy

  1. Jak przygotować herbatę z prądem? Nasz przepis!
    Jak przygotować herbatę z prądem? Nasz przepis!

    Idealnym rozwiązaniem na leniwe, jesienno-zimowe wieczory jest herbata z prądem. Przepis jest niezwykle prosty, a sama herbata słodko-gorzka i mocno rozgrzewająca. Sprawdź przepisy na wzmocnione alkoholem herbaty przygotowane przez Schronisko Smaków!


    Czytaj więcej
  2. Kotlety mielone – przepis na tradycyjne polskie danie
    Kotlety mielone – przepis na tradycyjne polskie danie

    Przepis na kotlety mielone nie należy do tych trudnych, ale poznanie kilku ważnych trików jest niezbędne, aby stworzyć kotlet mielony doskonały – chrupiący na zewnątrz, a miękki i soczysty w środku. Jak zrobić mielone? W artykule znajdziesz przepis na kotlety mielone Magdy Gessler.

    Czytaj więcej
  3. Jak zrobić bryndzowe haluszki? Wypróbuj nasz sprawdzony przepis!
    Jak zrobić bryndzowe haluszki? Wypróbuj nasz sprawdzony przepis!

    Haluszki to danie charakterystyczne dla kuchni podhalańskiej, jednak znacznie częściej można je spotkać na Słowacji. Swój wyjątkowy smak zawdzięcza dodatkom takim jak bryndzaboczek czy cebula. Z pewnością pokochasz nasz przepis na haluszki bryndzowe!

    Czytaj więcej