Kotlety mielone – przepis na tradycyjne polskie danie
Przepis na kotlety mielone nie należy do tych trudnych, ale poznanie kilku ważnych trików jest niezbędne, aby stworzyć kotlet mielony doskonały – chrupiący na zewnątrz, a miękki i soczysty w środku. Jak zrobić mielone? W artykule znajdziesz przepis na kotlety mielone Magdy Gessler.
Przepis na kotlety mielone nie należy do tych trudnych, ale poznanie kilku ważnych trików jest niezbędne, aby stworzyć kotlet mielony doskonały – chrupiący na zewnątrz, a miękki i soczysty w środku. Jak zrobić mielone? W artykule znajdziesz przepis na kotlety mielone Magdy Gessler.
Spis treści
1. Sekret kotletów mielonych? Dobrej jakości mięso
2. Jak zrobić kotlety mielone? Oto kluczowe składniki
3. Kotlety mielone – przepis, który zaskoczy Twoich bliskich
4. Z czym podać kotlety mielone?
5. Odczaruj kuchnię polską i kotlety mielone!
Przepis na mielone jest znany niemal wszystkim gospodyniom i przygotowywany w polskich domach od dziesiątek lat. Każda ma swój pomysł na to, jak je przyrządzić, aby smakowały całej rodzinie. Jeżeli szukasz przepisu na kotlet idealny, to znajdujesz się w dobrym miejscu. Podzielimy się z Tobą radami, które sprawią, że kotlety mielone będą soczyste, chrupiące i idealnie doprawione!
Przeczytaj również: Kwaśnica. Przepis, który pozwoli Ci na zrobienie w domu tej oryginalnej!
Sekret kotletów mielonych? Dobrej jakości mięso
Przede wszystkim kotlety mielone powinny być przygotowane z jak najlepszego kawałka mięsa. Im tłustsze ono będzie, tym bardziej będzie soczyste końcowe danie. Jakie mięso sprawdzi się najlepiej?
Jakie mięso wybrać do kotletów mielonych?
Mielone możesz przyrządzić praktycznie z każdego rodzaju mięs: drobiu, wołowiny i wieprzowiny. W naszym przepisie znajdziesz mięso wieprzowe, a dokładniej łopatkę. Sprawdzi się tu również karkówka.
Mięso możesz zmielić samodzielnie w domu i to opcja, którą polecamy najbardziej. Jeśli jednak nie masz maszynki do mielenia, nie kupuj gotowego, paczkowanego mielonego mięsa – wybierz sklep, w którym jest możliwość zmielenia wybranego przez Ciebie kawałka wieprzowiny czy wołowiny.
Świeżo zmielone w sklepie lub w domu mięso to gwarancja jakości produktu – nie będzie wymagało dodania dużych ilości bułki tartej do uzyskania właściwej konsystencji. Będzie też lepsze w smaku i mniej wodniste.
Jak zrobić kotlety mielone? Oto kluczowe składniki!
Dobry kawałek odpowiednio zmielonego mięsa to jeden z podstawowych składników, z których przygotowuje się kotlety mielone. Przepis obejmuje jednak jeszcze inne produkty, bez których mielone nie mogą się obejść.
Sekretem przepisu na kotlety mielone, które zawsze zaskakują swoją soczystością i chrupkością, jest połączenie w odpowiednich proporcjach następujących składników: mąki, namoczonej bułki, przypraw, a także wody. Dziwi Cię obecność wody? To właśnie ona, dodana do mięsa i odpowiednie wmasowana w nie, będzie odpowiedzialna za niezwykłą lekkość i soczystość.
O czym jeszcze nie możesz zapomnieć? Gdy chcemy uzyskać wyjątkowo aromatyczne i rozpływające się w ustach kotlety mielone, przepis na masę ma równie duże znaczenie, co technika smażenia. Poznaj naszą – opisaliśmy ją w przepisie!
Kotlety mielone – przepis, który zaskoczy Twoich bliskich
Składniki na 8 średniej wielkości kotletów (ok. 150 g porcja) dla 4–8 osób
• 1 kg świeżo zmielonego mięsa wieprzowego (łopatka, karkówka)
• 2 jaja
• 1 bułka namoczona w 4 łyżkach mleka
• przyprawy: sól, pieprz, zioła prowansalskie
• 5 łyżek wody
• ewentualnie: cebula
• olej do smażenia
• bułka tarta
Przygotowanie:
1. Zmielone mięso wymieszaj dokładnie z wcześniej namoczoną i odciśniętą bułką kajzerką, następnie dodaj jajka i przyprawy. Zagnieć masę tak, aby wszystkie składniki były równomiernie połączone.
2. Gdy wszystkie składniki będą już połączone, dodawaj łyżka po łyżce wodę i dokładnie wmasowuj ją w mięso. Masa powstanie nieco lejąca, ale spokojnie – tak ma być.
3. Z powstałego ciasta formuj 8 równych kotletów i obtaczaj je dokładnie w bułce tartej z każdej strony.
4. Ułóż kotlety na talerzu i zacznij rozgrzewać olej.
5. Gdy olej będzie już maksymalnie nagrzany, zacznij wykładać kotlety. Smaż z każdej strony po 1,5–2 minuty.
6. Gdy kotlety będą podsmażone z każdej strony, zacznij ponownie je smażyć, ale tym razem na mniejszym ogniu i pod przykryciem. Teraz smaż kotlety po 3–4 minuty na stronę. Dzięki temu kotlet będzie chrupiący na zewnątrz i dokładnie usmażony wewnątrz.
7. Na koniec wyłóż kotlety na ręcznik papierowy, aby odsączyć je z nadmiaru tłuszczu. Podawaj jeszcze ciepłe.
Z czym podać kotlety mielone?
Najlepszym towarzystwem dla mielonych z pewnością będą tłuczone ziemniaczki i surówka lub sałatka, np. mizeria albo zasmażane buraczki. Polecamy również opcję z kaszą, np. gryczaną, pomidorami z cebulką oraz sosem grzybowym. Kotlety mielone będą smakowały wyśmienicie w takim połączeniu.
Przeczytaj także: Zasmakuj w kuchni Podhala – zrób placek po góralsku!
Odczaruj kuchnię polską i kotlety mielone!
Lubisz tradycyjną kuchnię polską i kotlety mielone, ale wydaje Ci się, że to trochę oklepane danie? Zaskocz znajomych bądź rodzinę, dodając do kotletów ulubione dodatki, np. cebulę, kapary, oliwki albo suszone pomidory. Nikt nie będzie się spodziewał, a smak na pewno miło zaskoczy.
Sprawdź koniecznie przepis i metodę przygotowania kotletów mielonych zaproponowaną przez nas w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do wykorzystania do ich przygotowania przypraw i produktów dostępnych w sklepie Schroniska Smaków.