window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag() {dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('set', {'currency': 'PLN'}); gtag('set', {'link_attribution': true}); gtag('set', {'anonymize_ip': false}); gtag('set', {'allow_ad_personalization_signals': true}); gtag('config', 'UA-114195288-1'); //Second tag id gtag('config', 'UA-114195288-4'); !function(f,b,e,v,n,t,s){if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};if(!f._fbq)f._fbq=n; n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0';n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script','https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '540500750323144'); fbq('track', "PageView"); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-NS4RX3L');
herbata-z-pradem-czyli-herbata-po-goralsku

Jak przygotować herbatę z prądem? Nasz przepis!

Idealnym rozwiązaniem na leniwe, jesienno-zimowe wieczory jest herbata z prądem. Przepis jest niezwykle prosty, a sama herbata słodko-gorzka i mocno rozgrzewająca. Sprawdź przepisy na wzmocnione alkoholem herbaty przygotowane przez Schronisko Smaków!


Idealnym rozwiązaniem na leniwe, jesienno-zimowe wieczory jest herbata z prądem. Przepis jest niezwykle prosty, a sama herbata słodko-gorzka i mocno rozgrzewająca. Sprawdź przepisy na wzmocnione alkoholem herbaty przygotowane przez Schronisko Smaków!

Spis treści

1. Co to jest herbata z prądem?

2. Jaki alkohol dodać do herbaty z prądem?

3. Herbata z prądem – 3 przepisy

4. Jak podawać herbatę z prądem?

5. Herbata z prądem rozgrzewa podwójnie!

Przygotowanie herbaty z prądem nie wymaga zbyt dużych umiejętności kulinarnych. Wystarczy odrobina ostrożności w dodawaniu składników, aby stworzyć ciekawe połączenie smakowe. Dolewając alkohol do herbaty, należy robić to stopniowo. Dzięki temu przygotowany przez nas napar będzie przyjemny w smaku, rozgrzewający i przy okazji rozluźniający, ale nie gryzący i zbyt mocny.

Co to jest herbata z prądem?

Określenie „herbata z prądem” wzięło się od dodania do zwykłej herbaty alkoholu – a zatem składnika, który dodaje napojowi pobudzających właściwości. Herbata z prądem często określana jest również jako herbata góralska ze względu na to, że należy do popularnych napitków dostępnych w górach.

Przygotowując ten napój, najlepiej wybrać czarną liściastą herbatę, dodać ulubiony alkohol oraz smakowe, rozgrzewające dodatki: cytrynę, pomarańczę, imbir, cynamon, goździki i syrop owocowy, np. malinowy lub imbirowy. Herbata z alkoholem to idealne rozwiązanie na chłodne wieczory – pomoże Ci się rozgrzać i rozluźnić po ciężkim dniu w pracy lub w domu.

Przeczytaj również: Syrop z czarnego bzu - o jego właściwościach leczniczych i zastosowaniu

Jaki alkohol dodać do herbaty z prądem?

Alkohol w herbacie odgrywa znaczącą rolę. Tak jak już wspomnieliśmy, może on dodatkowo rozgrzać, rozluźnić, ale również wpłynąć na smak i aromat naparu. Decydując się na herbatę z prądem, możesz wybrać taki alkohol, jaki najbardziej lubisz. Klasyczna herbata z prądem wzbogacona jest rumem bądź spirytusem, ale świetnie sprawdzi się również dodatek wódki, śliwowicy lub smakowych nalewek. Chcesz się przekonać, jak smakuje herbata po góralsku? Przepis na ten wyjątkowy napój znajdziesz poniżej.

Herbata z prądem – 3 przepisy

Herbata ze śliwowicą

Składniki dla 1 osoby:

• mocny napar z czarnej herbaty – 200 ml

• śliwowicy – 40–50 ml

• plaster cytryny

syrop malinowy/korzenny/żurawinowy ze sklepu Schronisko Smaków – 2 łyżeczki

Przygotowanie:

1. Do naparu z herbaty dolej odpowiednią dla Ciebie ilość alkoholu.

2. Dosłódź całość syropem owocowym i dodaj plaster cytryny.

3. Wypij jeszcze gorące, by alkohol nie zdążył odparować.

herbata-ze-sliwowica

Herbata z rumem – wzmocniona herbata zimowa

Składniki dla 1 osoby:

• mocny napar z czarnej lub zielonej herbaty ze sklepu Schronisko Smaków – 250 ml

• rum – 40–50 ml

• korzeń imbiru – 2 plastry

• pomarańcza – 2 plastry

• miód – 1 łyżeczka

• syrop owocowy – 1 łyżeczka

Przygotowanie:

1. Do naparu z czarnej bądź zielonej herbaty wlej kieliszek rumu.

2. Posłódź napar miodem i syropem owocowym, dodaj pokrojone w plastry owoce oraz imbir. Ugnieć całość łyżką.

3. Na koniec możesz dodać kilka suszonych goździków lub gwiazdek anyżu.

4. Podawaj gorące, by alkohol nie zdążył odparować.

herbata-z-rumem

Herbata z wódką

Składniki dla 1 osoby:

• napar z czarnej liściastej herbaty – 200 ml

• wódka – 40–50 ml

• szczypta cynamonu,

• plaster cytryny

• coś słodkiego – miód, syrop owocowy bądź cukier

Przygotowanie:

1. Do naparu z czarnej herbaty dolej wódki.

2. Dosłódź do smaku, posyp cynamonem i wrzuć plasterek cytryny.

3. Pij gorące, by alkohol nie zdążył odparować.

herbata-z-wodka

Przeczytaj również: Miód gryczany i jego właściwości zdrowotne. Na co pomaga?

Jak podawać herbatę z prądem?

Herbatę z prądem najlepiej podawać osobie siedzącej w wygodnym fotelu, która jest opatulona w pluszowy kocyk. A tak na poważnie – taki napój najlepiej smakuje w towarzystwie ciasta drożdżowego, świeżo upieczonych ciasteczek lub pączków. Według nas herbata z prądem świetnie sprawdza się w połączeniu ze słodkimi dodatkami. Wolisz ją zestawić z czymś wytrawnym? Góralska herbata z prądem będzie pasować idealnie do zimowej kolacji ze swojską pieczenią lub smacznymi placuszkami.

Herbata z prądem rozgrzewa podwójnie! 

Herbata z prądem, herbata góralska, wzmocniona zimowa herbata, herbata z wkładką – ile określeń, tyle różnych kombinacji smakowych. Dzięki dodaniu alkoholu gorąca zimowa herbata z prądem będzie Cię rozgrzewać podwójnie! Dodatki, takie jak słodkie syropy, przyprawy korzenne czy cytrusy, jeszcze bardziej podkręcą jej temperament. Dzięki temu po trudnym, zimnym dniu spędzisz przyjemny wieczór w towarzystwie wyśmienitego n­­apoju. Co więcej, po takiej herbacie z pewnością będziesz lepiej spać!

 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Powiązane wpisy

  1. Przepis na jagnięcinę, która rozpływa się w ustach
    Przepis na jagnięcinę, która rozpływa się w ustach

    Baranina i jagnięcina to mięsa bardzo często przyrządzane na Podhalu. Pochodzą z owiec, dlatego mają charakterystyczny smak. Można przyrządzić je na kilka smacznych sposobów, a  w dzisiejszym artykule znajdziesz przepis na jagnięcinę – a dokładniej comber jagnięcy – w marynacie miodowo-musztardowej. Sprawdź go!

    Czytaj więcej
  2. Jak zrobić bryndzowe haluszki? Wypróbuj nasz sprawdzony przepis!
    Jak zrobić bryndzowe haluszki? Wypróbuj nasz sprawdzony przepis!

    Haluszki to danie charakterystyczne dla kuchni podhalańskiej, jednak znacznie częściej można je spotkać na Słowacji. Swój wyjątkowy smak zawdzięcza dodatkom takim jak bryndzaboczek czy cebula. Z pewnością pokochasz nasz przepis na haluszki bryndzowe!

    Czytaj więcej
  3. Kwaśnica. Przepis, który pozwoli Ci na zrobienie w domu tej oryginalnej!
    Kwaśnica. Przepis, który pozwoli Ci na zrobienie w domu tej oryginalnej!

    Zupa kwaśnica to danie, którego koniecznie trzeba spróbować, będąc w górach. Prawdziwa kwaśnica jest bardzo kwaśna i zawiera w sobie sporą dawkę mięsa. To połączenie naprawdę doskonale ze sobą współgra! Koniecznie wypróbuj nasz przepis na kwaśnicę, która zaskoczy swoim smakiem każdego z domowników.

    Czytaj więcej
dataLayer.push({"ecommerce":{"currencyCode":"PLN"}});