Jak przechowywać wędlinę w lodówce, aby pozostała świeża?
Na skróty:
- Sprawdź naszą ofertę naturalnych wędlin i swojskich wyrobów mięsnych.
- Wędliny umieść w opakowaniach, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza. Idealnie w tym celu sprawdzi się papier pergaminowy, który doskonale wchłania wilgoć i zapobiega rozwojowi bakterii i drobnoustrojów.
- Wędliny trzymaj w dolnej części lodówki, w temperaturze od 0°C do +4°C, gdzie wilgotność powietrza jest wyższa.
- Uwaga! Specjalnie dla naszych klientów przygotowaliśmy ofertę wędlin krojonych w plastry, w tym włoskie specjały!
Jak przechowywać nasze wyroby?
Soczyste, kruche, smaczne i aromatyczne, a przede wszystkim świeże. Właśnie takie cechy powinna mieć wysokiej jakości wędlina. Niestety, wyroby mięsne, które można dostać w sklepach tylko ładnie się prezentują. Ich czar pryska po kilku dniach trzymania w lodówce. Dlatego jeśli zależy Ci na naturalnych wędlinach przygotowanych według tradycyjnej receptury, powinieneś zapoznać się z szeroką ofertą naszego sklepu internetowego Schronisko Bukowina. U nas znajdziesz wyjątkowe swojskie smakołyki takie jak: kiełbasa wiejska, wędzona pierś z kurczaka, czy kabanosy z dzika. Fani włoskich wędlin dojrzewających również dostaną u nas najlepsze prosciutto, salami oraz pancettę.
Jeśli chcesz uniknąć psucia się wędlin, pamiętaj, że kiełbasy suche, salami, kabanosy oraz szynki długo dojrzewające mogą być przechowywane w lodówce dłużej niż wędliny w sztucznej lub naturalnej osłonce. Długość świeżości wędlin zależy od tego w jakiej postaci się one znajdują - szynka w kawałku wytrzyma dłużej niż ta w plasterkach.
Nasze produkty są zdrowe, świeże i pyszne. Wysoka zawartość mięsa, pozbawionego zbędnej ilości tłuszczu oraz wody sprawia, że możesz rozkoszować się ich smakiem przez długi czas.
W czym przechowywać wędlinę?
Znasz ten "ból", gdy wracasz z zakupów, zawijasz w folię spożywczą świeżą szynkę, a za kilka dni pojawiają się na niej plamy i śliski nalot, przez co nie nadaje się ona do spożycia? Taka sytuacja z pewnością przytrafiła się niejednej osobie. Przyniesione ze sklepu wyroby mięsne najczęściej pakowane są do folii, która źle wpływa na ich świeżość.
Typowe opakowania dla wędliny, czyli foliowe woreczki lub folia spożywcza, nie są najlepszym wyborem dla przechowywania tych produktów w lodówce. Folia nie przepuszcza powietrza, co przyspiesza proces psucia się wędliny, a jednocześnie jest to rozwiązanie nieekologiczne. Dlatego zaraz po zakupie, warto wyciągnąć wędliny z woreczków foliowych.
Aby mięsne przysmaki zachowały świeżość i smak przez dłuższy czas, warto umieścić je w opakowaniach, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza. Na przykład, dla miękkich i mniej trwałych wędlin, papier pergaminowy będzie dobrym wyborem, ponieważ doskonale wchłania wilgoć i zapobiega rozwojowi bakterii i drobnoustrojów, które przyspieszają proces psucia się wędliniarskich wyrobów. Wędliny suszone lub wędzone z kolei można przechowywać w szklanych pojemnikach, które przykrywamy lekko, aby umożliwić dostęp powietrza.
W co pakować otwartą wędlinę?
Tego typu produkty najlepiej przechowywać w szczelnym pojemniku lub w szczelnie zamkniętym woreczku strunowym. Możesz również owinąć wędlinę w papier pergaminowy lub folię aluminiową i umieścić w lodówce.
Jeśli chcesz zapakować wędlinę w celu transportu lub przechowywać ją przez dłuższy czas, możesz wykorzystać specjalne worki próżniowe. Usunięcie powietrza z worka pozwoli zabezpieczyć wędlinę przed utlenianiem i zachować jej świeżość na dłużej.
Pamiętaj, że wędlinę należy przechowywać w chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła, aby zapobiec rozwojowi bakterii i zapewnić dostęp powietrza. Wtedy z pewnością będzie ona nadawała się do bezpiecznego spożycia, a Ty unikniesz zatrucia pokarmowego.
Jak długo wędlina pozostaje świeża w lodówce?
Przechowywanie wędliny w lodówce jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapewnienie jej świeżości. Jednak, aby to zadziałało, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, wędliny powinny być przechowywane w szczelnych pojemnikach lub w szczelnie zamkniętych woreczkach strunowych, aby zapobiec utracie wilgoci oraz przedostawaniu się powietrza i zapachów z innych produktów. Można również owinąć wędlinę w pergamin lub folię aluminiową.
Po drugie, warto przechowywać wędliny w dolnej części lodówki, w temperaturze od 0°C do +4°C, gdzie wilgotność powietrza jest wyższa. Nie dotyczy to jednak wszystkich typów wędlin. Wyroby gotowane lub parzone, powinny być przechowywane w lodówce maksymalnie trzy dni, a te w sztucznych osłonkach tylko dwa dni, tak samo jest w przypadku wędliny w plasterkach. Z kolei wędliny wędzone i suszone takie jak kiełbasy suche czy kabanosy, mogą być przechowywane poza lodówką przez dłuższy czas.
Po trzecie, ważne jest, aby wędliny spożyć przed datą przydatności do spożycia. Warto również pamiętać, aby regularnie czyścić lodówkę, ponieważ brud i bakterie mogą wpłynąć na jakość przechowywanych produktów.
Przestrzeganie powyższych zasad pomoże Ci zachować wędliny świeże i smaczne przez długi czas. Najlepiej kupować mniej, aby uniknąć psucia się wędlin i konieczności ich wyrzucania.
Jakie są oznaki tego, że wędlina się popsuła?
Wędlina to produkt spożywczy, który może się zepsuć, jeśli nie będzie odpowiednio przechowywany lub gdy jego termin przydatności do spożycia minął. Jakie oznaki sugerują, aby jednak nie jeść wędliny? Przede wszystkim zapach. Jeśli poczujesz zgniły, kwaśny lub nieprzyjemny aromat, może to oznaczać, że wędlina się zepsuła. O niezdatności do spożycia świadczy również kolor produktu - może być on nierównomierny, a na obszarze wędliny mogą pojawiać się plamy. Kiedy mięsne wyroby ulegają zepsuciu, ich konsystencja staje się śliska, lepka, przestaje być jednolita i elastyczna. Kiedy wędlina leży w lodówce zbyt długo, traci swój delikatny i charakterystyczny smak, przez co staje się gorzka, ostra i nieprzyjemna.
Jeśli zauważysz którekolwiek z powyższych oznak, nie powinieneś spożywać danego produktu. Zjedzenie zepsutej wędliny może prowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych objawów, takich jak bóle brzucha, nudności czy wymioty. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać swoje wędliny i wyrzucać te, które wydają się zepsute.
Jeśli chcesz cieszyć się smakiem swojskich wyrobów jak najdłużej, stosuj wyżej opisane zasady. Zwróć uwagę na jakość produktu i wybieraj wędliny tylko od sprawdzonych dostawców. W naszym sklepie online Schronisko Bukowina czekają na Ciebie wyjątkowe szynki, kiełbasy, pasztety oraz importowane bezpośrednio z Włoch wędliny długo dojrzewające. Razem z nimi przygotujesz niezapomnianą ucztę! W naszej ofercie kupisz domowe wędliny w kawałku, jak i te pokrojone w wygodne plasterki.