tradycyjna góralska kuchnia

Tradycyjna góralska kuchnia - potrawy i przekąski

Odwiedzając Podhale ciężko odmówić sobie tutejszych potraw. Są one niesamowicie smaczne i sycące. Tradycyjna góralska kuchnia bazuje na kapuście, ziemniakach, zbożu, serach oraz baraninie. Istnieje wiele pysznych dań, które zawsze świetnie smakują. Trzeba jednak liczyć się z tym, że góralski posiłek to prawdziwa bomba kaloryczna. Jednak w górach zawsze potrzeba więcej energii, by mieć siłę zdobywać kolejne tatrzańskie szczyty. Po pieszych wędrówkach warto zajrzeć do naszej restauracji Schronisko Bukowina, gdzie zostaniecie uraczeni wybornymi potrawami kuchni góralskiej.

Odwiedzając Podhale ciężko odmówić sobie tutejszych potraw. Są one niesamowicie smaczne i sycące. Tradycyjna góralska kuchnia bazuje na kapuście, ziemniakach, zbożu, serach oraz baraninie. Istnieje wiele pysznych dań, które zawsze świetnie smakują. Trzeba jednak liczyć się z tym, że góralski posiłek to prawdziwa bomba kaloryczna. Jednak w górach zawsze potrzeba więcej energii, by mieć siłę zdobywać kolejne tatrzańskie szczyty. Po pieszych wędrówkach warto zajrzeć do naszej restauracji Schronisko Bukowina, gdzie zostaniecie uraczeni wybornymi potrawami kuchni góralskiej. Ci, którzy nie planują górskich wypraw w najbliższym czasie, mogą zasmakować regionalnych potraw i serów dostępnych w naszym sklepie internetowym. W artykule dowiecie się, jakie dania zaliczamy do tradycyjnej kuchni góralskiej oraz dlaczego jedzenie “spod samiuśkich Tater” jest tak dobre.

Dlaczego warto spróbować tradycyjne potrawy góralskie?

Obecnie w Zakopanem i na całym Podhalu jada się potrawy tradycyjne przygotowywane według znanych receptur. W jadłospisie górali prym wiodą dania ziemniaczane i te na bazie kiszonej kapusty. Udając się w górzyste rejony warto pokusić się o golonkę po góralsku, czy kwaśnicę z wędzonym żeberkiem, która idealnie sprawdzi się jako rozgrzewający posiłek po całodniowych wędrówkach lub trasach narciarskich. Dania kuchni góralskiej nie zaliczają się do specjalnie wyszukanych, ze względu na rodzaj składników, z których są przygotowywane. Życie codzienne w Tatrach było ciężkie nie tylko dlatego, że panowały tam trudne warunki atmosferyczne, ale również gleba rodziła słabe plony. Na ziemi uprawiało się jedynie ziemniaki i zboże. Codzienna ciężka praca fizyczna wymagała sporego zapotrzebowania kalorycznego, stąd też tradycyjne potrawy górali musiały dawać krzepę i siłę. Mięso jadano z okazji świąt lub innych uroczystości, sery owcze częściej sprzedawano niż spożywano w domach. Na Podhalu nie pieczono za często chleba, zastępowano go plackami i kluskami powstałymi z ziemniaków. Sekretem podhalańskiej kuchni jest prostota, niezwykły smak i niebywały czar, który sprawia, że tradycyjne posiłki mają w sobie coś, co przyciąga. Nie bez kozery, przybywającym turystom ciężko jest obejść się bez góralskich smakołyków.

Góralskie rarytasy

Górale spożywali to, co byli zdolni wyprodukować we własnych gospodarstwach. Niełaskawe warunki atmosferyczne sprawiły, że góralskie potrawy musiały być proste i bardzo pożywne. Wyjątkowy smak aromatycznych i rozgrzewających dań przetrwał do dziś. Oto kilka najpopularniejszych góralskich przysmaków. 

Oscypek

To sery wędzone i wyrabiane w bacówkach podczas letniego wypasu owiec. Charakteryzują się jasnym lub lekko brązowym kolorem oraz wrzecionowatym kształtem. Powstają wyłącznie z mleka owczego lub z mleka owczego i mleka krowiego, przy odpowiednim zachowaniu proporcji - co najmniej 60% mleka owczego i 40% mleka krowiego. Posiadają znak “Chroniona Nazwa Pochodzenia”, co oznacza, że ich produkcja odbywa się na określonym obszarze. Będąc w górach często można spotkać się z określeniem “serki góralskie”, warto zapamiętać jednak, że nie są to prawdziwe oscypki. Na podhalańskich straganach znajdziecie także bruska - czyli oscypka o mniejszej formie w kształcie walca. Certyfikowane sery możecie kupić w naszym sklepie internetowym Schronisko Bukowina w okresie od maja do września/października (kliknij i sprawdź dostępość)

Redykołka

To małe serki z mleka owczego, które odciskane są w drewnianych foremkach w kształcie parzenic lub zwierząt. Mogą występować jako te wędzone lub nie (białe). Nazwę zaczerpnięto od dawnej tradycji - redyku, czyli powrotu pasterzy z hal. 

Bundz

To biały ser owczy, przypominający wyglądem twaróg. Świeży ser ma lekko słodki smak, z kolei gdy dojrzewa staje się bardziej kwaśny.

Bryndza

Powstaje na bazie dojrzałego i zmielonego bundzu. Cechuje się słonym smakiem. Zamów w naszym sklepie.

Gołka

tradycyjne góralskie przekąski - serki

To wędzony ser o delikatnym smaku. Bardzo łatwo można pomylić go z oscypkiem. Gołka jest mniej słona i powstaje z mleka krowiego. Kliknij i zamów w naszym sklepie.

Korboce

Jeśli spróbujecie jednego nie będziecie mogli przestać ich jeść. Są uzależniające! To góralska przekąska, od której naprawdę ciężko się oderwać. Korboce wytwarzane są z mleka krowiego i przypominają serowe nitki. Mają wyśmienity łagodny smak, nie są zbyt słone i mogą występować jako wędzone lub nie.

Kwaśnica

góralskie potrawy kwaśnica

To królowa wśród góralskich dań. Jest jedną z najpopularniejszych zup, którą koniecznie trzeba spróbować będąc w Tatrach. Zupa ma bardzo intensywny kwaśno - słony smak, jest lekko pikantna, a do tego doskonale rozgrzewa i syci. Do jej przygotowania używa się kiszonej kapusty oraz mięsa np. wieprzowiny lub baraniny. Nie znajdziemy w niej innych warzyw poza ugotowanym osobno ziemniakiem. Często występuje z dodatkiem wędzonego żeberka - w taki sposób jest także serwowana w naszej restauracji Schronisko Bukowina - dostępna jest również w naszym sklepie. Można podawać ją z ziemniakami lub chlebem. Pyszna góralska kwaśnica dostępna jest w zapasach naszej internetowej spiżarni - zamów kwaśnicę z wędzonym żeberkiem. Nie zwlekaj, tylko przekonaj się o jej wyjątkowym smaku! Jeśli chcesz pokusić się o przygotowanie własnej kwaśnicy, sprawdź nasz przepis na kwaśnicę

kwaśnica z wędzonym żeberkiem

Bryjka

Obecnie, rzadko można spotkać ją jako danie goszczące w menu góralskich restauracji i karczm. Spowodowane jest to mało atrakcyjnym charakterem zupy. Było to danie jedzone na co dzień przez mieszkańców Podhala. Bryjkę przyrządza się gotując mąkę w osolonej wodzie, po zagęszczeniu zupy przekłada się ją do miski, rozciera i okrasza tłuszczem np. smalcem, słoniną lub masłem.

Placek po zbójnicku

To danie, które można znaleźć praktycznie wszędzie. Tradycyjna potrawa prosto z gór ma wiele wspólnych cech z plackiem po węgiersku. Danie przygotowuje się z ugotowanych i zmielonych ziemniaków, smażonych w formie dużego, cienkiego placka. Całość podawana jest z gulaszem mięsnym. Na naszym blogu znajdziecie przepis na pyszne placki po góralsku.

Moskole

tradycyjne góralskie potrawy moskal

Podhalański przysmak, którego koniecznie trzeba zasmakować będąc w górach. Moskole to innymi słowy tradycyjne placki pieczone na blasze. To danie, które przywędrowało pod Tatry w czasie I wojny światowej razem z Moskalami, czyli Rosjanami - stąd też pochodzi ich nazwa. Placki powstają z ugotowanych i utłuczonych ziemniaków, mąki, wody i soli. Z zagniecionego ciasta formuje się niewielkie placki, które piecze się na blasze lub starym piecu kaflowym. Moskole świetnie smakują z masłem czosnkowym i odrobiną soli. Podpowiadamy, jak przyrządzić smakowite moskole w swojej kuchni (kliknij tutaj).

Hałuski

Fantazja górali nie zna granic, jak widać z ziemniaków da się przygotować naprawdę wyjątkowe potrawy. Hałuski to kluski z tartych ziemniaków, soli i mąki. Aby je przygotować należy zetrzeć na tarce surowe ziemniaki i odstawić na jakiś czas, do momentu aż puszczą wodę. Masę ziemniaczaną trzeba odcisnąć, dodać mąkę oraz wodę z wyciśniętych ziemniaków. Z powstałej masy odrywa się małe kawałki i wrzuca na wrzątek. Kluski można podawać z serem lub polane tłuszczem. Nasze bryndzowe haluszki to pomysł na szybki, prosty obiad.

góralskie dania mięsne

Dania mięsne

W tradycyjnych góralskich potrawach rzadko kiedy gościło mięso. Zazwyczaj dania tego typu jadano z okazji świąt lub uroczystości rodzinnych. Jeśli po mięso już sięgano, to najczęściej była to baranina lub jagnięcina, które były powszechnie dostępne. Dania i potrawy mięsne kuchni podhalańskiej to m.in. golonka po góralsku, która jest niezwykle smaczna i sycąca. Alternatywą dla tradycyjnych dań mięsnych z pewnością okaże się pstrąg po góralsku, którego obtacza się najpierw w mące, a następnie smaży i piecze z sosem śmietanowym. 

Jeśli chcesz przyrządzić wyjątkowy obiad wzorowany na kuchni Podhala, zajrzyj na naszego bloga "Góralskie żeberka w kapuście".

Smaki Podhala w sklepie internetowym Schronisko Bukowina

Kuchnia góralska charakteryzuje się niebywałym smakiem, ale zarazem prostotą. Od lat staramy się, aby dania, które dla Was przygotowujemy były wyjątkowe. W naszej internetowej spiżarni mieszczą się doskonałe potrawy, które możesz zamówić prosto do swojego domu. Domowy bigos, żurek, czy kwaśnica przywołają w Twojej kuchni góralski klimat.

Przejdź do sklepu.

arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right

Powiązane wpisy

  1. Moskole – placki ziemniaczane po góralsku
    Moskole – placki ziemniaczane po góralsku

    Moskole to placki z ugotowanych ziemniaków wywodzące się z regionalnej kuchni Podhala. Zazwyczaj wypiekane są na blasze w piecu kuchennym, ale z powodzeniem można je usmażyć także na patelni. To idealny sposób na wykorzystanie ziemniaków z wczorajszego obiadu. Sprawdź razem z nami!


    Czytaj więcej
  2. Kwaśnica. Przepis, który pozwoli Ci na zrobienie w domu tej oryginalnej!
    Kwaśnica. Przepis, który pozwoli Ci na zrobienie w domu tej oryginalnej!

    Zupa kwaśnica to danie, którego koniecznie trzeba spróbować, będąc w górach. Prawdziwa kwaśnica jest bardzo kwaśna i zawiera w sobie sporą dawkę mięsa. To połączenie naprawdę doskonale ze sobą współgra! Koniecznie wypróbuj nasz przepis na kwaśnicę, która zaskoczy swoim smakiem każdego z domowników.

    Czytaj więcej
  3. Przepis na góralskie żeberka w kapuście kiszonej – zachwyci Twoich gości!
    Przepis na góralskie żeberka w kapuście kiszonej – zachwyci Twoich gości!

    Żeberka w kapuście kiszonej to świetny pomysł na obiad dla zwolenników górskich smaków. Soczyste mięso, miękka i kwaśna kapusta kiszona, suszone grzyby i śliwki to połączenie, które z pewnością przypadnie do gustu większemu gronu smakoszy.

    Czytaj więcej