Przepis na góralskie żeberka w kapuście kiszonej – zachwyci Twoich gości!
Żeberka w kapuście kiszonej to świetny pomysł na obiad dla zwolenników górskich smaków. Soczyste mięso, miękka i kwaśna kapusta kiszona, suszone grzyby i śliwki to połączenie, które z pewnością przypadnie do gustu większemu gronu smakoszy.
Żeberka w kapuście kiszonej to świetny pomysł na obiad dla zwolenników górskich smaków. Soczyste mięso, miękka i kwaśna kapusta kiszona, suszone grzyby i śliwki to połączenie, które z pewnością przypadnie do gustu większemu gronu smakoszy.
Spis treści:
1. Góralskie żeberka w kapuście kiszonej – przepis
2. Jak podawać żeberka w kapuście kiszonej?
3. Dodatkowe wskazówki dotyczące robienia żeberek w kapuście kiszonej
4. Pomysł na góralskie danie? Żeberka w kapuście kiszonej!
Dania z piekarnika należą do łatwych w przygotowaniu. Wystarczy dostosować temperaturę oraz czas przygotowania, by mieć pewność, że potrawa będzie świeża i aromatyczna. Dania z piekarnika są również proste do odgrzania, dlatego polecamy przygotować proponowaną przez nas porcję także dla 2 osób – to, co zostanie, można podać na obiad lub kolację następnego dnia.
Góralskie żeberka w kapuście kiszonej – przepis
Składniki dla 4 osób:
• Żeberka wieprzowe – 1kg,
• Kapusta kiszona – 1kg,
• Boczek wędzony – 100g,
• Cebula żółta – 1 sztuka, 100g
• Wino czerwone – 100 ml,
• Grzyby suszone, np. borowiki – 1 garść – ok. 6 sztuk,
• Śliwki suszone – 1 garść – ok. 8 sztuk,
• Olej rzepakowy – 2 łyżki – 30g,
• Liście laurowe – 2-3 szt.,
• Ziele angielskie – 2-3 szt.,
• Sól, pieprz, cukier – do smaku,
• Kminek – ilość wedle uznania.
• Dodatkowo do podania – pieczone ziemniaczki z czosnkiem i ziołami.
Przygotowanie:
1. Żeberka umyj, osusz i pokrój na mniejsze części, np. po 2 żebra, natrzyj solą i pieprzem. Tak przygotowane zostaw na noc lub kilka godzin, by przyprawy mogły wniknąć w mięso.
2. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż żeberka z każdej strony na złoty kolor – każdą stronę smaż ok. 3-4 minut.
3. Gdy żeberka się podsmażą, wlej wino i duś mięso, aż napój wyparuje. Po tym czasie przełóż żeberka na oddzielny talerz.
4. Na tej samej patelni podsmaż pokrojony w kosteczkę boczek oraz cebulę, a w razie potrzeby dodaj odrobinę oleju.
5. Gdy składniki będą podsmażone, dodaj odcedzoną kapustę kiszoną na patelnię, suszone grzyby i suszone śliwki. Smaż całość przez 5 minut, co jakiś czas mieszając. Pod koniec smażenia dopraw składniki do smaku solą, pieprzem, cukrem i ewentualnie kminkiem. Całość wymieszaj.
6. Piekarnik nagrzej do 160 stopni Celsjusza (góra – dół). Przygotuj naczynie żaroodporne z przykrywką.
7. Do naczynia żaroodpornego nałóż połowę podsmażonej kapusty, następnie ułóż podsmażone żeberka i przykryj je ponownie podsmażoną kapustą z dodatkami. Przykryj całość przykrywką lub folią aluminiową. Piecz wszystko przez 1,5-2 godziny.
8. W międzyczasie przygotuj dodatki, np. pieczone ziemniaczki, placki (moskole sprawdzą się idealne) lub kaszę.
Jak podawać żeberka w kapuście kiszonej?
Już wiesz jak przygotować góralskie żeberka w kapuście kiszonej. Teraz wystarczy je odpowiednio podać gościom! Danie to idealnie sprawdzi się jako sycący obiad, który smakiem może odrobinę przypominać bigos. Różnica polega między innymi na tym, że mięso w tej potrawie jest w całych porcjach, a nie drobnych kawałeczkach. Bigos podaje się bardzo często ze świeżym chlebem, który sprawdzi się jako dodatek do duszonych żeberek w kapuście. Poza chlebem proponujemy jeszcze wspomniane już pieczone ziemniaczki, placki lub kaszę, np. kaszę gryczaną lub pęczak.
Dodatkowe wskazówki dotyczące robienia żeberek w kapuście kiszonej
Prosty przepis na żeberka w kapuście to połowa sukcesu, teraz wystarczy trzymać się wszystkich uwag krok po kroku.
Sekret tego dania tkwi przede wszystkim w mięsie. Żeberka powinny na koniec duszenia być odpowiednio doprawione, mięciutkie i łatwo odchodzące od kości. Aby tak było, nie możesz pominąć żadnego kroku w instrukcji przygotowania dania. Mięso powinno mieć czas, aby wchłonąć przyprawy, a soczystość uzyskasz, podsmażając na dobrze rozgrzanej patelni mięso z każdej strony. Na koniec wystarczy odpowiednio długo dusić całość w kapuście w piekarniku.
Pomysł na góralskie danie? Żeberka w kapuście kiszonej!
Warto urozmaicić codzienne obiady o pyszne, góralskie dania, np. góralskie żeberka w kapuście. Największą zaletą tej potrawy jest to, że można ją przygotować w piekarniku, co znacznie skraca czas przebywania w kuchni. Zachęcamy do skorzystania z naszego przepisu. Jeśli szukasz dobrych jakościowo produktów, które wykorzystasz w tym przepisie, zapraszamy do sklepu Schronisko Bukowina!