Spaghetti carbonara – przepis na łatwe i szybkie danie!
Przepis na carbonarę z boczkiem to świetny pomysł na szybki i smaczny obiad! Nie należy on z pewnością do dietetycznych dań. Warto jednak raz na jakiś czas go przygotować i przenieść swoją domową kuchnię do pięknych, słonecznych Włoch.
Przepis na carbonarę z boczkiem to świetny pomysł na szybki i smaczny obiad! Nie należy on z pewnością do dietetycznych dań. Warto jednak raz na jakiś czas go przygotować i przenieść swoją domową kuchnię do pięknych, słonecznych Włoch.
Spis treści:
1. Spaghetii carbonara – przepis
2. Jak podawać spaghetti carbonara?
3. Dodatkowe wskazówki dotyczące robienia carbonary
4. Podsumowanie
Makaron carbonara z boczkiem to alternatywa dla carbonary typowo włoskiej, do której dodawane jest guanciale lub pancetta.
Choć pancetta to boczek zawinięty w rulon, wiele osób w tej włoskiej potrawie wykorzystuje klasyczny, polski boczek. Nic dziwnego – ten produkt jest po prostu łatwiej dostępny. Dlatego jeśli nie masz pod ręką jego włoskiego odpowiednika, nic nie stoi na przeszkodzie, byś mógł do carbonary wykorzystać klasyczny polski boczek.
Spaghetti carbonara – przepis
Składniki dla 2 osób:
• Makaron Garofalo Spaghetti włoskie – 200g,
• Pancetta/ Guanciale/ Boczek wędzony ze Schroniska Bukowina – 70g,
• 2 żółtka + 1 jajko całe,
• Ser parmigiano reggiano/ grana padano/ pecorino Romano – 50g, + do posypania makaronu,
• Świeżo mielony pieprz.
Przygotowanie:
1. Boczek, pancettę lub guanciale pokrój w drobną kostkę.
2. Makaron spaghetti ugotuj w osolonej wodzie zgodnie z instrukcją na opakowaniu, koniecznie al dente. Gdy będzie gotowy, przelej go na sitko, zostawiając w garnku odrobinę (2-5 łyżki) wody z gotowania makaronu.
Makaronu nie gotuj z dodatkiem tłuszczu, ani nie polewaj później zimną wodą.
3. Na głębokiej patelni zacznij bardzo powoli wytapiać tłuszcz z boczku lub innego wyrobu mięsnego, który wybrałeś. Proces wytapiania tłuszczu powinien trwać kilka minut, aż cały tłuszcz wytopi się z mięsa, a pozostałe kawałki zaczną się rumienić.
Boczek powinien być z zewnątrz chrupiący a wewnątrz soczysty i miękki.
4. W międzyczasie wymieszaj żółtko, jajko i starty ser w misce, dodaj 2-3 łyżki wody z gotowania makaronu, a także świeżo zmielony pieprz.
5. Gdy boczek będzie zrumieniony, a tłuszcz wytopiony, możesz na patelnię wrzucić odcedzony makaron. Wymieszaj całość dokładnie na wyłączonym już ogniu pod patelnią. Gdy makaron lekko ostygnie, dosłownie po 1-2 minutach, dodaj masę serowo-jajeczną i dokładnie wymieszaj. Podczas jej dodawania bądź jednak ostrożny. Jeżeli makaron będzie za gorący, powstanie jajecznica, a to bardzo duży błąd!
6. Gotowy makaron carbonara z boczkiem możesz nakładać na talerze. Posyp całość dodatkową porcją sera wedle uznania.
Jak podawać spaghetti carbonara?
Spaghetti carbonara to świetny pomysł na szybki i smaczny obiad, dlatego bardzo często podaje się ją bez dodatków. Spaghetti carbonara, mimo że objętościowo nie jest największym daniem, to jednak nadrabia wysoką kalorycznością. Spora porcja boczku i tłustego sera, a także sam makaron to przepis na bombę kaloryczną, która może przekroczyć nawet 1000 kcal w porcji! Od czasu do czasu taki obiad lub kolacja nikomu oczywiście nie zaszkodzi, ale z pewnością nie jest to obiad na co dzień. Do carbonary polecamy podać wino, najlepiej białe wytrawne lub słodkie. Carbonara lubi się również z winem musującym lub różowym.
Dodatkowe wskazówki dotyczące robienia carbonary
Przygotowanie carbonary jest bardzo proste, ale łatwo popełnić błąd. Danie to wymaga znajomości tajników kulinarnych, a także zdolności manualnych, dzięki którym np. masa jajeczna utworzy idealny, lśniący sos, obklejający nitki makaronu. Karygodny błąd podczas przygotowywania carbonary pojawia się, gdy jajka dodawane są do zbyt ciepłego makaronu, powodując szybkie ścięcie się sosu i powstanie „jajecznicy”. Mimo że carbonara to przepis na szybki obiad, to w niektórych momentach trzeba zwolnić i odczekać chwilę, aby nie popełnić faux pas. Chcesz przygotować carbonarę? Jaki boczek dodać – to pytanie często pada na forach internetowych. Jeśli Ty również się nad tym zastanawiasz, możesz wybrać spośród kilku opcji.
W oryginalnych przepisach używa się wędzonego guanciale – mięsa z wieprzowych policzków i podgardla lub pancetty – zawijanego w rulon, dojrzewającego boczku wieprzowego. Niestety, w Polsce nie zawsze mamy dostęp do wspomnianych rodzajów mięs, dlatego bardzo często używa się dobrej jakości wędzonego boczku. Z tego też względu w naszym przepisie użyliśmy swojskiego boczku wysokiej jakości.
Bardzo często można też spotkać się z przepisami na carbonarę z dodatkiem śmietany kremówki. Oczywiście nie jest to polecane i nie należy dodawać śmietanki podczas przygotowywania włoskiej carbonary. Taki makaron będzie zbliżony smakiem i na pewno bardzo smaczny, ale wtedy nazywany jest makaronem „Alla carbonara”, a nie „carbonara”.
Podsumowanie
Włoska kuchnia uznawana jest za jedną z lepszych na świecie, a większość przepisów z Italii jest naprawdę prosta w przygotowaniu. Dobrej jakości składniki oraz zgłębienie tajników przepisu, który chcemy przygotować to pewny sukces kulinarny.
Zachęcamy do testowania receptur tradycyjnej włoskiej kuchni w swoim domu z wykorzystaniem asortymentu ze sklepu Schronisko Bukowina!