Potrawy świąteczne - 12 przepisów na Święta Bożego Narodzenia
Boże Narodzenie to wyjątkowy czas w roku, wypełniony radosnym czasem spędzanym z rodziną, modlitwą oraz pysznym i niepowtarzalnym jedzeniem. Przygotowanie wigilijnych i świątecznych potraw jest jednym z ważniejszych elementów przygotowań do świąt, a ich smak i oryginalność niezmiennie wzbudzają zachwyt i powodują, że nie możemy doczekać się świątecznej uczty. Tradycyjne dania to jedna z najlepszych wizytówek naszego kraju.
W naszym wpisie znajdziesz pomocne wskazówki:
- zaplanuj potrawy świąteczne wcześniej, a zdążysz ze wszystkim na czas
- produkty do przygotowania wigilijnych potraw znajdziesz w ofercie naszego sklepu online
- najlepsze przepisy na tradycyjne bożonarodzeniowe dania
- jakie potrawy możemy przygotować wcześniej
- gotowe dania i zupy w słoikach, które uratują nas w każdej sytuacji
Jak przygotować składniki na 12 potraw wigilijnych? Wybór najlepszych składników do świątecznego menu
Starannie kultywowaną tradycją jest oczywiście przygotowywanie wieczerzy wigilijnej i 12 potraw, które znajdą się na suto zastawionym stole. Część tych dań przygotowujemy w całej Polsce, podczas gdy inne są charakterystyczne dla danego regionu i często stanowią jeden z jego ważnych symboli. To, co łączy nas wszystkich, to przygotowanie potraw jarskich, a każda gospodyni stara się zorganizować poszczególne dania wigilijne tak, by wyszło ich właśnie 12. Wiąże się to oczywiście ze sporymi przygotowaniami, które należy zacząć od zebrania najlepszych przepisów i stworzenia listy składników, które będą nam niezbędne. Dania i wypieki świąteczne zawsze przyrządzaj z produktów dobrej jakości, by mieć pewność, że Twoja praca nie pójdzie na marne, a zaproszeni goście będą zachwyceni przy świątecznym stole.
Kiedy zacząć przygotowania do wigilijnej uczty?
Wigilijny stół zastawiony jest zawsze bardzo bogato, i choć przepisy na dania różnią się nieco w zależności od regionu Polski, to pewne elementy kulinarne są dla nas absolutnie oczywiste. Nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia bez czerwonego barszczu z uszkiem z grzybowym farszem, kapusty z grzybami, piernika czy dania z ryb. Wyjątkowym smakiem wyróżniają się zwłaszcza te klasyczne potrawy, które nieodłącznie kojarzą się z polską Wigilią. Część potraw wigilijnych możemy przyszykować nieco wcześniej, a część wymaga przygotowania zaraz przed podaniem. Polacy uwielbiają świąteczne zupy, sałatki na święta i oczywiście pierogi. Oprócz przepisów na tradycyjne dania na wigilię, sprawdźmy też, jak można urozmaicić świąteczne menu.
Tradycyjne potrawy i dania świąteczne, które zawsze się sprawdzają na Wigilię i Święta Bożonarodzeniowe
Wigilijny stół zastawiony jest zawsze bardzo bogato, i choć przepisy na dania różnią nieco w zależności od regionu Polski, to pewne elementy kulinarne są dla nas absolutnie oczywiste. Nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia bez barszczu, kapusty z grzybami, piernika czy dania z ryb. Część potraw wigilijnych możemy przyszykować nieco wcześniej, część wymaga przygotowania zaraz przed podaniem. Polacy uwielbiają świąteczne zupy, sałatki na święta i oczywiście pierogi. Oprócz przepisów na tradycyjne dania na wigilię, sprawdźmy też, jak można urozmaicić świąteczne menu.
Pyszna sałatka jarzynowa - sprawdzony przepis
Sałatki świąteczne to doskonały sposób na różnorodność na naszym stole. Część z nich z powodzeniem może zostać przygotowana dzień przed wigilią i cieszyć nas swoim smakiem przez całe święta. Ulubioną tradycyjną sałatką jest rzecz jasna pyszna jarzynowa, bazująca na ziemniakach, marchewce, pietruszce wraz z dodatkiem jabłek, ogórków i groszku. Sprawdzony przepis na jarzynową oraz inne sałatki bożonarodzeniowe znajdziesz na naszym blogu.
Tradycyjne ryby wigilijne: karp, śledź, ryba po grecku
Jednym z najważniejszych elementów wieczerzy wigilijnej jest ryba. Najczęściej podajemy ją smażoną lub pieczoną, ale przy okazji świąt możemy przygotować także rybę po grecku. Rybą, którą jemy niemal tylko przy okazji świąt jest oczywiście karp smażony. Choć wartościowy i smaczny, przyrządzany jest właśnie głównie na kolację wigilijną. Pyszny przepis na karpia w dwóch wersjach znajdziesz wśród naszych propozycji blogowych.
Wśród tradycyjnych świątecznych przepisów na dania z ryb bez wątpienia należy pamiętać o rybie po grecku, którą możemy przygotować nieco wcześniej i podawać na ciepło lub na zimno, a także o wielu różnych sposobach na świątecznego śledzia. Z małym wyprzedzeniem możemy przyszykować śledzia korzennego o aromacie goździków, cynamonu i anyżu, a także śledzie po kaszubsku czy sałatkę śledziową z jabłkami i żurawiną. W trakcie świętowania nada się doskonale także nasz pyszny pstrąg wędzony.
Świąteczne zupy: barszcz czerwony czy zupa grzybowa?
Odwieczny dylemat - grzybowa czy barszcz? A może obie? W zależności od regionu i tradycji przekazywanej w naszej rodzinie, przygotowujemy barszcz wigilijny lub niemniej pyszną zupę grzybową. W niektórych domach na stole wigilijnym znajdziemy nawet zupę rybną. Bez względu na to, co przygotujesz, ciepła i pachnąca zupa to konieczny początek świątecznej uczty.
Przygotuj najlepszy barszcz czerwony z uszkami
Do przygotowania wigilijnego barszczu sprawdzą się idealnie nasze suszone borowiki lub podgrzybki. Zalej je wodą i zostaw na noc do namoczenia. Na bazie delikatnego bulionu z warzyw ugotuj buraki, marchewkę, pora, wraz z zielem, pieprzem i liściem laurowym - zajmie Ci to około godziny do półtora. Dokładnie wszystko odcedź i dodaj szklankę zakwasu z buraków, wywar z namoczonych grzybów, odrobinę cukru i sól. Taki barszcz idealnie będzie smakował z uszkami przygotowanymi z naszego blogowego przepisu lub zamów nasze uszka z kapustą i grzybami (produkt sezonowy, dostępny tylko przed wigilią):
Wigilijne przepisy na pierogi z kapustą i grzybami
Świąteczny stół nie może obyć się bez pierogów. Pyszne i miękkie ciasto zrobisz korzystając z tego wpisu:
https://schroniskobukowina.pl/blog/jak-zrobic-idealne-ciasto-na-pierogi
Najpopularniejszym farszem na pierogi wigilijne jest ten na bazie kapusty i grzybów. Suszone prawdziwki ze sklepu online Schronisko Bukowina (100g) zalej zimną wodą i odstaw na noc. Kolejnego dnia zagotuj, dodaj 1 marchewkę i 1 pietruszkę, a następnie gotuj do miękkości, doprawiając solą i pieprzem. W drugim garnku zagotuj przez ok. 40 min 1 kg kapusty kiszonej. Wszystko dobrze odcedź, odciśnij, a następnie zmiel w maszynce do mięsa o dużych oczkach. Na patelni zeszklij cebulkę, dodaj do farszu i wszystko starannie wymieszaj, doprawiając do smaku wedle uznania.
Jakie świąteczne potrawy można przygotować z wyprzedzeniem?
Przygotowania świąteczne mogą nas nieco przerastać, a stres i pośpiech to nie są te elementy, które kojarzą się nam z przyjemnością. Z wyprzedzeniem warto zatem przygotować dania, które potem znajdą się na świątecznym stole. Przepisy na potrawy wigilijne, które możesz przygotować wcześniej znajdziesz poniżej.
Bożonarodzeniowy bigos – czy można go zamrozić, by dostarczyć go na Święta?
Bigos to danie, które możesz przygotować najwcześniej. Nie tylko może bardzo długo leżeć, bez ryzyka popsucia się, ale można go także zamrozić. Wykorzystaj nasze produkty i przygotuj bigos z przepisu na naszym blogu.
Jeśli chcesz go zamrozić, zadbaj o to, by był odpowiednio wystudzony, podziel na porcje, które będą wystarczające na posiłek w danym dniu i spakuj do woreczków strunowych lub plastikowych pojemników, starając się, by w opakowaniu było jak najmniej powietrza.
Sposób na aromatyczny sernik świąteczny
Z wyprzedzeniem przed świętami możemy przyszykować także ciasta, które będą doskonałym deserem na wigilijnym stole. Najdłużej zachowają się nasze pachnące pierniczki świąteczne, które można dodatkowo udekorować, aby nadać im jeszcze więcej świątecznego charakteru. Kilka dni z powodzeniem może w chłodnych warunkach przebywać również sernik lub makowiec z bakaliami. Szybki sernik możesz przyrządzić na ciasteczkowym spodzie, który nie wymaga osobnego pieczenia, i z wykorzystaniem dobrego sera mielonego z kubełka. W jednej misce wymieszaj twaróg, 4 jajka, 200 ml słodkiej śmietanki, 200 g cukru, 4 łyżki mąki i aromat waniliowy. Wylej na spód, piecz 10 minut w temperaturze 180 stopni, a następnie przez 90 minut w 120 stopniach. Takie sprawdzone receptury to gwarancja udanego świątecznego wypieku, który zachwyci wszystkich gości.
Domowy pasztet - sprawdzony przepis na Boże Narodzenie
Pasztet domowy to prawdziwy hit na świątecznym stole. Przygotuj po 1 kg mięsa z łopatki, wołowego i z kurczaka oraz po pół kg boczku i podgardla. Ugotuj mięso z listkami laurowymi, zielem, marchewką i pietruszką. Zmiel na maszynce do mięsa z dwoma namoczonymi w wywarze kajzerkami, i zeszkloną na patelni cebulką. Dodaj 5 jajek, sól, pieprz, gałkę muszkatołową, wymieszaj i nałóż do przygotowanych foremek. Piecz przez około 60 min w 160 stopniach. Dobrze wystudzony włóż do lodówki i przechowuj nawet do 14 dni.
Nie masz czasu? Wypróbuj nasze naturalne pasztety:
Przepis na kutię – czy można ją przygotować z wyprzedzeniem?
Najpopularniejsze słodkie świąteczne danie to właśnie kutia, czyli głównie pszenica i mak, ale z dodatkiem bakalii, orzechów włoskich i aromatycznej skórki pomarańczowej, a czasem także miodu. Podstawą jest umyta pszenica, którą należy ugotować i odcedzić, a następnie wystudzić. Następnie wymieszaj ją z rozpuszczonym miodem, zmielonym makiem i ulubionymi bakaliami i odstaw do schłodzenia. Zamiast tradycyjnej kutii możesz zrobić także domowe kluski z makiem. Ten przysmak nie będzie jednak długo przechowywany, możesz zrobić go maksymalnie dwa dni przed podaniem.
Pytania i odpowiedzi o święta Bożego Narodzenia
Czy musi być obowiązkowo 12 potraw na wigilię?
Tak nakazuje tradycja. Przygotowanie wszystkich dań jest oczywiście pracochłonne, ale na tej liście może być także kompot z suszu, do którego wykorzystasz nasze suszone owoce. Każda z potraw ma być pamiątką dla jednego z 12 apostołów, niesie ze sobą także inną symbolikę.
Czego się nie robi w Wigilię?
Wigilijna tradycja nakazuje unikać dań mięsnych, które zazwyczaj przygotowujemy na świąteczny obiad w samo Boże Narodzenie. Przepisy na dania wigilijne opierają się przede wszystkim o ryby, kapustę kiszoną i słodką, grzyby, także tradycyjne warzywa, jak fasola i buraki. Nie przygotowujemy zatem takich potraw, które odbiegają znacząco od tych przyzwyczajeń, ale możemy spokojnie eksperymentować z dodatkami i przyprawami do naszych ulubionych świątecznych dań.
Gdzie kupić potrawy świąteczne?
Przyrządzenie samemu 12 potraw na wieczerzę wigilijną może być sporym wyzwaniem. W naszym sklepie online znajdziesz mnóstwo propozycji, które znacząco ułatwią Ci pracę. Świetnym produktem jest pyszny barszcz czerwony z malinami oraz fantastyczna kapusta z grzybami. U nas kupisz także pachnącą mieszankę na wigilijny kompot, doskonałą ćwikłę z chrzanem oraz zestawów do pieczenia pierniczków. Nasze produkty ułatwią Ci przygotowanie zarówno potraw na Wigilię, jak i na świąteczne śniadanie i obiad.