karp-wigilijny-magdy-gessler

Nieodzownym daniem na najważniejszej wieczerzy w roku jest oczywiście karp wigilijny. Magda Gessler przygotowuje go w dwóch wersjach – pieczonej i smażonej. W tym roku Ty także możesz to zrobić, bo dzielimy się z Tobą przepisami restauratorki na to danie. Sprawdź je!

Spis treści

1. Marynowanie karpia

2. Smażony karp wigilijny Magdy Gessler – przepis

3. Pieczony karp wigilijny Magdy Gessler – przepis

4. Z czym podawać wigilijnego karpia Magdy Gessler?

5. Jak kupić dobrego karpia, który nie śmierdzi mułem?

6. Przygotuj świątecznego karpia tak, jak robi to Magda Gessler!

Karp przyrządzany jest głównie w Wigilię Bożego Narodzenia, chociaż jest to ryba wartościowa i smaczna nie tylko tego dnia. Warto przyrządzać go znacznie częściej, ponieważ jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Dziś skupimy się jednak na tym, jak zrobić karpia na wigilię, ponieważ wówczas musi być najpyszniejszy w całym roku.

Przygotowanie ryby może na pierwszy rzut oka wydawać się trudne i pracochłonne. Nic bardziej mylnego! Nieważne, czy mowa o karpiu smażonym czy o pieczonym, jego przygotowanie i tak będzie łatwiejsze, niż Ci się wydaje, szczególnie w przypadku karpia pieczonego. Zachęcamy do spróbowania przepisu na wigilijnego karpia w marynacie cytrynowej w wersji smażonej i pieczonej!

smazony-karp-wigilijny-magdy-gessler

Marynowanie karpia

Przygotowanie obu wersji ryby zaczynamy od zamarynowania jej.

Karp smażony i pieczony – ryba i składniki na marynatę:

• 1 kg karpia pokrojonego w dzwonka,

• 1 łyżeczka pieprzu cytrynowego,

• 1 łyżeczka soli,

• sok z 2 cytryn

Przygotowanie:

1. Rybę dokładnie umyj i osusz.

2. Z każdej strony posyp karpia pieprzem cytrynowym i solą, ułóż w pojemniku.

3. Wyciśnij sok z cytryny i zalej nim rybę, przykryj całość folią lub zamknij pojemnik przykrywką.

4. Zostaw do zamarynowania na minimum 2 godziny lub najlepiej na całą noc.

5. Następnego dnia usmaż lub upiecz odsączoną z zalewy rybę zgodnie z poniższą instrukcją.

dzwonka-karpia-w-marynacie

Smażony karp  wigilijny Magdy Gessler – przepis

Składniki:

• 0,5 kg zamarynowanej ryby pokrojonej w dzwonka – odsączonej i osuszonej z nadmiaru marynaty,

• 1 rozmącone jajko,

• 1 łyżka mąki pszennej,

• 2 łyżki bułki tartej,

masło klarowane/olej rzepakowy rafinowany do smażenia

Przygotowanie:

1. Rybę odsącz z zalewy i dokładnie osusz. Na patelni rozgrzej olej lub masło klarowane.

2. Jajko dokładnie wymieszaj w półmisku.

3. Mąkę wymieszaj z bułką tartą w drugim półmisku.

4. Rybę obtocz w rozmąconym jajku, a następnie w mące wymieszanej z bułką. Strzep nadmiar mąki z bułką i ułóż rybę na rozgrzanej patelni. Przygotuj tak każdy kawałek ryby przeznaczonej do smażenia. Smaż z każdej strony po 5–7 minut, aż będzie złocista i miękka. Gdy się usmaży, przełóż na ręcznik papierowy i odsącz z nadmiaru tłuszczu.

karp-smazony-sposob-podania

Pieczony karp wigilijny Magdy Gessler – przepis

Wersja pieczona jest bardzo podobna, ponieważ na początku również trzeba obsmażyć zamarynowaną rybę. Dzięki pieczeniu proces smażenia będzie znacznie krótszy i mniej agresywny, a sama ryba będzie delikatniejsza.

Składniki:

• 0,5 kg zamarynowanej ryby pokrojonej w dzwonka – odsączonej i osuszonej z nadmiaru marynaty,

• 1 jajko rozmącone,

• 1 łyżka mąki pszennej,

• 2 łyżki bułki tartej,

masło klarowane/olej rzepakowy rafinowany do smażenia

Przygotowanie:

1. Piekarnik nagrzej do 160°

2. Wszystko przygotuj tak jak w przypadku przepisu na smażonego karpia wyżej. Różnica będzie polegać jedynie na tym, że proces smażenia będzie krótszy ok. 3 minuty na stronę – smaż do momentu, aż ryba będzie złocista z zewnątrz; środek na tym etapie jest mniej istotny.

3. Gdy obsmażysz rybę, odsącz ją z nadmiaru tłuszczu i przełóż do naczynia żaroodpornego z przykrywką i piecz w nagrzanym piekarniku przez 20–30 minut. Czas pieczenia zależy od grubości dzwonka.

karp-pieczony-z-cytryna

Z czym podawać wigilijnego karpia Magdy Gessler?

Wigilijnego karpia Magdy Gessler można podawać jako element kolacji wigilijnej w towarzystwie innych dań wigilijnych, np. bigosu wigilijnego czy pieczywa. Nie każdy w domu w wigilię przygotowuje do tego wszystkiego ziemniaki, ale jeżeli Ty tak robisz, to wiedz, że będą pasować do karpia. Polecamy też gotową kapustę z grzybami dostępną w sklepie on-line Schronisko Smaków Magdy Gessler.

Przeczytaj także: Przepis na uszka wigilijne Magdy Gessler

Jak kupić dobrego karpia, który nie śmierdzi mułem?

Zakup karpia, który nie śmierdzi mułem, nie jest trudny – jeżeli chcesz kupić świeżą rybę, to zwłaszcza w okresie świątecznym nie będzie problemu. Wystarczy poznać podstawowe zasady, jakimi należy się kierować.

Najłatwiej będzie, gdy kupisz żyjącą rybę i dokładnie ją wypatroszysz i umyjesz. Kupowanie karpi na stoiskach ze świeżą, jeszcze pływającą rybą jest jednak mało humanitarne. Sposób, w jaki przechowywane i transportowane są ryby, jest często naganny i nie warto wspierać takiego postępowania.

Aby uniknąć zakupu takiej ryby, możesz zdecydować się na zakup ryby na stoisku rybnym w markecie lub z sklepie z rybami. Jak sprawdzić, czy karp jest świeży? Zerknij na kolor skrzeli – czerwone oznaczają świeżość. Dodatkowo sprawdź wyglądu oczu, które nie mogą być mętne i zapadnięte. W wyborze ryby ważna będzie również jej jędrność. Przyciśnij palcem ciało ryby w okolicy skrzeli – jeżeli zostaje ślad po palcu, to znak, że ryba nie jest już pierwszej świeżości i traci jędrność.

Jeżeli masz już rybę, to zadbaj o to, aby dokładnie ją wypatroszyć, pozbyć się śluzu, łusek i płetw. Na koniec wszystko dokładnie umyj – dzięki temu nie będzie śmierdziała mułem. Później wystarczy ją dokładnie osuszyć z zewnątrz i wewnątrz.

pieczony-karp-wigilijny-magdy-gessler

Przeczytaj również: Poznaj przepis na wigilijny bigos Magdy Gessler!

Przygotuj świątecznego karpia tak, jak robi to Magda Gessler!

Karp na wigilię to nieodzowne danie miłośników tradycyjnych świąt. Dziś przedstawiliśmy Ci dwa sposoby na jego przygotowanie. Wiemy, że są bardzo podobne, ale w momencie gdy przygotowujesz posiłki wigilijne i nie masz czasu stać nad patelnią i pilnować karpia, żeby dokładnie się usmażył, a przy tym nie spalił, opcja z piekarnikiem jest zbawienna!

Chcesz przyspieszyć przygotowania wigilijne i jednocześnie zaserwować bliskim jedzenie na najwyższym poziomie? Skorzystaj z asortymentu sklepu Schronisko Smaków, w którym możesz kupić np. kapustę z grzybami czy barszcz przygotowane przez kucharzy z naszej restauracji w Bukowinie. Z pewnością nie ustępują domowym (sami podamy je na domowych wigiliach), a możesz dzięki nim zaoszczędzić mnóstwo czasu!

Paczki wigilijne i inne produkty znajdziesz w sklepie internetowym Schroniska Smaków – zapraszamy!