jak zrobić idealne ciasto na pierogi

Jak zrobić idealne ciasto na pierogi?

Pierogi zna każdy obcokrajowiec odwiedzający Polskę. Ich smak jest różnorodny i oryginalny, dlatego też pierogi są sztandarowym daniem kuchni polskiej. Na czym polega ich fenomen? Dlaczego pierogi mają tylu zwolenników? W czym tkwi ich sekret? Odpowiedź jest tylko jedna - najważniejszym składnikiem w pierogach jest ciasto.

Pierogi to danie, które kojarzy nam się ze smakiem beztroski i dzieciństwa. Na samą myśl o nich pojawiają się wspomnienia babci lepiącej je, aby sprawić radość wnukom. Pierogi zna każdy obcokrajowiec odwiedzający Polskę. Ich smak jest różnorodny i oryginalny, dlatego też pierogi są sztandarowym daniem kuchni polskiej. Na czym polega ich fenomen? Dlaczego pierogi mają tylu zwolenników? W czym tkwi ich sekret? Odpowiedź jest tylko jedna - najważniejszym składnikiem w pierogach jest ciasto.

Jak robi się ciasto na pierogi?

Idealne ciasto na pierogi powinno być sprężyste i elastyczne. Odpowiednie proporcje oraz dokładne wyrobienie na pewno przyniosą taki rezultat. Ciasto pierogowe powinno w łatwy sposób się zagniatać i cienko rozwałkowywać. Jak zatem je przygotować? Potrzebne będą nam: mąka, sól, masło, gorąca woda i jajko. Mąkę wraz z solą wsypujemy do miski i dodajemy wcześniej roztopione masło, które wlewamy do suchych składników. Całość mieszamy, a następnie dodajemy roztrzepane jajko i łączymy wszystko, zagniatając ciasto. Wykładamy je na stolnicę posypaną mąką i wyrabiamy przez około 8 minut. Owijamy je ściereczką i dajemy mu odpocząć. Ciasto na pierogi dzielimy na 4 części i wałkujemy cienko (ok. 2-3 mm). Szklanką wycinamy kółka, a na środku nakładamy farsz i sklejamy dokładnie pierogi. 

W dużym garnku zagotowujemy wodę, w momencie gdy będzie mocno wrzała, wkładamy do niej pierogi. Pierożki powinny gotować się około 2 minut licząc od czasu ich wypłynięcia na powierzchnię wody. 

idealne ciasto na pierogi

Jakiego typu mąki użyć na ciasto pierogowe?

Mąka to podstawowy składnik pierogów. Od jej rodzaju zależy konsystencja i smak ciasta. Najczęściej wybierana jest mąka pszenna typu 450, 500 lub 650. Ciasto na pierogi, które z niej powstaje jest elastyczne, miękkie, gładkie i dobrze się rozwałkowuje. Włoska firma Caputo stworzyła idealną mąkę do pierogów. Caputo Pasta Fresca & Gnocchi cechuje się wysoką zawartością glutenu, co sprawia, że ciasto na pierogi jest sprężyste, łatwo chłonie wodę oraz nie klei się do wałka. Mąka do pierogów Caputo jest mąką typu 00, co oznacza, że nie posiada zanieczyszczeń i substancji mineralnych. 

Korzystne właściwości kuchenne mąki Caputo Pasta Fresca & Gnocchi są gwarancją ciasta idealnego. 

Co zrobić, gdy ciasto na pierogi się klei?

W przygotowywaniu ciasta na pierogi liczy się umiar i cierpliwość. Kiedy jest ono zbyt klejące wystarczy, że dosypiemy trochę mąki, a następnie zaczniemy je ponownie zagniatać. To wystarczy, by swobodnie odchodziło od dłoni i zachowało swoją miękkość. Z ilością mąki nie należy przesadzać - jeśli dodamy jej za dużo, ciasto pierogowe stanie się za twarde.

Wpływa na konsystencję ma również odpoczynek ciasta po wyrobieniu. Musi ono nabrać odrobinę wilgoci i sprężystości, co w znacznym stopniu ułatwi wałkowanie. Dobrze, gdy poleży pod ściereczką około 15 minut. Wrząca woda nie jest najlepsza dla pierogów - jeśli jej temperatura będzie zbyt wysoka, ciasto na pierogi nie będzie chciało się zagniatać.

Co robić, gdy ciasto na pierogi jest za twarde?

Jeśli zauważymy, że nasze ciasto podczas zagniatania robi się twarde, dobrze jest dodać odrobinę ciepłej wody lub śmietany. Można pokusić się również o jajko. Aby uniknąć niechcianej konsystencji ciasta na pierogi, powinniśmy dorzucić same żółtka bez białek. 

Pierogowy misz masz

Kto nie uwielbia pierogów? Wszyscy za nimi szalejemy. Pierogi ruskie to zdecydowanie najczęstszy wybór pierogowych smakoszy. Ich farsz składa się z ziemniaków i białego sera, a miejsce pochodzenia wcale nie jest związane z Rosją. Wywodzą się one z Rusi Czerwonej, czyli z terenów południowo - zachodniej Ukrainy i południowo - wschodniej Polski. Polecamy sprawdzić nasz przepis na pierogi z Podhala - z bryndzą i ziemniakami. W okresie świąt Bożego Narodzenia na wigilijnych stołach królują pierogi z kapustą i grzybami. Wielu zwolenników mają również pierogi z mięsem. Odpowiednio przyprawiony farsz i doskonałe ciasto sprawiają, że ciężko oderwać się od jedzenia. Pierogom z truskawkami i borówkami, polanym śmietaną nie odmówi żaden maluch. 

Kluczem do sukcesu jest niezaprzeczalnie ciasto. Powinno być miękkie, bez grudkowatej konsystencji, sprężyste, nie za twarde. Trening czyni mistrza, im więcej prób podejmiemy w swojej kuchni, tym bardziej nam się to opłaci. Warto pracować nad sekretem własnego ciasta na pierogi.

arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right