Poznaj przepis na wigilijny bigos Magdy Gessler!
To jedno z 12 dań, których nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Bigos Magdy Gessler jest połączeniem kapusty kiszonej, suszonych grzybów oraz aromatycznych przypraw – koniecznie spróbuj przyrządzić go w swoim domu w najbliższe święta!
To jedno z 12 dań, których nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Bigos Magdy Gessler jest połączeniem kapusty kiszonej, suszonych grzybów oraz aromatycznych przypraw – koniecznie spróbuj przyrządzić go w swoim domu w najbliższe święta!
Spis treści
1. Wigilijny bigos Magdy Gessler – przepis
2. Dlaczego warto przygotować to danie na swoją wigilię?
3. Z czym podać wigilijny bigos Magdy Gessler? Do czego pasuje?
4. Najlepsze składniki na wigilijny bigos Magdy Gessler znajdziesz w Schronisku Smaków!
Bigos z kiszonej kapusty Magdy Gessler albo, inaczej mówiąc, kapusta z grzybami to jedna z obowiązkowych świątecznych potraw. Danie to jest proste w przygotowaniu i każdemu kojarzy się z Wigilią Bożego Narodzenia.
Kapusta z grzybami jest słodko-kwaśna w smaku, a jej obłędny zapach unosi się podczas gotowania w całej kuchni! Przeprowadzimy Cię w przepisie krok po kroku po procesie jej przygotowywania, abyś mógł cieszyć się wyśmienitą potrawą podczas tegorocznych świąt.
Wigilijny bigos Magdy Gessler – przepis
Składniki na około 8 porcji:
• 2 kg kiszonej kapusty + sok z kiszonej kapusty,
• 3 cebule,
• 2 garście grzybów suszonych – borowików lub podgrzybków,
• olej rzepakowy,
• 2 jabłka,
• 3 ziela angielskie,
• 3 liście laurowe,
• 5–10 ziarenek pieprzu,
• 1 łyżeczka kminku mielonego,
• sól i cukier do smaku.
Przygotowanie:
1. Suszone grzyby zalej niewielką ilością wody (do całkowitego ich przykrycia), dodaj sól, ziele angielskie, liście laurowe, 1 cebulę pokrojoną na 4 części oraz kilka ziarenek pieprzu. Przykryj przykrywką i zagotuj. Gotuj na małym ogniu do miękkości.
2. W międzyczasie pokrój cebulę w kostkę i zeszklij ją na oleju rzepakowym w garnku z grubym dnem.
3. Gdy cebula się zeszkli, dodaj kminek, zamieszaj. Następnie dodaj kapustę kiszoną (nie płucz jej!), zamieszaj dokładnie. Uwaga! Kapusta lubi się przypalać, więc musisz jej pilnować.
4. Do kapusty kiszonej dodaj soku z kiszonej kapusty – tyle, ile uważasz. Kapusta z grzybami Magdy Gessler powinna być bardzo kwaśna. Jeżeli jednak nie lubisz takiego rozwiązania, dodaj wodę lub mniej soku.
5. Gdy grzyby będą miękkie, wrzuć je razem z wodą, w której się gotowały, do smażącej się kapusty i wymieszaj dokładnie.
6. Dodaj ziarna pieprzu, dopraw do smaku solą oraz cukrem. Kapusta ma być słodko-kwaśna. Duś pod przykryciem na małym ogniu przez minimum godzinę – do czasu aż kapusta będzie miękka.
7. Na koniec pokrój jabłka na ósemki i wrzuć je do kapusty. Duś przez kilkanaście minut bez przykrycia, aż odparuje nadmiar cieczy, a jabłka zmiękną.
Do takiego bigosu można dodać również ugotowaną pigwę, suszone wędzone śliwki czy inne suszone owoce, by przełamać nieco kwasowość.
Przeczytaj także: Potrawy wigilijne Magdy Gessler – co przygotowuje na wigilię sławna restauratorka?
Dlaczego warto przygotować to danie na swoją wigilię?
Tradycyjny bigos zazwyczaj przygotowywany jest ze sporą porcją mięsa, a przez to staje się bardzo tłusty i ciężki. Bigos wigilijny jest jarski, dzięki czemu również dużo zdrowszy i prozdrowotnie działający na mikroflorę układu pokarmowego. Idealnie sprawdzi się także jako posiłek dla wegetarian i wegan.
Warto przygotować go na swoje święta – wbrew pozorom nie jest to wcale czasochłonne danie. Powszechnie krąży opinia, że bigos musi gotować się wiele godzin, a czasem nawet dni, ale spokojnie można zrobić to szybciej, a równie efektownie. Bigos wigilijny można przygotować dużo wcześniej, a następnie go zamrozić. Ponowne odgrzewanie bigosu wyciąga z niego esencję i złożoność smaku, a przy okazji… oszczędza czasu w dniu kolacji wigilijnej.
Z czym podać wigilijny bigos Magdy Gessler? Do czego pasuje?
Bigos wigilijny można podawać na wiele różnych sposobów. W przypadku kolacji wigilijnej jest on spożywany jako jedna z wielu potraw, więc nie trzeba przygotowywać do niego żadnych dodatków.
Poza wigilią można zjeść go z ziemniakami, chlebem albo różnymi kluskami, np. w stylu kopytek czy klusek lanych. Bigos wigilijny Magdy Gessler można podawać w każdej porze kolacji wigilijnej, ale zazwyczaj serwowany jest bezpośrednio po barszczu z uszkami jako element drugiego dania i całej kolacji.
Przeczytaj także: Przepis na uszka wigilijne Magdy Gessler
Najlepsze składniki na wigilijny bigos Magdy Gessler znajdziesz w Schronisku Smaków!
Suszone grzyby, aromatyczne przyprawy czy prawdziwa kiszona kapusta to składniki, których jakość powinna być najwyższa, aby danie osiągnęło kwintesencję smaku. Niezbędne do jego przygotowania produkty znajdziesz w sklepie on-line Schronisko Smaków. Mamy tu dla Ciebie nie tylko składniki na bigos wigilijny Magdy Gessler, ale również gotowe potrawy wigilijne. W asortymencie znajdziesz też gotową kapustę z grzybami Magdy Gessler przygotowaną przez kucharzy z naszej restauracji – to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu gotować. Sprawdź!