Jak przygotować wigilię w domu? Organizacja wigilii krok po kroku.

Jak przygotować wigilię w domu? Organizacja wigilii krok po kroku.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który dzielimy z rodziną i przyjaciółmi. Wspólne chwile celebrujemy przy blasku świec, zapachu choinki oraz przy akompaniamencie doskonałych tradycyjnych 12 potraw wigilijnych. Przygotowania do świąt bywają jednak żmudnym zajęciem, które wielu osobom potrafi spędzać sen z powiek. Jak odpowiednio przygotować się na ten magiczny czas i nie zwariować? Zapoznaj się z proponowanym przez nas kalendarzem przygotowań, przepisami i poradami dotyczącymi 12 dań na Wigilię.

Na skróty:

  • Dobra organizacja to podstawa, dlatego, aby uniknąć niepotrzebnego stresu przed świętami, zaplanuj wszystkie swoje obowiązki przygotuj sobie najlepsze przepisy.
  • Określenie swojego świątecznego budżetu oraz listy dań pozwoli Ci w rozsądny sposób zarządzić domowymi finansami.
  • Świąteczne zakupy niezbędne, aby przygotować wigilijne potrawy to jeden z najbardziej stresujących momentów w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia. 
    Na szczęście w naszym sklepie online Schronisko Bukowina kupisz wszystkie potrzebne produkty na Wigilijny stół.
  • Zaplanuj harmonogram domowych porządków oraz kolejność przygotowania dań wigilijnych.
  • Dekorowanie domu i ubieranie choinki to jedne z najprzyjemniejszych świątecznych obowiązków, dzięki którym magia świąt dociera do Twojego domu jeszcze szybciej.

Jak przygotować wyjątkowe święta?

Grudzień to dla wielu osób mocno stresujący miesiąc - w pracy czekają sprawozdania z całego roku, w mieszkaniu panuje rozgardiasz, a święta coraz bliżej. W dodatku z tej okazji w Twoim domu pojawią się również goście, na których przyjazd musisz się właściwie przygotować. W natłoku obowiązków często zdarza się, że zwyczajnie brakuje Ci czasu, aby się przygotować na wigilię właściwie. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto pamiętać, że dobra organizacja to podstawa, a niektóre dania czy ciasteczka na święta lub piernik świąteczny możesz przygotować wcześniej. Jeśli uda Ci się wszystko dokładnie zaplanować i przygotować sprawdzone przepisy na 12 potraw - z uśmiechem na twarzy poczujesz magię świąt i z radością zabierzesz się za gotowanie i pieczenie świątecznych rarytasów z kuchni polskiej. 

Co takiego zatem należy zrobić, aby przygotować niezapomniane święta? Na początek przyszykuj listę potencjalnych gości, wigilijne menu dań, które powinny się znaleźć na świątecznym stole oraz listę zakupów. Jeśli w tym roku przygotowujesz wigilijną kolację na 12 osób, nie pozwól, by wszystko spadło na Twoje barki. Dlatego, zanim zabierzesz się za wykonywanie kolejnych czynności rozdeleguj zadania pomiędzy członków rodziny. Nie musisz wszystkiego wykonywać samodzielnie, a zaproszeni gości mogą przynieść swoje ulubione dania. Osoby najmniej lubujące się w gotowaniu z powodzeniem przyrządzą na przykład kompot z suszonych owoców czy łazanki z kapustą i grzybami. Pamiętaj, że niektóre potrawy możesz przyrządzić wcześniej, to dobre rozwiązanie, z którego warto skorzystać, aby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Dobry przepis na ciasto do pierogów umożliwi Ci przygotowanie ich wcześniej i zamrożenie.

Krok 1. Jakie potrawy wigilijne można przygotować wcześniej?

Przygotowywanie przynajmniej 12 potraw to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli na uroczystą kolację zaproszone są osoby o różnych gustach smakowych. Stąd też skomponowanie odpowiedniego menu może stanowić pewną zagwozdkę. Aby świętom Bożego Narodzenia i pierwszej gwiazdce towarzyszyła spokojna i miła atmosfera, warto wcześniej zabrać się za przygotowanie niektórych potraw. I tak oto w ten sposób z pewnym wyprzedzeniem można nastawić piernik staropolski do fermentacji oraz zrobić pierogi z kapustą z grzybami i uszka, a następnie je zamrozić. Podobnie jest w przypadku bigosu. 2 tygodnie przed świętami piecze się pierniczki z dodatkiem korzennych przypraw, które później lądują w szklanych słojach. Kilka dni wcześniej można upiec także sernik piernikowy lub makowiec. 7 dni przed świętami gospodynie domowe szykują znakomity domowy zakwas na barszcz czerwony, z kolei dwa dni przed Wigilią przyrządza się pasztet, paszteciki z kapustą, masę makową do kutii lub makówki oraz rybę po grecku. To także idealny moment na przygotowanie kapusty z grochem, ryb z najlepszych przepisów na śledzie, na przykład śledzi po kaszubsku lub śledzi pod pierzynką. W przededniu uroczystej kolacji gotuje się kompot z suszu i barszcz czerwony na zakwasie, a także piecze się makowce, keksy i serniki z rodzynkami lub pierzynką. Fani tradycyjnych potraw, szykują wtedy kluski z makiem i kutię, pierogi z makiem, natomiast dzień Wigilii to moment na przygotowanie ryb np. karpia smażonego lub karpia w galarecie.

Najlepsze przepisy - co warto przygotować na świąteczne menu?

Wśród absolutnych pewniaków świątecznych są oczywiście pierogi wigilijne z kapustą i grzybami, barszcz wigilijny, sałatka śledziowa czy ryba w galarecie. W każdym domu oprócz dań głównych przygotowuje się także słodkie wypieki. Farsz do pierogów nieco różni się w zależności od regionu, spotykamy się zarówno z wersją z samej kiszonej kapusty, jak i z takiej, w której używa się kapusty kiszonej i słodkiej, grzybów i cebulki smażonej na oleju. Bez względu na to, jakie nadzienie przygotujesz do swoich pierogów, skorzystaj z naszego przepisu na najlepsze ciasto na pierogi, proste i szybkie w wykonaniu, a do tego umożliwiające mrożenie pierogów. 

Święta to czas, gdy przygotowujemy wiele potraw rybnych. Poza daniem głównym na wieczerzy wigilijnej, w pełnym menu świątecznym znajdują się także śledzie w różnych odsłonach. Jednym z naszych ulubieńców są oczywiście śledzie w śmietanie z jabłkiem i cebulką. Najlepsze wychodzą z młodych śledzi matiasów, które należy dobrze wypłukać, osuszyć i pokroić. Cebulkę pokrój drobno i sparz, dodaj do niej pokrojone drobno jabłka, śmietanę , siekany koperek i szczypiorek i pokrojonego śledzia. Wszystko dobrze wymieszaj, odstaw do przegryzienia smaków i dopiero wtedy dopraw solą i pieprzem. 

Poza tym tradycyjnym przepisem warto także wypróbować śledzi po kaszubsku, pod pierzynką z buraczkami, w zalewie korzennej lub w sosie musztardowym. W niektórych domach ryba pojawia się także pod postacią zupy rybnej. 

Obowiązkowym punktem menu są oczywiście sałatki, królowa sałatka jarzynowa, ale także sałatki z pieczarką, anansem, kurczakiem czy buraczkami. Mnóstwo inspirujących przepisów znajdziesz tu:

W naszej spiżarni Schroniska Bukowina znajdziesz wiele produktów, które pomogą Ci w przygotowaniu Wigilii. Dzięki naszym suszonym grzybom ugotujesz pyszną, aromatyczną zupę grzybową, a z naszym zakwasem przyrządzisz znakomity barszcz czerwony. Jak smakowałby karp bez dodatku ćwikły z chrzanem? I co, gdyby na Twoim stole nie zagościły wyśmienite makowce, czy świąteczne pierniczki? Wszystkie te smakołyki dostępne są w ofercie sklepu online Schronisko Bukowina - zrób zakupy online.

babki świątecznebabki świąteczne

Krok 2. Budżet świąteczny – jak go przygotować?

Święta to nie tylko piękny, rodzinny czas, to także okres związany ze sporymi wydatkami. Aby przygotować świąteczny budżet, zdecyduj najpierw ile pieniędzy, chcesz wydać na organizację świąt. Po określeniu funduszy uwzględnij w rozpisce wszystkie wydatki związane z Bożym Narodzeniem - prezenty dla najbliższych, dekoracje, jedzenie, czy koszty podróży. Po wypisaniu tych rzeczy zsumuj ich całkowity koszt i odejmij tę liczbę od swojego ogólnego budżetu. To da Ci pojęcie o tym, jaki jest Twój pozostały budżet na resztę wydatków świątecznych. Na koniec warto stworzyć plan, jak wykorzystać pozostały budżet, aby mieć pewność, że wszystkie wydatki zostaną pokryte w okresie świątecznym.

Krok 3. Zakupy świąteczne – co musimy kupić na święta Bożego Narodzenia?

Jednym z najbardziej stresujących momentów w przygotowaniach do świąt są z pewnością zakupy. Najlepiej udać się na nie tuż przed świętami, żeby produkty były świeże. Aby uniknąć bezsensownego błądzenia pomiędzy sklepowymi półkami, najlepiej jest sporządzić szczegółową listę potrzebnych artykułów spożywczych. W ten sposób o niczym nie zapomnisz i nie kupisz niechcianych rzeczy. Co zatem warto kupić wcześniej? Produkty niezbędne do przygotowania wigilijnej kolacji, które możesz przechowywać dłużej, czyli oleje, masło, jajka, buraki, susz na kompot, kiszona kapusta, ziemniaki, kasze, makarony, mąki, cukier, czy ocet, a także suszone grzyby, mak i bakalie. Na świątecznym stole nie może przecież zabraknąć pysznych pierogów z kapustą i grzybami, ruskich, czy tych ze suszoną śliwką, jak i również ryb oraz aromatycznej zupy grzybowej. Na święta warto zrobić odpowiedni zapas napoi oraz pieczywa, gdyż sklepy w pierwszy dzień świąt i drugi są zamknięte.

Na szczęście w naszym sklepie internetowym Schronisko Bukowina zrobisz zakupy na wigilijny stół szybko, łatwo i przyjemnie, a co najważniejsze bez stresu. W naszej ofercie świątecznej czekają na Ciebie doskonałe produkty, dzięki którym przygotujesz tradycyjną polską Wigilię. Potrzebujesz suszu na kompot wigilijny? A może szukasz naturalnych wędlin bez konserwantów? Wszystkie te artykuły czekają na Ciebie w naszej wirtualnej spiżarni.

Krok 4. Porządki przed Wigilią – jak przygotować dom tydzień przed świętami

Dla niektórych osób domowe porządki to prawdziwa zmora, szczególnie jeśli na głowie ma się wszystkie pomieszczenia w domu. Pamiętaj jednak, że nie musisz jak mrówka uwijać się w pocie czoła i sprzątać całego domu od razu. Wybierze te dni, w których masz czas i ochotę na przeprowadzenie generalnych porządków. Postaraj się wszystko zaplanować i nie spieszyć się, nie chodzi przecież o to, aby kilka dni przed świętami spędzić na szorowaniu podłóg, czyszczeniu dywanów i myciu okien, tylko na uporządkowaniu swojej codziennej przestrzeni. Zaplanuj swój harmonogram i zaopatrz się w potrzebne środki czystości i akcesoria. W wigilijny poranek musisz mieć siłę nie tylko na dopracowanie kilku szczegółów w kuchennym kąciku, ale także na głośne i radosne śpiewanie kolęd.

Krok 5. Dekorowanie domu i ubieranie choinki

To chyba jeden z najprzyjemniejszych świątecznych obowiązków. Zimowe dekoracje wprowadzają aurę radosnych świąt, wypełnionych ciepłą, rodzinną atmosferą i zapachem najlepszych tradycyjnych wigilijnych potraw, które nie mogą zabraknąć na wigilijnym stole. Zanim przystąpisz do wyciągania eleganckiej zastawy i nakrywania do stołu, udekoruj choinkę ozdobami – łańcuchami, bombkami i światełkami. Lubisz, gdy w Twoim domu unosi się zapach świerku lub jodły? Zrób odświętne bożonarodzeniowe stroiki przyzdobione suszonymi pomarańczami z goździkami i laską cynamonu. Piękny, okazały stroik możesz zawiesić na drzwiach do swojego domu. W dzień Wigilii nakryj do stołu, rozłóż naczynia, sztućce, serwetki i świece, aby stworzyć niezapomnianą atmosferę.

A na koniec, nasza rada: naucz się trochę odpuszczać – nawet najbardziej perfekcyjnej Pani Domu zdarzają się potknięcia. Wigilia to czas, gdy wszyscy jednoczą się przy wspólnym stole wigilijnym, a wyjątkowa atmosfera bożonarodzeniowa to nie tylko prezenty, dekoracje czy wigilijne potrawy, ale przede wszystkim czas spędzony w gronie najbliższych.

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia możesz rozpocząć kilka tygodni przed Wigilią. Niektóre dania, takie jak pierogi, bigos czy piernik staropolski, warto przyrządzić wcześniej, zamrozić i spokojnie rozmrozić przed świętami. Jeśli jednak nie masz czasu i możliwości albo Twoje kulinarne umiejętności Ci na to nie pozwalają, możesz kupić gotowe produkty, takie jak barszcz czerwony na wywarze warzywnym lub bigos w sklepie internetowym Schronisko Bukowina. W naszej ofercie świątecznej znajdziesz wiele produktów, które swoim unikalnym smakiem i aromatem uświetnią każdą wigilijną kolację. Nie zapomnij o świątecznych wypiekach – sernikach, makowcach czy ciasteczkach na święta. Korzystając z naszej oferty, będziesz mieć więcej czasu, aby skupić się na tym, co naprawdę ważne - spędzaniu czasu z najbliższymi.

Jeżeli jeszcze nie masz prezentu - koniecznie sprawdź nasze gotowe zestawy świąteczne:

zestawy świątecznezestawy świąteczne
arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right

Powiązane wpisy

  1. Idealne wino na Święta Bożego Narodzenia, na wigilię i świąteczny prezent
    Idealne wino na Święta Bożego Narodzenia, na wigilię i świąteczny prezent

    Wino na Gwiazdkę? Dlaczego jest to tak dobry pomysł na większy prezent lub upominek, gdy odwiedzamy rodzinę? W trakcie świąt i rodzinnych spotkań mamy tendencję do przesadnego przejadania się. Wybór dobrego wina, pasującego do jedzenia i okazji może być zatem szalenie pomocny i ułatwi nam zrównoważyć ciężkość świątecznych potraw. Z naszą ofertą bez problemu wybierzesz właściwy trunek zarówno na wigilijny stół, jak i świąteczny obiad, który sprawi radość najbliższym, zachwyci smakiem i ułatwi trawienie wigilijnych potraw, wzbogacając nasze doznania kulinarne.

    Czytaj więcej
  2. Lista zakupów na święta Bożego Narodzenia - zaplanuj świąteczne zakupy
    Lista zakupów na święta Bożego Narodzenia - zaplanuj świąteczne zakupy

    Okres Bożego Narodzenia to czas, kiedy dużo się dzieje. Z końcem roku musimy uporać się z wieloma obowiązkami zarówno w pracy, jak i w domu. Jednym z wymagających zadań jest sporządzenie listy zakupów na święta. Jeśli przygotujemy ją we właściwy sposób, z pewnością uda nam się uniknąć nieprzydatnych przedmiotów. Duże znaczenie ma wybór odpowiednich produktów na wieczerzę wigilijną oraz racjonalne kupowanie prezentów na Gwiazdkę. Dzięki liście zakupów na święta nie narazimy się na zbędne koszty oraz zmniejszymy chęć wydawania pieniędzy na rzeczy, których nie potrzebujemy.

    Czytaj więcej
  3. Jakie ciasta na święta? Przepisy na świąteczne wypieki na Boże Narodzenie
    Jakie ciasta na święta? Przepisy na świąteczne wypieki na Boże Narodzenie

    Co roku zastanawiamy się, co upiec na Boże Narodzenie. Zależy nam, żeby nasze świąteczne wypieki wyszły idealnie i swoim smakiem zachwyciły gości. Oprócz tradycyjnych ciast, które muszą znaleźć się na wigilijnym stole, warto pokusić się o pewien oryginalny przysmak. Jakie wypieki najczęściej goszczą na polskich stołach? Czy chętniej sięgamy po sprawdzone przepisy, czy dajemy ponieść się odrobinie fantazji?

    Czytaj więcej