Arancini: jak zrobić włoskie kulki ryżowe (sycylijskie kotlety)?
Czy ktoś z Was słyszał o włoskich "kulkach mocy"? Jeśli nie to, w dzisiejszym artykule przybliżymy Wam nieco ten śródziemnomorski przysmak, jakim jest słynne arancini, czyli smażone na głębokim tłuszczu ryżowe kulki wypełnione wyśmienitym nadzieniem. Gotowi, by poznać najlepszy przepis na sycylijskie arancini z prawdziwego zdarzenia?
Na skróty:
- pyszne, złociste kulki rodem ze słonecznej Sycyli - sprawdźcie, czym są włoskie arancini i skąd wzięła się ich nazwa
- sprawdzony przepis na Arancini - zobaczcie, jak przyrządzić je w domu
- mnogość barw i smaków, czyli, jaki farsz do arancini jest najlepszy?
- włoskie produkty wysokiej jakości, które idealnie sprawdzą się jako nadzienie do ryżowych kulek znajdziecie w naszym sklepie Schronisko Bukowina
Arancini - historia i nazwa
Pyszne arancini do Włoch przywędrowało prawdopodobnie już w X wieku za sprawą Arabów, którzy to pojawiwszy się na Sycylii, zajadali się mieszanką składającą się z ryżu i szafranu, mięsa oraz warzyw. Nieco później ryżowe kulki zaczęto panierować w bułce tartej, przez co stały się szybką i pożywną przekąską w czasie polowań i podróży.
Dlaczego właściwie kulki ryżowe określa się mianem "arancini"? Otóż ich nazwa wzięła się od "arancia", czyli pomarańcza po włosku. Dlaczego pomarańcza? Bo kiedy patrzycie na te złociste kuleczki, przypominają one kształtem właśnie tę soczystą owocową kulkę.
Jednak czemu zamiast owoców w środku znajduje się nadzienie z ryżu, mięsa i sera? Tutaj pojawia się kilka wersji. Jedna legenda mówi, że arancini zostały stworzone przez sycylijskich kucharzy, którzy chcieli wykorzystać resztki ryżu i mięsa, tworząc coś pysznego i sycącego. Inna historia głosi, że arancini pojawiły się podczas średniowiecznych nocy, kiedy ludzie potrzebowali szybkiego, przenośnego posiłku podczas obrony miast.
Jak zrobić arancini?
Kulki arancini to specjał kuchni sycylijskiej. Złociste, chrupiące, a do tego porządnie nadziane. Czym? Zazwyczaj ryżowe kuleczki wypełnione są farszem z mięsa mielonego, mozzarelli czy pastą z zielonego groszku. Największą zaletą tej włoskiej przekąski jest to, że można jej wnętrze faszerować rozmaitymi składnikami. Arancini idealnie smakują zarówno na słono, jak i na słodko z owocami.
Najważniejszym składnikiem arancini jest ryż arborio. Ten specyficzny rodzaj ryżu pochodzi z malowniczej Italii, a jego nazwa związana jest z miasteczkiem Arborio, leżącym pomiędzy Mediolanem a Turynem. Ziarna Arborio są okrągłe i pękate, co sprawia, że po ugotowaniu stają się delikatnie kleiste - idealne do przygotowania kulek arancini. Stąd też świetnie sprawdzają się do risotto, czy deserów na bazie ryżu. W tych pysznych kulkach nie może zabraknąć również startego parmezanu oraz szczypty szafranu, które nadają im wyjątkowego aromatu.
Przepis na arancini nie zabierze Wam dużo czasu, zwłaszcza jeśli ugotujecie wcześniej ryż. Składniki na włoskie arancini dostępne są w naszym sklepie online Schronisko Bukowina. Oprócz ryżu arborio, znajdziecie tam sosy pomidorowe, sery, szynkę i inne wędliny, czy tłuszcz do smażenia. Sprawdźcie, jak krok po kroku przygotować wyjątkowe włoskie kuleczki!
Arancini z mozzarellą i szynką cotto
Szukacie przepisu na obłędną przekąskę? Proszę bardzo, serwujemy ją specjalnie dla Was! Zobaczcie, czego będziecie potrzebować do przygotowania kuleczek w złotym kolorze.
Składniki na arancini:
- 2 jajka
- 60 g bułki tartej
- 1 l oleju rzepakowego
- 100 g parmezanu
- 90 g mąki pszennej Caputo
- 500 g ryżu arborio Curtiriso
Farsz:
- cebula
- 2 ząbki czosnku
- 4 plastry szynki cotto
- 125 g sera mozzarella, najlepiej di Bufala Micheloangelo
- sól i pieprz do smaku
- oliwa z oliwek do smażenia
Sos pomidorowy:
- 300 ml passaty pomidorowej np. Polpa Rustica Mutti
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżeczka oregano
- 1 łyżeczka bazylii
- szczypta soli i pieprzu
Wykonanie:
Ryż gotujemy w osolonej wodzie według instrukcji z opakowania, a następnie, po wystudzeniu, mieszamy go z parmezanem. Cebulę i czosnek drobno kroimy i smażymy na rozgrzanej patelni, a następnie dodajemy pokrojoną w kostkę szynkę cotto. Całość doprawiamy solą i pieprzem. W dłoniach z porcji ryżu formujemy kulkę, w środku której umieszczamy kawałek mozzarelli i łyżkę farszu. Dodajemy kolejną porcję ryżu i zaklejamy nadzienie wewnątrz. Arancini obtaczamy w mące, jajku oraz panierce i smażymy na złocisty kolor na głębokim tłuszczu.
Passatę umieszczamy w garnku, podgrzewamy, dodajemy cukier oraz przyprawy i czekamy, aż sos zgęstnieje.
Usmażoną kulkę odsączamy z tłuszczu na papierowym ręczniku i serwujemy z sosem pomidorowym i listkami świeżej bazylii.
Cała gama smaków, czyli jaki farsz do arancini?
Wielką zaletą arancini jest to, że można eksperymentować z wieloma składnikami. Jeśli lubicie nieco wyraźne smaki, wybierzcie arancini z borowikami i serem gorgonzolą lub z pikantną włoską salsiccią. A może wolicie złociste kuleczki w nieco innym wydaniu - z bazyliowym pesto i mozzarellą? Wybór należy do Was!
W naszym sklepie online Schronisko Bukowina czekają na Was znakomite oryginalne produkty z Włoch, dzięki którym wyczarujecie najlepsze arancini. Co powiecie na włoskie kuleczki nadziewane bakłażanem, skąpane w sosie ragu? Palce lizać!