Panzerotti - przepis na znakomite włoskie pierogi

Panzerotti - przepis na znakomite włoskie pierogi

Pierogi kojarzą się głównie z tradycyjną polską kuchnią, jednak przysmak ten występuje także w rozmaitych wersjach w różnych zakątkach świata. I tak możemy wymienić indyjskie samosy, gruzińskie chinkali, czy litewskie kołduny, ale także włoskie panzerotti. I to o nich dzisiaj będzie mowa. Czym wyróżniają się pierożki z Italii? W artykule znajdziecie odpowiedź na to pytanie oraz poznacie kilka sprawdzonych przepisów na ten rarytas.

Pierogi kojarzą się głównie z tradycyjną polską kuchnią, jednak przysmak ten występuje także w rozmaitych wersjach w różnych zakątkach świata. I tak możemy wymienić indyjskie samosy, gruzińskie chinkali, czy litewskie kołduny, ale także włoskie panzerotti. I to o nich dzisiaj będzie mowa. Czym wyróżniają się pierożki z Italii? W artykule znajdziecie odpowiedź na to pytanie oraz poznacie kilka sprawdzonych przepisów na ten rarytas.

Panzerotti, czyli..?

Oryginalne włoskie panzerotti, określane również jako panzerotto, to pierożki z chrupiącego ciasta chlebowego wypełnione przepysznym nadzieniem i smażone w głębokim tłuszczu. Te rarytasy, przypominające kształt półksiężyca, można podawać z ulubionymi dodatkami - zarówno tymi mięsnymi, jak i w wegetariańskiej odsłonie. To popularne danie kuchni włoskiej cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród smakoszy. Potrawa ta szczególnie związana jest z regionem Apulii, skąd pochodzi, ale obecnie serwowana jest na terenie całego kraju oraz poza jego granicami. Swoją odmianę włoskich pierożków ma Sycylia - nazywane są tam one calzoni. Z kolei w Kampanii określa się je mianem calzaoni fritti, co we włoskim języku oznacza smażone pierogi. 

Jeśli chcecie uniknąć dodatkowych kalorii, pierożki z drożdżowego ciasta możecie upiec w piekarniku, dzięki czemu będą o wiele lżejsze dla żołądka.

Historia włoskich pierogów

We włoskiej kuchni nic się nie marnuje, dlatego też pierwsze panzerotti powstały właśnie z resztek jedzenia. A z racji tego, że Włosi pod ręką znajdą zawsze pomidory i mozzarellę, to tymi składnikami nadziewano gorące pierożki smażone w oleju. Z czasem zaczęto eksperymentować z farszami i wyszukiwano coraz to bardziej pomysłowe wersje. W Neapolu pierożki podawane są najczęściej z ciccioli, czyli sprasowanymi kawałkami wieprzowiny i serem ricotta, natomiast w Apulii tradycyjnie serwuje się calzone z brokułami rebe i serem caciocavallo. Przez lata zmianie nie uległ z kolei skład ciasta - nadal przygotowywane jest ono z mąki, oleju, drożdży i wody. 

Doskonałe panzaretto można podawać także na słodko. Kruche ciasto wypełnione kremem czekoladowym lub owocowym dżemem również zachwyci swoim smakiem jak wytrawna jego wersja. 

panzerotti jak zrobić przepis

Zobacz przepis, jak zrobić panzerotti!

Panzerotto, czyli jeden z najstarszych streed foodów we Włoszech występuje z rozmaitymi nadzieniami. Może być serwowany z szynką, kiełbasą, grzybami, czy różnego rodzaju warzywami. Przedstawiamy Wam kilka ciekawych przepisów na drożdżowe pierogi w podstawowej oraz nieco wyszukanej odsłonie. Pyszne i chrupiące przysmaki oczarują niejedną osobę! Przekonajcie się sami! Oryginalne włoskie produkty, dzięki którym przygotujecie obłędnie smaczne calzone rodem z Apulii, znajdziecie w naszym sklepie internetowym Schronisko Bukowina.

Panzerotti z mozzarellą

Składniki na ciasto:

Farsz:

Wykonanie:

W misce rozkruszamy drożdże, dodajemy łyżeczkę cukru, łyżkę mąki i 3 łyżki ciepłej wody. Wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy na 15 minut. W osobnym naczyniu umieszczamy mąkę, wsypujemy sól oraz oregano. Do mąki dodajemy zaczyn i całość mieszamy, a następnie wyrabiamy ciasto, wlewając powoli wodę połączoną z oliwą. Ciasto zagniatamy, dopóki nie będzie miękkie i elastyczne. Kiedy będzie wyrobione, odkładamy je do miski na godzinę i przykrywamy ściereczką. Jeśli przygotowanie ciasta jest dla nas zbyt czasochłonnym zajęciem, śmiało możemy kupić gotowe ciasto na pizzę, które także świetnie sprawdzi się do tego zadania.

Aby przygotować nadzienie, musimy ser pokroić w drobną kostkę i wymieszać go razem z sosem pomidorowym, ziołami oraz z solą i pieprzem. Wyrośnięte ciasto musimy podzielić na 12 części i rozwałkować na kształt koła. Na środku każdego placuszka kładziemy łyżką farsz, a krawędź ciasta zwilżamy olejem, zlepiamy i formujemy kształt półksiężyca. W garnku wypełnionym olejem smażymy panzerotto na dobrze rozgrzanym tłuszczu po obu stronach.

Ostre panzerotti z ndują

Składniki na farsz:

Wykonanie:

Ciasto na pierogi włoskie wykonujemy według przepisu wyżej. Ser i salami kroimy na drobną kosteczkę i umieszczamy w misce, natomiast pokrojoną cebulę podsmażamy na oleju. Do składników dodajemy sos pomidorowy, 4 łyżki nduji i całość dokładnie mieszamy. Tak powstały farsz nakładamy na ciasto, formujemy pierożki i smażymy na głębokim ogniu.

panzerotti czym wypełnić

Panzerotto a’la capriciossa 

Składniki na farsz:

Wykonanie:

Ciasto na pierogi włoskie wykonujemy według przepisu wyżej. Pieczarki i cebulę drobno kroimy i podsmażamy na patelni z odrobiną tłuszczu. Na jednym brzegu rozwałkowanego ciasta kładziemy koncentrat pomidorowy, pieczarki, kukurydzę, starty ser oraz cebulę i pokrojoną w kostkę wędlinę. Zlepiamy końce w kształt pieroga, smarujemy niewielką ilością koncentratu pomidorowego, posypujemy ziołami i pieczemy w piekarniku w temperaturze 200 stopni przez około 15 minut. Smacznego!

Pyszne włoskie panzerotto zachwyca wyjątkowym nadzieniem oraz kruchym, delikatnym ciastem. Smak farszu można modyfikować według własnych upodobań - do calzone możemy dodać salami, prosciutto, ricottę, oliwki, czy anchois. Do przyrządzenia domowych panzerotto warto wykorzystać dodatki, którymi lubimy się zajadać.

arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right

Powiązane wpisy

  1. Domowa pizza neapolitańska - jak zrobić włoską pizzę?
    Domowa pizza neapolitańska - jak zrobić włoską pizzę?

    Pizza to jedno z dań, które cieszy podniebienia wielu z nas. Cienkie ciasto, smaczny sos pomidorowy, mozzarella, świeża bazylia - to wyobrażenie powoduje chęć znalezienia się we Włoszech i zasmakowania tego rarytasu. Jeśli jednak nie jesteś w stanie wsiąść do samolotu i wybrać się na włoski weekend, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w domowym zaciszu przygotować przepyszną domową pizzę!

    Czytaj więcej
  2. Dodatki do pizzy - z czym ją jeść?
    Dodatki do pizzy - z czym ją jeść?

    Pizza to danie, które przywędrowało do nas z Włoch i z czasem na dobre zagościło w kuchniach całego świata. Sekret jej smaku tkwi w doskonałym cieśnie oraz świeżych składnikach najlepszej jakości. To, co położymy na pizzy może być jedynie ograniczone przez naszą fantazję. Warto jednak, podczas przygotowywania tego smakołyku zwrócić uwagę na kilka wskazówek, a mianowicie - jak łączyć dodatki oraz jakich błędów nie popełniać przy układaniu składników na pizzy?

    Czytaj więcej
  3. Piadina romagnola - przepis na popularny włoski street food
    Piadina romagnola - przepis na popularny włoski street food

    Przez jednych nazywane meksykańskimi tortillami, przez drugich polskimi podpłomykami. O czym mowa? Chodzi o popularny włoski street food, czyli piadiny! To fantastyczna propozycja na kolację lub szybki lunch. Ich przygotowanie nie jest zbyt skomplikowane, a ich smak wprost zwala z nóg! Zaletą piadiny jest to, że idealnie komponuje się z wszelkiego rodzaju dodatkami - na słodko i na słono. Chcecie dowiedzieć się więcej o tym włoskim przysmaku? W artykule znajdziecie również przepis na tę doskonałą przekąskę.

    Czytaj więcej