Zbójeckie pączki Magdy Gessler. Tak się to robi na Podhalu!
Przepis na pączki Magdy Gessler to coś, co musisz wypróbować w karnawale, a już szczególnie w Tłusty Czwartek. Smażone na smalcu, przygotowane na świeżych drożdżach i z konfiturą z malin – z pewnością posmakują każdemu. Sprawdź sam!
https://schroniskobukowina.pl/blog/goralski-kolacz-przepis
Przepis na zbójeckie pączki Magdy Gessler to coś, co musisz wypróbować w karnawale, a już szczególnie w Tłusty Czwartek. Smażone na smalcu, przygotowane na świeżych drożdżach i z konfiturą z malin – z pewnością posmakują każdemu. Sprawdź sam!
Cieszymy się, że znalazłeś się na naszej stronie w poszukiwaniu przepisu na idealne pączki. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – świetnie trafiłeś! Pączki Magdy Gessler przygotowane są na cieście drożdżowym z dużą porcją nadzienia. Polecamy zrobić od razu więcej, aby każdy mógł zjeść ich tyle, ile da radę.
Pączki – przepis Magdy Gessler
Składniki na 20-22 pączki:
-
• mąka pszenna typ 405-500 – 500 g
• mleko 3,2% – 250 ml (ciepłe, ale nie gorące)
• drożdże – 50 g
• cukier – 30-40 g (można zamienić część na cukier waniliowy)
• spirytus (lub rumu) – 2 łyżki
• masło – 50 g (rozpuszczone i ostudzone)
• 4 żółtka
• sól – szczypta
• konfitura z malin do nadziewania
• smalec do smażenia – ok. 1 kg
• cukier puder i woda do przygotowania lukru
• kandyzowana skórka pomarańczy
Przygotowanie:
1. Przygotuj zaczyn: wymieszaj drożdże z łyżką mąki, łyżką cukru oraz 4 łyżkami ciepłego mleka. Odstaw w ciepłe miejsce na 10-15 minut.
2. W międzyczasie przygotuj pozostałe składniki: przesiej pozostałą mąkę do dużej miski, dodaj pozostały cukier, szczyptę soli, 4 żółtka, rozpuszczone i ostudzone masło, ciepłe mleko oraz spirytus (dodatek alkoholu do ciasta jest ważny, ponieważ dzięki niemu pączki nie będą chłonęły tłuszczu podczas smażenia). Gdy zaczyn urośnie, dodaj go również do miski ze składnikami.
3. Wymieszaj wszystkie składniki drewnianą lub silikonową łyżką, a następnie zagnieć ręcznie bądź przy pomocy miksera z hakiem do ciasta drożdżowego. Zagniataj ciasto, aż będzie idealnie połączone. Nie dodawaj więcej mąki! Ciasto ma być delikatnie lejące i klejące się do rąk.
4. Odstaw ciasto na minimum godzinę (1-1,5h) w ciepłe miejsce! Teraz możesz posprzątać i przygotować blat lub stolnicę do dalszej pracy.
5. Gdy ciasto wyrośnie, przełóż je na obsypaną mąką stolnicę i wyrabiaj przez kilka sekund. Jeżeli ciasto będzie się bardzo lepić, obsyp je delikatnie mąką.
6. Ciasto delikatnie rozwałkuj na placek o grubości ok. 2-3 cm. Za pomocą szklanki bądź specjalnej wykrawaczki o średnicy ok. 6-8 cm wycinaj krążki. Rozłóż je równomiernie na blacie i przykryj ściereczką, zostaw do wyrośnięcia na kolejne 30 minut.
7. Przed ponownym wyrastaniem każdy z krążków lekko spłaszcz, nałóż łyżeczkę (lub więcej) konfitury z malin i zlep tak, aby się nie rozpadły, uformuj kulki. Pączki możesz nadziewać również po usmażeniu specjalną strzykawką lub rękawem cukierniczym z długą i ostro zakończoną tylką.
8. Rozgrzej smalec na głębokiej patelni lub w garnku tak, aby pączki miały wysoki poziom oleju w naczyniu. Nagrzej olej do temperatury maksymalnie 180 stopni, ale nie mniej niż 160. Idealna temperatura to 170 stopni.Przed rozpoczęciem smażenia sprawdź, czy olej jest odpowiednio nagrzany – wrzuć kawałek ciasta i jeżeli zacznie od razu się smażyć, ale nie palić to jest to odpowiednia temperatura. Jeżeli się nie smaży, musi ona wzrosnąć, a jak pali – musi zmaleć.
9. Na smalcu smaż po kilka pączków, nie za dużo – ilość dostosuj do wielkości garnka, pączki muszą mieć miejsce, aby ładnie urosły. Zacznij smażyć od strony wyrośniętej po 2-3 minuty na każdą stronę. Jeżeli temperatura będzie za wysoka, pączki szybko zaczną się smażyć z zewnątrz, gdy w środku wciąż będą surowe.
10. Usmażone pączki przekładaj łyżką cedzakową na ręcznik papierowy, który wchłonie nadmiar tłuszczu.
11. Lekko ciepłe pączki możesz polukrować lub tylko obsypać cukrem pudrem. Jeżeli zdecydujesz się na lukrowanie, przygotuj lukier wcześniej – wymieszaj cukier puder z wodą. Manewruj ilością cukru i wody, aby uzyskać pożądaną konsystencję lukru. Jeżeli wyjdzie gęsty, dodaj więcej wody. Najlepiej lukrować lekko ciele pączki.
Sprawdź także: Jak zrobić kaszotto z grzybami? Mamy najlepszy przepis!
Dlaczego tradycyjnie pączki smaży się na smalcu?
Wybór tłuszczu do smażenia pączków jest niezwykle ważny. Zbójeckie pączki Magdy Gessler muszą być smażone na sporej porcji tłuszczu, aby miały swobodę w poruszaniu. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby tłuszcz, na którym będą smażone, był stabilny termicznie i nie palił się dość szybko – zepsuje to smak i za bardzo spiecze pączki z zewnątrz, zostawiając surowe wewnątrz. Idealnym rozwiązaniem dla pączków będzie zatem smalec, który nadaje się do dłuższego smażenia, nie ingeruje w smak końcowy dania i dobrze trzyma temperaturę.
Mimo że każdy pączek smażony jest po 2-3 minuty na stronę, to nagrzany smalec będzie dużo dłużej smażył ze względu na większą liczbę tur smażenia pączusiów. Dobrze nagrzany tłuszcz, który trzyma dobrze swoją temperaturę, jest niezwykle ważny, ponieważ pączki wrzucone do chłodniejszego oleju będą chłonąć tłuszcz, zamiast się smażyć. Jeżeli nie przepadasz za smakiem smalcu, możesz pomieszać go częściowo z olejem rzepakowym rafinowanym.
Wskazówki, dzięki którym pączki wyjdą pyszne!
Aby pączki wyszły idealnie, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim na sposób smażenia – ze smażeniem czekamy, aż odpowiednio nagrzeje się tłuszcz i dopiero wrzucamy pączki, ale to już wiesz z poprzednich informacji. A co z nadziewaniem? Przed czy po? Można tak i tak, jednak przed smażeniem trudniej jest zlepić pączka. Istnieje duża szansa, że coś pójdzie nie tak i nadzienie wypłynie na zewnątrz. Smażąc nadziane pączki, możesz spodziewać się powietrznych przestrzeni wewnątrz.
Nadziewając pączki po usmażeniu, możesz dodać tyle nadzienia, ile będziesz chciał bez ryzyka, że coś się popsuje. Ostatnią, ale równie ważną i niezbędną czynnością jest odsączanie z tłuszczu. Nie chcesz, aby chrupiący z zewnątrz i mięciutki w środku pączek zamienił się w przesiąkniętą tłuszczem bułę, prawda? Aby temu zapobiec, bezpośrednio po smażeniu dokładnie odsącz zbójeckie pączki Magdy Gessler na łyżce cedzakowej, a następnie przełóż na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Odcedzając pączki łyżką, pozbywasz się sporej porcji tłuszczu, a na ręczniku odsączasz resztki, które jeszcze na nim zostały.
Przeczytaj również: Zrób w domu góralski kołacz! Przepis jest naprawdę prosty
Tłusty czwartek już niedługo, dlatego warto poćwiczyć robienie pączków!
Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że pączki Magdy Gessler, przepis oraz samo ich przygotowanie jest niezwykle trudne. Fakt, jest czasochłonne, ale na pewno sobie poradzisz. Pilnuj zasad, które zostały wypisane, a na pewno wszystko się uda. Jeżeli zależy Ci na pysznych pączkach w Tłusty Czwartek, to może chciałbyś wypróbować przepis już teraz? Zachęcamy Cię również do zakupów w sklepie Schronisko Smaków – konfitura z malin będzie idealna jako nadzienie do pączków! W asortymencie znajdziesz również gotowy zestaw do robienia pączków.