kaszotto-z-grzybami

Jak zrobić kaszotto z grzybami? Mamy najlepszy przepis!

Nie masz pomysłu na to, co zjeść na obiad? Polecamy Ci kaszotto, np. kaszotto z grzybami leśnymi. Kaszotto to zdrowy wybór i pomysł na cały jednodaniowy obiad, ale również jako dodatek zbożowy do obiadu, np. pieczeni z szynki, steku lub pieczonego kurczaka. Dowiedz się, jak je przygotować!

Nie masz pomysłu na to, co zjeść na obiad? Polecamy Ci kaszotto, np. kaszotto z grzybami leśnymi. Kaszotto to zdrowy wybór i pomysł na cały jednodaniowy obiad, ale również jako dodatek zbożowy do obiadu, np. pieczeni z szynki, steku lub pieczonego kurczaka. Dowiedz się, jak je przygotować!

Aby przyrządzić kaszotto z suszonymi grzybami, wystarczy ulubiona kasza, np. kasza pęczak, bulion, warzywa i aromatyczne dodatki w postaci grzybów. Zapewniamy Cię, że taka nowość w standardowym, obiadowym menu zaskoczy każdego z domowników. Zachęcamy do spróbowania swoich sił w kuchni – danie jest naprawdę proste w przygotowaniu i można je dostosowywać do swoich preferencji oraz składników, które masz w domu.

Kaszotto z grzybami – przepis

Składniki

Z podanych poniżej składników stworzysz samodzielne danie dla 3 osób. Jeśli ma być dodatkiem do innego dania, liczba porcji to od 6 do 8

 

• kasza jęczmienna pęczak – 200 g

oliwa z oliwek extra virgin – 2 łyżki – 20 g

masło – 1 łyżka – 15 g

• cebula – 1 sztuka – 100 g

• marchewka – 2 sztuki – 100 g

• korzeń pietruszki – 1 sztuka – 50 g

• bulion warzywny zrobiony z jarzynki bądź drobiowy – 1 litr – ilość w zależności od preferencji konsystencji kaszy (im bardziej miękka, tym więcej płynu potrzeba)

• suszone grzyby, np. borowiki – 1 garść – 30 g

parmezan/grana padano – 3 łyżki startego

• natka pietruszki – 2 łyżki

• przyprawy: sól, dużo pieprzu, czosnek granulowany, 2 liście laurowe, 2 ziela angielskie

• ewentualnie: dodatki mięsne – do kaszotta pokrojona w kostkę pierś z kurczaka lub jako dodatek obiadowy: gulasz, pieczeń, stek

Przygotowanie

1. Grzyby suszone zalej wrzącą wodą do całkowitego przykrycia grzybów.

2. Kaszę opłucz na sitku pod zimną wodą, zostaw do odcieknięcia.

skladniki-na-kaszotto

3. Cebulę, marchewkę i korzeń pietruszki pokrój w drobną kostkę.

4. Na głębokiej patelni rozgrzej oliwę, wrzuć na nią posiekane warzywa. Smaż przez 3–4 minuty, aż cebulka się zeszkli.

smazenie-skladnikow-kaszotto

5. Po tym czasie wrzuć odcedzoną kaszę jęczmienną pęczak z masłem. Smaż przez kolejne 3–4 minuty.

6. W międzyczasie pokrój drobno namoczone grzyby i wrzuć na patelnię.

7. Zagotuj bulion lub wrzątek, jeżeli nie masz bulionu (jeżeli nie używasz bulionu, zwróć uwagę na odpowiednie doprawienie potrawy). Dodawaj partiami bulion do kaszy z warzywami i gotuj na małym ogniu przez kilka minut. Dodaj również wodę z moczenia grzybów (jeżeli jej nie masz, nie szkodzi).

8. Wrzuć na patelnię przyprawy (poza solą – sól dodaj na koniec, ponieważ bulion i parmezan są słone).

9. Gdy pierwsza porcja bulionu się wchłonie, dodaj kolejną szklankę i tak do momentu, aż kasza uzyska ulubioną konsystencję. Zajmie to ok. 20 minut.

gotowanie-kaszotto

10. Gdy bulion całkowicie się wchłonie, a kasza będzie odpowiedniej konsystencji, dodaj starty parmezan oraz posiekaną natkę pietruszki, wymieszaj i dopraw do smaku.

Sprawdź także: Zrób na obiad kluski ziemniaczane – przepis jest banalnie prosty!

Z czym podawać kaszotto z borowikami?

Przepis na kaszotto jest prosty w przygotowaniu, ale trzeba nad nim czuwać, dodając  stopniowo bulion. Kaszotto można podawać z różnymi dodatkami i w różnej postaci – jako danie główne lub jako dodatek do mięs. Kaszotto grzybowe idealnie wpasowuje się w polską kuchnię tradycyjną, dlatego świetnie współgra z mięsem w sosie, np. w postaci gulaszu lub ze schabem w sosie własnym, w sosie cebulowym lub śmietanowym.

kaszotto-przed-podaniem

Do kaszotta można przygotować także pieczeń np. z szynki, karkówki, łopatki lub schabu, a także pieczonego kurczaka, kotlety czy pulpety. W wersji bezmięsnej polecamy dodać podsmażone tofu lub ciecierzycę podczas wstępnego smażenia warzyw. Jako dodatek możesz zaserwować surówkę z kiszonej kapusty, włoską paprykę w winnej zalewie lub lekko ostre ogórki z chilli.

 

Dlaczego czasem warto wybrać kaszotto, a nie risotto?

Kaszotto, jak sama nazwa wskazuje, przygotowuje się z kaszy, ale na bardzo podobnych zasadach co risotto. Risotto robi się jednak z ryżu, najczęściej z ryżu arborio. Dlaczego czasem warto postawić na kaszotto?

Kaszotto praktycznie w każdym wypadku będzie zdrowszym wyborem. Kasze gruboziarniste, takie jak kasza pęczak czy kasza gryczana, dostarczają mnóstwa witamin, np. witamin z grupy B oraz składników mineralnych, a przede wszystkim błonnika pokarmowego! Ryż do risotto będzie znacznie uboższy w te składniki mimo tego, że kaloryczność będzie zbliżona.

kaszotto-z-grzybami-i-parmezanem

Przeczytaj również: Sprawdzony przepis na pizzę, którą zrobisz szybko w swoim piekarniku!

Przygotuj kaszotto z grzybami i zaskocz swoich bliskich nietypowym daniem!

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Cię go zrobienia kaszotto z grzybami. Na początku polecamy przyrządzić je jako dodatek obiadowy, a w przyszłości postawić na samodzielne danie. Kaszotto z grzybami jest bardzo aromatyczne dzięki dodatkowi suszonych grzybów ze sklepu Schronisko Smaków! Koniecznie sprawdź asortyment sklepu, w którym znajdziesz niezbędne składniki do przygotowania tego dania.

arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right

Powiązane wpisy

  1. Sprawdzony przepis na pizzę, którą zrobisz w swoim piekarniku!
    Sprawdzony przepis na pizzę, którą zrobisz w swoim piekarniku!

    Pizza – włoskie danie, które podbiło miliony serc na całym świecie. Na pizzę możesz wybrać się do restauracji lub zamówić z dostawą do domu, my jednak preferujemy przygotować ją samemu lub razem z innymi domownikami. Będzie dokładnie taka, jaką lubicie! Sprawdźcie nasz przepis na ciasto na pizzę, która zawsze wychodzi smakowita!

    Czytaj więcej
  2. Kompot z suszonych owoców z przepisu Magdy Gessler – na ciepło i na zimno!
    Kompot z suszonych owoców z przepisu Magdy Gessler – na ciepło i na zimno!

    Kompot z suszonych owoców to świetny pomysł na zdrowy, pyszny i orzeźwiający napój nie tylko w Święta Bożego Narodzenia! Co więcej, możesz kombinować z dodatkami, by modyfikować smak w taki sposób, jak lubisz i pić go zarówno na ciepło, jak i na zimno. Sprawdź nasz pomysł na kompot z owoców suszonych!

    Czytaj więcej
  3. Zrób na obiad kluski ziemniaczane – przepis jest banalnie prosty!
    Zrób na obiad kluski ziemniaczane – przepis jest banalnie prosty!

    Kluski ziemniaczane to smak dzieciństwa naszych rodziców. Ich przygotowanie jest bardzo proste, a na dodatek wszelkie składniki z pewnością masz już w domu. Jak zrobić kluski ziemniaczane? Przepis znajdziesz w artykule!

    Czytaj więcej