sledzie-po-goralsku

Jak przyrządzić śledzie po góralsku? To proste!

Dania ze śledzi są w Polsce bardzo popularne. Przygotowywane nie tylko od święta mogą zaskoczyć niejednego z nas swoim ciekawym smakiem i nietuzinkowymi dodatkami. Można przygotować je na wiele różnych sposobów, a my w dzisiejszym artykule przedstawimy Wam przepis na śledzie po góralsku.

Dania ze śledzi są w Polsce bardzo popularne. Przygotowywane nie tylko od święta mogą zaskoczyć niejednego z nas swoim ciekawym smakiem i nietuzinkowymi dodatkami. Można przygotować je na wiele różnych sposobów, a my w dzisiejszym artykule przedstawimy Wam przepis na śledzie po góralsku.

Spis treści

1. Jak zrobić śledzie po góralsku? Dostępnych opcji jest wiele

2. Dlaczego warto zrobić śledzie po góralsku

3. Przepis na śledzie po góralsku

4. Zasmakuj w śledziach po góralsku

Jak zrobić śledzie po góralsku? Dostępnych opcji jest wiele

Śledzie po góralsku, np. w oleju, to bardzo szybkie danie, które idealnie nada się na przystawkę lub element zimnej płyty podczas imprezy okolicznościowej. Warto wiedzieć, że wszystkie przepisy na śledzie po góralsku są do siebie podobne, niezależnie od tego, jaka podhalańska gospodyni je przyrządza. Co dokładnie się w nich znajduje?

W skład receptury poza rybą wchodzi podstawowe trio: ser bryndza, cebula i papryka. W naszym przepisie postanowiliśmy dodać do tego trochę pikanterii i tak właśnie powstały nasze śledzie na ostro po góralsku.

Jak uzyskaliśmy ostrość? Dodaliśmy do naszych śledzi startą surową cebulę, trochę czosnku i chrzan. Jeżeli nie lubisz ostrego akcentu, możesz pominąć te składniki lub zmniejszyć ich ilość – danie wyjdzie równie pyszne.

Przeczytaj także: Co na obiad z makaronem bez mięsa? Poznaj nasze propozycje!

Dlaczego warto zrobić śledzie po góralsku?

Śledzie są bardzo wartościowym produktem. Należą do tłustych ryb morskich, dzięki czemu mają wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu człowieka. Kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają stan zapalny, poprawiają funkcjonowanie układu neurologicznego, a także wspomagają odporność.

śledzie po góralsku - sposób podania

Poza zdrowymi tłuszczami w śledziach znajduje się pełnowartościowe białko, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E , K), a także bardzo dużo wapnia, żelaza, magnezu i potasu.  Warto wprowadzać te ryby do jadłospisu, ale należy pamiętać o bardzo dużej zawartości soli. Z tego względu nie powinny ich spożywać osoby borykające się z chorobami sercowo-naczyniowymi, szczególnie z nadciśnieniem tętniczym.

Śledzie należą do ryb, które mogą być jedzone przez kobiety będące w ciąży, ponieważ zawierają w swoim organizmie znaczniej mniej toksyn i metali ciężkich niż inne gatunki. Kobiety w ciąży powinny uważać na różne produkty, aby nie uszkodzić rozwijającego się płodu i dlatego wiele ryb powinny wykluczyć z diety – na szczęście śledzie nie zaliczają się do tego grona.

Przeczytaj także: Moskole – placki ziemniaczane po góralsku

Przepis na śledzie po góralsku

Przygotowując przepis na śledzie po góralsku, zwróć uwagę na to, ile składników potrzebujesz, by nakarmić swoją rodzinę. Podajemy przepis na 1 mały półmisek – możesz oczywiście tę ilość zwielokrotnić i użyć tyle składników, ile śledzi chcesz uzyskać w danym momencie.

Składniki na 1 mały półmisek:

• 1 filet śledziowy w oleju

• 2 kawałki papryki marynowanej w occie

• 2 łyżki kwaśnej śmietany 18%

•  ¼ opakowania bryndzy

•  1 łyżeczka chrzanu

•  ¼ cebuli

• 1 ząbek czosnku

•  szczypiorek

•  sól, pieprz – do smaku

Przygotowanie:

1. Ser połącz ze śmietaną, startą cebulą, przeciśniętym przez praskę czosnkiem oraz z chrzanem. Wymieszaj dokładnie i spróbuj, a następnie dopraw do smaku wedle uznania.

śledzie po góralsku - wymieszaj chrzan, czosnek, śmietanę i bryndzę

2. Tak powstałą masę ułóż na małym półmisku i rozsmaruj równomiernie.

3. Następnie pokrój w paski marynowaną paprykę i rozsyp ją na białej masie z sera i śmietany.

papryka marynowana na marynacie do śledzi po góralsku

4. Wyjmij filety śledziowe i odsącz je przy użyciu papierowego ręcznika z nadmiaru oleju. Następnie pokrój je w plastry i ułóż na papryce. Później posiekaj szczypiorek i posyp nim śledzie.

śledzie na pierzynce z bryndzy, śmietany i chrzanu

5. Podawaj jako dodatek do kolacji, przekąskę lub element zimnej płyty z dodatkiem pieczywa.

śledzie po góralsku - dekoracja szczypiorkiem

Zasmakuj w śledziach po góralsku

Jak widzisz, przygotowanie śledzi po góralsku wcale nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy wziąć kilka składników, pokroić je i ułożyć w odpowiedniej kolejności. Ważne, by kupić smaczne filety śledziowe w oleju i wykorzystać odpowiednie składniki, czyli bryndzę i chrzan – to one odpowiadają za smak dania.

Mamy dla Ciebie jeszcze kilka innych podpowiedzi, które pomogą Ci w przygotowaniu tego dania. Marynowaną paprykę możesz zamienić na świeżą lub pieczoną, one również będą dobrze się komponowały. Jako zielony akcent sprawdzą się groszek lub pietruszka, ewentualnie ogórki kiszone czy konserwowe. W doborze kieruj się własnymi preferencjami.

Pyszną bryndzę, chrzan, marynowaną paprykę oraz inne składniki potrzebne do dań kuchni podhalańskiej znajdziesz w naszym sklepie: PRZEJDŹ DO SKLEPU.

arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right

Powiązane wpisy

  1. Przepis na: sałatkę z wędzonym pstrągiem i sosem chrzanowym
    Przepis na: sałatkę z wędzonym pstrągiem i sosem chrzanowym

    Pstrąg jest rybą kojarzoną przede wszystkim z polskimi górami. W restauracjach i gospodarstwach domowych na Podhalu  przygotowywane są przeróżne dania z jego udziałem. Pstrąg sprawdzi się jako główny element obiadu, ale również przekąska np. w postaci sałatki. Sałatka to nie tylko warzywa, ale również inne ciekawe składniki takie jak: wędzona ryba, orzechy, pestki czy sos. Sos potrafi wiele zmienić dlatego w naszej sałatce z wędzonym pstrągiem znajdziesz sos chrzanowy. Zachęcamy do spróbowania!

    Czytaj więcej
  2. Z czym jeść bryndzę? Inspiracje Schroniska Smaków
    Z czym jeść bryndzę? Inspiracje Schroniska Smaków

    Bryndza to składnik, bez którego kuchnia podhalańska praktycznie nie istnieje. Jest owczym serem przygotowywanym zaledwie w kilku miejscach na świecie, dzięki czemu zdobyła wielu zwolenników w różnych rejonach globu. Ma także szerokie zastosowanie kulinarne. Jakie? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym artykule.

    Czytaj więcej