Białe wino – kalorie, wartości odżywcze, sposób podania
Ludzie dzielą się na dwa typy: są tacy, którzy kochają wino i tacy, którzy za tym trunkiem nie przepadają. Jeśli jesteś miłośnikiem białego wina lub, wręcz przeciwnie – dopiero chcesz się do niego przekonać – to dobrze trafiłeś. Jak podawać białe wino i dlaczego możesz sobie na nie pozwolić, kiedy jesteś na diecie? Na te i inne pytania mamy odpowiedzi!
Ludzie dzielą się na dwa typy: są tacy, którzy kochają wino i tacy, którzy za tym trunkiem nie przepadają. Jeśli jesteś miłośnikiem białego wina lub, wręcz przeciwnie – dopiero chcesz się do niego przekonać – to dobrze trafiłeś. Jak podawać białe wino i dlaczego możesz sobie na nie pozwolić, kiedy jesteś na diecie? Na te i inne pytania mamy odpowiedzi!
Spis treści
1. Czy wiesz, że...?
2. Białe wino – kalorie, właściwości odżywcze i zastosowanie
3. Słodkie, półsłodkie, a może wytrawne – jakie białe wino wybrać?
4. Białe wino – do czego podawać i jak?
5. Jeśli pić białe wino, to tylko najwyższej jakości!
Czy wiesz, że...?
Białe wino jest znane i chętnie pite już od ponad 2500 lat! Walory wina doceniane były nawet w starożytnej Grecji, kiedy kultem otaczano Dionizosa – boga wina i winnej latorośli. Tymczasem rzymski poeta Horacy w swoich pieśniach niejednokrotnie podkreślał, że wino jest niezbędnym elementem dobrej zabawy.
I chociaż w Polsce wino nadal nie jest wiodącym prym trunkiem, to wzmianki o pierwszych uprawach winorośli pochodzą już z XII wieku. Dziś statystyczny mieszkaniec naszego kraju pije średnio 2 litry wina.
Zaskakująca może okazać się informacja, że białe wino można pozyskać także z czerwonych winogron. Sok owoców ma jasną barwę, jedynie skórka zawiera fioletowy pigment. Oznacza to, że jeśli na etapie fermentacji, sok nie będzie miał kontaktu ze skórką, to wino utrzyma delikatną, jasną barwę.
Białe wino – kalorie, właściwości odżywcze i zastosowanie
Zapewne kiedy pijesz wino, zapewne nie poświęcasz zbyt dużo uwagi na zastanawianie się, jaki wpływ ma ono na Twój organizm. Warto jednak zaspokoić ciekawość i poznać wino od nieco innej strony – być może coś Cię zaskoczy.
Kaloryczność białego wina
Nie jest nowością, że napoje alkoholowe są zazwyczaj dość kaloryczne. Duża zawartość cukru sprawia, że pijąc każdego dnia takie trunki, przybranie masy ciała jest realnym zagrożeniem. Dobra wiadomość jest taka, że osoby, które starają się zrzucić zbędne kilogramy, mogą bez większych wyrzutów sumienia pozwolić sobie na lampkę białego wina.
Okazuje się, że najmniej kaloryczne jest wino białe wytrawne. Kalorii, które spożyjesz, pijąc kieliszek tego trunku, jest ok. 97. Dla porównania 120 ml czerwonego wina wytrawnego ma 82 kcal.
Jak wygląda sytuacja w przypadku win słodkich? Jeden kieliszek takiego białego wina zawiera 128 kcal. Aby lepiej zobrazować sobie te liczby, warto wiedzieć, że kieliszek wódki (50ml) ma aż 110 kcal!
Białe wino – właściwości zdrowotne, które warto znać
Nie tylko czerwone wino ma pozytywny wpływ na pracę serca. To w kolorze białym zawiera przeciwutleniacze – hydroksytyrosol i tyrosol, które są odpowiedzialne za zmniejszenie ryzyka chorób serca. Kolejnym usprawiedliwieniem dla picia białego wina (oczywiście z umiarem) jest jego dobroczynne działanie na płuca. Przeciwutleniacze w nim zawarte podnoszą bowiem wydolność tych organów.
To nie koniec dobroczynnych właściwości białego wina. Jest to trunek, który wykazuje silne działanie moczopędne. Dzięki temu wydalanie z organizmu amoniaku, mocznika i innych toksycznych substancji jest o wiele łatwiejsze. Co więcej, badania ekspertów wykazują, że osoby, które regularnie piją lampkę wina, rzadziej borykają się z problemem, jakim jest zachorowanie na kamicę nerkową.
Białe wino – wartości odżywcze
Czy wiesz, że pijąc wino, dostarczasz swojemu organizmowi listę niemal 100 różnych składników? Bazą tego trunku jest woda, a następnie alkohol etylowy, który powstaje na etapie fermentacji. To jednak nie wszystko… Wino zawiera także mikroelementy i pierwiastki pochodzące z soku winogron – żelazo, fosfor, sód, wapń czy witaminy z grupy B.
Dodatkowo wino to bogactwo niezwykle cennych przeciwutleniaczy – znajdziesz w nim między innymi resweratrol. To właśnie ten przeciwutleniacz stymuluje gen długowieczności i ma działanie odmładzające. Warto jednak zaznaczyć, że białe wino nie jest magicznym lekarstwem na całe zło. To nadal jest alkohol, którego nie należy pić bez ograniczeń. Jedna lampka nie zaszkodzi, jednak co za dużo, to niezdrowo.
Zastosowanie białego wina – od gotowania po usuwanie plam
Jeśli dotychczas białym winem delektowałeś się, jedynie sącząc ten trunek z kieliszka, to powinieneś wiedzieć, że to nie jedyny sposób, by je wykorzystać. Białe wino do gotowania sprawdza się doskonale. Na jego bazie możesz przygotować aromatyczny sos.
Mistrzowie sztuki kulinarnej radzą, by na winie o tym kolorze dusić białe mięso (np. drób czy ryby). Dzięki temu zachowa ono swoją delikatność i zachwyci smakiem.
Białe wino może okazać się bardzo pomocne, gdy masz do usunięcia… plamę na ubraniu. Chociaż może wydawać się to niemożliwe, a wręcz absurdalne, to trunek o tym kolorze doskonale radzi sobie z zabrudzeniami z czerwonego wina! Białemu winu niestraszne są także nieestetyczne kleksy po tłuszczu.
Zwolennicy naturalnej medycyny pokuszają się o stwierdzenie, że wino przyspiesza proces gojenia się siniaków na skórze. Aby zmniejszyć podskórny krwiak, wystarczy zmoczyć kromkę chleba w winie, przyłożyć do bolącego miejsca, obandażować i zostawić na całą noc. Ponoć białe wino służy także urodzie – płukanki z tego napoju rzekomo przyspieszają porost włosów.
Przeczytaj także: Ksylitol – co to jest i jakie ma właściwości? Odpowiadamy!
Słodkie, półsłodkie, a może wytrawne – jakie białe wino wybrać?
Kiedy wejdziesz do dowolnego sklepu, na półkach zobaczysz wina białe, różowe czy czerwone. Nie tylko spośród kolorów możesz wybierać – na rynku dostępne są bowiem wina słodkie, półsłodkie i wytrawne. Zazwyczaj swój wybór determinujemy indywidualnymi upodobaniami. Czym różnią się poszczególne butelki i jakie wino do potraw wybrać, by nie popełnić kulinarnego faux pas? Podpowiadamy!
Wino słodkie
Istotną informacją jest to, że wino do deserów powinno różnić się od tego, które zostało podane do dania głównego. Słodkości z czekoladą, bitą śmietaną czy lodami doskonale będą smakować w towarzystwie kieliszka słodkiego białego wina. Słodkie wino dobrze współgra z owocami – brzoskwiniami czy truskawkami.
Wino półsłodkie
Wino półsłodkie tworzy dobre połączenie smakowe z drobiem. Po ten rodzaj alkoholu sięgnij także, kiedy masz w planach duszenie białego mięsa. Koniecznie wypróbuj połączenie białego wina z serem z niebieską pleśnią typu gorgonzola.
Wina wytrawne
Ogólna zasada mówi, że białe wino wytrawne należy podawać do dań makaronowych z jasnym sosem. Ten rodzaj wina sprawdzi się, kiedy serwujesz swoim gościom deskę serów – idealnie komponuje się z serem feta czy mozzarellą.
Kilka porad dotyczących doboru wina
W dobieraniu wina nie ma sztywnych reguł, których kurczowo należy się trzymać. Owszem, niektóre połączenia smakowe są tak wyśmienite, że utarło się, by ich nie zmieniać. Warto jednak eksperymentować z doborem win do potraw. To właśnie w towarzystwie jedzenia białe wino uwalnia wszystkie swoje smaki i aromaty.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wino słodkie, półsłodkie czy wytrawne, zawsze staraj się wybierać to o jak najwyższej jakości. Nie jest kłamstwem stwierdzenie, że wino im starsze, tym lepsze. Jakość wina jest bezpośrednio związana z jego ceną. Nawet jeśli białego wina będziesz używać wyłącznie do gotowania, zdecyduj się na dobry gatunek – tanie wina nie wydobędą z potrawy głębi smaku.
Przeczytaj także: Czarnuszka. Właściwości tych małych nasionek Cię zaskoczą!
Białe wino – do czego podawać i jak to robić?
Wino potrafi wydobyć całkiem nowy smak z każdej potrawy. Nie bez powodu w niektórych kręgach kulturowych jest nieodzownym elementem nieomal każdego posiłku.
Jak podawać białe wino?
Kluczem do wydobycia pełnego smaku białego wina jest jego podanie. Białe wino zawsze powinno być podawane prosto z lodówki. Tylko dobrze schłodzony trunek będzie jednocześnie orzeźwiający i lekki.
Również sposób podania białego wina nie jest przypadkowy. Ten rodzaj alkoholu serwuj w smukłych kieliszkach na długiej nóżce o czaszy, która przypomina kształt tulipana. Te niezbyt szerokie sprawdzą się do delikatnego białego wina, w którym można wyczuć owocowe bądź kwiatowe nuty. Kieliszki o szerszej czaszy wybierz, gdy masz zamiar podać wino złożone.
Kieliszki do białego wina należy zawsze trzymać za nóżkę. Jeśli będziesz trzymać je za czarkę, to zostawisz nieestetyczne ślady palców na delikatnym szkle, a na dodatek podgrzejesz trunek.
Przeczytaj także: Sok jabłkowy – właściwości odżywcze, kaloryczność i zastosowanie
Do czego podawać białe wino?
Białe wina doskonale nadają się do „lżejszych” potraw. Zwyczajowo dania ciężkie podawane są w towarzystwie wina czerwonego. Białe wino lubi towarzystwo owoców, deserów czy jasnego mięsa. Doskonale sprawdzi się także podczas gotowania. Możesz dodać je do szparagów, dzięki czemu będą niezwykle delikatne w smaku albo zrobić na jego bazie kremowy sos. Koniecznie serwuj białe wino z sałatkami czy deskami serów.
Jeśli pić białe wino, to tylko najwyższej jakości!
Mówi się, że na niektórych rzeczach nie powinno się oszczędzać – wino z pewnością należy do tej kategorii. Nie kupuj tanich win, które niewiele mają wspólnego z aromatycznym, bogatym w smaku trunkiem. O wiele lepszym pomysłem będzie zainwestowania w butelkę czy dwie dobrego alkoholu. Nie ilość ma bowiem znaczenie, ale jakość.
Jeśli uwielbiasz białe wino lub chcesz się do niego przekonać się, to koniecznie zapoznaj się z asortymentem win, które znajdziesz w Spiżarni Schroniska Smaków. W swojej ofercie posiadamy zarówno wina słodkie, jak i wytrawne. Wybierz takie, które najbardziej Ci odpowiada i delektuj się jego niepowtarzalnym smakiem.