pieczona jagnięcina - sposób podania

Przepis na jagnięcinę, która rozpływa się w ustach

Baranina i jagnięcina to mięsa bardzo często przyrządzane na Podhalu. Pochodzą z owiec, dlatego mają charakterystyczny smak. Można przyrządzić je na kilka smacznych sposobów, a  w dzisiejszym artykule znajdziesz przepis na jagnięcinę – a dokładniej comber jagnięcy – w marynacie miodowo-musztardowej. Sprawdź go!

Baranina i jagnięcina to mięsa bardzo często przyrządzane na Podhalu. Pochodzą z owiec, dlatego mają charakterystyczny smak. Można przyrządzić je na kilka smacznych sposobów, a  w dzisiejszym artykule znajdziesz przepis na jagnięcinę – a dokładniej comber jagnięcy – w marynacie miodowo-musztardowej. Sprawdź go!

Specjalny rabat 10% dla czytelników bloga

Użyj teraz kodu BLOG10, by uzyskać rabat na cały koszyk w naszym sklepie*.
Ważny do wyczerpania limitu zamówień (200).

*Kod nie działa na produkty przecenione, alkohol. Minimalna wartość zamówienia 20 PLN

Spis treści

1. Czym jagnięcina różni się od baraniny?

2. Jak upiec jagnięcinę? Zacznij od zamarynowania mięsa

3. Przepis na jagnięcinę pieczoną

4. Z czym podawać jagnięcinę?

5. Zrób danie z naszego przepisu na jagnięcinę samodzielnie!

Dlaczego trafiłeś na stronę Schronisko Smaków? To nie mógł być przypadek. Znajdziesz tutaj wiele przepisów, które na pewno pomogą Ci w odtworzeniu we własnym domu najlepszych smaków kuchni Podhala. Obiecujemy, że przepis na jagnięcinę, którzy przygotowaliśmy, z pewnością uda Ci się wykonać bezbłędnie. Staramy się, aby publikowane przez nas przepisy były łatwe, zaskakujące, ale przede wszystkim pyszne. Dowiedz się, jak przyrządzić jagnięcinę, aby rozpływała się w ustach.

Czym jagnięcina różni się od baraniny?

Zarówno baranina, jak i jagnięcina to mięsa otrzymywana z mięsa owiec. Mianem baraniny określa się mięsa dojrzałych zwierząt. Jagnięcina to również baranina, ale otrzymywana z młodszych zwierząt (w wieku od 6. do 12. miesiąca życia). Warto wiedzieć, że od roku 2012 jagnięcina podhalańska wpisana jest na listę produktów regionalnych Podhala.

Jak upiec jagnięcinę? Zacznij od zamarynowania mięsa

Aby baranina i jagnięcina dobrze się upiekły i były smaczne, niezbędne jest ich uprzednie zamarynowanie. Dlaczego marynowania mięsa jest tak ważne? Spełnia ono wiele ważnych funkcji, ale najważniejszą z nich jest nasycenie mięsa aromatami składników marynaty – to tak będzie smakować gotowe danie. Dzięki długiemu leżakowaniu w przygotowanej przez nas marynacie mięso po przyrządzeniu będzie miało głęboki smak, który nie mógłby być osiągnięty jedynie poprzez krótkie przyprawienie.

Jak przyrządzić marynatę do tego mięsa z naszego przepisu? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej. Ważne, żeby jagnięcina pieczona była delikatna. Długie leżakowanie w marynacie i przyprawach zwiększa szansę na intensywną soczystość mięsa po upieczeniu.

Jaka jest jagnięcina Magdy Gessler, właścicielki Schroniska Smaków? Magda Gessler przede wszystkim podkreśla, jak ważne jest odpowiednie zaopiekowanie się mięsem. Dzięki temu będzie ono bardziej kruche, a co za tym idzie – smaczne. Magda Gessler poleca nacierać baraninę i jagnięcinę smalcem wymieszanym z różnymi świeżym przyprawami i ziołami, np. czosnkiem, miętą i cząbrem.

Zobacz także: Ziemniaki po góralsku – pyszne danie dla całej rodziny

Przepis na jagnięcinę pieczoną

Składniki dla 2 osób:

• comber jagnięcy 250 g,

• marynata: 4 łyżki oliwy z oliwek z czosnkiem ze sklepu Schronisko Smaków, 2 łyżeczki miodu, 1 łyżeczka musztardy, szczypta soli i pieprzu, szczypta cząbru, 2 ząbki czosnku,

• dodatkowo: olej rzepakowy lub oliwa z oliwek do smażenia,

• wybrane dodatki: sałatka ze świeżych warzyw, ziemniaki, kasza gryczana.

Sposób przygotowania:

1. Na samym początku dokładnie umyj i osusz mięso, odkrój błonki i tłuste zgrubienia (możesz je zostawić, jeżeli nie będą Ci przeszkadzać w gotowym daniu).

2. W miseczce wymieszaj składniki marynaty: oliwę z oliwek, musztardę, miód, przyprawy i przeciśnięty przez praskę czosnek.

3. Mięso dokładnie natrzyj marynatą w każdym miejscu i przełóż je do miski. Zawiń dokładnie folią spożywczą i zostaw w lodówce na całą noc.

4. Następnego dnia wyjmij mięso na godzinę lub dwie przed smażeniem, tak aby ociepliło się do temperatury pokojowej.

5. Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju lub oliwy z oliwek i smaż mięso z każdej strony po 3–4 minuty, aż będzie miało złocistą skórkę.

6. W międzyczasie rozgrzej piekarnik na 180°C (góra–dół).

7. Gdy mięso będzie dokładnie podsmażone z każdej strony, przełóż je do naczynia żaroodpornego razem z marynatą, która została w misce. Wstaw do piekarnika na 30 minut.

8. Przygotuj wrzątek. Gdy woda się zagotuje, otwórz piekarnik i wlej do naczynia z jagnięciną tyle, aby mięso było przykryte z naddatkiem ok. 1 cm. Dalej piecz już bez przykrycia.

9. Po 30 minutach wyjmij mięso z piekarnika i poczekaj 5 minut, aż odpocznie. Dopiero wtedy zacznij je kroić.

10. Podawaj je z wybranymi dodatkami, np. ziemniakami, kaszą, kopytkami, moskolami i świeżymi warzywami lub surówką. Nie zapomnij polać mięsa sosem, który został po pieczeniu.

Z czym podawać pieczoną jagnięcinę?

Tak przygotowaną jagnięcinę możesz podawać na wiele sposobów. Polecamy skorzystać z produktów dostępnych w sklepie Schronisko Smaków i serwować ją np. z zasmażanymi buraczkami, z surówką z kapusty kiszonej lub z ogórkami kiszonymi. Do tego rodzaju mięsa na pewno sprawdzą się pieczone lub gotowane ziemniaki, a także kasza, np. gryczana lub moskole.

Przeczytaj także: Moskole – placki ziemniaczane po góralsku

Zrób danie z naszego przepisu na jagnięcinę samodzielnie!

Zachęcamy do samodzielnego przygotowania przepisu – nie jest wcale trudny, a efekt jest naprawdę ciekawy. Wystarczy odpowiednio długo marynować mięso i upiec je zgodnie z naszymi wskazówkami. Jeśli wybierzesz sposób zaproponowany przez nas, z pewnością uzyskasz pyszny, rozpływający się w ustach comber jagnięcy, który zasmakuje domownikom i gościom. Życzymy smacznego!

gallery image
gallery image
gallery image
arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right

Powiązane wpisy

  1. Roladki ze schabu z boczkiem
    Roladki ze schabu z boczkiem

    Góralskie klimaty to przede wszystkim sery, placki i duże ilości mięsa. W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy roladki ze schabu w stylu góralskim z boczkiem i suszoną śliwką. Danie jest bardzo łatwe w przygotowaniu, a jego wygląd jest zjawiskowy. Chcesz się przekonać? Gotuj razem ze mną! 

    Czytaj więcej
  2. Co można zrobić z oscypkiem? Przepisy na dania z oscypkiem
    Co można zrobić z oscypkiem? Przepisy na dania z oscypkiem
    Oscypek to charakterystyczny dla polskich gór przysmak. Powinien znaleźć się na liście rzeczy, które po prostu trzeba zjeść będąc w Tatrach. Na szczęście możesz go również zamówić do siebie do domu i przyrządzić wiele ciekawych potraw. Zapewniam Cię, że z oscypkiem można zdziałać cuda!
    Czytaj więcej
  3. Moskole – placki ziemniaczane po góralsku
    Moskole – placki ziemniaczane po góralsku

    Moskole to placki z ugotowanych ziemniaków wywodzące się z regionalnej kuchni Podhala. Zazwyczaj wypiekane są na blasze w piecu kuchennym, ale z powodzeniem można je usmażyć także na patelni. To idealny sposób na wykorzystanie ziemniaków z wczorajszego obiadu. Sprawdź razem z nami!


    Czytaj więcej