Rodzaje kieliszków i rodzaje szkła do serwowania alkoholu
Kiedy jesteśmy na zakupach, często zdarza nam się mijać półki z alkoholem. Naszym oczom ukazują się rozmaite trunki zamknięte w efektownych szklanych butelkach. Dla prawdziwych koneserów oprócz barwy i smaku alkoholu spore znaczenie ma również sposób jego podania, a dokładniej mówiąc - rodzaj kieliszka, w którym jest serwowany. Najwięksi pasjonaci kieliszków uważają nawet, że jakość materiału i sposób ich wykonania mają wpływ na smak trunku. Chcesz przygotować elegancką kolację i zabłysnąć wśród zaproszonych gości? Podpowiemy Ci, jak nie popełnić foux pas i w odpowiedni sposób dopasować rodzaj kieliszków do danego alkoholu.
Kiedy jesteśmy na zakupach, często zdarza nam się mijać półki z alkoholem. Naszym oczom ukazują się rozmaite trunki zamknięte w efektownych szklanych butelkach. Dla prawdziwych koneserów oprócz barwy i smaku alkoholu spore znaczenie ma również sposób jego podania, a dokładniej mówiąc - rodzaj kieliszka, w którym jest serwowany. Najwięksi pasjonaci kieliszków uważają nawet, że jakość materiału i sposób ich wykonania mają wpływ na smak trunku. Chcesz przygotować elegancką kolację i zabłysnąć wśród zaproszonych gości? Podpowiemy Ci, jak nie popełnić foux pas i w odpowiedni sposób dopasować rodzaj kieliszków do danego alkoholu.
Rodzaje kieliszków wg savoir vivre
Istnieje wiele gatunków kieliszków, a każdy z nich służy wyeksponowaniu alkoholu oraz dopasowaniu ich do uroczystości i potrawy. Prawidłowo dobrane szkło podczas serwowanej kolacji świadczy o kulturze eleganckiego picia alkoholu. Znajomość tych podstawowych zasad z całą pewnością zrobi wrażenie na przyjaciołach lub rodzinie. Zapoznaj się z wiedzą sommeliera i korzystaj z niej, kiedy w Twoim domu pojawią się goście i nie tylko wtedy!
Alkohol po polsku, czyli kieliszki do wódki
Kieliszki do wódki i zbliżonych alkoholi mocnych przybierają różne kształty - występują w wersji z nóżką lub bez. To rodzaj naczynia, który można spotkać w domach, barach i restauracjach. Ich pojemność waha się od 25 do 60 ml. Od pozostałych kieliszków różnią się tym, że napełnia się je niemal do końca. Wódki czyste podaje się mocno schłodzone, natomiast wódki smakowe i gatunkowe w kieliszkach na nóżce serwowane są w temperaturze pokojowej.
Kieliszki do likieru i nalewek
Z racji tego, że są wykonane z cienkiego szkła, to cechują się niesamowitą delikatnością, jednak mimo to dumnie prezentują się na subtelnej nóżce. Kieliszki, w których serwuje się likier, można wykorzystać także do podania wcześniej wspomnianych wódek smakowych. Koniecznie sprawdź nasze nalewki regionalne.
W jakim kieliszku pije się brandy i koniak?
Kieliszki do koniaku i brandy wykonane są z przezroczystego szkła, które pozwala ocenić wizualne walory spożywanego trunku. Oba rodzaje charakteryzują się krótką nóżką oraz pękatą czaszą. Kieliszek do koniaku zwęża się ku górze i ma kształt tulipana. Taka budowa umożliwia zachowanie aromatu alkoholu. Koniak to trunek, który wydziela aromat w momencie, gdy jest podgrzewany. Dlatego trzymając kieliszek za czaszę, zapach wydziela się jeszcze mocniej.
Brandy, podobnie jak koniak serwowane jest w pękatych kieliszkach na krótkich nóżkach lub bez o pojemności od 100 do 250 ml. Podawany alkohol powinien sięgać około ¼ wysokości naczynia. Kształt kieliszka sprawia, że idealnie dopasowuje się on do dłoni, co ułatwia ogrzewanie trunku.
Męski alkohol – szklanki do whisky
Ten elegancki trunek to jeden z najbardziej uwielbianych przez mężczyzn napojów alkoholowych. Najczęściej podawany jest w niskiej przezroczystej szklance wykonanej z grubego szkła o grubym dnie, które zapobiega zbytniemu ogrzaniu whisky. Trunek ten serwowany jest w szklankach o kształcie walca lub prostopadłościanu, dzięki czemu w łatwy sposób można zanurzyć się w bukiecie aromatów podczas jego degustacji. Naczynie ma pojemność 250 ml i wypełnia się je whisky do ¼ wysokości. Taki rodzaj szkła można śmiało wykorzystać również do podawania bourbonu, drinków, czy koktajli.
Kieliszki do martini - szyk w filmowym stylu
Niezaprzeczalnie kieliszki te kojarzone są z niejedną filmową sceną, w której to samotna kobieta siedzi przy barze i sączy drinka z oliwkami. Dlatego też nie bez powodu uważane są za jedna z najbardziej efektownych i eleganckich kieliszków. Martinie serwowane jest w stylowych kieliszkach w kształcie stożka na długiej nóżce, których brzegi dekoruje się cukrem, a do środka dodaje się oliwki lub egzotycznego kwiatka. Kieliszki do martini zaliczane są do tzw. short drinków, które powstają z samych alkoholi. Pojemność takiego kieliszka wynosi 150 ml, ale można spotkać również jego większe rozmiary.
Zapominane kieliszki do wody
Czy to brzmi dziwnie? Ależ skąd! Wodę także powinno serwować się w kieliszku. Jak zatem wyglądają kieliszki nazywane gobletami, w których powinno się pić wodę? Czasza kieliszka osadzona jest na pojemnej, niskiej nóżce, natomiast ściany naczynia są dość grube. Nie ma jednego ściśle określonego kształtu kieliszków do wody - może on być zarówno pękaty, jak i kwadratowy. Ten neutralny napój będzie świetnie prezentował się w towarzystwie plastra cytryny i mięty oraz drobnych owoców.
Kieliszki i szklanki do piwa
Kiedy mowa o piwie, pierwszym skojarzeniem pojawiającym się w naszej głowie jest wielki kufel wypełniony złotym napojem z wielką białą pianą na wierzchu. Jednak piwa nie serwuje się tylko w kuflach, czy wysokich szklankach. Ten gatunek alkoholu podawany jest także w odpowiednim szkle w zależności od rodzaju piwa. Kształt kieliszków do piwa został przystosowany do tego, aby bąbelki mogły swobodnie się unosić, a piana tworzyć. W kieliszkach typu pokale serwuje się ciemne lagery, koźlaki, pilznery oraz goblety (tym razem nie chodzi o te od wody), w których podawane są piwa belgijskie oraz IPA. Sprawdź naszą ofertę piw regionalnych.
Jeśli chodzi o kufle, to są one przeznaczone do porterów, jasnych lagerów oraz czeskich pilznerów.
Wznieśmy toast - czyli pora na szampana i wino musujące
Szampan to symbol Sylwestra, karnawału i wielu innych hucznych uroczystości. Kieliszek do szampana na przestrzeni lat zmieniał swój kształt - z pucharka stał się eleganckim, strzelistym kłosem. Kieliszek typu flet jest wysoki, smukły i wąski, dzięki czemu bąbelki uciekają do góry znacznie wolniej, a my możemy dłużej cieszyć się smakiem tego musującego trunku. Zasady savoir-vivre mówią, aby kieliszek do szampana trzymać za cienką, wysoką nóżkę i napełniać do ¾ wysokości.
Wino musujące należy serwować w niskiej temperaturze, stąd też kieliszek jest wysoki, wąski i łagodnie rozszerzany. Dzięki temu wino zachowuje odpowiednią temperaturę, a bąbelki leniwie utleniają się.
Rodzaje kieliszków do win deserowych oraz do apereitif’u
Słodkie wina deserowe są najczęściej podawane w kieliszku, którego kształt zabezpiecza przed ulotnieniem się etanolu oraz utratą aromatu. Ten rodzaj alkoholu podaje się w kieliszkach niższych z wąskim, zwężającym się ku górze kielichem. Słodki, wyrazisty smak trunku oraz wysoka zawartość alkoholu sprawia, że wino deserowe warto spożywać w niewielkich ilościach tuż po deserze.
Jakie kieliszki wybrać do wina czerwonego?
Czerwone wino podaje się w dużych, szerokich kieliszkach z wysoką szczupłą nóżką o pojemności od 180 do 300 ml, które lekko zwężają się ku górze. Szeroka powierzchnia kieliszka sprawia, że znajdujące się w nim wino ma kontakt z powietrzem, co pozwala na wydobycie jego smaku i aromatu. Kieliszki powinny umożliwić ocenę koloru i klarowności trunku, dlatego zazwyczaj wykonywane są z przezroczystego szkła. Przyjmuje się, że szlachetne wino najlepiej podawać w większych, bardziej pękatych kieliszkach.
W jakich kieliszkach pijemy białe wino?
Kieliszki do białego wina są nieco smuklejsze i mniejsze niż kieliszki do wina czerwonego. Nie bez powodu swoim kształtem przypominają tulipana. Dzięki strzelistemu kształtowi delikatny aromat białego wina przenoszony jest wprost do nozdrzy. Zbyt duża powierzchnia naczynia przy kontakcie z powietrzem mogłaby spowodować osłabienie smaku i zapachu trunku. Kieliszki o pojemności od 80 do 300 ml trzymamy za wysoką nóżkę i napełniamy nie więcej niż do połowy.
Różowe wino - w czym je zaserwować?
Kieliszki do wina różowego wyróżniają się średnią wielkością, ale są nieco mniejsze niż kieliszki do wina białego. Mają zaokrąglony kształt czaszy, dzięki czemu aromat i smak wina uwalniane są w wolnym tempie.
Prawdziwi koneserzy poszukują kieliszków o nienagannych, krystalicznie czystych krawędziach, które w idealny sposób dopasują się do dłoni. Uwagę wielbicieli nalewek i likierów przykuwają kieliszki o finezyjnych, niespotykanych kształtach, zaś pasjonaci wina szukają odpowiednich do swojego gustu kieliszków, w których będą mogli rozkoszować się wybornym smakiem tych szlachetnych trunków. Warto zapoznać się z różnymi rodzajami kieliszków, aby nie tylko móc zaserwować alkohol we właściwym naczyniu, ale także, by zapewnić mu odpowiednią temperaturę i kontakt powierzchni z powietrzem.