Czy pizza jest zdrowa, ile ma kalorii i jaka jest najzdrowsza?
Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na całym świecie. Sycąca, łatwa w przygotowaniu i różnorodna - czy można chcieć czegoś więcej? Ze względu na popularność tego przysmaku ustanowiono nawet międzynarodowy dzień pizzy, który przypada na 9 lutego. Pochodzący z Włoch aromatyczny placek podbił serca fanów jedzenia również w naszym kraju, a pizzerię znajdziemy w każdej, nawet małej miejscowości. Coraz chętniej przygotowujemy ją także w domu. Wiele osób kojarzy ją z bardzo niezdrowym jedzeniem i bombą kaloryczną, która jest wrogiem każdej osoby na diecie. Czy faktycznie pizza to wyłącznie szkodliwy fast food? Poznaj fakty i mity o tym daniu.
na skróty:
- aby pizza była zdrowsza, warto wybierać cienkie ciasto i wysokiej jakości produkty do pizzy
- chociaż pizza jest uważana za danie uzależniające ze względu na połączenie tłuszczu i soli, może też dostarczyć wartości odżywczych, takich jak wapń oraz witaminy A, B i D, jeśli jest odpowiednio przygotowana.
- ważne jest, aby wybierać pizzerie o dobrej reputacji lub gotować pizzę w domu z wysokiej jakości składników - w naszym sklepie znajdziesz najwyższej jakości: mąkę na pizze, pomidory San Marzano, gotowy sos do pizzy a także nowość: nasz autorski neapolitański gotowy spód do pizzy.
Czy pizza jest zdrowa?
Ładnie wypieczona, pachnąca i niezwykle sycąca. Większość Polaków nie wyobraża sobie, by przynajmniej raz na jakiś czas nie zjeść pizzy. Trudno się oprzeć, gdy wchodzimy do pizzerii, w której unosi się zapach ciasta, sera i dodatków. Niemal każdy z nas od razu staje się głodny. Pizza należy jednak do fast foodów, których kaloryczność może stanowić dla naszego organizmu wyzwanie. Ale czy naprawdę jest taka szkodliwa? Wpływ na zdrowie ma jedzenie, które spożywamy każdego dnia i to od naszego rozsądku zależy, czy pizza będzie dla nas niezdrowa. Osoby jedzące pizzę dwa razy w miesiącu w nienadmiernej ilości na raz, nie są obarczone żadnym ryzykiem dla zdrowia i sylwetki. Zdarza się jednak, że pochłoniemy sami niemal cały placek, a to już ogromna dawka kalorii i łatwo przyswajalnych węglowodanów, które mają wpływ na nasze samopoczucie zaraz po zjedzeniu, jak i długofalowo. Musimy sobie zatem zdawać sprawę, że to pyszne danie, którego wcale nie trzeba unikać, ale spożywać z głową.
Co na temat pizzy mówią badania?
Chrupiąca i aromatyczna świeża pizza wyciągnięta prosto z pieca jest po prostu uzależniająca. Połączenie dużej dawki tłuszczu i soli sprawia, że niemal każdy z nas odbiera jej smak jako niesamowicie atrakcyjny i kuszący. Po zjedzeniu tego wypieku nasze ciało migdałowate jest wprawione w stan zadowolenia, a to sprawia, że jesteśmy po prostu szczęśliwi. Sos, ser i przypieczone ciasto składają się na umami, czyli jeden z pięciu bazowych smaków, jakie wyczuwa człowiek. Ta kombinacja składników podana nam w wysokiej temperaturze sprawia, że stajemy się głodni, nawet, gdy wcześniej już coś jedliśmy, a kaloryczność pizzy i to, że jest źródłem tłuszczu trans może stać się dla nas bardzo niekorzystne, jeśli nie zachowamy umiaru. Pizza może być zdrowa, a jej wartości odżywcze stanowić dla nas źródło nie tylko kalorii, ale także wapnia i witamin z grupy A, B i D, jeśli zadbamy o jej właściwie przygotowanie. Wybierajmy dobre pizzerię, a gdy robimy to danie w domu, opierajmy się na wysokiej jakości składnikach, a nie gotowych mrożonkach.
Jakie witaminy i mikroelementy znajdziemy w pizzy?
Nie wszystkie elementy tej włoskiej przyprawy są dla nas niezdrowe, a odpowiednio przygotowana pizza jest źródłem błonnika, witaminy C, B, potasu, magnezu i żelaza. Bardzo wiele zależy jednak od składników, które wybierzemy oraz od grubości ciasta na pizzę. Fakty i mity o włoskiej potrawie sprawiają, że wiele osób ze zgrozą myśli o diecie odchudzającej i perspektywie, że aromatyczna margherita będzie zakazana przez wiele miesięcy. Jedzenie pizzy dwa razy w tygodniu nie jest dobrym pomysłem, ale raz na jakiś czas może ona być wartościowym posiłkiem jedzonym nawet na deficycie kalorycznym. Pomidory pełne są witamin z grupy b, bogate w witaminę c, potas oraz zmniejszający ryzyko raka jelita grubego likopen. Wartość odżywczą pizzy podnoszą zielone warzywa liściaste, unikanie tłustych wędlin i przygotowanie domowego sosu pomidorowego.
Jaka pizza jest najzdrowsza? Ile kalorii ma pizza?
Mity na temat pizzy są powielane i przekazywane często przez osoby nie mające pojęcia o odżywaniu. Musimy sobie zdawać sprawę, że wypieczony placek z mąki, pokryty grubą warstwą sera i jedzony zaraz po wyjęciu z pieca sprawi nam błogą radość, ale odczujemy skutki tej chwilowej rozkoszy także później. Kawałek pizzy to minimum 300 kcal, a w przypadku pizzy z salami czy dużą ilością serów, jest to nawet 400 lub 500 kcal. Zjedzenie samemu pizzy o średnicy 35 cm to zatem przyswojenie około 2000 kcal, pizza dostarcza zarówno białka i tłuszczu, jak i prostych węglowodanów, podnoszących w nagły sposób poziom insuliny. Kaloryczność pizzy zależy jednak w ogromnej, przeważającej mierze, od grubości ciasta i ilości, a także jakości składników, jakie znajdą się na niej. Najgorszym wyborem będzie mrożona z marketu, wypełniona konserwantami i polepszaczami smaku, powinniśmy raczej stronić także od bułowatego placka z podwójnym, żółtym serem w restauracjach serwujących pizzę w stylu amerykańskim.
Jak sprawić, by pizza była zdrowsza?
Jak zatem sprawić, by pizza nie straciła swoich walorów, a jednocześnie była lepiej przyswajana przez organizm. Wybierając miejsce na posiłek, warto jest stawiać na pizzerie, w których serwowana jest neapolitańska, cienka pizza z małą ilością składników, ale za to wyróżniających się wysoką jakością. Dobrym pomysłem jest także przygotowanie pizzy w domu, opierając się o prawdziwe włoskie dodatki i mąki dedykowane pizzy z oferty sklepu online Schronisko Bukowina. Zwróć uwagę, że Włosi, którzy są najwierniejszymi fanami tego dania, nie mają takich problemów z otyłością, jak choćby Amerykanie, którzy pizzę serwują zdecydowanie inaczej. Złotym środkiem jest zatem umiar i przepis na zdrową pizzę. Do ciasta warto jest dodawać część mąki razowej, na spód do pizzy zamiast wyłącznie sera żółtego, ułóż zdrowszą mozzarellę, wybierz do tego kurczaka, oliwki i kapary, a całość po wyjęciu z pieca posyp rukolą lub roszponką. Ogromnym atutem pizzy jest możliwość tworzenia nieskończonych kompozycji, dodawanie do niej owoców morza, warzyw i ryb. Przygotowanie zdrowej pizzy wcale nie jest takie trudne.
Likopen – bohater sosu pomidorowego
Pizza to danie, które dostarcza nam zarówno białka, tłuszczu, węglowodanów, jak i witamin i mikroelementów. Jeśli pizza jest obficie posypana odpowiednimi ziołami, będzie nie tylko smaczniejsza, ale także zdrowsza i łatwiejsza w spalaniu. Bardzo ważny jest także dobrze przyrządzony sos do pizzy, bo to pomidory są jednym z najzdrowszych elementów tego wypieku. Zawierają one między innymi likopen, czyli organiczny związek chemiczny z grupy karotenów, który jest przeciwutleniaczem wspomagającym zwalczanie wolnych rodników. Likopen ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze, wspomaga także nasz układ sercowo-naczyniowy, zmniejszając ryzyko zawału i udaru. Nasz organizm go nie produkuje, dlatego tak ważne jest spożycie pomidorów i przetworów z nich. Dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego prawdziwy sos pomidorowy warto wzbogacać oliwą z oliwek - najlepiej extra virgin. Częste spożywanie pomidorów, a co za tym idzie likopenu, w rzeczywisty sposób przekłada się na zmniejszenie ryzyka choroby nowotworowej.
Wysokiej jakości składniki na pizzę
Jednym z najlepszych sposobów na bezpieczną dla naszego zdrowia pizzę jest przygotowanie jej samemu z wysokiej jakości składników dostępnych w sklepie internetowym Schronisko Bukowina. Domowa pizza jest zdrowa i może być spokojnie spożywana raz na jakiś czas, bez obaw o sylwetkę czy szkodliwość dla zdrowia. W Schronisku Bukowina od lat zajmujemy się sprowadzaniem dobrej jakości produktów prosto od włoskich hodowców i producentów, dzięki czemu mamy pewność, że oferujemy nie tylko autentyczny smak, ale także świetną jakość, która zadowoli nawet najbardziej wybredne osoby. Specjalne mąki dedykowane właśnie pizzy, sos pomidorowy z dojrzewających w pełnym słońcu pomidorów San Marzano, mozzarella z mleka bawolic czy włoskie wędliny pozwolą Ci stworzyć w domu prawdziwą włoską ucztę. Pizza może być smacznym i odżywczym daniem, a Ty możesz cieszyć się pełnią smaku i zapachu.