window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag() {dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('set', {'currency': 'PLN'}); gtag('set', {'link_attribution': true}); gtag('set', {'anonymize_ip': false}); gtag('set', {'allow_ad_personalization_signals': true}); gtag('config', 'UA-114195288-1'); //Second tag id gtag('config', 'UA-114195288-4'); !function(f,b,e,v,n,t,s){if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};if(!f._fbq)f._fbq=n; n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0';n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script','https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '540500750323144'); fbq('track', "PageView"); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-NS4RX3L');
Alkohol a termin ważności - jak długo można przechowywać nalewki, wódkę i wino?

Alkohol a termin ważności - jak długo można przechowywać nalewki, wódkę i wino?

Sposób przechowywania alkoholu ma wpływ na jego właściwości. Każdy z nas ma własne przyzwyczajenia związane z tą kwestią. Niektórzy trzymają butelki w kuchennej szafce, lodówce albo specjalnym barku. Na jakość alkoholowych trunków oddziałuje temperatura, nasłonecznienie, a nawet pozycja przechowywania. To, co dla jednych alkoholi okazuje się korzystne, dla innych może oznaczać szkody. Jeżeli chcesz cieszyć się ulubionym alkoholem podczas spotkań towarzyskich, zadbaj o odpowiednie warunki jego przechowywania. Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Sposób przechowywania alkoholu ma wpływ na jego właściwości. Każdy z nas ma własne przyzwyczajenia związane z tą kwestią. Niektórzy trzymają butelki w kuchennej szafce, lodówce albo specjalnym barku. Na jakość alkoholowych trunków oddziałuje temperatura, nasłonecznienie, a nawet pozycja przechowywania. To, co dla jednych alkoholi okazuje się korzystne, dla innych może oznaczać szkody. Jeżeli chcesz cieszyć się ulubionym alkoholem podczas spotkań towarzyskich, zadbaj o odpowiednie warunki jego przechowywania. Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Przechowywanie alkoholu - najważniejsze zasady

Alkohol to napój, który znany jest ludzkości od najdawniejszych czasów. Najczęściej sięgamy po niego, aby uczcić jakieś wydarzenie lub celebrować wspólne chwile. To trunek, który może być spożywany tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie. Alkohol, podobnie jak inne produkty spożywcze, również ma określoną datę ważności oraz zasady przechowywania. Dlatego, zanim nalejesz do kieliszka wina lub nalewki, sprawdź najpierw, czy trunek ten jest zdatny do spożycia. Jeśli chcesz zadbać o smak i jakość swoich zapasów, postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami.

Niska temperatura i brak promieni słonecznych

To podstawowa zasada, jeśli chodzi o przechowywanie wszystkich rodzajów alkoholi. Butelki wypełnione trunkiem powinny znajdować się w miejscu, w którym utrzymuje się chłodna temperatura i nie docierają promienie słoneczne. Takie warunki pozwolą zachować na dłużej świeżość alkoholi. Wyższa temperatura sprawia, że procentowe trunki zaczynają się rozszerzać i mogą szybciej odparowywać. W takim wypadku konsumpcja nie jest niebezpieczna, ale przechowywanie butelek w ciepłym miejscu wiąże się z szybszym utlenianiem alkoholu i zmianą smaków. To samo dzieje się, gdy butelki mają kontakt z naturalnym światłem. 

Dopijaj to, co zostało w butelce

Na zepsucie najbardziej narażone są otwarte butelki. Te, które pozostają zamknięte, można przechowywać latami, jeśli robimy to we właściwy sposób. Wódka niewypita zaraz po otwarciu nie ulegnie zepsuciu, jednak straci ona swoją pierwotną jakość. Ekspozycja na powietrze niekorzystnie wpływa na smak wina oraz napoi spirytusowych. Sprawia, że stają się on ciężkie i kwaśne. Jeśli zależy Ci na przydatności alkoholowych produktów, wybieraj butelki o mniejszej ilości oraz dokładnie je zakręcaj. Staraj się nie zostawiać resztek alkoholu. Pamiętaj, że małe ilości trunku ulegają szybszemu utlenianiu. 

Używaj karafek, słoi lub beczułek

Alkohole trzymane w odpowiednim miejscu i warunkach mogą służyć nam bardzo długo. Tak jak pisaliśmy wyżej, sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli chodzi o napoczęte butelki, które nie mogą wrócić już do barku lub na półkę. Wszystkie otwarte napoje alkoholowe powinny trafić do lodówki, zabezpieczone korkiem lub nakrętką. Jest na nie jeszcze jeden sposób - napoczęte trunki można przelać do specjalnych szklanych pojemników takich jak małe beczki, czy ozdobne karafki lub słoiki z małym kranikiem. Wino lub nalewka pozbawione dostępu powietrza zachowają swoją świeżość, barwę i wyborny smak, a dodatkowo będą pięknie się prezentowały w dekoracyjnym szkle.

Czy mocne alkohole mogą się zepsuć?

To, czy alkohol ulegnie zepsuciu, zależy w dużej mierze od składników, z których został przygotowany i zawartości etanolu. Ten organiczny związek chemiczny to środek konserwujący, sam nie psuje się nigdy. A jak to jest w przypadku alkoholi? Czy wódka i wino mogą się zepsuć?

Whisky, gin, wódka, czy tequilla to alkohole wysokoprocentowe. Z racji tego, że w swoim składzie mają stężony etanol, nie psują się i nie pleśnieją. Mogą jedynie stracić na swojej jakości, jeśli będą miały dłuższy kontakt z powietrzem. Mocne trunki po zejściu z linii produkcyjnej przestają się starzeć. Whisky dojrzewająca w drewnianych beczkach przez kilkadziesiąt lat nabrała wyrafinowanego smaku i aromatu. Kolejne lata, które spędzi w szklanej butelce, nie wpłynął na jej jakość. Podobnie jest w przypadku wódki, czy ginu - zamknięte w butelce nie zepsują się nigdy. Otwarty alkohol wysokoprocentowy zachowuje swoją wartość przez 24 miesiące. 

Wódka wyróżnia się prostym składem, nie zawiera barwników i sztucznych aromatów, dlatego po otwarciu może zachowywać swoje walory nawet 20 lat.

Czy wino może się zepsuć?

Powszechnie przyjęło się, stwierdzenie, że im wino starsze, tym lepsze. Nie do końca jest to całkowitą prawdą. Z taką myślą produkowane są wina szlachetne, których smak faktycznie staje się bardziej wyrafinowany pod wpływem czasu. Nie wszystkie rodzaje win dostępne na rynku mogą poszczycić się wysublimowanym smakiem i aromatem. Większość z nich wytwarzana jest tak, aby świeżość utrzymywała się do kilku lat od butelkowania. 

Wino to wymagający trunek jeśli chodzi o sposób jego składowania. Wpływ na to mają warunki jego produkcji, skład oraz zamknięcie butelki. Powietrze nie może przedostać się do wnętrza butelki, dlatego korek powinien być bardzo szczelny. Poziome położenie wina sprawia, że korek nie wysycha i nie kruszy się, dzięki czemu trunek pozostaje dokładnie zamknięty.

Najmniej trwałe są wina organiczne, produkowane bez dodatku siarczanów. Nadają się do spożycia przez 3-6 miesięcy od butelkowania. Czerwone wina nie psują się do 3 lat, z kolei białe tracą świeżość po 2 latach. Na jakość tego typu trunków negatywnie wpływa światło, ciepło i zmiany temperatury, dlatego najlepiej przechowywać je w chłodnych, suchych i ciemnych pomieszczeniach. 

Zastanawiałeś się kiedyś, jak smakuje zepsute wino? Przybiera ono kwaśny smak, ma zapach octu i staje się ciemniejsze niż zwykle. Nie jest szkodliwe dla zdrowia, ale z pewnością nie nadaje się ono do picia. 

Wino swoje walory smakowe zachowuje przez 3-7 dni od momentu otwarcia, pod warunkiem, że jest ono zakorkowane i przechowywane w lodówce.

Kiedy wyrzucić alkohol? Najszybciej psują się piwo, wino czy likiery?

Wyżej wymienione trunki mają znacznie krótszy termin przydatności niż alkohole wysokoprocentowe. Zarówno wino, likier, jak i piwo, z racji tego, że są one napojami fermentowanymi, po otwarciu powinny od razu trafić do lodówki. Do likierów, czy nalewek dodaje się również inne składniki np. owoce lub mleko, dlatego mają one krótszy termin ważności i szybciej się psują. Najlepiej jednak stosować się zaleceń wypisanych na etykiecie butelki lub puszki. 

Jaki termin ważności mają nalewki domowej roboty?

Coraz popularniejsze staje się przygotowywanie domowych nalewek. Kiedy tylko zaczyna się sezon na maliny, truskawki, czy pigwę, pełną parą rusza także produkcja tego typu rarytasów. Niestety domowe wyroby alkoholowe są bardziej narażone na zepsucie niż inne trunki, ze względu na warunki, w jakich powstają. Butelki mogą nie być wystarczająco sterylne, z kolei przy rozlewaniu może dochodzić do napowietrzenia. 

Odpowiednie przechowywanie butelki z nalewką może wydłużyć jej przydatność. Tak samo, jak w przypadku innych alkoholi, nalewki powinny być przechowywane w zacienionym miejscu, gdzie panuje temperatura pokojowa. Trunki te muszą być szczelnie zamknięte korkiem lub nakrętką. Jeśli odpowiednio o nie zadbasz, mogą stać naprawdę długo. Wyjątkiem są wyroby mające mniej niż 20% mocy oraz takie, które w swoim składzie zawierają mleko lub jajko. 

Jeśli masz ochotę na pyszne nalewki, bez konserwantów, przygotowane według tradycyjnej receptury, to zajrzyj do naszego sklepu internetowego Schronisko Bukowina. Znajdziesz tam wyjątkowe domowe nalewki takie jak m.in. wiśniówka, malinówka, pigwówka, góralska przepalanka, czy piekielnie mocna śliwowica. Zaufaj nam, nie pożałujesz! W naszych nalewkach znajdziesz od 25 - 75% alkoholu.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Powiązane wpisy

  1. 10 przykazań i częstych błędów podczas robienia domowych nalewek
    10 przykazań i częstych błędów podczas robienia domowych nalewek

    Nalewki to tradycyjne trunki, których receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Są to alkoholowe wyciągi z owoców, ziół, kwiatów, czy korzeni. W procesie ich powstawania, alkohol wydobywa wszystkie cenne substancje znajdujące się w roślinach i doskonale je konserwuje. Jesteś ciekaw, jak przygotować wyśmienite nalewki w domowym zaciszu? Wystarczą Ci odpowiednie składniki takie jak owoce, alkohol, cukier i cierpliwość! W naszym artykule przedstawimy pokrótce kilka porad, które ułatwią Ci domową produkcję tego wybornego trunku!

    Czytaj więcej
  2. Jakie wybrać kieliszki do wina białego, czerwonego lub szampana?
    Jakie wybrać kieliszki do wina białego, czerwonego lub szampana?

    Popularność tego alkoholu w Polsce stale wzrasta. Czym dalej od upadku komunizmu, tym bardziej zmieniają się nasze trunkowe zwyczaje. Od kilku lat obserwujemy coraz większą sprzedaż wina, w tym także tego wytrawnego, choć jednym z największych bestsellerów nad Wisłą są wina musujące, jak choćby prosecco. Kolor wina rzutuje na to, jak należy je serwować i jakie kieliszki należy wybrać. Czym się różnią poszczególne naczynia? Dobór kieliszków nie tylko pokaże nasze szczere zainteresowanie tematem, ale pozwoli na swobodne delektowanie się prawdziwym smakiem tego wyjątkowego alkoholu.

    Czytaj więcej
  3. Jak przechowywać wino w warunkach domowych?
    Jak przechowywać wino w warunkach domowych?

    Wino znane jest ludzkości od wieków - już w czasach starożytnych z jego udziałem celebrowano ważne chwile. Serwowane o każdej porze smakuje wyśmienicie. Lampka wytrawnego wina do kolacji, czy owocowa sangria do obiadu nadają potrawie elegancji. Coraz częściej miłośnicy tego trunku decydują się na wygospodarowanie w domu miejsca na kilka butelek tego wybornego napoju. Czy wiecie, jak stworzyć odpowiednie warunki do przechowywania wina, tak aby jak najdłużej cieszyć się jego walorami? Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych zasad.

    Czytaj więcej
dataLayer.push({"ecommerce":{"currencyCode":"PLN"}});