Naleśniki - 2 sprawdzone przepisy na idealne ciasto naleśnikowe na słodko i słono

Naleśniki - 2 sprawdzone przepisy na idealne ciasto naleśnikowe na słodko i słono

W kręgu kulinarnych przyjemności istnieje jedno danie, które z łatwością zdobywa serca i podbija podniebienia na całym świecie - naleśniki. Te delikatne, elastyczne i uniwersalne, cienkie placki przyniosą Ci niezliczoną ilość niezapomnianych smakowych doznań. Naleśniki to kulinarne arcydzieło, które nadaje się zarówno na wykwintną kolację, jak i na szybkie i smakowite śniadanie. Jednak pamiętaj, że każde  mistrzowskie danie zaczyna się od solidnych fundamentów, a w przypadku naleśników to doskonałe ciasto stanowi klucz do sukcesu.

Na skróty:

  • naleśniki to proste i szybkie danie, którym urzekniesz domowników i gości
  • do naleśników na słodko polecamy nasze naturalne domowe konfitury o naturalnym składzie
  • do naleśników na słono sprawdzą się nasze sery i wędliny w plastrach
  • sprawdź nasze szybkie przepisy na idealne ciasto naleśnikowe

Jak zrobić naleśniki?

Przygotowanie naleśników może być nie tylko smakowitą przygodą, ale także prawdziwą przyjemnością dla wszystkich miłośników kulinarnych eksperymentów. Proces tworzenia idealnego ciasta na naleśniki zaczyna się od wyboru składników, aż po techniki smażenia. Poznaj tajniki, które pozwolą Ci osiągnąć doskonałość w każdym kęsie.

Do przygotowania pysznych placuszków najlepsza będzie mąka, która nie obciąży zbytnio ciasta. Po jaki zatem rodzaj mąki sięgnąć, aby raczyć się puszystymi, delikatnymi naleśnikami? Najlepiej wybrać mąkę niższego typu - 400, 450 lub 500. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać do tego celu mąkę ryżową, czy kukurydzianą. Duże znaczenie ma woda. Najlepiej wybierać tę gazowaną, dzięki której ciasto będzie bardziej napowietrzone i tym samym o wiele smaczniejsze. Do przyrządzenia słodkich naleśników, warto wykorzystać mleko krowie lub roślinne. Kolejnym ważnym składnikiem ciasta na naleśniki są świeże jajka, które nadają mu puszystości i spójności. Dodanie odrobiny soli nie zaszkodzi, a jedynie podkreśli smak ciasta. Przygotowane ciasto najlepiej odstawić na 10-15 minut, aby nieco odpoczęło, co zapewni Twoim naleśnikom jednolitą, gładką konsystencję oraz większą elastyczność.

Naleśniki warto smażyć na rozgrzanej patelni (najlepiej teflonowej lub beztłuszczowej), dzięki czemu nie trzeba dodawać tłuszczu. Jeśli chcesz zapobiec wysychaniu naleśników, przykryj je folią spożywczą lub aluminiową. 

Nalesniki przygotowanie

Klasyczny przepis na naleśniki na słodko

Każda mama przynajmniej kilka razy w miesiącu robi dla swoich pociech naleśniki w wersji na słodko. Dzieci uwielbiają się nimi zajadać pod rozmaitymi postaciami - czy to delektując się smakiem cienkich, delikatnych placków, czy rozkoszując się puszystymi pancakes. Jak przygotować idealne ciasto na naleśniki ze słodkim farszem? Skorzystaj z naszego przepisu!

Składniki:

  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 2 jajka
  • 1 szklanka mleka
  • 3/4 szklanki wody gazowanej (może być mineralna)
  • 1 łyżeczka cukru wanilinowego
  • 20 ml oleju 
  • szczypta soli

Wykonanie:

Do miski wbij jajka, wymieszaj je z cukrem, a następnie dodaj mąkę, mleko, wodę oraz sól i olej. Wszystko dokładnie zmiksuj tak, aby uzyskać ciasto o jednolitej konsystencji. Jeśli chcesz nadać mu nieco bardziej intensywny aromat, możesz sięgnąć po olejek pomarańczowy, migdałowy, czy waniliowy. Ciasto na naleśniki na słodko możesz urozmaicić również dodatkami takimi, jak kakao, czy cynamon. Na rozgrzanej patelni rozprowadź kilka kropel oleju, nabierz chochelką ciasto i rozlej je po teflonowej powierzchni. Smaż naleśniki z obu stron na złoty kolor.

Przepis na ciasto naleśnikowe na słono (m.in. do krokietów)

Jeśli jesteś miłośnikiem słonych przekąsek, to idealne wytrawne ciasto naleśnikowe jest tym, czego szukasz! Przepis, który przedstawiamy, jest bardzo podobny do przepisu na ciasto na naleśniki w wersji na słodko, jednak nie dodaje się do niego cukru, a mleko można zastąpić całkowicie wodą gazowaną lub zastosować odpowiednie proporcje. 

Składniki:

  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 2 jajka
  • pół szklanki mleka
  • pół szklanki wody gazowanej
  • szczypta soli
  • 3 łyżki oleju roślinnego

Wykonanie:

Mąkę wsyp do miski, dodaj do niej rozkłócone jajka z mlekiem, wodą i solą. Zmiksuj całość na gładką masę, a następnie wylej jej porcję na rozgrzaną patelnię z wcześniej roztopionym tłuszczem. Staraj się, aby ciasto nie było zbyt grube. Naleśniki smaż z obu stron do momentu, aż się zarumienią.

Naleśniki na słono

Dlaczego naleśniki nie wychodzą?

Okazuje się, że cała tajemnica smażenia naleśników tkwi w odpowiednim rozgrzaniu patelni z niewielką ilością tłuszczu. Jak to się mówi "pierwsze śliwki robaczywki", tak samo jest w przypadku naleśników. Chyba każdemu z nas zdarzyło się, że pierwszy naleśnik był nieudany. Pierwsze placki zazwyczaj rozwalają się i nie pozwalają się przewrócić na drugą stronę. Dzieje się tak właśnie z powodu źle rozgrzanej patelni - nie uchroni przed tym nawet najlepszy przepis.

Co jeszcze sprawia, że naleśniki się nie udają? Częstą przyczyną jest nie wystarczająco dojrzałe ciasto. Jeśli przygotowane ciasto nie odpocznie choćby na 10 minut, może to wpłynąć na jego konsystencję, która będzie się źle rozprowadzała, co spowoduje, że placki staną się zbyt cienkie lub zbyt grube. 

Inną przyczyną, która może wpłynąć na jakość naleśników, są nieprawidłowe proporcje składników. Zbyt dużo mąki może sprawić, że ciasto będzie gęste i trudne do rozprowadzenia na patelni, podczas gdy zbyt dużo płynów może spowodować, że naleśniki będą cienkie i trudne do odwrócenia. Ważne jest, aby przestrzegać proporcji podanych w przepisie. 

Na czym smażyć naleśniki? 

Na czym smażyć naleśniki

Do smażenia naleśników najlepiej sprawdzą się tłuszcze takie jak masło, oleje roślinne, olej kokosowy, czy tłuszcz wieprzowy. Ważne jest, aby wybrać taki tłuszcz, który pasuje do Twoich preferencji smakowych i który posiada właściwości smażenia w odpowiedniej temperaturze. Pamiętaj również, że naleśniki powinny być lekko natłuszczone, a nadmiar tłuszczu z patelni powinien być usuwany przed smażeniem kolejnego naleśnika.

Czym wypełnić naleśniki? 

Naleśniki to danie tak uniwersalne, że warto próbować ich w wielu wariantach smakowych - zarówno na słodko, jak i na słono. Mogą być wypełnione różnorodnymi składnikami, takimi jak mięso, warzywa, ser, owoce czy kremy. Spróbuj cienkich i niezwykle delikatnych placuszków posmarowanych domową konfiturą lub wytrawnych, zapiekanych zawijasów z pieczarkami, serem i szynką. 

Jeśli jesteś ciekawy, jakie smakowite kombinacje możesz stworzyć z naszymi produktami, zachęcamy do przeczytania naszego kolejnego artykułu, w którym podzieliliśmy się dobrymi pomysłami na pyszne nadzienia do naleśników. Odkryj, jakie połączenia smakowe sprawią, że Twoje naleśniki staną się prawdziwą sztuką kulinarną!

arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right

Powiązane wpisy

  1. Z czym zrobić naleśniki? 10 pomysłów na urozmaicony słodki i słony farsz
    Z czym zrobić naleśniki? 10 pomysłów na urozmaicony słodki i słony farsz

    Delikatne, cienkie, a do tego przepyszne placuszki, które potrafią skraść serce smakoszy na całym świecie - i to zarówno tych starszych, jak i najmłodszych. O czym mowa? Oczywiście o kultowych naleśnikach! Czy jest coś bardziej kuszącego niż puszysty naleśnik, idealnie usmażony na złocisty kolor? Bez względu na to, czy jesteś fanem słodkich, czy wytrawnych smaków, naleśniki są smaczne pod każdą postacią. Zastanawiałeś się kiedyś, jakie pyszne i niebanalne farsze można stworzyć, by jeszcze bardziej podkreślić smak tych doskonałych placuszków?

    Czytaj więcej