Czarne i zielone oliwki - czym się różnią, jakie mają właściwości?
Śródziemnomorska kuchnia słynie na cały świat ze względu na swoje unikalne połączenie naturalności, zdrowia i bogactwa smaku. Zdecydowana większość dań opiera się na świeżych warzywach, owocach, pysznych, lokalnych serach oraz rybach. Jednym z najbardziej kojarzonych z południem produktów spożywczych są oliwki, które również w naszych domach są już dziś oczywistym dodatkiem do sałatek oraz wielu dań na ciepło, choćby makaronów. Wiele krajów śródziemnomorskich słynie z ich produkcji, a jednym z największych producentów oliwek i oliwy z oliwek są Włochy, gdzie gaje oliwne są nieodłącznym elementem kultury.
Śródziemnomorska kuchnia słynie na cały świat ze względu na swoje unikalne połączenie naturalności, zdrowia i bogactwa smaku. Zdecydowana większość dań opiera się na świeżych warzywach, owocach, pysznych, lokalnych serach oraz rybach. Jednym z najbardziej kojarzonych z południem produktów spożywczych są oliwki, które również w naszych domach są już dziś oczywistym dodatkiem do sałatek oraz wielu dań na ciepło, choćby makaronów. Wiele krajów śródziemnomorskich słynie z ich produkcji, a jednym z największych producentów oliwek i oliwy z oliwek są Włochy, gdzie gaje oliwne są nieodłącznym elementem kultury.
Co decyduje o kolorze oliwek?
Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że w sklepie są do wyboru czarne oliwki i zielone oliwki. Czym różnią się oliwki zielone od tych czarnych? Wiele osób błędnie zakłada, że są to dwa rodzaje tej rośliny, tymczasem o kolorze oliwek decyduje faza dojrzewania - zielone oliwki to po prostu oliwki niedojrzałe. Niedojrzałe owoce zbiera się z drzewek, zanim zmienią kolor. Zbiór czarnych oliwek następuje pół roku później. Co interesujące, oliwki to owoc nie warzywo, co też często jest błędnym założeniem à propos tej rośliny. Dzięki temu, że oliwki zbierane są w różnym czasie, różnią się nie tylko kolorem, ale także smakiem. Pozostawione dłużej na krzaczkach oliwki zielone zmieniają barwę na ciemnofioletową, niemal czarną. Stają się wtedy także bardziej energetyczne i kaloryczne, a tracą trochę wartości odżywczych. Czarne mają nieco delikatniejszy smak, są mniej gorzkie, ale też droższe w stosunku do tych zielonych.
Kup zielone i czarne oliwki w sklepie Schronisko Bukowina
Zarówno oliwki zielone, jak i oliwki czarne dostępne są wśród bogatej oferty sklepu online Schronisko Bukowina - przejdź do kategorii: Oliwki. Od lat dużo pracy i wysiłku wkładamy w to, by sprowadzać z Italii najlepsze włoskie produkty od uznanych na całym świecie producentów. Szczególną miłością darzymy kuchnię włoską i ciągle rozwijamy naszą ofertę, by proponować naszym klientom produkty, które przeniosą Cię myślami na gorące południe i ułatwią gotowanie prawdziwych, włoskich rarytasów. Oliwki nie tylko są doskonałą przekąską - cały basen Morza Śródziemnego traktuje je jako obowiązkowy element talerza z przystawkami. Są także bardzo ważnym dla naszego zdrowia elementem diety. Wybierz jedne z doskonałych, włoskich oliwek w Schronisku Bukowina, które zachwycą Cię swoim smakiem i aromatem. Pozyskiwane z lokalnych upraw, starannie wyselekcjonowane i poddane obróbce według tradycyjnych receptur oliwki doskonale urozmaicą Twoją kuchnię, a zamówienie złożysz szybko i komfortowo, nie wychodząc z domu.
Właściwości oliwek
Drzewa oliwne są nieodłącznym elementem krajobrazu słonecznej Italii i porastają liczne wzgórza, dzieląc miejsce z winoroślą. Zarówno oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, jak i oliwki są dobrym źródłem zdrowych tłuszczy jednonienasyconych i antyoksydantów, zapobiegają chorobom serca i zawierają związki mineralne oraz witaminy. Spożycie oliwy z oliwek oraz samych oliwek w codziennej diecie zmniejsza ryzyko miażdżycy oraz innych chorób układu krążenia. Tłuszcze nienasycone poprawiają profil lipidowy krwi, podnosząc poziom dobrego cholesterolu i obniżając poziom złego. Gdy wolne rodniki utleniają cholesterol, uszkadzają naczynia krwionośne, a tłuszcz gromadzi się w tętnicach, co ma opłakane skutki dla naszego zdrowia. Neutralizowanie wolnych rodników w tkance tłuszczowej jest zatem bardzo pożądanym działaniem. Oliwki są doskonałym źródłem witaminy E, zwanej witaminą młodości, a liście drzewa oliwkowego mają działanie moczopędne i obniżają poziom cukru we krwi. Zawarte w oliwkach przeciwutleniacze neutralizują działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzenia się. Właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne oliwek wpływają także korzystnie na obniżenie ryzyka wystąpienia nowotworów.
Jakie zdrowe związki kryją się w oliwkach?
- magnez 15 mg,
- siarka 16 mg,
- fosfor 7 mg,
- potas 44 mg,
- wapń 54 mg,
- mangan 0,06 mg,
- miedź 0, 48 mg,
- żelazo 0,59 mg,
- cynk 0,25 mg,
- a także witaminy z grupy B, prowitamina A oraz witamina C.
Które zdrowsze? Wartości odżywcze czarnych i zielonych oliwek
Zastanawiasz się, jakie oliwki wybierać na co dzień, czarne czy zielone? Zielone oliwki, zebrane odpowiednio wcześniej, mają znacznie mniej kalorii niż dojrzałe, czarne owoce. Są przez to chętniej używane prze osoby na dietach i częściej stanowią się element sałatek lub letnich przystawek. Bez nich Toskańczycy nie wyobrażają sobie półmiska z przekąskami, są także chętnie dodawane do tradycyjnej włoskiej pizzy oraz dań z mięsa. Wartości odżywcze obu są jednak bardzo zbliżone. Zielone częściej spotykamy z pestką, a czarne wydrążone, dlatego niektórzy te ciemniejsze wybierają, gdy trzeba je pokroić, by uprościć sobie pracę. Oliwki zielone zazwyczaj mają nieco więcej sodu. Oliwki zielone czy oliwki Kalamata obniżają stres oksydacyjny, pomagają zwalczać stany zapalne - jako jedyna roślina zawierają oleocenthal, substancję o działaniu przeciwzapalnym.
Z których powstaje oliwa z oliwek?
Zbiory oliwek na oliwę rozpoczynają się jesienią, najwcześniej na południu Włoch, nieco bliżej grudnia w środkowych regionach, np. Umbrii. Idealna do zbiorów oliwka nie jest w pełni dojrzała, ma jeszcze zielony kolor, który przechodzi w brunatne zabarwienie i jest gorzkawa. Takie owoce mają więcej wartości odżywczych, niż te w pełni dojrzałe. Wyprodukowana z nich oliwa będzie wyrazista i nieco pikantna w smaku. Produkcja musi się zacząć w jak najkrótszym czasie od zbioru, najlepiej do 24 godzin. Sam proces wytwarzania oliwy jest dość prosty i polega na wyciśnięciu soku z oliwek na drodze mechanicznego tłoczenia. Oliwa jest jednym z podstawowych produktów kuchni śródziemnomorskiej, spotkacie ją w trakcie każdej wizyty we Włoszech, a oryginalną, importowaną prosto z Italii zamówicie także w naszym sklepie online Schronisko Bukowina.