Co na obiad z ryżem? Nie tylko pomidorowa!
Gdy brakuje Ci pomysłu na obiad, to ryż z dodatkami będzie zawsze dobrym i szybkim rozwiązaniem! Możesz przygotować go zarówno na słodko, jak i na słono, dodać do zupy albo usmażyć razem z warzywami. W artykule przedstawiamy nasze propozycje dań z ryżem.
Gdy brakuje Ci pomysłu na obiad, to ryż z dodatkami będzie zawsze dobrym i szybkim rozwiązaniem! Możesz przygotować go zarówno na słodko, jak i na słono, dodać do zupy albo usmażyć razem z warzywami. W artykule przedstawiamy nasze propozycje dań z ryżem.
Spis treści
Jak rozpoznać ryż dobrej jakości?
Dlaczego warto postawić na ryż dobrej jakości?
Różne rodzaje ryżu mają różne właściwości odżywcze
Zwróć uwagę na przeznaczenie produktu
ZERO WASTE – jak wykorzystać resztę ugotowanego ryżu?
Jak rozpoznać ryż dobrej jakości?
Ryż jest bardzo popularnym składnikiem codziennej diety wielu ludzi, nie tylko w Azji, ale również w Polsce. Dostarcza on łatwo dostępnej energii pochodzącej głównie z węglowodanów – w 100 g ryżu znajduje się około 350 kcal.
W zależności od rodzaju, ryż będzie charakteryzował się różnymi wartościami odżywczymi (różnice dotyczą przede wszystkim witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego) i różnym zastosowaniem kulinarnym.
Zacznijmy jednak od tego, jak rozpoznać ryż dobrej jakości. Podstawowym wyznacznikiem określającym jakość ryżu jest ilość połamanych ziaren w opakowaniu; oczywiście można to zauważyć dopiero po otwarciu.
Jakość ryżu może być niska, przeciętna (standardowa) oraz oczywiście wysoka. Ryż, który jest najniższej jakości, będzie zawierał ponad 40% połamanych ziaren, a ryż standardowy około 15%. W przypadku dobrej jakości ryżu ilość połamanych ziaren będzie wynosić już jedynie 5%.
Dlaczego warto postawić na ryż dobrej jakości?
Im więcej połamanych ziaren ryżu, tym gorzej, ponieważ podczas gotowania połamany ryż będzie uwalniał spore ilości skrobi, przez co będzie się kleił i nie będzie sypki.
Dobrym, choć nie najlepszym wyznacznikiem jakości ryżu będzie jego kraj pochodzenia. I tak na przykład najlepszy ryż do sushi będzie pochodził z Japonii, ryż basmati z Indii lub Pakistanu, jaśminowy – z Tajlandii, a ryż przeznaczony do risotto najlepszy będzie z Włoch.
Różne rodzaje ryżu mają różne właściwości odżywcze
Ryż możesz dobierać również w zależności od wpływu na zdrowie. Ryż brązowy będzie miał najwięcej błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. Podobnie ryż czerwony, czarny i dziki. Takie rodzaje ryżu będą lepszym wyborem w przypadku osób chcących zrzucić dodatkowe kilogramy albo borykają się z chorobami takimi jak cukrzyca typu II czy choroby sercowo-naczyniowe.
Gorzej pod względem wartości odżywczych wypadają ryże białe, ponieważ pozbawione są łupiny, otrębów oraz zarodka, które mają w sobie najwięcej wspomnianych wyżej substancji. Taki ryż oczywiście może znajdować się w diecie każdego z nas – szczególnie sportowców, osób chcących przybrać na wadze lub takich, których praca jest dość wymagająca pod względem fizycznym.
Dodając do posiłku świeże warzywa, produkt bogaty w białko i zdrowe tłuszcze możemy bez skrupułów wybierać biały ryż, jeśli ten brązowy nam nie smakuje. Jeżeli decydujesz się na wybór białego ryżu, to pod względem zdrowotnym najlepszy będzie ryż basmati lub paraboiled, który poddawany jest specjalnej obróbce – działaniu pary wodnej pod ciśnieniem co ułatwia zachowanie składników mineralnych.
Zwróć uwagę na przeznaczenie produktu
Ważnym czynnikiem determinującym wybór ryżu jest jego przeznaczenie kulinarne. Jeżeli zależy Ci na ryżu do sałatek, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się ryż basmati, jaśminowy i paraboiled, niż np. ryż arborio. Ten ostatni przeznaczony jest do przyrządzania risotto, tak samo jak ryż carnaroli i Loto. W ofercie sklepu Schronisko Smaków znajdziesz kilka rodzajów ryżu do risotto, więc zachęcam do sprawdzenia ich i poeksperymentowania w kuchni!
Sprawdź ryże dostępne w ofercie Schroniska Smaków – kliknij TUTAJ
Do sushi koniecznie wybierz ryż, który na opakowaniu ma dopisek, że jest przeznaczony do tego typu dania. Nie można użyć ryż białego długoziarnistego do przygotowania sushi, ponieważ nie uda się stworzyć trwałej, zwartej rolki.
Jeżeli jednak masz ochotę na szybki i prosty obiad z ryżem, to możesz użyć wielu różnych odmian ryżu – w „zwykłych” dania sprawdzą się niemal wszystkie.
Z czym podawać ryż?
Tak jak już wspomnieliśmy, ryż można podawać na wiele różnych sposobów. Możesz dodać go do zupy, np. pomidorowej (polecamy zupę pomidorową Magdy Gessler – zobacz więcej tutaj), do potrawki warzywnej lub mięsnej, do curry, zjeść na słodko z owocami, zapiec na zapiekankę lub dodać do sałatki. Propozycji na danie z ryżem może być naprawdę całe mnóstwo, my przygotowaliśmy kilka szczególnie przypadających do gustu dań wielu osobom. Co można zrobić z ryżem?
Danie z ryżem po meksykańsku
Ryż jest popularnym składnikiem kuchni meksykańskiej. Dodawany bywa do burrito lub wielu różnych potrawek. Do dania z ryżem po meksykańsku potrzebne będą: fasola czarna lub czerwona, kukurydza, mięso mielone/szarpane/gotowane/smażone, a także pomidory i kilka przypraw: ostra papryka, kolendra, chilli i niekiedy również kumin. Do takiego dania warto dodać również kilka kropel soku z limonki i całość podać oczywiście z ryżem.
Zupa pomidorowa Magdy Gessler
W sklepie on-line Schronisko Smaków znajdują się gotowe produkty, które wystarczy jedynie podgrzać w domu. Jednym z tych gotowych dań jest zupa pomidorowa Magdy Gessler. To doskonały sposób na szybki i smaczny obiad, do którego dodasz ugotowany ryż lub makaron. Zapewniam, że zupa będzie hitem!
Curry indyjskie lub tajskie
Ryż to podstawowy dodatek do dań typu curry. Idealnie komponuje się z intensywnymi smakami potrawki warzywno-mięsnej, jaką jest curry. Ryż będzie o wiele lepszym wyborem pod względem smakowym niż kasza czy makaron. Do curry najlepszy będzie ryż basmati lub jaśminowy.
Risotto
Do risotto potrzebny będzie specjalny rodzaj ryżu (znajdziesz go w sklepie Schronisko Smaków – sprawdź nasz ryż arborio do risotto), do tego należy dodać odrobinę wina, bulionu i kilku dodatkowych składników jak masło i parmezan. Reszta dodatków – wedle uznania!
Ryż zapiekany z jabłkami i cynamonem
Prawdziwy smak dzieciństwa, ale trochę urozmaicony. Takie danie jest idealnym rozwiązaniem, jeśli zastanawiasz się, co zrobić z ugotowanego ryżu. Prawdziwy klasyk zero waste.
Co można zrobić z ryżu? Jak widzisz, propozycji na obiad z ryżem może być całe mnóstwo. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że możesz ugotować za jednym razem więcej tego podstawowego składnika, a następnie tworzyć z niego różne pyszne danie. I to zarówno na słodko, jak i na słono!
ZERO WASTE – jak wykorzystać resztę ugotowanego ryżu?
Co jeśli ugotowanego ryżu jest za dużo? Przecież nie wyrzucisz tego po prostu do kosza na śmieci. Wiesz już, że więcej ugotowanego ryżu to nawet lepiej – w końcu dzięki temu możesz przygotować wiele różnych dań.
Najszybszym rozwiązaniem będzie podsmażenie wcześniej ugotowanego ryżu na oliwie z cebulką. Możesz dodać do niego ulubione przyprawy, a całość zaserwować w towarzystwie mięsa czy warzyw.
Jeżeli wolisz słodkie smaki, to zawsze proponuję gotować ryż bez dodatku soli (chyba że wiesz, że użyjesz ryżu tylko do dań wytrawnych). To umożliwi Ci zamianę nadmiaru ryżu w każde danie, również to na słodko. Z resztek ryżu można zrobić deser a’la belrisso, zapiekane jabłka z ryżem, a także energetyczny posiłek przed treningowy z owocami i jogurtem.
Jedz ryż na zdrowie!
Ryż to produkt o szerokim zastosowaniu kulinarnym. W zależności od naszego celu zdrowotnego i kulinarnego trzeba sprawdzać rodzaj ryżu, jaki się kupuje. Warto poznawać różne odmiany ryżu, by znaleźć swój ulubiony. Najwyższej jakości ryże do risotto znajdziesz w naszym sklepie internetowym – przejdź do sklepu.