Co na obiad z kaszą? Sprawdź nasze podpowiedzi!
Dostępnych na rynku kasz mamy wiele – gryczana, manna, kuskus, jaglana, bulgur. A to nawet nie koniec listy! Może warto skusić się na przynajmniej jeden rodzaj i przygotować zdrowy obiad z kaszą? My pokażemy kilka swoich ulubionych sposobów, jak wyczarować z niej pyszny posiłek.
Co na obiad z kaszą? Sprawdź nasze podpowiedzi!
Dostępnych na rynku kasz mamy wiele – gryczana, manna, kuskus, jaglana, bulgur. A to nawet nie koniec listy! Może warto skusić się na przynajmniej jeden rodzaj i przygotować zdrowy obiad z kaszą? My pokażemy kilka swoich ulubionych sposobów, jak wyczarować z niej pyszny posiłek.
Spis treści
1. Dlaczego warto jeść kaszę?
2. 5 pomysłów na obiad z kaszą
3. ZERO WASTE – jak wykorzystać resztki z lodówki do obiadu z kaszą?
4. Włącz kaszę do swojej codziennej diety!
Dlaczego warto jeść kaszę?
Kasze, niezależnie od rodzaju, są doskonałym źródłem węglowodanów złożonych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Pod względem wartości odżywczych królują nad ziemniakami, ryżem czy makaronami. Dlaczego warto co jakiś czas jeść obiad z kaszą? Już wyjaśniamy!
Wartości odżywcze i kaloryczność kaszy
Kasze są źródłem niezwykle cennego błonnika, który reguluje pracę jelit. Zawierają kwas foliowy, witaminy z grupy B oraz witaminę E. Dodatkowo dostarczają organizmowi takie pierwiastki jak żelazo, magnez, potas czy cynk.
Ze względu na dużą zawartości skrobi, kasze są dość kaloryczne. W zależności od rodzaju jest to mniej więcej 320‒370 kalorii w 100 gramach produktu. Ten fakt nie powinien jednak odstraszyć osób, które starają się zrzucić zbędne kilogramy – kasze bez tuczących dodatków nie sprawią, że zaczniesz przybierać na wadze.
Przeczytaj także: Przepis na: sałatkę z wędzonym pstrągiem i sosem chrzanowym
Właściwości zdrowotne kaszy
Kasze są dobrym źródłem żelaza. W związku z tym szczególnie polecane są osobom, które cierpią na anemię. Co prawda żelazo zawarte w kaszach jest gorzej przyswajalne niż to, które można znaleźć w produktach mięsnych, jednak to dobra alternatywa dla wegan i wegetarian. Żelazo o wiele lepiej wchłania się w połączeniu z witaminą C, dlatego kaszę staraj się jeść ze szpinakiem lub papryką.
Dzięki dużej zawartości witaminy z grupy B kasze wpływają na poprawę pracy mózgu i kondycję układu krążenia. Witaminy z grupy B są odpowiedzialne za walkę ze stresem, zwiększają koncentrację, kontrolują apetyt i pozytywnie wpływają na jakość snu.
5 pomysłów na obiad z kaszą
Kasza na obiad to doskonały pomysł, który warto włączyć do swojego domowego menu od zaraz. Dzięki temu, że z łatwością znajdziesz różne rodzaje tego produktu, możesz eksperymentować i wybierać te, których smak najbardziej Ci odpowiada. Obiad z kaszą gryczaną, a może jęczmienną? Sam zdecyduj!
Kaszotto z kaszy jaglanej
Nasza pierwsza propozycja na obiad z kaszą jaglaną to kaszotto. Na patelni podduś filet z kurczaka, paprykę, startą na grubych oczkach marchewkę i drobno posiekanego pora. Gdy składniki zmiękną, dodaj garść rukoli i uprzednio ugotowaną kaszę jaglaną. Podsmaż jeszcze przez chwilę i dopraw do smaku. Szybki i smaczny obiad z kaszą gotowy!
Faszerowane pomidory
Nie wiesz, co zrobić na obiad z kaszą jęczmienną? Mamy dla Ciebie rozwiązanie – pyszne faszerowane pomidory! Zetnij górę pomidorów i delikatnie wydrąż miąższ, aby nie uszkodzić skórki. Do środka nałóż doprawiony solą i pieprzem farsz przygotowany z ugotowanej kaszy jęczmiennej, startego sera, pokrojonych suszonych pomidorów i natki pietruszki. Przykryj odciętym czubeczkiem i piecz w żaroodpornym naczyniu przez około 20 minut w 200°C.
Pierogi z kaszą gryczaną i pieczarkami
Dużą ilość białka zawiera przede wszystkim kasza gryczana. Obiad, który można przygotować na jej bazie, to na przykład pierogi z dodatkiem grzybów. Do przygotowania farszu potrzebujesz ugotowaną kaszę, starte na tarce i podsmażone pieczarki, posiekaną natkę pietruszki i odrobinę bułki tartej. Ugotowane pierogi możesz jeść solo lub z czerwonym barszczem.
Sałatka z kaszą bulgur, fetą i granatem
Mówiąc o kaszach, nie można zapomnieć o niej – kaszy bulgur. Przepisy na obiad z tym rodzajem kaszy są szczególnie popularne w daniach kuchni tureckiej, syryjskiej czy greckiej. Ciekawą propozycją na obiad jest sałatka z kaszą bulgur. Do jej przygotowania potrzebujesz ugotowaną kaszę, pokrojonego w kostkę ogórka, nasiona granatu, fetę, plasterki selera naciowego i drobno posiekane listki mięty. Sałatkę możesz wzbogacić dressingiem z soku z cytryny, oliwy i przypraw.
Grysikowa zupa
Dania jednogarnkowe z kaszą będą idealnym rozwiązaniem na dni, kiedy nie masz czasu na przygotowanie bardziej skomplikowanych posiłków. Na uwagę zasługuje lekkostrawna zupa grysikowa. Na bulionie ugotuj włoszczyznę do miękkości, dodaj kaszę mannę i jeszcze przez kilka minut gotuj. Zupę dopraw solą i pieprzem. Przed podaniem zupę możesz posypać koperkiem, aby była jeszcze bardziej aromatyczna.
Przeczytaj także: Co można zrobić z oscypkiem?
ZERO WASTE - jak wykorzystać resztki z lodówki do obiadu z kaszą?
Nic dziwnego, że ruch zero waste cieszy się taką popularnością w kuchni. Kiedy wykorzystujesz do maksimum swoje zapasy, nie tylko oszczędzasz mnóstwo pieniędzy, ale także ograniczasz wizyty w supermarketach i zyskujesz czas dla siebie. Obiad z kaszą równie dobrze może być przygotowany z resztek.
Kasza z warzywami to świetna propozycja na piątkowy obiad. A najlepsze w niej jest to, że do przygotowania takiej kaszy możesz wykorzystać warzywa, które już masz w domu. Papryka, brokuły, marchewka, cukinia, seler – miksuj dowolnie to, co akurat masz pod ręką.
Jeśli po niedzielnym grillowaniu została Ci niewykorzystana kiełbasa, śmiało możesz podsmażyć ją z cebulą i dodać do kaszy. Szybki obiad bez konieczności wychodzenia z domu po zakupy gotowy.
W zamrażarce niemal każdego domu można znaleźć mrożoną włoszczyznę. Też ją masz? Połącz ją bulionem z poprzedniego dnia i kaszą, a w błyskawicznym tempie wyczarujesz krupnik. Zupę możesz wzbogacić o pokrojone w kostkę ziemniaki.
Zobacz także: Co na obiad z kiełbasą? Sprawdź nasze inspiracje!
Włącz kaszę do swojej codziennej diety!
Kasza to pełnowartościowy produkt, po który konsumenci coraz częściej sięgają. Nic dziwnego – wykazuje ona szereg właściwości zdrowotnych, jest smaczna i łatwa do przygotowania.
Dzięki temu, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kasz, do swojej diety włączyć ją mogą wszyscy. Tak więc kasza kukurydziana będzie idealna dla osób, które nie tolerują glutenu, ten rodzaj go bowiem nie zawiera. Natomiast osoby chorujące na cukrzycę szczególną uwagę powinny zwrócić na kaszę gryczaną, bulgur czy quinoę – te rodzaje mają najniższy indeks glikemiczny i nie powodują gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi.
Jeśli szukasz sprawdzonego źródła, gdzie możesz zaopatrzyć się w kaszę jak najwyższej jakości, to koniecznie zajrzyj do naszej Spiżarni. W swoim asortymencie posiadamy kilka rodzajów kasz, które idealnie sprawdzą się jako baza do przygotowania zdrowego obiadu.
A co do kaszy? O to też się nie martw – ze Schroniskiem Smaków będziesz w stanie ugotować obiad od podstaw. Przekonaj się sam i już teraz odwiedź nasz internetowy sklep.