window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag() {dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('set', {'currency': 'PLN'}); gtag('set', {'link_attribution': true}); gtag('set', {'anonymize_ip': false}); gtag('set', {'allow_ad_personalization_signals': true}); gtag('config', 'UA-114195288-1'); //Second tag id gtag('config', 'UA-114195288-4'); !function(f,b,e,v,n,t,s){if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};if(!f._fbq)f._fbq=n; n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0';n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script','https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '540500750323144'); fbq('track', "PageView"); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-NS4RX3L');
domowa pizza - jak zrobić dobrą domową pizzę

Domowa pizza neapolitańska - jak zrobić włoską pizzę?

Pizza to jedno z dań, które cieszy podniebienia wielu z nas. Cienkie ciasto, smaczny sos pomidorowy, mozzarella, świeża bazylia - to wyobrażenie powoduje chęć znalezienia się we Włoszech i zasmakowania tego rarytasu. Jeśli jednak nie jesteś w stanie wsiąść do samolotu i wybrać się na włoski weekend, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w domowym zaciszu przygotować przepyszną domową pizzę!

Pizza to jedno z dań, które cieszy podniebienia wielu z nas. Na samą myśl o niej wzrasta apetyt i chęć do wspólnego biesiadowania. Cienkie ciasto, smaczny sos pomidorowy, mozzarella, świeża bazylia - to wyobrażenie powoduje chęć znalezienia się we Włoszech i zasmakowania tego rarytasu. Jeśli jednak nie jesteś w stanie wsiąść do samolotu i wybrać się na włoski weekend, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w domowym zaciszu przygotować przepyszną domową pizzę! Idealny smak uzyskasz, dzięki włoskim produktom dostępnym w naszej wirtualnej spiżarni Schroniska Bukowina. A zatem - do dzieła!

Doskonała domowa pizza - jej sekret tkwi w mące

Odpowiednia mąka to podstawa dobrej domowej pizzy. W Spiżarni Schroniska Bukowina staramy się znaleźć rozwiązanie dla każdego klienta, więc do oferty wprowadziliśmy również włoską mąkę z włoskiej pszenicy i z włoskiego młyna! Do przygotowania prawdziwej włoskiej pizzy idealna będzie mąka typu 00 Mąka Caputo Cuoco , dostępna w ofercie naszego sklepu. Swoją konsystencją przypomina pył, przez co jest niesamowicie delikatna. Mąka Caputo Cuoco typu 00 bogata jest w gluten oraz białko, dzięki czemu powstałe z niej ciasto można  z łatwością zagniatać, podrzucać i wałkować, a pozostanie ono nadal elastyczne i mocne.

Domowa pizza wykonana z mąki Caputo Cuoco po upieczeniu nie będzie przesiąkała, a wszystkie składniki będą trzymały się na miejscu. Ze względu na dużą zawartość glutenu, mąka typu 00 nie powinna być przeznaczona dla osób uczulonych na ten składnik. Mąka Caputo Cuoco to zdecydowanie najlepszy wybór do pizzy, jednak sprawdzi się ona również do wypieku focacci lub ciastek. Z całą pewnością najwięksi smakosze pizzy będą usatysfakcjonowani kruchością i chrupkością ciasta.

 

 

Dlaczego odpowiednie wyrabianie ciasta na pizzę jest tak ważne?

Ciasto na pizzę musi być naprawdę solidnie wyrobione. Im dłużej będzie ono wyrabiane, tym bardziej będzie gładkie i elastyczne. Do tego zadania można użyć siły własnych rąk lub robota kuchennego. Podczas wyrabiania, warto obserwować jak ciasto się zmienia, nabiera elastyczności, staje się gładkie i przestaje się kleić. Kluczem do smacznej pizzy jest właśnie odpowiednie wyrabianie ciasta.

Czym właściwie jest pizza neapolitańska?

Prawdziwa pizza neapolitańska jest okrągła, ma średnicę 32 cm i wyrośnięte brzegi o grubości 1-2 cm. Wyrabiana jest według ściśle określonej receptury i tylko z oryginalnych składników. Do neapolitańskiej pizzy używa się wyłącznie pełnych smaku pomidorów San Marzano oraz sera fior di latte z mleka krów wypasanych w Kampanii i Lazio. Do przygotowania tego rodzaju pizzy wykorzystuje się mąkę typu 00, która odgrywa spore znaczenie jeśli chodzi o grubość ciasta, które nie powinno przekraczać 3 mm. Pizza musi być pieczona w temperaturze 430 stopni Celsjusza przez około 60-90 sekund w piecu opalanym drewnem. Cechą charakterystyczną pizzy napoletana są jej pulchne brzegi oraz cienki i wilgotny środek. Niestety nie jest to coś, co odpowiada każdemu smakoszowi. Zdarza się, że krytyka skierowana jest w stronę ciasta i rozmokłego środka pizzy oraz grubych rantów. Jeśli chcesz się przekonać o wyjątkowym smaku neapolitańskiej pizzy, musisz jej po prostu skosztować!

Rodzaje pizzy neapolitańskiej

Magia i niepowtarzalność tego przysmaku tkwi w oryginalnych składnikach najwyższej jakości oraz restrykcyjnym przestrzeganiu sztuki wyrobu ciasta. Na straży przestrzegania ustalonych standardów wypieku pizzy neapolitańskiej stoi Stowarzyszenie Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej. Do tradycyjnych rodzajów pizzy neapolitańskiej zaliczamy Margheritę i Marinarę:

  • Margheritta - przyrządzana z pomidorów San Marzano, mozzarelli fior di latte lub di bufala, oliwy, bazyli, parmezanu,
  • Marinara - przyrządzana z pomidorów San Marzano, oregano, czosnku, oliwy, bazyli.

Do tak przygotowanego placka wybiera się oryginalne włoskie dodatki takie jak: szynka parmeńska, szynka cotto, ser owczy pecorino lub włoską rukolę. Nie należy przesadzać z ilością dodatków, gdyż wystarczy ich zaledwie 2 -3, aby pizza smakowałą rewelacyjnie.

Jak jeść pizzę neapolitańską?

Pizza podawana jest w całości, co niekiedy może budzić zdziwienie wśród klientów restauracji. Pizzy neapolitańskiej nie kroi się w trójkąty. W Neapolu spożywa się ją rękami bądź sztućcami. Instrukcja spożywania oryginalnej włoskiej pizzy neapolitańskiej podpowiada nam, jak należy jeść ją prawidłowo, czyli od środka ku rantom. Woda pochodząca z sosu pomidorowego i sera sprawia, że na środku pizzy tworzy się obszar o konsystencji zupy. Brzegi pomagają nam zebrać z talerza pozostałości sosu pomidorowego oraz oliwy extra virgin.  

Ile kcal ma pizza neapolitańska?

Po wyciągnięciu z pieca, neapolitańska pizza pachnie intensywnie świeżym chlebem. Kwaskowatego zapachu dodają jej pomidory oraz mozzarella. Delektując się tym włoskim przysmakiem, mamy okazję poczuć owocowy, pikantny aromat oliwy i czosnku oraz świeżość ziół takich jak bazylia i oregano. To połączenie idealnie ze sobą współgra, jest zbalansowane, a jednocześnie wystarczająco intensywne. Pyszna pizza to nie tylko niesamowity smak, ale również kalorie! Pizza Margherita ma około 800 kcal, z kolei Marinara około 500 kcal. Warto jednak od czasu do czasu się na nią skusić!

Jakich składników użyć do przygotowania domowej pizzy?

Domowa pizza może nam się kojarzyć nie tylko z cienkim ciastem i bardziej wyszukanymi dodatkami. Do przygotowania domowej pizzy możemy użyć składników, które znajdują się w naszej lodówce. I tutaj możemy popuścić wodze fantazji, tworząc niesamowicie smaczne danie. Spiżarnia Schroniska Bukowina stoi dla Was otworem, a tam możecie znaleźć produkty, które pobudzą Waszą kulinarną wyobraźnie jeszcze mocniej. 

Idealne sprężyste ciasto uzyskamy dzięki mące typu 00. W ofercie Spiżarni Schroniska Bukowina znajduje się kilka propozycji mąki do pizzy. Caputo Pizzeria to mąką posiadająca zawartość białka w wysokości 12,5%. Ciasto, które z niej powstanie będzie umiarkowanie cienkie, dlatego jeśli zależy Wam na bardzo cienkiej pizzy polecamy Caputo Manitoba lub Caputo Cuoco.

Włoska mąka do pizzy firmy Barilla jest bardzo drobno zmielona, dzięki czemu z łatwością uda się zagnieść ciasto. Jest ona najczęściej używaną mąką we włoskich pizzeriach. Średnio wyrośnięte ciasto na pizze uzyskamy dzięki mące do domowej pizzy Farina di Tipo 1 per Pizza włoskiej marki Lo Conte. Do przygotowania sosu pomidorowego idealnie sprawdzą się pomidory do pizzy krojone - Pomodorissimo i Pezzentoni. 

Na wierzch ciasta można położyć pyszne pikantne salami dojrzewające Spinata Piccante lub prosciutto di Parma. Smak domowej pizzy podkreślą sery: parmezan Parmigiano Reggiano DOP  oraz , czy też pecorino . Zwieńczeniem będzie świeża rukola i pomidorki koktajlowe. Tak przygotowana domowa pizza najlepiej smakuje w towarzystwie włoskiej oliwy Carapelli Delizia oraz kieliszka . Palce lizać!

 

Przepis na domową "szybką" pizzę szefa kuchni Schronisko Bukowina

Szef kuchni Schronisko Bukowina - Hubert Fudalewicz przygotował przepis na pyszną domową pizzę, którą przyrządzicie na bazie najwyższej jakości produktów włoskich, dostępnych w ofercie naszej spiżarni. Jest to świetna opcja dla tych mniej cierpliwych, którym zależy na najlepszym smaku i szybkich rozwiązaniach.  

Poniżej przedstawiamy przepis na pyszną domową pizzę, którą przygotujecie w ciągu godziny. 

Składniki na domową pizzę:

Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy suche drożdze, miód wrzosowy, a następnie całość zalewamy ciepłą wodą i dokładnie wyrabiamy do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Gotowe ciasto do pizzy przekładamy na blat i polewamy oliwą z oliwek, posypujemy lekko mąką, po czym wyrabiamy ponownie ok 2-3 minut. Wyrobione ciasto na domową pizzę odkładamy do miski, przykrywamy wilgotną ściereczką lub folią i odstawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut. 

Sos pomidorowy przelewamy do miseczki, dodajemy sól himalajską, posiekaną bazylię, lubczyk, oregano oraz kilka kropli oliwy, wszystko dokładnie mieszamy. 

Wyrośnięte ciasto przekładamy za pomocą plastikowej szpachelki na wcześniej posypany mąką blat. Przez chwilę wyrabiamy je i porcjujemy na dwie lub trzy części, w zależności od tego, jaką grubość ciasta lubimy. Każdą część ponownie wyrabiamy rękami i rozciągamy, tak by uzyskała okrągły kształt. Gotowe ciasto przekładamy na blaszkę, a następnie nakładamy sos, mozzarellę, salami. Wszystkie dodatki znajdujące się na pizzy, skrapiamy delikatnie oliwą. Tak przygotowaną pyszną pizzę, wkładamy do nagrzanego do 230 st. C piekarnika z termoobiegiem i pieczemy przez 8 minut. 

 

 

Ten prosty przepis na pizzę zachwyci każdego smakosza. 

O wyjątkowości domowej pizzy, niczym z włoskiej pizzeri świadczy jakość składników, które się na niej znajdują. Do jej przygotowania nie potrzeba zbyt wiele - wystarczy odpowiednia mąka, oliwa, sos pomidorowy i kilka dodatków. Spiżarnia Schroniska Bukowina zachęca do skorzystania ze swoich zapasów. Produkty znajdujące się w ofercie sklepu pochodzą prosto z Włoch. Ciesz się ich niepowtarzalnym smakiem zajadając pyszną domową pizzę. 

 

Przepis na tradycyjną pizzę neapolitańską Margheritta

Smak Neapolu możesz poczuć w swoim domu, przygotowując prawdziwą pizzę neapolitańską! Wyrobienie idealnego ciasta przynosi niesamowitą satysfakcję, a jego smak i aromat sprawiają, że ciężko poprzestać na zjedzeniu jednego kawałka. Stań się mistrzem pizzy - pizzaiolo i przyrządź smakowitą włoską ucztę! 

pizza neapolitańska marghertita

Ciasto na pizzę neapolitańską:

  • 600 g włoskiej mąki Caputo
  • 375 g wody (najlepiej woda mineralna z lodówki) ,
  • 2 g (19°C); 1,5 g (22°C); 1 g (25°C) drożdży świeżych – w zależności od temperatury otoczenia
  • 18 g soli
  • 12 g oliwy z oliwek

Dodatki

  • 1
  • pół łyżeczki soli
  • 250 g mozzarelli di bufala
  • świeże liście bazylii
  • 30 g oliwy z oliwek

W przygotowaniu pizzy bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji. W dużej misce umieszczamy oliwę z oliwek, drożdże oraz całą wodę. Drożdże dokładnie rozpuszczamy w wodzie, a następnie wsypujemy połowę mąki (łyżka po łyżce) i skrupulatnie mieszamy dłonią tak, aby całość stanowiła gęstą zawiesinę z niewielką ilością grudek. Do tak przygotowanego ciasta dodajemy sól i mieszamy przez 15 sekund. Pozostałą część mąki wsypujemy do miski i mieszamy przez około 2 minuty. Ciasto nie uzyska jeszcze na tym etapie  jednorodnej konsystencji, dlatego musimy wyrabiać je na blacie do momentu, aż będzie elastyczne i sprężyste. Istotne jest, by nie dodawać za dużo mąki, gdyż straci ono odpowiednie nawodnienie. Kiedy otrzymamy pożądany efekt, pozwalamy ciastu odpocząć, a po 15 minutach ponownie je wyrabiamy. Potem odstawiamy je do pojemnika z przykrywką lub zakrywamy wilgotną ściereczką. Po 15 minutach znowu zaczynamy wyrabianie ciasta przez kolejne 15 minut. Po tym czasie zyska ono idealną, jednorodną konsystencję. 

Odstawiamy ciasto do dojrzewania na 4 godziny w temperaturze pokojowej i wkładamy do pojemnika z pokrywką lub owijamy folią spożywczą. Po tym czasie, pojemnik z ciastem wkładamy do lodówki na 10-24 godzin. Długość dojrzewania w niskiej temperaturze wpływa na wyrastanie ciasta oraz potęguje walory smakowe. Następnie z ciasta formujemy kule i zostawiamy je w pojemniku do dojrzewania przez kolejne 5 godzin. 

Otwieramy puszkę z pomidorami, jeśli jest taka potrzeba to je rozdrabniamy i dodajemy pół łyżeczki soli. Kroimy mozzarellę i przygotowujemy listki bazylii. 

Wyciągamy ciasto, obtaczamy je w mące, rozciągamy, a następnie umieszczamy go na rozgrzanej do 250-300 stopni Celsjusza patelni. W tym samym czasie włączamy piekarnik w trybie “grill”. Kiedy pizza znajduje się na patelni, na jej wierzch nakładamy najpierw pomidory, potem mozzarellę i bazylię, całość polewamy odrobiną oliwy z oliwek. Jeśli zauważymy, że na spodzie pizzy pojawiają się czarne kropki i plamki, a brzegi są wyrośnięte, przekładamy ją na blachę i wkładamy do piekarnika. Pizzę pieczemy przez 2 minuty w temperaturze 230-250 stopni. Po tym czasie nasza pizza jest gotowa! Jak widać, pizza neapolitańska przygotowana w domu jest żmudnym wyzwaniem, jednak bez wątpienia mocno satysfakcjonującym!

 

Poprzedni wpis
Następny wpis
dataLayer.push({"ecommerce":{"currencyCode":"PLN"}});