Jaka mąka do pizzy jest najlepsza i dlaczego? Odpowiadamy!

Nie ma osoby, która nie jadłaby w swoim życiu pizzy. Wielu z nas próbuje ją także odtwarzać w domu. Kluczem do kulinarnego sukcesu jest doskonałe ciasto, którego podstawę stanowi mąka. W artykule odpowiadamy na pytanie, jaka mąka do pizzy jest najlepsza i dlaczego!

Spis treści:

1. Czy wiesz, że…?

2. Jaka mąka do pizzy i dlaczego 00?

3. Czy do pizzy można zastosować inny rodzaj mąki?

4. Mąka 00 pasuje nie tylko do pizzy!

5. Kup mąkę do pizzy i poczuj różnicę w smaku

Mąka to zdecydowanie jeden z tych produktów spożywczych, którego nigdy nie powinno zabraknąć w naszej kuchni. Nieważne, czy gustujemy w tradycyjnych polskich daniach, czy chętniej wybieramy potrawy pochodzące z innych krajów.

Ważne jest to, jaką mąkę wybierzemy. Przy zakupie tego produktu należy kierować się kilkoma czynnikami – tym, do czego będzie przeznaczona, kto jest jej producentem oraz jaki jest jej numer (typ).  Zwłaszcza ten ostatni czynnik w dużym stopniu wpływa na ostateczny smak przyrządzanej potrawy.

mąka na pizzę schronisko smaków

To właśnie mąka decyduje o tym, jak cienkie, chrupkie i kruche będzie ciasto. Jaki typ mąki do pizzy powinniśmy więc wybrać? Rekomendowanym wyborem będzie tradycyjna włoska mąka typu 00, dzięki której łatwo odtworzyć smak oryginalnej, włoskiej pizzy. Nie jest to jednak jedyna możliwość – mąkę 00 można spróbować zastąpić. Wszystko zależy od preferencji i pożądanego efektu.

Przeczytaj także: Oliwa z oliwek – właściwości, wartości odżywcze, zastosowanie

Czy wiesz, że…?

Prawdziwa włoska pizza pochodzi z Neapolu. Co więcej, pizza neapolitańska przez wiele osób uznawana jest za pierwszą oryginalną pizzę. Początki tego przysmaku sięgają końca XVIII wieku. To właśnie w Neapolu lokalny pizzaiolo Raffaele Esposito stworzył pizzę, która znana jest całemu światu – mowa tu o marghericie.

Historia tego rodzaju pizzy jest naprawdę interesująca. Legenda głosi, że jej nazwa pochodzi od imienia włoskiej królowej Margherity di Savoia, która skosztowała przysmaku podczas wakacji w Neapolu. Pizza szczególnie przypadła jej do gustu, gdyż pod względem wizualnym przypominała flagę Włoch – obecne na niej barwy to zieleń bazylii, czerwień pomidorów i biel mozzarelli. Od tamtego momentu margherita cieszy się nieustającą popularnością.

Ciasto oryginalnej włoskiej pizzy z Neapolu może zawierać tylko 4 składniki: mąkę, wodę, sól i drożdże. Nic więc dziwnego, że ten pierwszy składnik musi być jak najwyższej jakości. W trosce o utrzymanie bardzo wysokich standardów tego kultowego już przysmaku Włosi powołali specjalną organizację Associazione Verace Pizza Napoletana. Zajmuje się ona publikowaniem wytycznych dotyczących składników używanych do ciasta.

Zgodnie z przepisami mąka nie może mieć żadnych dodatków i  musi mieć konsystencję talku, woda powinna być średniej twardości, sól musi być morska, a drożdże mieć wymaganą kwasowość. Dodatkowo ciasto należy wyrabiać 30 minut, a jego pH powinno wynosić 5,87.

Przeczytaj także: Jak przyrządzić śledzie po góralsku? To proste!

pizza z mąki 00

Jaka mąka do pizzy i dlaczego 00?

Wydawać by się mogło, że w pizzy prym wiodą dodatki. Nic bardziej mylnego! To właśnie mąka jest kluczowym składnikiem całego dania, a jej wybór determinuje końcową jakość pizzy.

Skoro ten aspekt jest taki istotny, to odpowiedzmy sobie na kolejne nasuwające się pytanie: jaka mąka na pizzę sprawdzi się najlepiej? Włosi zgodnie twierdzą, że typ 00. Wydaje się, że w tej kwestii powinniśmy im zaufać. W końcu to ich ojczyzna jest królestwem tego pysznego, aromatycznego przysmaku.

Mąka typ 00 – co to znaczy?

Aby w pełni zrozumieć istotę mąki, należy najpierw zapoznać się z proces produkcji tego składnika.

Mąka to produkt, który powstaje w wyniku mocnego przemiału zbóż za pomocą maszyn rozdrabniających. Specjalistyczne urządzenia oddzielają centralną część ziarna (bielmo) od okrywy owocowo-nasiennej. Wielokrotnie przeprowadzony przemiał sprawia, że z bielma wytwarzana jest mąka, natomiast oddzielona warstwa owocowo-nasienna tworzy otręby.

W celu usystematyzowania rodzajów mąk dzieli się je na poszczególne typy. Typ mąki określany jest na podstawie tego, jak dużo ma ona w swoim składzie substancji mineralnych. Popularnie określa się to mianem „zawartość popiołu”. Próbka mąki spalana jest w specjalnym piecu, w temperaturze około 950oC. Jeśli mąka była dobrze oczyszczona, to po jej spaleniu zostanie mała ilość popiołu.

Zawartość popiołu jest także bezpośrednio związana z barwą mąki. Im niższy typ mąki, tym barwa produktu jest jaśniejsza. Tak więc mąka typ 00 jest dobrze oczyszczoną, jasną mąką.

ciasto z mąki na pizzę

Właściwości mąki 00

Ten typ mąki cechuje bardzo wysoki stopień zmielenia. Jest bardzo sypka, śnieżnobiała, lekka i w zupełności oczyszczona z otrębów. Przekłada się to na walory produktu – pizza z mąki 00 jest chrupiąca z zewnątrz, ale miękka w środku. Ciasto wykazuje odpowiednią wilgotność, a pokryte sosem nie nasiąka mokrymi składnikami. Co więcej, bardzo drobne zmielenie przekłada się na to, że ciasto łatwiej i szybciej można zagnieść.

Warto jednak dodać, że mąka typu 00 zawiera duże ilości glutenu. Nie jest więc dobrym rozwiązaniem dla alergików i osób, które w swojej diecie starają się unikać tej mieszaniny białek roślinnych.   

Przeczytaj także: Co na obiad z ryżem? Nie tylko pomidorowa!

Czy do pizzy można zastosować inny rodzaj mąki?

Niewątpliwie mąka typ 00 nie jest w Polsce tak popularna i łatwo dostępna, jak mąka pszenna bądź razowa. Znalezienie jej w sklepie wymaga od nas odrobiny wysiłku. Co jeśli nie mamy w kuchni tego produktu, a koniecznie chcemy przygotować domową pizzę? Dobra wiadomość jest taka, że istnieją alternatywy. Jaka mąka z powodzeniem zastąpi tradycyjną włoską mąkę typu 00?

Mąka pszenna

Z jej dostępnością na pewno nie będzie problemu – mąkę pszenną można znaleźć w każdym sklepie spożywczym. Najlepiej wybierać typ 450 lub 550, ponieważ pod względem właściwości to właśnie one najbardziej przypominają włoską mąkę. Dzięki dużej zawartości glutenu ciasto będzie sprężyste i elastyczne. Nie jest to jednak opcja dla wszystkich – mąkę pszenną odradza się bowiem alergikom i osobom chorym na celiakię.

wyrabianie ciasta z mąki typu 00

Mąka pełnoziarnista

To zdrowszy zamiennik mąki pszennej. Mąki pełnoziarniste są bogactwem składników mineralnych, takich jak fosfor, żelazo, cynk czy magnez. Odpowiadają one za właściwą pracę układów narządów, wzmacniają odporność, dostarczają dużą ilość błonnika.

Mąki razowe zaliczane są do wysokiego typu mąk. Zawierają znacznie mniejszą ilość glutenu, co przekłada się na mniejszą sprężystość ciasta. Trudniej je zagnieść, lepi się do rąk i łatwo odrywa. Poza tym smak mąki razowej jest dość specyficzny. Ciasto na jej bazie będzie się znacznie różniło od tego przygotowanego z mąki pszennej czy 00. Warto o tym pamiętać, zabierając się za gotowanie.

Mąka bezglutenowa

Osoby mające alergię na gluten nie muszą rezygnować z przysmaku, jakim jest pizza. Alternatywą dla nich jest mąka bezglutenowa. Mąkę typu 00 można zastąpić mieszanką mąk z tapioki, ciecierzycy, amarantusa, soi czy sorgo. Warto zapamiętać, że wraz ze zmianą maki, zmieniają się także jej właściwości. Ciasto nie będzie już tak kruche i elastyczne jak to z oryginalnej włoskiej mąki.

Bezglutenową mąkę do pizzy znajdziesz TUTAJ

ciasto na pizzę z mąki 00

Jak widać, możliwości jest wiele. Przy wyrabianiu ciasta na pizzę można eksperymentować z różnymi rodzajami mąki. Należy jednak pamiętać, że rezygnując z oryginalnego, włoskiego typu 00, musimy się liczyć ze zmianą konsystencji dania. Tradycyjny, niepowtarzalny smak dania uzyskamy jedynie przy użyciu prawdziwej włoskiej mąki 00.

Sprawdź mąki dostępne w Spiżarni – przejdź do sklepu

Mąka 00 pasuje nie tylko do pizzy!

Jeśli już zaopatrzymy się w oryginalną włoską mąkę, warto przetestować ją także z innymi daniami.

Focaccia

Mąka typu 00 będzie idealną bazą do innego dania popularnego na Półwyspie Apenińskim – mowa tu o focacci. Jest to rodzaj włoskiego drożdżowego pieczywa, które najczęściej serwuje się jako przystawkę przed daniem głównym.

Focaccia, podobnie jak pizza, występuje w wielu rodzajach, a każdy region Włoch może pochwalić się inną odmianą tego pieczywa. Tradycyjnie podaje się je z solą, ziołami i oliwą z oliwek. Mąka odgrywa istotną rolę w tym wypieku. Czas wyrastania ciasta jest odrobinę dłuższy niż w przypadku pizzy. Rozciąga się je ręcznie na cienkie placki, musi więc być bardzo sprężyste. Niezbędne jest więc użycie mąki 00, która wykazuje te właściwości.

Ravioli

Włoskie pierożki ravioli także powstają z mąki typu 00. Jak widać, Włosi szczególnie upodobali sobie ten typ, i to właśnie na nim bazuje znaczna część dań mącznych w kuchni Italii. Ravioli są bardzo delikatnym daniem, wymagają więc mąki, która jest lekka i dobrze zmielona. Typ 00 jest w stanie sprostać tym oczekiwaniom.

ravioli z mąki 00

Słodkości

Mąka typu 00 sprawdza się nie tylko w daniach wytrawnych. Z powodzeniem możemy wykorzystać ją przy pieczeniu ciast. Świetnie sprawdzi się jako składnik biszkoptów czy kruchych ciast.

Przeczytaj także: Miód pitny – szlachetny trunek o wielu właściwościach

Kup mąkę do pizzy i poczuj różnicę w smaku

Po przeczytaniu artykułu nikt nie powinien mieć wątpliwości, jaka mąka do pizzy jest najlepsza. Właściwości mąki typu 00 sprawiają, że automatycznie powinna być ona naszym pierwszym wyborem. Duża zawartość glutenu ułatwia pracę nad ciastem, które staje się sprężyste i plastyczne.

Robienie pizzy przestanie być wyzwaniem i stanie się prawdziwą przyjemnością – nawet dla mniej doświadczonych kucharzy. Bez wychodzenia z domu będziemy mogli wyczarować pizzę, która nie odbiega smakiem od tej z prawdziwej włoskiej pizzerii.  

pizza z mąki typ 00

Podczas poszukiwań tradycyjnej włoskiej mąki warto sprawdzić asortyment Schroniska Smaków. W ofercie znajduje się kilka rodzajów mąk, które staną się świetną bazą dla włoskich potraw. Zakupów nie należy kończyć wyłącznie na mące – Schronisko Smaków w sprzedaży ma bowiem całą gamę włoskich produktów. Prawdziwa włoska uczta jest więc w zasięgu ręki, bez wychodzenia z domu!

Przejdź do sklepu internetowego Spiżarni Smaków: kliknij TUTAJ