jak samemu zrobić domowy makaron

Jak zrobić domowy makaron? Przepis na najlepszy makaron

Makaron domowy, robiony tradycyjnie bazując na sprawdzonych składnikach, to kwintesencja polskiej kuchni. Każdy, kto choć raz spróbował klusek własnej roboty, wie, że warto poświęcić chwilę czasu, by cieszyć się prawdziwie pysznym i unikalnym smakiem. To niesamowite, ale jeśli skorzystamy z dobrego przepisu na makaron domowy, otrzymamy cudowne, sprężyste i jędrne kluseczki, które będziemy chcieli zjeść, zanim zdążymy podać je z zupą lub sosem. Obawiasz się, że to trudne? Nic z tych rzeczy!

Makaron domowy, robiony tradycyjnie bazując na sprawdzonych składnikach, to kwintesencja polskiej kuchni. Każdy, kto choć raz spróbował klusek własnej roboty, wie, że warto poświęcić chwilę czasu, by cieszyć się prawdziwie pysznym i unikalnym smakiem. To niesamowite, ale jeśli skorzystamy z dobrego przepisu na makaron domowy, otrzymamy cudowne, sprężyste i jędrne kluseczki, które będziemy chcieli zjeść, zanim zdążymy podać je z zupą lub sosem. Obawiasz się, że to trudne? Nic z tych rzeczy!

Wystarczy bazować na dobrej mące i sprawdzonym przepisie na ciasto, a przekonasz się, że przygotowanie domowego makaronu to bułka z masłem! W domowym zaciszu przygotujesz zarówno pyszne kluseczki, które idealnie podkreślą walory tradycyjnego rosołu, jak i wstążki tagliatelle czy spaghetti.

Mamy dla Ciebie przepis na makaron krok po kroku - składniki

Prawdziwy jajeczny makaron tylko kilka składników i trochę czasu na schłodzenie ciasta. Przepis na domowy makaron jest bardzo prosty i opiera się o powszechnie dostępne składniki. Czego potrzebujemy?
Podstawa to przede wszystkim dobra mąka - w naszej spiżarni znajdziesz dwie propozycje:

oraz jajka.

Na szklankę mąki, czyli ok. 170 gr, potrzebujesz jedno całe jajko oraz dwa żółtka. Do tego jeszcze sól i oliwa, i to wszystko! Przygotuj sobie stolnicę, deskę do krojenia, wałek oraz ostry nóż. Masz już wszystko pod ręką? To świetnie! Zaczynamy! Na stolnicę wsyp mąkę i na środku zrób wgłębienie na jajko. W zagłębienie wbij jajko oraz dwa żółtka z jajek średniej wielkości. Z białek można przyrządzić beziki na deser, dodać je kolejnego dnia do omleta czy jajecznicy, a nawet zamrozić. Jeśli zdecydowałaś się na przyrządzanie makaronu w domu, najlepiej dołożyć wszelkich starań, by był prawdziwie domowy i użyć jajek wiejskich lub kupnych, ale tych od kur z wolnego wybiegu. To naprawdę wpływa korzystnie na smak i kolor ciasta na makaron, a także jest zdrowsze. Do przygotowanych składników dodaj około pół łyżeczki soli oraz łyżkę oliwy - sprawdź naszą szeroką ofertę na Oliwy z oliwek.

Wyrabianie ciasta

Na początku możesz zacząć łączyć składniki nożem lub od razu robić je palcami. Najtrudniejszy jest właśnie początek, gdy trzeba połączyć ze sobą mąkę i jajka, bez ubrudzenia wszystkiego wokół. Pamiętaj, własny makaron jajeczny odwdzięczy Ci się za to smakiem. Gdy składniki zlepią się już ze sobą, zagniatamy ciasto, kierując ruch naszych dłoni do środka. Czynność tę musimy wykonywać tak długo, aż uzyskamy jednolite ciasto o gładkiej strukturze. Na tym etapie sporo zależy od wielkości użytych przez nas jajek, te większe sprawią, że ciasto będzie luźniejsze, mniejsze mogą nieco utrudnić zagniatanie i wydłużyć ten proces. Wyrobione ciasto należy schłodzić. Z sugerowanych wyżej proporcji będzie go około 250 gramów. Jeśli planujesz domowy makaron do rosołu, wyjdzie z tego około 4,5 porcji. Nie chcesz zrobić tyle porcji od razu? Podziel ciasto na pół, każdą kulkę owiń w osobną folię i odstaw do lodówki na godzinę (minimum to pół).

jak samemu zrobić makaron

Jak rozwałkować ciasto?

Używasz całej kulki z pełnej porcji? Po wyjęciu lodówki przekrój ją w takim razie na pół, lub nawet na trzy kawałki, jedną część umieść na stolnicy lekko oprószonej mąką, resztę dokładnie przykryj, żeby ciasto nie obeschło. Tę zasadę stosuj także przy lepieniu pierogów. Suche ciasto staje się twarde, mało giętkie i narażone na pękanie. Ciasto należy wałkować jak najcieniej przy użyciu wałka, powinno mieć ok. 2 mm grubości.Jeśli natomiast masz większą rodzinę lub chcesz robić świeży makaron częściej, warto kupić maszynkę do makaronu, która znacznie ułatwia ten etap. Rozwałkowany płat ciasta pokrój na dwie, trzy części i każdą zawinąć w rulonik. Teraz konieczne jest użycie dobrego, ostrego noża, którym kroimy kluski. Do zupy idealna będzie szerokość 2, maksymalnie 3 mm. Pokrojony makaron rozsypujemy na stolnicy, oprószamy mąką i czekamy aż delikatnie podeschnie. Gotowy makaron gotujemy bardzo krótko (ok. 2 minuty) w osolonej wodzie i podajemy jako dodatek do zupy lub z ulubionym sosem.

Dlaczego mąka jest tak ważna?

Do wykonania makaronu najlepiej jest używać mąki specjalnie do tego przeznaczonej. Prócz wspomnianej wyżej znajdziesz w sklepie internetowym Schronisko Bukowina jeszcze inne propozycje, mąkę Caputo Semolina Rimacinata czy podobną propozycję marki Divella. Semolina z pszenicy durum to wyjątkowy rodzaj mąki, który powstaje po dwukrotnym zmieleniu ziaren. Jej cechą charakterystyczną jest piękny kolor i większa absorpcja wody. Ciasto będzie miało sprężystą strukturę, będzie się łatwiej wałkować i nie rozpadnie się w gotowaniu. Jeśli marzy Ci się włoski makaron, znajdziesz u nas produkty importowane na nasze zamówienie prosto ze słonecznej Italii, a tworzone przez firmy z pokoleniową tradycją.

O czym pamiętać?

Bazuj zawsze na dobrych i sprawdzonych składnikach. Trzymaj się proporcji, a przygotowany makaron gotuj krótko!, ale w odpowiednio dużej ilości dobrze osolonej wody.

Zrobiłeś za dużo makaronu

Nie szkodzi. Pyszny makaron zrobiony w domu możesz ugotować do dwóch dni lub zamrozić. W pierwszym wypadku zostaw go na desce do wyschnięcia, podziel, umieść w woreczku strunowym lub papierowej torbie i włóż do lodówki. W drugim włóż do zamrażarki i użyj w ciągu miesiąca.

Jaki makaron można zrobić samemu?

Oprócz makaronu do rosołu z powodzeniem możesz wykonać makaron tagliatelle czy nawet domowe lasagne. Dzięki temu, że łatwo przygotujesz go wcześniej, możesz zaskoczyć rodzinę obiadem prosto z Włoch, a nasze włoskie sosy oraz prawdziwe, tradycyjne sery pomogą Ci w podaniu kompletnego i tradycyjnego dania o pełni smaku i aromatu.

Dziś nie masz czasu na wykonanie wszystkiego samemu?

Dla zabieganych zadbaliśmy o wyjątkową ofertę makaronów, które także sprowadzamy dla Was specjalnie z Włoch - włoskie makarony. Dzięki nim w ekspresowym tempie wyczarujesz nie tylko zupę, ale także zapiekankę lub drugie danie.

arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right

Powiązane wpisy

  1. Rodzaje makaronów - poznaj typy włoskich i światowych makaronów
    Rodzaje makaronów - poznaj typy włoskich i światowych makaronów

    Na świecie istnieją różnorakie rodzaje makaronów. Różnią się między sobą kształtem, grubością oraz zastosowaniem. Niektóre z nich posiadają rozmaite składniki, dlatego też dobrze jest znać ich odmienne wartości odżywcze. Niezaprzeczalnie makaron wiedzie prym w kuchni włoskiej. Jest to produkt, który stanowi podstawę wielu dań. Typ makaronu decyduje o tym, jaki sos będzie się z nim najlepiej komponował oraz jaka metoda gotowania jest idealna. 

    Czytaj więcej
  2. Spaghetti Napoli - oryginalny włoski przepis na neapolitański sos do makaronu
    Spaghetti Napoli - oryginalny włoski przepis na neapolitański sos do makaronu

    Włoska kuchnia słynie z prostych, szybkich i niesamowicie smacznych potraw. Jedną z nich jest popularne spaghetti. Wystarczy zaledwie kilka chwil, aby na naszym talerzu powstało kulinarne arcydzieło. Dlaczego włoskie jedzenie jest tak dobre? Sekret tkwi w najwyższej jakości produktach. Dzięki temu zwykły makaron z sosem pomidorowym to prawdziwy festiwal smaków. 

    Czytaj więcej
  3. Jak perfekcyjnie gotować makaron?
    Jak perfekcyjnie gotować makaron?

    Przyrządzenie makaronu wydaje się być czynnością prostą i nie wymagającą specjalnego przygotowania. Dania oparte o ten popularny produkt kojarzą się nam z kuchnią szybką i łatwą w przygotowaniu. Tymczasem mnóstwo osób popełnia przy przygotowaniu pasty błędy znacznie obniżające walory smakowe i przyjemność jedzenia. Jak zatem ugotować idealny makaron, by danie było pyszne, a dodane do pasty dodatki połączyły się z nią idealnie?

    Czytaj więcej