jak ugotować makaron

Jak perfekcyjnie gotować makaron?

Przyrządzenie makaronu wydaje się być czynnością prostą i nie wymagającą specjalnego przygotowania. Dania oparte o ten popularny produkt kojarzą się nam z kuchnią szybką i łatwą w przygotowaniu. Tymczasem mnóstwo osób popełnia przy przygotowaniu pasty błędy znacznie obniżające walory smakowe i przyjemność jedzenia. Jak zatem ugotować idealny makaron, by danie było pyszne, a dodane do pasty dodatki połączyły się z nią idealnie?

Przyrządzenie makaronu wydaje się być czynnością prostą i nie wymagającą specjalnego przygotowania. Dania oparte o ten popularny produkt kojarzą się nam z kuchnią szybką i łatwą w przygotowaniu. Tymczasem mnóstwo osób popełnia przy przygotowaniu pasty błędy znacznie obniżające walory smakowe i przyjemność jedzenia. Jak zatem ugotować idealny makaron, by danie było pyszne, a dodane do pasty dodatki połączyły się z nią idealnie?

Zwracaj uwagę na czas gotowania makaronu!

Pasta jest kochana przede wszystkim przez Włochów, ale w ślad za nimi poszedł praktycznie cały świat, zajadając się spaghetti, penne czy lasagne na każdej szerokości geograficznej. Dlaczego zatem w wielu restauracjach dania kuchni włoskiej smakują nam tak bardzo, a przygotowany w domu makaron wydaje się nam mdły, nie łączy się z sosem i często jest mało sprężysty? Ogromnym błędem popełnianym przez wiele osób jest zbyt długie gotowanie makaronu w obawie o to, że będzie twardy. Rozgotowany makaron to błąd, którego nie uratują nawet najlepsze dodatki. Niektórzy producenci podają na opakowaniu dwa czasy gotowania makaronu, jeden dla makaronu twardawego, al dente, drugi dla w pełni ugotowanego. Sprężysty i idealny do gryzienia będzie wyłącznie makaron al dente - jeśli masz wątpliwości, jaki to moment, podpowiadamy, że powinien stawiać on zębom lekki opór, a po jego przecięciu powinna być widoczna cienka, biała kreseczka. Miękka, rozpadająca się klucha zepsuje każde danie i nie będzie nadawać się ani do zupy, ani do wymieszania z dodatkami. Makaron ugotowany na delikatnie twardo nie straci swojego kształtu, gdy będziesz go łączyć z sosem, dzięki czemu nie tylko będzie świetnie smakować, ale również estetycznie wyglądać na talerzu. Czas gotowania zależy oczywiście od wielkości i grubości wybranego rodzaju makaronu. Zawsze warto skosztować go wcześniej, by sprawdzić, czy nie jest już aby gotowy. Jeśli do dziś nie przepadałeś za pastą, bo wydawała ci się bezkształtną i niezachęcającą masą, wypróbuj krótszy czas obróbki, a odkryjesz, jak wyśmienicie może smakować danie makaronowe, gdy zrobimy je zgodnie z zasadami.

Gotowanie makaronu a wielkość garnka

Zawsze należy używać dużego garnka do gotowania makaronu, w którym będzie miał on miejsce, by gotować się równomiernie. W trakcie gotowania będzie on zwiększał swoją objętość, w garnku musi być zatem na to przestrzeń. Zalecana ilość to 1 litr wody na 100 g makaronu. Dzięki takim proporcjom cały makaron będzie miał możliwość gotować się w jednakowym tempie, co pozytywnie wpłynie na jego smak. Zbyt mała ilość wody może także spowodować, że makaron się sklei i trudno go będzie rozdzielić.

gotowanie makaronu - czas, sól, ilość wody

Kiedy dodać sól?

Woda na makron powinna być solona. Wiele osób wsypuje sól od razu po wlaniu wody do garnka, bojąc się, że później o tym zapomni. Jeśli jednak osolimy wodę za wcześnie część soli odparuje. Jeśli dodamy sól za późno, nie zdąży ona nadać paście smaku. Sól należy zatem wsypywać do wody, gdy ta już wrze i dopiero, gdy się rozpuści wrzucamy makaron. Gusta są różne, ale dobrze smakująca proporcja to od 7 do 10 g soli na 100 g suchego makaronu.

Co z tym przelewaniem?

Przez jakiś czas panowała u nas moda na przelewanie ugotowanego makaronu wodą, w obawie o to, że będzie się on sklejać. Nigdy tego rób! Znajdująca się na powierzchni makaronu kleista skrobia ma za zadanie połączyć makaron z przygotowanym do niego sosem. To klejenie jest zatem jak najbardziej pożądane. W ten magiczny sposób sos obkleja poszczególne nitki pasty, a nie spływa na dno talerza. Gdy makaron jest gotowy, przelej go przez sito (zostawiając nieco wody), a następnie wrzuć do garnka z sosem. Jeśli gotujesz makaron z przeznaczeniem na sałatkę, odcedź go i skrop odrobiną oliwy, a następnie delikatnie wymieszaj. O przelewaniu zimną wodą po prostu zapomnij!

Czy dodawać oliwy lub oleju do gotującej się wody?

Nie. To również jeden z wymyślnych sposobów na to, by makaron za bardzo się nie sklejał. Tymczasem tłuszcz dodany do wody spowoduje, że owszem, makaron się nie będzie kleił, ale także nie połączy się z przyrządzonym do niego sosem. Wybieraj dobrej jakości pastę i stosuj do jej gotowania odpowiedniej wielkości garnek, a nie będziesz musiał szukać sztuczek, jak go dobrze ugotować.

Pomocne tricki!

  1. Nie wylewaj całej wody z gotowania makaronu. Zdecydowana większość przygotowanych sosów zyska na smaku i konsystencji, jeśli dodasz do nich trochę słonej wody z gotowania makronu. Znajdująca się w niej skrobia sprawi, że sos stanie się bardziej kremowy.
  2. Często podajemy pastę, układając ją na talerzu i dekorując na środku chochlą sosu. Wypróbuj odwrotną metodę. Odcedź makaron, gdy uznasz, że jest gotowy, a po odsączeniu wrzuć go do garnka z sosem. Delikatnie zamieszaj, by cały miał szansę oblepić się w ulubionych dodatkach i wtedy dopiero ułóż na talerzu.
  3. Gotowanie makaronu na lekko twardo, al dente, jest również istotne ze względu na to, że po wymieszaniu pasty z ciepłym sosem, ta chłonie z niego wilgoć. Zupełnie miękki makaron po połączeniu z gorącym sosem straci kształt, sprężystość i zacznie się rozpadać.

 

arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right

Powiązane wpisy

  1. Spaghetti Napoli - oryginalny włoski przepis na neapolitański sos do makaronu
    Spaghetti Napoli - oryginalny włoski przepis na neapolitański sos do makaronu

    Włoska kuchnia słynie z prostych, szybkich i niesamowicie smacznych potraw. Jedną z nich jest popularne spaghetti. Wystarczy zaledwie kilka chwil, aby na naszym talerzu powstało kulinarne arcydzieło. Dlaczego włoskie jedzenie jest tak dobre? Sekret tkwi w najwyższej jakości produktach. Dzięki temu zwykły makaron z sosem pomidorowym to prawdziwy festiwal smaków. 

    Czytaj więcej
  2. Rodzaje makaronów - poznaj typy włoskich i światowych makaronów
    Rodzaje makaronów - poznaj typy włoskich i światowych makaronów

    Na świecie istnieją różnorakie rodzaje makaronów. Różnią się między sobą kształtem, grubością oraz zastosowaniem. Niektóre z nich posiadają rozmaite składniki, dlatego też dobrze jest znać ich odmienne wartości odżywcze. Niezaprzeczalnie makaron wiedzie prym w kuchni włoskiej. Jest to produkt, który stanowi podstawę wielu dań. Typ makaronu decyduje o tym, jaki sos będzie się z nim najlepiej komponował oraz jaka metoda gotowania jest idealna. 

    Czytaj więcej
  3. Spaghetti carbonara – przepis na łatwe i szybkie danie!
    Spaghetti carbonara – przepis na łatwe i szybkie danie!

    Przepis na carbonarę z boczkiem to świetny pomysł na szybki i smaczny obiad! Nie należy on z pewnością do dietetycznych dań. Warto jednak raz na jakiś czas go przygotować i przenieść swoją domową kuchnię do pięknych, słonecznych Włoch.

    Czytaj więcej