suszona-zurawina-wlasciwosci

Fakty na temat suszonej żurawiny. Dlaczego warto po nią sięgnąć?

Żurawina jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny wrzosowatych, której owoce mają wiele wartości odżywczych i zapobiegają rozwojowi infekcji bakteryjnych. Można jeść ją na świeżo lub przerobioną na przetwory, a także suszoną. Dlaczego warto? Poznaj jej właściwości!

Żurawina jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny wrzosowatych, której owoce mają wiele wartości odżywczych i zapobiegają rozwojowi infekcji bakteryjnych. Można jeść ją na świeżo lub przerobioną na przetwory, a także suszoną. Dlaczego warto? Poznaj jej właściwości!

Spis treści

Czy wiesz, że…?

Suszona żurawina – właściwości

Ile kalorii ma suszona żurawina?

Żurawina pomoże na chory pęcherz

Czy suszona żurawina jest zawsze wartościową przekąską?

Suszona żurawina może zastąpić słodziki i słodycze

Żurawina suszona – jak jeść i w czym jeść?

Czy wiesz, że…?

Na świecie występuje kilka gatunków żurawin, w tym żurawina wielkoowocowa, a także żurawina błotna. Każda z nich dostarcza jadalnych owoców, ale na masową skalę uprawia się tę pierwszą – żurawinę wielkoowocową. Spowodowane jest to tym, że żurawina wielkoowocowa intensywniej rośnie, a także ma większe owoce. Największymi producentami żurawiny są takie kraje jak Kanada, Stany Zjednoczone, Holandia i Wielka Brytania.

Suszona żurawina – właściwości

Żurawina to owoce o krwistoczerwonej barwie i bardzo intensywnym smaku. Świeże owoce są kuliste i bardzo cierpkie, kwaśne. Roślina ta rośnie w miejscach odpowiednio nasłonecznionych, na glebach bardzo kwaśnych, tak samo jak borówki.

Najczęściej spotykaną w sklepach formą żurawiny jest żurawina suszona, bez cukru lub z cukrem. Jak się ją robi? Suszona żurawina powstaje w procesie częściowego odwodnienia świeżej żurawiny, bardzo często (ale nie zawsze) wykonywanego z dodatkiem znacznej ilości cukru albo rzadziej – oleju roślinnego. Suszoną żurawinę można przyrządzić samodzielnie również w domowych warunkach.

Żurawina charakteryzuje się wysoką zawartością witamin i składników mineralnych, ale w procesie suszenia ich ilość może się znacząco zmniejszyć. Tak dzieje się w przypadku witamin A i C. Inne wartościowe składniki znajdujące się w suszonej żurawinie to między innymi witaminy z grupy B, A, C, a także potas, fosfor i magnez.

Pod względem wartości odżywczych suszona żurawina składa się przede wszystkim z węglowodanów prostych. Zawiera także antyoksydanty, błonnik pokarmowy i w zależności od producenta może zawierać również tłuszcze. W suszonej żurawinie nie znajdziemy białka ani cholesterolu.

Intensywna barwa żurawiny jest spowodowana obecnością naturalnych substancji, takich jak antocyjany i flawonoidy, które odpowiadają za zmniejszanie stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny może przyczyniać się do rozwoju chorób cywilizacyjnych (np. chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu II), nowotworów, a także przyśpieszać procesy starzenia się organizmu. Dieta bogata w antyoksydanty może wspomagać codzienne funkcjonowanie, poprawiać jakość zdrowia i samopoczucie.

Owoce żurawiny mają szerokie zastosowanie kulinarne: można z nich przyrządzać sosy, konfitury, galaretki, desery, a także dodawać je do dań mięsnych, np. z dziczyzny. Żurawinę, szczególnie suszoną, warto wrzucać do ciast, ciasteczek albo do śniadań na słodko: owsianki, jaglanki, ryżanki czy placuszków.

ciasto-z-suszona-zurawina

Ile kalorii ma suszona żurawina?

To, ile kalorii ma suszona żurawina, zależy od producenta. Tak jak zostało wspomniane wyżej, do przygotowania suszonej żurawiny używa się zazwyczaj dodatku cukru i niekiedy tłuszczu w postaci oleju roślinnego, który zapobiega sklejaniu się ususzonych i oblanych cukrem owoców.

Świeża żurawina w 100 g produktu ma jedynie 46 kcal pochodzących z 12 g węglowodanów ogółem, z czego trochę ponad 4 g pochodzi z cukrów prostych. W przypadku żurawiny suszonej dodatki powodują wzrost kaloryczności – w 100 g suszonej żurawiny może znajdować się nawet 200–350 kcal! Oczywiście może być ich znacznie mniej, pod warunkiem że wybierzesz suszoną żurawinę bez cukru i oleju.

Żurawina pomoże na chory pęcherz

Żurawina od wielu lat znana jest z tego, że świetnie działa na układ moczowy. Jest często stosowana przy problemach z pęcherzem, a także w infekcjach dróg rodnych i moczowych, które występują szczególnie wśród kobiet. Jak to jest możliwe?

Infekcje dróg moczowych są wywoływane przez bakterie E. coli, które osadzając się w układzie moczowym, wywołują stany zapalne. Wykazano, że żurawina przyczynia się do zmniejszenia przyczepności bakterii E. coli do ścianek układ moczowego, dzięki czemu zmniejsza ilość wspomnianych bakterii w moczu.

Żurawina może okazać się przydatna także u mężczyzn, szczególnie gdy mają oni problem z całkowitym opróżnianiem pęcherza, co często zdarza się w przypadku osób z przerostem prostaty. Ta niepozorna roślina przyniesie pomoc również osobom z założonym cewnikiem, a także z przypadłościami, które mogą zwiększać ryzyko infekcji układu moczowego (tak jak jest to w przypadku chorób neurologicznych). Co ciekawe, takie działanie żurawiny na pęcherz było często wykorzystywane już w XIX wieku!

Inne lecznicze właściwości żurawiny

Poza wspomnianym właściwościami wpływającymi pozytywnie na układ moczowy, żurawina stosowana była w leczeniu przeziębień, anginy, a także w chorobach sercowo-naczyniowych i reumatycznych. Żurawina może wpływać również bakteriobójczo na bakterię Helicobater pylori, która wywołuje wrzody żołądka – tak jak w przypadku układu moczowego, utrudnia przyłączenie się bakterii do ściany żołądka.

Ze względu na powyżej opisane właściwości ekstrakty z żurawiny wykorzystywane są przy produkcji różnych leków i suplementów diety, szczególnie tych przeznaczonych dla kobiet borykających się z zakażeniami układu moczowego.

Żurawina suszona czy świeża – co wybrać?

Świeże owoce żurawiny zawierają więcej wartości odżywczych, co wiąże się z obecnością witamin, substancji bioaktywnych czy składników mineralnych. Niestety w procesie przechowywania i przetwarzania ich ilość może się znacznie zmniejszyć. Następuje to szybciej niż w przypadku suszonej żurawiny. Dlaczego?

Suszone owoce w procesie powstawania tracą w pewnym stopniu opisywane składniki, ale z powodzeniem mogą być dłużej przechowywane, a tym samym dłużej zachowywać te witaminy i składniki mineralne, które w sobie mają. Ponadto żurawina nieźle znosi wysokie temperatury i np. gotowanie nie przyczynia się do zniszczenia związków odpowiedzialnych za zmniejszenie przyczepności bakterii do ścianek układu moczowego.

Przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, które w swoim składzie zawierają warfarynę? Zachowaj umiar w spożyciu zarówno świeżej, jak i suszonej żurawiny. Najlepiej całkowicie zrezygnuj z produktów z tym owocem, ponieważ ich jedzenie może spowodować wystąpienie krwotoków.

tarta-z-zurawina

Czy suszona żurawina jest zawsze wartościową przekąską?

Suszona żurawina bardzo często polecana jest jako przekąska między posiłkami, dodatek do zdrowych posiłków, a także sposób na zwiększenie ilości owoców w codziennej diecie. Niestety nie w każdym przypadku polecanie jej okaże się trafne.

Jak zapewne się domyślasz, dodatek cukru i tłuszczu zmniejsza jej wartość odżywczą, a zwiększa energetyczną. Z tego względu zaczyna ona stanowić raczej „zdrowszy deser”, zaś niekoniecznie zamiennik świeżego owocu. Suszona żurawina będzie wartościową przekąską, gdy będzie bez dodatku cukru, a jeżeli kupujesz taką z dodatkiem cukru, to kontroluj, jaką ilość spożywasz. Jedna łyżka suszonej żurawiny dziennie dodawana do śniadania nie przeszkodzi w procesie odchudzania, ale już niekontrolowane ilości mogą zniweczyć próby redukcji masy ciała.

Jak już dobrze wiesz, podczas odchudzania najważniejszy jest deficyt energetyczny. Jak do tego podejść, gdy niektóre firmy wypuszczają na rynek suszoną żurawinę, która w 100 g ma ponad 300 kcal? To naprawdę dużo. Mimo tego żurawina z dodatkiem cukru może znaleźć się w codziennym jadłospisie. Wszystko zależy od kontrolowania ilości i dbania o swoją konsumencką świadomość.

Suszona żurawina może zastąpić słodziki i słodycze

Suszone owoce, w tym żurawina, ciekawie dosładzają różne dania, co jest szczególnie pomocne, jeśli jesteś właśnie na dobrej drodze do zredukowania ilości cukru w diecie. Będą one lepszym rozwiązaniem niż zamiana cukru białego na trzcinowy albo miód, syrop klonowy czy syrop z agawy. Dlaczego? Zawsze dostarczą trochę błonnika pokarmowego i witamin, a inne słodkie alternatywy już mniej.

Suszona żurawina jest świetną alternatywą dla żelków, cukierków i innych słodyczy, jednak jeśli się odchudzasz, uważaj na to, ile jej jesz. Aby dobrze wybierać, czytaj skład i nie bierz pierwszego lepszego produktu znajdującego się na półce sklepowej. Różnice w energetyczności mogą się bardzo różnić. Zachęcam do sprawdzenia suszonej żurawiny ze sklepu Schronisko Smaków Magdy Gessler, mimo tego, że zawiera cukier. W jej składzie znajdziesz tylko te dwa składniki (żurawinę i cukier), nie zawiera żadnych polepszaczy czy tłuszczu.

Sprawdź suszoną żurawinę ze Schroniska Smaków: kliknij tutaj i przejdź do sklepu

Żurawina suszona – jak jeść i w czym jeść?

Świeża żurawina ze względu na obecność antyoksydantów (antocyjanów) ma bardzo cierpki smak. Z tego względu tak wielu producentów dodaje cukier w procesie suszenia tego owocu. Z powodu wysokiej słodkości suszonej żurawiny najlepszym wykorzystaniem jej w procesach kulinarnych będzie dodanie jej do ciast, babeczek, owsianek, ciasteczek owsianych, chleba i deserów.

Ciekawą propozycją może być domowa granola zrobiona na patelni z płatków owsianych, orzechów i suszonych owoców w tym żurawiny z dodatkiem miodu i innych nasion i pestek. Taka granola idealnie sprawdzi się na szybkie pierwsze i drugie śniadanie z dodatkiem jogurtu naturalnego i innych owoców.

Wolisz dania wytrawne, ale przełamane słodyczą? Musisz wiedzieć, że suszona żurawina świetnie nada się do dań mięsnych, np. dziczyzny i drobiu, a także dobrze wkomponuje się w sos jako jeden z jego składników. 

Suszona żurawina? Jestem na tak!

Suszona żurawina ma wiele właściwości prozdrowotnych, a także zawiera mnóstwo witamin i składników mineralnych. Polecana jest szczególnie w celu zapobiegania rozwojowi infekcji dróg moczowych i rodnych wśród kobiet. Zachęcam do wprowadzenia suszonej żurawiny do codziennego jadłospisu, ale tak jak wspomniałam, w kontrolowanych ilościach. Kupując żurawinę suszoną, zwróć uwagę na skład i wartości odżywcze, ponieważ różnice mogą okazać się znaczące. Koniecznie sprawdź też produkty w sklepie Schronisko Smaków, ponieważ wyróżniają się one wysoką jakością i wyśmienitym smakiem. PRZEJDŹ DO SKLEPU


Autor: Iza Daniel

arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right

Powiązane wpisy

  1. Masło orzechowe i jego tajemnice. Jak czytać skład?
    Masło orzechowe i jego tajemnice. Jak czytać skład?

    Masło orzechowe to produkt spożywczy mający wielu zwolenników i przy okazji szerokie zastosowanie kulinarne. Decydując się na jego zakup należy być bardzo uważnym, ponieważ masło masłu nie jest równe. Może być ono produktem bogatym w składniki odżywcze albo wręcz odwrotnie - bogatym w niepotrzebne dodatki. Dzisiaj dowiesz się jak należy czytać skład, aby wybrać zdrowe masło orzechowe.

    Czytaj więcej
  2. Lecznicze oblicze chrzanu
    Lecznicze oblicze chrzanu

    Chrzan pospolity jest rośliną, która spełnia wiele różnorodnych funkcji, zarówno kulinarnych, jaki i kosmetycznych czy zdrowotnych. Występuje on powszechnie w rejonie Europy dzięki czemu od wielu setek lat poznawano i wykorzystywano jego właściwości.

    Czytaj więcej
  3. Sekrety kapusty kiszonej – warzywo o niezwykłych właściwościach
    Sekrety kapusty kiszonej – warzywo o niezwykłych właściwościach

    Kapusta kiszona to nic innego jak poszatkowana i intensywnie posolona kapusta, która została poddana procesowi fermentacji. Fermentacja powoduje powstanie kwasu mlekowego – składnika, który nadaje kwaśny smak kapuście. Taka kapusta zajmuje ważne miejsce w zdrowej diecie, ponieważ dzięki bakteriom probiotycznym ma pozytywny wpływ na organizm. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do artykułu!

    Czytaj więcej