Zupa Minestrone - tradycyjna włoska zupa warzywna
Włoska kuchnia to prawdziwa skarbnica smaków i aromatów, która ma o wiele więcej do zaoferowania niż tylko pizzę, czy spaghetti. Częścią kulinarnego dziedzictwa Włoch jest również warzywna zupa Minestrone, będąca niezwykłą ucztą dla zmysłów i podniebienia. Chcesz, aby smak tej doskonałej tradycyjnej potrawy przeniósł Cię do malowniczych uliczek i słonecznych włoskich winnic? W tym wpisie blogowym zgłębimy sekrety tego kulinarnego majstersztyku, odkryjemy jego pochodzenie i pokażemy, jak wyczarować go w swojej własnej kuchni.
Skąd pochodzi zupa minestrone?
Może ciężko sobie to wyobrazić, ale początki zupy minestrone sięgają już czasów Królestwa Rzymskiego, kiedy to dieta ówczesnych Włochów ograniczały się w dużej mierze do posiłków wegetariańskich. W tym czasie sięgano po fasolę, rzepę, cebulę, kapustę, czy soczewicę, czyli jednym słowem po warzywa sezonowe będące wówczas głównymi składnikami tej oto potrawy.
Tak naprawdę tradycyjna zupa minestrone, której nazwa wywodzi się od włoskiego słowa “minestrare”, czyli “mieszać”, powstała z potrzeby - było to danie stworzone z tego, co zostało po innych posiłkach. Z tego też względu uważano ją nie tylko za smaczną, ale i ekonomiczną strawę. Początkowo minestrone było owsianką z dodatkiem warzyw, jednak z czasem zrezygnowano z mąki, przez co zupa zyskała lekkość i wyrazisty smak.
Pomimo, że minestrone najczęściej kojarzone jest z “kuchnią ubogich”, to niektóre jej wersje są prawdziwymi rarytasami. Odpowiednio skomponowane minestrone mogą być prawdziwym dziełem sztuki kulinarnej, a ich smak i aromat mogą konkurować z najbardziej wyrafinowanymi potrawami.
Co potrzebujesz, aby zrobić zupę minestrone?
Tradycyjnie, minestrone przygotowuje się z różnorodnych warzyw, tworząc niepowtarzalny bukiet smaków. Do przygotowania minestrone najczęściej wykorzystuje się fasolkę szparagową, cukinię, zielony groszek, pomidory, marchew oraz selera. To połączenie warzyw nie tylko nadaje zupie bogactwo smaku, ale także dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych.
Jednak by zupa zyskała swój prawdziwy charakter, powinna być gotowana na bulionie warzywnym, okraszona bukietem aromatycznych ziół takich jak liść laurowy, tymianek, czy bazylia oraz urozmaicona drobnym makaronem np. ditaloni marki Garofalo lub tubetti od La Molisana, które znajdziesz w naszym sklepie online Schronisko Bukowina.
Jedną z największych zalet minestrone jest jej wszechstronność. Zupa ta może przybrać różne formy i być podawana na wiele sposobów. Może to być gęsta przecierka, idealna na chłodne jesienne wieczory, lub lekka zupa, doskonała na letnie obiady.
Przygotowanie krok po kroku
Przygotowanie zupy minestrone nie jest trudne. Wręcz przeciwnie! To prosta i przyjemna potrawa, którą można dostosować do swoich preferencji i dostępnych składników. Wystarczy kilka świeżych warzyw, odrobina aromatycznych ziół, bulion warzywny i czas na gotowanie. Wynikiem będzie pyszna i sycąca zupa, która idealnie sprawdzi się jako danie główne lub pożywny lunch.
Składniki:
- 400 g pomidorów San Marzano - Rega
- 100 g makaronu Pipe Rigate Barilla nr 91
- 1,5 l bulionu
- 1 cebula
- 100 g selera
- 100 g zielonego groszku
- 1 średniej wielkości cukinia
- 2 marchewki
- puszka białej fasoli
- 100 g świeżego szpinaku
- 200 g fasolki szparagowej
- 2 ząbki czosnku
- 1 pietruszka
- 5 łyżek oliwy
- odrobina tymianku, bazylii, słodkiej papryki, 2 liście laurowe
- sól i pieprz do smaku
- starty parmezan do posypania przed podaniem
Wykonanie:
Marchew, pietruszkę, cebulę, selera i cukinię pokrój w plasterki lub większą kostkę. W dużym garnku rozgrzej oliwę i wrzuć tam pokrojone wcześniej warzywa. Smaż przez około 7 minut. Do naczynia dodaj groszek, pomidory, szpinak, fasolkę szparagową, czosnek oraz przyprawy i bulion. Zupę doprowadź do wrzenia, a następnie gotuj pod przykryciem przez 15 minut. Do zupy wrzuć fasolę z puszki i dopraw do smaku. Tak przygotowane minestrone podawaj z ugotowanym makaronem i udekorowane tartym parmezanem.
Z czym podawać włoską zupę minestrone?
Włoska zupa minestrone na bazie warzyw sezonowych to wyjątkowy obiad dla całej rodziny. Można podawać ją z wieloma rodzajami makaronu - świetnie sprawdzi się zarówno ze świderkami, muszelkami, czy penne. Oprócz tego, specjał kuchni włoskiej dobrze komponuje się także z ryżem lub świeżym pieczywem.
Minestrone to zupa, która najlepiej smakuje podawana na gorąco. Grubo pokrojone warzywa ugotowane al dente w połączeniu z aromatycznym bulionem to prawdziwy majstersztyk, który warto zaserwować zarówno na obiad, jak i na kolację.