Pizza Margherita - sekrety prostej włoskiej pizzy
Pizza margherita to prawdziwy klasyk kuchni włoskiej, który uwielbiają miłośnicy pizzy na całym świecie. Jest prosta w przygotowaniu, a przy tym niezwykle smaczna i sycąca, co zapewnia połączenie smaku świeżego pieczywa z upieczonym serem. Jak wiele włoskich specjałów, jej wyjątkowość zależy od doboru odpowiednich składników.
Prawdziwie włoska pizza margherita - dlaczego jest tak wyjątkowa?
Pizza margherita najlepiej smakuje tuż po upieczeniu, gdy ciasto jest chrupiące, ser roztopiony, a bazylię czuć w powietrzu. Z powodzeniem możesz zrobić ją w domu, serwując swojej rodzinie włoski przysmak rodem z wakacji. Jej popularność to optymalne połączenie smaku, któremu trudno się oprzeć z prostotą wykonania. Jak wiele włoskich propozycji, również pizza to danie proste, ale wymagające użycia dobrych produktów. Połączenie chrupkości i aromatu pieczywa z zapachem upieczonego sera sprawia, że nabieramy ochotę na jedzenie nawet wtedy, gdy nie jesteśmy głodni. Domowa pizza margherita będzie banalna w wykonaniu i przepyszna, jeśli oprzesz się na oryginalnych włoskich specjałach ze spiżarni online Schronisko Bukowina.
Co oznacza nazwa margherita?
Pizza ta powstała pod koniec XIX wieku w Neapolu. Jej kolory nawiązywały do włoskiej flagi: zielona bazylia, biała mozzarella i czerwone pomidory. Nazwę zawdzięcza królowej Małgorzacie Sabaudzkiej, która odwiedziła neapolską pizzerię, w której Raffaele Esposito podał jej pizzę w tradycyjnych włoskich barwach.
Przepis na pizzę Margherita
Co zatem jest najważniejsze? Składniki! Postaw na mąkę pszenną odpowiednią do wyrobu pizzy, oryginalną oliwę z oliwek extra vergine, sos pomidorowy z pomidorów San Marzano, ser mozzarella di bufala, a całość posyp listkami świeżej bazylii. Przekonasz się, że użycie tych produktów, które znajdują się w bogatej ofercie sklepu internetowego Schronisko Bukowina, sprawi, że Twoja będzie prawdziwym włoskim klasykiem. Przepis na ciasto znajdziesz na naszym blogu.
Na co warto zwrócić uwagę szczególnie? Po pierwsze na to, by ciasto na drożdżach miało możliwość poprawnego, długiego wyrośnięcia. Należy je wyrabiać, aż będzie gładkie, a później dać mu odpocząć. Cienko rozwałkowane ciasto należy posmarować dobrym sosem, a nie ketchupem! Postaw na pomidory sam marzano w puszce, w domowych warunkach stworzysz prawdziwy włoski sos, na którym należy rozłożyć pokrojoną lub pokruszoną mozzarellę.
Porady:
- wymieszane ciasto drożdżowe przykryj i odłóż w ciepłe miejsce, drożdże będą lepiej pracować
- pieczenie powinno odbywać się w jak najwyższej temperaturze, rozgrzej więc odpowiednio piekarnik
- formuj okrągłe placki z nieco grubszymi brzegami, których nie smaruj sosem
- mamy dla Ciebie wspaniałą alternatywę: gotowe spody do pizzy w stylu neapolitańskim - sprawdź koniecznie!
- zamiast oregano, ciasto posyp listkami bazylii, ale dopiero po upieczeniu
- zimą zamiast pomidorów z marketu dużo lepiej jest użyć pomidorów z puszki
- najlepiej sprawdzi się mozzarella di buffala lub świeża mozzarella z mleka krowiego
- nie żałuj sobie dobrej jakości oliwy, a zrezygnuj z sosu czosnkowego